Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Και τί με νοιάζει εμένα αν συγκρίνει και το iPhone 3G με όποιο άλλο κινητό θέλει; Το θέμα που έθιξα και που έλαβα την πιο άσχετη απάντηση αφορούσε το κατά πόσο το iPhone είναι ξεπερασμένο τεχνολογικά και υπερεκτιμημένο.

 

 

 

Ε τελικά, δεν είναι και τόσο ξεπερασμένο, ούτε τόσο αργό. Σωστά; :X

δλδ θα ήσουν ok αν σου έβρισκε κάποιο συγκεκριμένο benchmark που το iPhone 5 έβγαζε μικρότερο score από άλλο κινητό? :P

 

όχι κι εκεί θα γκρίνιαζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 επιπλέον μερικά από τα benchmarks που αφορούν render γραφικών λογικό είναι να τρέχουν καλύτερα σε κινητό με την μικρότερη ανάλυση.

Ναί, έχεις δίκιο....

 

 

51167.png

51166.png

 51169.png

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple: η μονη εταιρια που δινει 1 χρονο εγγυηση στα τηλεφωνα της και ομως οι πιστοι τρεχουν απο πισω.

 

Ολες οι αλλες εταιριες, Samsung, LG, Sony, Nokia, HTC, Huawei, ZTE, Motorola, Alcatel, Blackberry δίνουν απο 2 χρονια εγγυηση.

 

Και παρολα αυτα την υπερασπιζονται αντι να της γυρισουν την πλατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, έχεις δίκιο....

 

 

51167.png

51166.png

 51169.png

 

 

 

Οκ έκανα λάθος, ζητώ συγνώμη. Πάντως όσον αφορά το browser performace έχω την εντύπωση οτι τα benchmark τεστάρουν τον καλύτερο browser και όχι το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ έκανα λάθος, ζητώ συγνώμη. Πάντως όσον αφορά το browser performace έχω την εντύπωση οτι τα benchmark τεστάρουν τον καλύτερο browser και όχι το κινητό.

Νομίζω ότι βγαίνουν συμπεράσματα τόσο για τον browser όσο και για το κινητό το ίδιο. Αλλάζει έκδοση του λειτουργικού και αλλάζει και το αποτέλεσμα. Ομοίως αν αλλάξεις και τον browser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πουλαει σε αυτους που πουλαει, γιατι να βγαλει ενα πιο οικονομικο μοντελο η apple? Με τοσες πωλησεις δε τη θεωρω ασκοπη τη δηλωση. Ετσι και αλλιως σιγουρα ενα (μικρο) ποσοστο των χρηστων του iOS θεωρει "χαρακτηριστικο" της συσκευης την ακριβη του τιμη.... Εαν π.χ.πεσει η τιμη για καποιο μοντελο λιγοτερο καλο, μπορει να χασει λιγη απο την αιγλη που συνοδευει το ονομα της εταιρειας...

Τωρα επισης δεν καταλαβα τι να τα κανετε τα χαρακτηριστικα τελευταιας τεχνολογιας στο iOS... Μηπως θα δειτε mkv ταινιες ή θα γραψετε C++ για να χρειαζεστε επεξεργαστικη ισχυ? Ή θα εχετε ενα σωρο απο widgets και αλλες υπηρεσιες οπως back-up στο παρασκηνιο για επιπλεον ram? Ειναι προφανες πως για αυτο και ο λογος περι "οθόνες Retina και  unibody σχεδιασμό" απο την apple. Αλλα θεωρουν οι χρηστες της apple χαρακτηριστικα και αλλα οι του android. Δεν ειναι κακο, απλα τα benchmarks τα θεωρουσα παντα ακυρα οσον αφορα τη συγκριση των δυο συσκευων.... Εχω καταληξει, (επειτα απο το αμετρητο flaming και εδω και σε αλλες σελιδες) οτι ειναι δυο τελειως διαφορετικες "κοσμοθεωριες" τα δυο αυτα λειτουργικα...

Τελευταια εμπειρια και συγνωμη για το off-topic, ειναι σε σπιτι φιλου που ειχε μια τεραστια τηλεοραση και δε μπορουσε να προβαλει τις φωτο και τα video των διακοπων, ασυρματα... Οταν του εδειξα πως εκανα streaming με wifi direct σιγουρα θα ανεπτυσσε διαφορετικη γνωμη περι "καλύτερης τεχνολογίας"....... Ειναι ολα θεμα αντιληψης....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η Apple θέλει τα προϊόντα της να συνεργάζονται ΜΟΝΟ μεταξύ τους, δεν στερείται τεχνογνωσίας, προσπαθεί να σε αναγκάσει να μείνεις στο δικό της "κόσμο" υποσχόμενη την άψογη συνεργασία των συσκευών της και μόνο! Αυτή η νοοτροπία έχει τα καλά της αλλά και τα κακά της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζομαστε την apple να βγαζει φθηνα προιοντα. Αρκει να βγαζει εξυπνες υλοποιησεις που αργοτερα θα μιμηθουν αλλοι κατασκευαστες και θα φτασουν και σε μας με χαμηλοτερη τιμη.

 

Αν πχ η apple δεν εβγαζε ipad με retina οθονη θα βλεπαμε ποτε κατι αντιστοιχο απο τους υπολοιπους? Πολυ αμφιβαλλω. Δεν χρειαζεται να αγορασεις το τελευταιο ipad. Σε λιγο καιρο θα υπαρχει κατι αντιστοιχο στα μισα λεφτα, και η apple θα εχει παιξει το ρολο της σε αυτο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον

Για να πας στην Κρήτη με ΑΜΑΞΙ μήπως; 

Αν και πάλι, έχουν πρόβλημα... δεν αντιλέγω και το είπα ΕΞΑΡΧΗΣ. Μόνο που δεν είχα εμπειρία από τέτοιο λάθος σε Ελλάδα... και αμφιβάλω για το πως χειρίστηκε κανείς το app για να βγάλει τέτοιο αποτέλεσμα... 

 

2ον

Δεν φτάνει που είσαι τέρμα ερειστικός, είσαι και γκαβάδι, στόκε. 

Τελειωσαν τα επιχειρηματα και αρχισαν οι χαρακτηρισμοι..

 

Επισης αυτο που λες οτι η διαδρομη μεσω Αθηνα-Κρητης βγηκε μεσω Τουρκιας-Κω-Σαντορινης κλπ λογω οτι θα παει με αμαξι, να σε ενημερωσω οτι δεν υπαρχει γεφυρα μεταξυ Κω, Σαντορινης ,Κρητης κλπ. Παλι με πλοιο θα παει, οπως θα πηγαινε και κατευθειαν απο τον Πειραια.

 

Αλλα στην προσπαθεια να δικαιολογηθουν τα αδικαιλογητα καταστρατηγειται και η κοινη λογικη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα site βγάζουν ειδήσεις για apple γιατί τραβάει...( και εγώ το ίδιο θα έκανα ) και τα 15αχρονα απλά προσπαθούν να δούνε ως άχρηστη μια εταιρεία που τα προιόντα της κατάφερε και ο πατέρας μου να χρησιμοποιήσει που άκουγε pc και έβγαζε σπυριά και τώρα είναι συνέχεια με ένα ipad στο χέρι.

Δεν θέλετε να χρησιμοποιείται apple κανένα πρόβλημα.

Αν θέλετε να δώσετε την επιφοίτηση στον κόσμο για να γλυτώσει τα λεφτά του δώστε τη σε πιο ουσιώδη πράγματα ( Βρείτε μου καυστήρα που να μην καίει πετρέλαιο ούτε ξύλο να είναι τέρμα οικονομικός και να μην ασχολούμαι ποτέ μαζί του απλά να πατάω το κουμπί και να δουλεύει ).

Ολοι εσείς που καίγεστε για το android αλήθεια πότε χρησιμοποιήσατε linux διανομή;

Πότε συνεισφέρατε στην κοινότητα; Πότε; ΠΟΤΕ ( η πλειοψηφία τουλάχιστον )

Και κάτι ακόμα από πότε είναι φθηνά τα κορυφαία android κινητά;

 

ΥΓ: δεν έχω iphone και δεν πρόκειται να πάρω γιατί είναι υπερτιμημένο όπως υπερτιμημένο είναι και το galaxy s3 με μια οθόνη που απλά είναι πολύ σκοτεινή.

Αλλά έχω ipad 3 ναι ναι αυτό που ζεσταίνεται αυτό που δεν κρατάει η μπαταρία και που γενικά είναι αίσχος, έτσι λενε στα φόρουμ, αυτό που πέταξε η μαμά apple.

Guess what?

Είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Ούτε είναι ζεστό ούτε κάνει κουλά και είναι και jailbreak ( για όσους μπορούν να καταλάβουν την αξία ενός idevice με jailbreak )

Ξέρετε κάτι το ipad ΔΕΝ είναι υπερτιμημένο τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Ξεκολείστε guru του πληκτρολογίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Προβληματα οι χαρτες στην ελλαδα; μπα μωρε. Απλα για να παω κρητη μου ζητανε διαβατιριο. Γιατι αραγε...

iOS_6_Maps-How-To-Reort-A-Problem-1.jpeg

Βρείτε κάτι άλλο όμως γιατί αυτό ...πάλιωσε και έχετε μείνει πίσω! :P

post-40751-0-62667100-1357912053_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1ον

Για να πας στην Κρήτη με ΑΜΑΞΙ μήπως; 

Αν και πάλι, έχουν πρόβλημα... δεν αντιλέγω και το είπα ΕΞΑΡΧΗΣ. Μόνο που δεν είχα εμπειρία από τέτοιο λάθος σε Ελλάδα... και αμφιβάλω για το πως χειρίστηκε κανείς το app για να βγάλει τέτοιο αποτέλεσμα... 

 

ναι δεν το κραταγε σωστα...

 

 

 

 

Εμενα ποσως με ενδιαφερει τι θα γραφει απανω στο τηλεφωνο αρκει να κανω την δουλεια μου σωστα, οικονομικα και γρηγορα. Ειχα και το iphonaki στον καιρο του και το galaxy και τον κινεζο με τα 80€.

Προς το παρον η απλ θεωρει οτι εχει πιασει τον παπα απο τα @@ και υπερχρεωνει τα προιοντα της.

 

Δεν μπορει 2 τηλεφωνα να κοστιζουν το ιδιο και ο ενας να το πουλαει στα 450 και ο αλλος στα 650... Μπορει εσυ να γουσταρεις να πληρωνεις παραπανω αλλα εγω οχι. Δες πως η Samsung πχ εχει αρχισει και κραταει τιμες και η htc πουλαει πανακριβα επιδη βλεπουν οτι ο κοσμος ειναι προθυμος να τα σκασει...

 

Μισό. Δεν ενημερώθηκες; Βγήκε το iPhone το 5!!!...

 

Καλή ανάγνωση. 

http://www.anandtech.com/show/6386/samsung-galaxy-note-2-review-t-mobile-/3

http://uk.hardware.info/reviews/3206/benchmarks-samsung-galaxy-note-ii-vs-apple-iphone-5

 

Για κατσε... Συγκρίνω το evo 3d με το 4s επιδη ειχανε διαφορα 3ις μηνες. Ιουλιο το evo οκτωβρη το 4s και μου λες οτι δεν ειναι αρκετο πρεπει να συγκρινω το evo με το 5αρι? Να εχουνε δηλαδή 1.5 χρονο διαφορα για να ειναι δικαιη η συγκριση;

Το θεμα δεν ειναι πιο ειναι το πιο γρηγορο. Αλλου ειναι το ενα αλλου ειναι το αλλο. Ομως για ιδιες επιδοσεις πληρωνεις πολλα περισσοτερα.

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

there will be blood...<br /><br />ρε παιδια ήμαρτον ο καθενας παιρνει οτι τον συμφερει .... καλο θα ηταν να υπηρχε και φθηνο μοντελο iphone ... ειναι μια χαρα συσκευη //.. οσοι φυγαμε παντως απο την apple ΔΕΝ το καναμε για τα λεφτα ... τουλαχιστον οσους ξερω που αλλαξαν ΔΕΝ Το εκαναν για την τιμη του iphone 5<br />

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατσε... Συγκρίνω το evo 3d με το 4s επιδη ειχανε διαφορα 3ις μηνες. Ιουλιο το evo οκτωβρη το 4s και μου λες οτι δεν ειναι αρκετο πρεπει να συγκρινω το evo με το 5αρι? Να εχουνε δηλαδή 1.5 χρονο διαφορα για να ειναι δικαιη η συγκριση;

Το θεμα δεν ειναι πιο ειναι το πιο γρηγορο. Αλλου ειναι το ενα αλλου ειναι το αλλο. Ομως για ιδιες επιδοσεις πληρωνεις πολλα περισσοτερα.

Δε θυμάμαι να είπα κάτι τέτοιο... Για να είναι δίκαιη η σύγκριση, να συγκρίνουμε συσκευές της ίδιας χρονολογικής περιόδου (όσο αυτό είναι εφικτό γιατί οι συσκευές δεν κυκλοφορούν όλες μαζί αλλά με αρκετούς μήνες διαφορά αλλά στο μεταξύ, η τεχνολογία προχωράει) και αν γίνεται, να είναι οι πιο πρόσφατες. Αυτό δεν έκανα; Έκανα καμιά άνιση και άδικη σύγκριση; Απλά διάβασα εδώ ότι η τεχνολογία του iPhone (5) είναι ξεπερασμένη και προσπάθησα να το διαψεύσω με στοιχεία.

 

Σε ό,τι αφορά στο κόστος απόκτησης (αφού το θέμα μας δεν είναι οι επιδόσεις, δεν μας συμφέρει να είναι οι επιδόσεις, λέω εγώ), ναι, το iPhone 5 είναι το πιο ακριβό από τα ακριβά. Δικαιολογείται αυτή τη τιμή; Ναι και όχι, Ναι γιατί είναι το καλύτερο από άποψη κατασκευαστικής ποιότητας, φινιρίσματος, υλικών κλπ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί, όχι, γιατί θα μπορούσε να είναι λίγο πιο φθηνό χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής από την εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά σημεία της γης ήταν λάθος οι χάρτες. Σε ΜΕΡΙΚΑ σημεία της γης, αντιμετώπισαν πρόβλημα οι χρήστες. ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ...... 

Για αυτό ρωτάω. Είχε κανείς πρόβλημα στην Ελλάδα; Έχεις/Είχες εσύ iPhone και σου δημιούργησαν πρόβλημα οι χάρτες και είσαι παραπονεμένος χρήστης; 

Διάβασε σε πόσα σημεία της γης παρατηρήθηκαν προβλήματα και μετά εάν θες ξανά-μάσα τις φήμες των φανατικών αντί Apple. 

1)Το να είναι κάποιος φανατικός υποστηρικτης μιάς εταιρείας χωρίς να έχει μετοχές και άμεσο κέρδος από αυτήν είναι ΓΕΛΙΟ, πιό ΓΕΛΙΟ όμως είναι να είναι αντί-Φανατικός, αυτός είναι για να πάει σε τσίρκο να κάνει την μαϊμού.

2)Από ότι είδες υπήρχαν προβλήματα σε διάφορες χώρες και στην ΕΛΛΑΔΑ.

3)I-phone δεν είχα ποτέ μου, όχι λόγο του ότι δεν είναι αξιόλογο κινητό,αλλά γιατί είναι σε ΛΑΘΟΣ ΤΙΜΗ. Αν μου πουλούσε κάποιος καινούριο I-phone 5 με 300 ευρώ το πολύ θα το έπερνα. Παραπάνω δεν θα έδινα,γιατί πολύ απλά δεν τα αξίζει.

 

4)Από ότι κατάλαβα η όλη διαμάχη γίνεται γινεται γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που αγόρασε I-phone και δεν θέλει να πιστέψει ότι υπάρχουν προβλήματα. Όλοι μας έχουμε κάνει σκάρτες αγορές κάποια στιγμή στη ζωή μας, δεν προσπαθούμε όμως να πείσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους ότι ήταν ευκαιρίες ζωής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...