Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

1)Το να είναι κάποιος φανατικός υποστηρικτης μιάς εταιρείας χωρίς να έχει μετοχές και άμεσο κέρδος από αυτήν είναι ΓΕΛΙΟ, πιό ΓΕΛΙΟ όμως είναι να είναι αντί-Φανατικός, αυτός είναι για να πάει σε τσίρκο να κάνει την μαϊμού.

2)Από ότι είδες υπήρχαν προβλήματα σε διάφορες χώρες και στην ΕΛΛΑΔΑ.

3)I-phone δεν είχα ποτέ μου, όχι λόγο του ότι δεν είναι αξιόλογο κινητό,αλλά γιατί είναι σε ΛΑΘΟΣ ΤΙΜΗ. Αν μου πουλούσε κάποιος καινούριο I-phone 5 με 300 ευρώ το πολύ θα το έπερνα. Παραπάνω δεν θα έδινα,γιατί πολύ απλά δεν τα αξίζει.

 

4)Από ότι κατάλαβα η όλη διαμάχη γίνεται γινεται γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που αγόρασε I-phone και δεν θέλει να πιστέψει ότι υπάρχουν προβλήματα. Όλοι μας έχουμε κάνει σκάρτες αγορές κάποια στιγμή στη ζωή μας, δεν προσπαθούμε όμως να πείσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους ότι ήταν ευκαιρίες ζωής!

 

Το να είναι ας πούμε κάποιος φανατικός υποστηρικτής μιας εταιρίας επειδή

 

με τα προϊόντα της κάνει συνολικά καλύτερα τη δουλειά του,

κερδίζει χρήματα,

δεν αγχώνεται για τυχόν δυσλειτουργίες,

του αρέσει το design κλπ

 

δεν παίζει ως σενάριο και πρέπει απαραίτητα να έχει μετοχές ε? ΟΚ!

 

Και πρόσεξε ε, δεν σημαίνει πως ο παραπάνω τύπος (στους οποίους ανήκω και εγώ) δεν έχει παράπονα από την εταιρία! Απλά το συνολικό όφελος είναι μεγαλύτερο από τα αρνητικά.

 

Πιο απλά δεν μπορώ να στο περιγράψω.

 

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα ο φανατισμός δύσκολα εμπεριέχει θετικά στοιχεία.

 

Μην κάνεις ότι δε βλέπεις, βγάλε τις παρωπίδες. Βλέπεις κάθε μέρα ότι ένα μεγάλο ποσοστό φανατικών της Apple έχει ανύπαρκτα επιχειρήματα, που τις περισσότερες φορές παραπέμπουν στη μόστρα, στο χρήμα που εκείνοι έχουν και οι άλλοι (haters) ζηλεύουν που δεν έχουν κ.λπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σε σχέση με αυτό:

 

διέψευσε εν μέρη τις προχθεσινές φήμες που φέρουν την Apple να κυκλοφορεί ένα οικονομικό iPhone μέσα στο έτος.

 

Πόσο καιρό δίνετε στην εταιρία να διαψεύσει με κάποιο της νέο μοντέλο, την παραπάνω "υπόθεση" του άρθρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σε σχέση με αυτό:

 

 

Πόσο καιρό δίνετε στην εταιρία να διαψεύσει με κάποιο της νέο μοντέλο, την παραπάνω "υπόθεση" του άρθρου;

 

Για αρχή, η συνέντευξη φαίνεται ότι περιέχει ανακρίβειες κάτι που οδήγησε το Reuters να αποσύρει το σχετικό άρθρο από το site του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ό,τι αφορά στο κόστος απόκτησης (αφού το θέμα μας δεν είναι οι επιδόσεις, δεν μας συμφέρει να είναι οι επιδόσεις, λέω εγώ), ναι, το iPhone 5 είναι το πιο ακριβό από τα ακριβά. Δικαιολογείται αυτή τη τιμή; Ναι και όχι, Ναι γιατί είναι το καλύτερο από άποψη κατασκευαστικής ποιότητας, φινιρίσματος, υλικών κλπ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί, όχι, γιατί θα μπορούσε να είναι λίγο πιο φθηνό χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής από την εταιρεία.

 

Δηλαδη αν δεν εμφανιζε και τα συμπτωματα ξεφλουδισματος/γδαρσιματος ενα τηλ που κοστιζει 700+€, τι θα λεγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apple, apple, apple, apple, apple, apple, apple, apple, apple η  apple αυτο η apple εκεινο η apple το αλλο, ο κοσμος ολος δεν περιστρεφεται γυρω απο την apple :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να λεει δεν πανε να κραζουν οι Haters αυτοι ποτε δεν θα μπορεσουν να αγορασουν προιοντα της apple .Ειτε διοτι δεν μπορουν ,ειτε διοτι πολυ απλα ειναι κακογουστοι και δεν εκτιμουν το design .Η εταιρεια ειναι ικανοποιημενη με το ποσοστο κερδων της και οι πελατες της ειναι επισης απο την εμπειρια χρησης.

Αυτος ο συνδυασμος την εκανε Νο1 εταιρεια σε κεφαλοποιηση στον πλανητη,τωρα τι λεει ο κυρ Τακης στην Ελλαδα που τον εχει πιασει  οργασμος μιζεριας και κραζει δεν εχει καμια σημασια ,οπως δεν θα ειχε καμια σημασια να εκραζα και εγω την Ferrari επειδη πολυ απλα δεν μπορω να την αγορασω.

 

 

Σαν να σου λέει συνεχίστε να αγοράζετε μακάκες iphone των 200€ με 700€.

 

 

 

 

Σαν σου λεει χαζοι ειμαστε να πουλαμε το ιδιο κινητο με λιγο διαφορετικα υλικα στα 200?Αφου το δινουμε 700 και παλι το πουλαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι ας πούμε κάποιος φανατικός υποστηρικτής μιας εταιρίας επειδή

 

με τα προϊόντα της κάνει συνολικά καλύτερα τη δουλειά του,

κερδίζει χρήματα,

δεν αγχώνεται για τυχόν δυσλειτουργίες,

του αρέσει το design κλπ

 

δεν παίζει ως σενάριο και πρέπει απαραίτητα να έχει μετοχές ε? ΟΚ!

 

Και πρόσεξε ε, δεν σημαίνει πως ο παραπάνω τύπος (στους οποίους ανήκω και εγώ) δεν έχει παράπονα από την εταιρία! Απλά το συνολικό όφελος είναι μεγαλύτερο από τα αρνητικά.

 

Πιο απλά δεν μπορώ να στο περιγράψω.

 

:)

Το έχω ξαναρωτήσει πιο παλιά και σαφή και συγκεκριμένη απάντηση, ανάλογη της ερώτησης δεν έχω πάρει.

 

Ερώτηση: Πως μπορεί να είναι η χρήση ενός smartphone επαγγελματική η οποία αποφέρει περισσότερα κέρδη αν κοστίζει 600€ αντί 300€.

 

Μπορείτε να μου απαντήσετε για τις συγκεκριμένες διαδικασίες και εφαρμογές όπου το πρόσθετο κέρδος της χρήσης των, απαιτεί συσκευή των 500-600€ και άνω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Όταν έλεγαν ότι θα βγει μικρότερο iPad ήμουν από εκείνους που έλεγαν ότι αποκλείεται. Το έλεγα όμως με δεδομένο ότι θα είναι πιο οικονομικό, μιας και αυτή η φήμη επικρατούσε.

Όπως είδαμε δεν είναι καθόλου οικονομικό.

Δεν ενδιαφέρει την Apple να βγάλει κάτι οικονομικό. Έτσι και αλλιώς με την τακτική που ακολουθεί (είτε μας αρέσει, είτε όχι), τα πάει παραπάνω από καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple fans, Android fans... Ποιο είναι καλύτερο και ποιο είναι χειρότερο... Τι σημασία έχει; Σήμερα το ένα, αύριο το άλλο ή και κανένα από τα 2...

 

Πότε θα καταλάβει ο κόσμος ότι δεν έχει σημασία μόνο η πρόοδος, αλλά η δυνατότητα στο κοινό κοσμάκι να έχει πρόσβαση σε αυτήν.

 

Όλοι αυτοί οι apple lovers τι θα λένε όταν θα πέρνουν επίδομα ανεργίας 300 ευρώ και για να αντικαταστήσουν το κλεμένο iPhone θέλουν 600; Και αυτό σήμερα. Αύριο; Με κουπόνια θα το πέρνουν;

 

Η πολιτική της Apple είναι ελιτίστικη και αρνούμαι να δεχτώ ότι πρόσβαση στην τεχνολογία μπορεί να έχει μόνο η ελιτ.

Όσον αφορά τη Smsng... αν και στήριζα παλαιότερα παρατηρώ ότι πάει να εφαρμώσει παρόμοιες πολιτικές. Η ναυαρχίδα της κάποτε κόστιζε 450 και τώρα 700...

 

Τι να τις κάνω τις τεχνολογίες αν δεν μπορώ να τις αποκτήσω;

 

Στο κάτω κάτω τις γραφής μόνο τα WM φαίνεται να ατενίζουν το μέλλον κοιτόντας την ενοποίηση λειτουργικών PC, Bussiness PC, Tablets, Phones... ALL IN ONE. Τα άλλα είναι ακόμα στο μικρόκοσμό τους. Αλλά τι να τα κάνω και τα WM αν δεν έχουν ανταγωνισμό; Να τα πέρνω 300 ευρώ μόνο για λειτουργικό όπως έπερνα τα XP; Είδατε πόσο πήγαν τα 8 τώρα που έχουν ανταγωνισμό; Ή μήπως πιστεύετε ότι η πειρατεία θα μας καλυπτει για μια ζωή; Ή μήπως θα μας δωσει hardware;

 

Δείτε το δάσος... χωρίς τον ανταγωνισμό όλων αυτών ακόμα με το Νοκια 3110 θα είσασταν. Να λέτε ευχαριστώ για την ύπαρξη ανταγωνισμού και όχι να τον κατακρίνετε. Σε λίγο καιρό άλλωστε καρτελ θα γίνουν και αυτά. Και τότε μήλο μόνο από λαική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να λεει δεν πανε να κραζουν οι Haters αυτοι ποτε δεν θα μπορεσουν να αγορασουν προιοντα της apple .Ειτε διοτι δεν μπορουν ,ειτε διοτι πολυ απλα ειναι κακογουστοι και δεν εκτιμουν το design 

 

http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειμαι υποστιρικτης windows και οχι ios?

 

Γιαυτο..

 

HP ENVY DV6.

 

 

 

Operating system
  • Windows 8 64

 
Processor
  • Intel® Core™ i7-3630QM (3.4 GHz/2.4 GHz )

 
Processor speed
  • 3.4 GHz/2.4 GHz

 
Processor technology
  • Turbo Boost Technology

 
Graphics
  • NVIDIA GeForce GT 650M switchable (2 GB GDDR5, up to 1.65 GB)

 
Memory
  • 8 GB DDR3

 

TIMH: $1,099.99

 

Macbook Pro

 

 

 

  • 2.9GHz dual-core Intel Core i7
  • Turbo Boost up to 3.6GHz
  • 8GB 1600MHz memory
  • 750GB 5400-rpm hard drive1
  • Intel HD Graphics 4000
  • Built-in battery (7 hours)2
  • In Stock
  • Free Shipping
  • $1,499.00

 

ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΑΨΩ? ...

 

Και ομως οσοι εχουν windows σε υπολογιστη παρα προ περσινο με Intel pentium θα πουνε ποοοοο τα windows σερνονται πρεπει να παρω macbook ... ΛΟΛ. ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειμαι υποστιρικτης windows και οχι ios?

 

Γιαυτο..

 

HP ENVY DV6.

 

 

 

TIMH: $1,099.99

 

Macbook Pro

 

 

 

ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΑΨΩ? ...

 

Και ομως οσοι εχουν windows σε υπολογιστη παρα προ περσινο με Intel pentium θα πουνε ποοοοο τα windows σερνονται πρεπει να παρω macbook ... ΛΟΛ. ΟΚ.

 

 

NA ΓΙΑΤΙ καποιος κανει σαν να εχει μετοχες στην microsoft, επειδη δεν μπορει την αδικια!

 

(sorry για double post, αν μπορει καποιος Mod να το συγχωνευση με το προηγουμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πουλάς ένα αντικείμενο κόστους 200 ευρώ στα 500, δεν θα χρειαστεί να θυσιάσεις την ποιότητα για να το πουλήσεις στα 300. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για ένα διαφορετικό μοντέλο που σου κοστίζει ακόμη λιγότερο. Όλο το θέμα αποτελεί παπαρολογίες της apple imho για να δικαιολογήσει στο κοινό μια πολύ λογική κίνηση.

 

Η Apple έχει φτιάξει μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα. Αυτήν του και καλά, απαράμιλης ποιότητας, διαφορετικού από τον ανταγωνισμό προϊόντος το οποίο δεν μπορεί να αποκτήσει ο καθένας. Επειδή λοιπόν έχοντας ένα iphone, έχεις κάτι που δεν μπορεί να έχει ο average Joe, είσαι και διατεθιμένος να πληρώσεις πέντε κατοστάρικα για κάτι που αξίζει δύο. Το να βγεί λοιπόν ένα οικονομικό μοντέλο iphone θα αποτελούσε αυτόματη ακύρωση της ανωτέρω εικόνας που χρόνια τώρα καλλιεργείται και φυσικά θα ακύρωνε επίσης και την αίσθηση της μοναδικότητας, αφού ο "καθένας" θα μπορούσε να αποκτήσει ένα iphone.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η όλη φάση αποτελεί κοροϊδία. Την ίδια κοροϊδία που αποτελεί π.χ. και το τζην των 120 ευρώ. Όπως και να το κάνουμε ρε φίλε το να σε πληρώνω 2 (ή στην περίπτωση του τζην 10) φορές πάνω από το κόστος αγγίζει τα όρια της ηλιθιότητας από πλευράς καταναλωτή.

 

Από εκεί και πέρα όσον αφορά τα λεγόμενα του φίλτατου mod περί σταθερότητας, αξιοπιστίας, δυσλειτουργιών κτλπ:

- Θα ήταν τεράστια αποτυχία για μια εταιρία που παράγει ένα και μόνο προίον τεχνολογίας (ενός είδους, π.χ. κινητό τηλέφωνο) να έχει προβλήματα σταθερότητας και αξιοπιστίας. Όταν φτιάχνεις drivers/προγράμματα/παιχνίδια κλπ που απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο hardware τότε υπάρχει η δυνατότητα να ελέγξεις μέχρι και το τελευταίο ζεύγος 0 και 1 προκειμένου να είναι 100% λειτουργικό. Οι υπόλοιποι κατασκευαστές που δουλεύουν αντίστοιχα σε 322 μοντέλα και έχουν στο μυαλό τους τα επόμενα 322 μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν αργότερα, προφανώς και θα υστερούν σε αυτόν τον τομέα. Αυτός είναι κ ο λόγος που π.χ. μια κονσόλα παιχνιδιών δεν έχει hardware upgrades και expansions. Για να καταφέρει να παρέχει έτσι μια συγκεκριμένη πλατφόρμα ώστε κάθε παιχνίδι του Χ κατασκευαστή να είναι 100% συμβατό με όλες τις κονσόλες του αυτού είδους σε κυκλοφορία. Όσοι προσπάθησαν κάτι άλλο απέτυχαν (βλ. Sega Genesis add-ons κτλπ)

 

Κλείνοντας λοιπόν την παρένθεση αυτή και όπως προείπα, νιώθω ότι με κοροϊδεύουν όταν πληρώνω το κόστος ενός προϊόντος στο πολλαπλάσιο, και αυτό αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για την αγορά. Δεν θα πάθω τίποτα αν κάνω και μια επανεκκίνηση γιατί κόλλησε το android κινητό μου, ή το Pc μου. Αυτό αποτελεί την παραχώρηση που κάνω για να μην θεωρώ τον εαυτό μου κορόιδο.
 Από εκεί και πέρα, γνώμη μου επίσης χωρίς να θέλω να θείξω κανέναν, πιστεύω πως οι περισσότεροι πελάτες της apple, υποσυνείδητα, το αντιλαμβάνονται ότι χρυσοπληρώνουν κάτι πολύ μικρότερης αξίας. Η διάθεσή τους όμως για το "show off" θα τους κάνει να πιστεύουν ότι όντως το iphone είναι κάτι που το χρειάζονται. Και ακόμη και αν δεν το χρειάζονται πραγματικά, θα φτιάξουν ανάγκες που τις ικανοποιεί μόνο αυτό. Ειδάλλως θα έπρεπε να παραδεχτούν ότι πετάξαν τα λεφτά τους.

 

Source που εκιτμά το κόστος: http://www.itproportal.com/2012/09/20/virtual-teardown-pegs-iphone-5-production-cost-at-207/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...