Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μας δείχνεις και τα benchmarks αυτών των συσκευών με τις "καλύτερες τεχνολογίες" σε σχέση με του "ξεπερασμένου" και "υπερεκτιμημένου" iPhone να γελάσουμε;

 

Sent from my Windows laptop using Chrome while playing with my Note 2 and iPhone 5.

 

Samsung Galaxy s2 ... Δυετίας κινητό ...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλες οι εταιρίες έχουν σκοπό το κέρδος, δεν είναι φαλανθρωπικά ιδρύματα.

 

Η nokia, που κάποτε ήταν πρώτη, έχει μείνει πίσω στις πωλήσεις των smartphone, αλλά έχει ακόμη υψηλά έσοδα από τις πωλήσεις συμβατικών κινητών τηλεφώνων, τα οποία χρησιμοποιεί και ο μεγαλύτερος πληθυσμός του πλανήτη. Ειδικά σε χώρες όπως Ινδία, Πακιστάν, Κίνα χώρες τις Αφρικής κλπ. Σιγά σιγά όμως αυτό θα αλάξει διότι θα μπορείς σε λίγο να πάρεις smartphone σε τιμή συμβατικού κινητού.

 

Η Samsung έχει επενδύσει σε όλες τις κατηγορίες χρηστών. Πιστεύω ότι έχει βγάλει την μεγαλύτερη γκάμα κινητών και καλύπτει κάθε πιθανή ανάγκη (galaxy s2, galaxy beam, dual sim κινητά κλπ.). Κατα τη γνώμη μου όμως χρησιμοποιεί τα χειρότερα πλαστικά από τις υπόλοιπες εταιρίες. Το galaxy pro duos και το galaxy tab 2 που χρησιμοποιώ αυτή την αίσθηση μου δίνουν. Επίσης έχοντας δει βιντεάκια στο youtube που κάνουν drop tests galaxy s3 και iphone τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά για το s3. Δεν ξέρω αν μεροληπτούν, θα ήθελα την απόψή σας πάνω σε αυτό.

http://www.youtube.com/watch?v=36U-hOhTNIw

http://www.youtube.com/watch?v=K7e9ebi41Wc

 

Η apple προοωθεί ένα προιόν το οποιό συμφωνούμε ότι είναι ποιοτικό αλλά η κοστολόγηση του είναι απαγορευτική. Θα φωνάζουν τώρα η galaxaκηδες ότι η οθόνη του s3 είναι έτσι, ο επεξεργαστής είναι αλλιώς κλπ κλπ. Στο μυαλό μου έρχεται η διαφήμηση της apple με τον αντίχειρα και σκέφτομαι ότι ίσως έχουν δίκιο τελικά. Έχω βαρεθεί να βλέπω κινητά των 5 ιντσών στην φετινή CES, γιατί δεν είναι πλέον κινητά, που θα φτάσει αυτό? Κάποτε ήταν μεγάλα, τα κάναμε μικρότερα, τώρα τα ξαναμεγαλώνουμε...

Τα smartphone πιστεύω τελικά ότι είναι περισσότερο smart παρά phone.

 

Κάποιοι ίσως με πουν οπισθοδρομικό, αλλά η αλήθεια είναι αυτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sunspider iphone 4s 1798245zqtc_th.jpgSunspider Evo 3D 163016krn2r_th.pngIphone 4s Geekbench 6252ci8t9i_th.jpgEvo 3D Geekbench 11972vb6l93_th.png επιπλεον το evo 3D ειναι 3 μηνες παλαιοτερο, φτηνοτερο μπορεις να κανεις περισσοτερες εργασιες, σε πιο μεγαλη οθονη και εχει και 3D. Να φερω την γαργαλιερα;

Άσε, έφερα εγώ την γαργαλιέρα!

Μία γαργαλιέρα στο τρία παρακαλώ για τα παρωχημένα δι-πύρηνα κινητά.

 

Αυτή είναι η καλύτερη τεχνολογία που έχεις να προτείνεις; Το iPhone 5 δεν είναι ξεπερασμένο. Αν είναι υπερτιμημένο δεν το ξέρουμε, διότι δεν υπάρχει αντίστοιχο να το συγκρίνουμε. Τα παρόμοια που υπάρχουν είναι εξίσου ακριβά.

 

Και ένα ακόμη στοιχείο. Ταχύτερος SSD δίσκος στα Apple. Apple iPhone 4s = 5309, iPhone 5 = (το υπερτιμημένο και ξεπερασμένο έχει μόλις δύο φορές ταχύτερο SSD στα 11878), Android EVO 3D (η συσκευή που ξεπερνάει τα Apple) = 3332.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά "Ειρήνη ημίν". Τι αψιμαχίες είναι αυτές για τα κινητά τηλέφωνα. Σαν παιδάκια "το δικό μου αυτοκινητάκι είναι πιο γρήγορο, το δικό μου στρατιωτάκι πιο δυνατό κλπ κλπ". Παίρνει ο καθένας τη συσκευή που του κάνει κλίκ, για τους δικούς του λόγους και σύμφωνα με το βαλάντιο του φυσικά και όλα καλά. Δεν νομίζω οτι ωφελεί σε τίποτα ο φανατισμός και η πόρωση με την εκάστοτε εταιρεία. Ούτε λεφτά από τα κέρδη τους παίρνουμε, ούτε κανένα βραβείο θα κερδίσουμε. Την δουλειά μας να κάνουμε και να την έχουμε εμείς την τεχνολογία στην υπηρεσία μας όχι να υπηρετούμε εμείς αυτή! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα δεν φτάνει η αλεπού.....μπλα μπλα μπλα!!με το που πέσει ποστ με είδηση για την apple πεταγονται ολοι οι έξυπνοι που αγόρασαν τα πλαστικά τηλεφωνακια τους να πουν την πολυ αντικειμενική γνώμη τους ενω ειναι άσχετοι!!αραξτε μαγκες έχει καταντήσει αηδία..διαβάσατε 2 πράγματα στο neτ και γίνατε ειδικοί!δεν θα μιλήσω για το iPhone γιατι δεν υπάρχει λόγος,ότι κρατάτε στα χέρια σας ειναι φθηνές αντιγραφές του!Σας χαλάει που ξεκιναει απο 700 και δεν πέφτει..και όχι τπτ δεν παίζει και παραεισαγωγη!!!και τα laptop τους ετσι χαλια ειναι ε;;οταν ολοι πουλάνε τετράπυρηνα τα δυπυρηνα της apple γιατι άραγε ειναι πιο γρήγορα;;απαντηστε μας γκουρού των ηλεκτρονικών..σας εχουμε ανάγκη,δώστε μας τα φώτα σας!!!χαχαχα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά, άντε να δεχτώ ότι το turbo-x λάπτοπ μου είναι ταχύτερο από ένα macbook pro. Άλλα βασιζόμενος σε αυτό να βγαίνω και να κράζω την Apple και να λέω ότι τα macbook pro είναι μια μ@λακία και μισή και ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους και ότι όσοι τα αγοράζουν είναι πρόβατα και κορόιδα, τη στιγμή που ξέρω πόσο υπέροχο μηχάνημα είναι το δεύτερο και πώς δουλεύει και πόσο πιο αξιόπιστο είναι από τη μπαγκατέλα μου το TurboX-Clevo (που μια μέρα το πήγα για μια μικροεπισκευή σε ένα πολύ έμπειρο τεχνικό και δάκρυσε ο άνθρωπος όταν το είδε), ε καταντάω πιο γραφικός και από την Οία! Υπάρχει λόγος που κάνει ένα χιλιάρικο λιγότερα, έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του, τα αναγνωρίζω και γι'αυτό το αγόρασα. Δεν ψάχνομαι να μειώσω κάποιους που επέλεξαν ένα ποιοτικότερο λάπτοπ, με σαφώς καλύτερη οθόνη, διαφορετικό λειτουργικό κλπ επειδή το δικό μου έχει ταχύτερη κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μου αρεσει που ολα τα παιδια της apple εισαστε απολυτως σιγουροι οτι οσοι δεν αγοραζουν το iphone το κανουν γιατι δεν μπορουν στην τιμη που βρισκεται.Επισης θελετε να μας πεισετε οτι στην πραγματικοτητα ολοι μεσα μας θελουμε ενα iphone,απλα επειδη δεν πεφτει η τιμη του και δεν μπορουμε να το αγορασουμε(λεφταδες μου εσεις,lol),κραζουμε.

 

ΟΚ,η μαλακια παει συννεφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

;οταν ολοι πουλάνε τετράπυρηνα τα δυπυρηνα της apple γιατι άραγε ειναι πιο γρήγορα;;

κινητά εννοείς ή laptop/desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για κινητά,κυριως για laptop!η γραμμή της συγκεκριμένης εταιρίας δεν ειναι ότι απλα βάζουμε ότι top παίζει στη αγορα μεσα σε ένα μηχάνημα και ότι γίνει,υπάρχουν πράγματα που παίζουν πολυ πιο σημαντικό ρόλο σε όλα αυτα!επισης δεν θεοποιω την apple αλλα τουλάχιστον αναγνωρίζω ότι σε πολλα θέματα ειναι μπροστά σαν εταιρία και σε κάποια αλλα παραμένει κολλημένη!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως παιδια εχετε δικιο,αλλα οσο καμια αλλη εταιρεια δεν μπορει να φτιαξει κατι τοσο καλο οσο το ios,δυστηως εγω ο μακακας θα πληρωνω 500αρια[η μαλλον θα τα παιρνω  μτς στα 300 B) ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...