Προς το περιεχόμενο

αποστολη φαξ απο τον υπολογιστη


Arxontis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια μια βοηθεια εχω γυρω στους 70 αριθμους που πρεπει να στειλω ενα φαξ

 

και θελω να βαλω ολους τους αριθμους και να στελνει φαξ μονο του ( απο τα windows μλαμε παντα )

 

τελιωνει δηλαδη η πρωτη αποστολη να περναει στην επομενη

 

πως μπορω να το κανω ?

 

μου ειπανε στους παραληπτες να γραψω  το πρωτο νουμερο ας πουμε  2310 123456;2100123456 με ερωτηματικο ενδιαμεσα δηλαδη δε το εχω δοκιμασει ισχυει κατι τετοιο ??

 

 

δε θελω προγραμματα και σελιδες γιατι ο πατερας δε το κατεχει το θεμα

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπανε στους παραληπτες να γραψω  το πρωτο νουμερο ας πουμε  2310 123456;2100123456 με ερωτηματικο ενδιαμεσα δηλαδη δε το εχω δοκιμασει ισχυει κατι τετοιο ??

Ναι, ισχυει, ετσι θα το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια μια βοηθεια εχω γυρω στους 70 αριθμους που πρεπει να στειλω ενα φαξ

 

και θελω να βαλω ολους τους αριθμους και να στελνει φαξ μονο του ( απο τα windows μλαμε παντα )

 

τελιωνει δηλαδη η πρωτη αποστολη να περναει στην επομενη

 

πως μπορω να το κανω ?

 

μου ειπανε στους παραληπτες να γραψω  το πρωτο νουμερο ας πουμε  2310 123456;2100123456 με ερωτηματικο ενδιαμεσα δηλαδη δε το εχω δοκιμασει ισχυει κατι τετοιο ??

 

 

δε θελω προγραμματα και σελιδες γιατι ο πατερας δε το κατεχει το θεμα

 

ευχαριστω

 

 

Με ποιόν τρόπο στέλνεις φαξ απο το pc γιατί το ψάχνω και δεν παίζει κάτι...

 

Bασικά θα ήθελα να παίξει κάτι χωρίς modem αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιόν τρόπο στέλνεις φαξ απο το pc γιατί το ψάχνω και δεν παίζει κάτι...

 

Bασικά θα ήθελα να παίξει κάτι χωρίς modem αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο ε;

 

Χωρίς μοντεμ δεν νομίζω ότι γίνεται, εκτός αν ψάξεις ιστοσελίδα που να στέλνει δωρεάν φαξ.  Αλλά ένα usb fax modem από το ebay έχει πλέον κανένα 5ευρο. 

 

Πάνω που έψαχνα αυτό το θέμα είδα ότι έχεις ποστάρει και εκεί αλλά δεν το είδαμε. Αν δεις και εκεί, εγώ έχω HOL DP με την σαπίλα Netfaster IAD 2.  Δεν ξέρω εάν λειτουργεί το ίδιο με όλες τις εταιρίες και με όλα τα ρούτερ.

 

Συνέδεσα το modem στην ελεύθερη έξοδο τηλεφώνου του ρούτερ με απλό καλώδιο τηλεφώνου, και με USB στο PC, ακι βεβαιώθηκα ότι το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.  Ανοίγοντας το Windows Fax & Scan μου ζήτησε να σετάρω για πρώτη φορά την υπηρεσία φαξ, αλλα είναι πάρα πολύ απλό και παίρνει 1 λεπτό. Δεν ζητάει κάτι τρελό.  Πατάς New Fax, και στον αριθμό τηλεφώνου βάζεις κατευθείαν το 10ψήφιο νούμερο του παραλήπτη (δεν χρειάζεται κωδικό χώρας 0030 όπως νόμιζα).  Εάν έχεις έτοιμο word να στείλεις, δεν γράφεις κάτι μέσα το fax αλλά πατάς attach και το επισυναπτεις.  Πατάς send  και έφυγε.

 

Να σημειώσω ότι η HOL δεν μου χρέωσε κανένα από τα δύο fax που έστειλα.  Στην ανάλυση κλήσεων είναι καταχωρημένα ως κλήσεις προς σταθερά και προφανώς τα έχει υπολογίσει στον δωρεάν χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς μοντεμ δεν νομίζω ότι γίνεται, εκτός αν ψάξεις ιστοσελίδα που να στέλνει δωρεάν φαξ.  Αλλά ένα usb fax modem από το ebay έχει πλέον κανένα 5ευρο. 

 

Πάνω που έψαχνα αυτό το θέμα είδα ότι έχεις ποστάρει και εκεί αλλά δεν το είδαμε. Αν δεις και εκεί, εγώ έχω HOL DP με την σαπίλα Netfaster IAD 2.  Δεν ξέρω εάν λειτουργεί το ίδιο με όλες τις εταιρίες και με όλα τα ρούτερ.

 

Συνέδεσα το modem στην ελεύθερη έξοδο τηλεφώνου του ρούτερ με απλό καλώδιο τηλεφώνου, και με USB στο PC, ακι βεβαιώθηκα ότι το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.  Ανοίγοντας το Windows Fax & Scan μου ζήτησε να σετάρω για πρώτη φορά την υπηρεσία φαξ, αλλα είναι πάρα πολύ απλό και παίρνει 1 λεπτό. Δεν ζητάει κάτι τρελό.  Πατάς New Fax, και στον αριθμό τηλεφώνου βάζεις κατευθείαν το 10ψήφιο νούμερο του παραλήπτη (δεν χρειάζεται κωδικό χώρας 0030 όπως νόμιζα).  Εάν έχεις έτοιμο word να στείλεις, δεν γράφεις κάτι μέσα το fax αλλά πατάς attach και το επισυναπτεις.  Πατάς send  και έφυγε.

 

Να σημειώσω ότι η HOL δεν μου χρέωσε κανένα από τα δύο fax που έστειλα.  Στην ανάλυση κλήσεων είναι καταχωρημένα ως κλήσεις προς σταθερά και προφανώς τα έχει υπολογίσει στον δωρεάν χρόνο μου.

 

Kαι η HOL με VOIP παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα ναι. Έχω χρόνια την γραμμή κάτι δεν με αναβάθμισαν ποτέ. Νομίζω ο καινούριες συνδέσεις είναι PSTN, οι περισσότερες τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς μοντεμ δεν νομίζω ότι γίνεται, εκτός αν ψάξεις ιστοσελίδα που να στέλνει δωρεάν φαξ.  Αλλά ένα usb fax modem από το ebay έχει πλέον κανένα 5ευρο. 

 

Πάνω που έψαχνα αυτό το θέμα είδα ότι έχεις ποστάρει και εκεί αλλά δεν το είδαμε. Αν δεις και εκεί, εγώ έχω HOL DP με την σαπίλα Netfaster IAD 2.  Δεν ξέρω εάν λειτουργεί το ίδιο με όλες τις εταιρίες και με όλα τα ρούτερ.

 

Συνέδεσα το modem στην ελεύθερη έξοδο τηλεφώνου του ρούτερ με απλό καλώδιο τηλεφώνου, και με USB στο PC, ακι βεβαιώθηκα ότι το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.  Ανοίγοντας το Windows Fax & Scan μου ζήτησε να σετάρω για πρώτη φορά την υπηρεσία φαξ, αλλα είναι πάρα πολύ απλό και παίρνει 1 λεπτό. Δεν ζητάει κάτι τρελό.  Πατάς New Fax, και στον αριθμό τηλεφώνου βάζεις κατευθείαν το 10ψήφιο νούμερο του παραλήπτη (δεν χρειάζεται κωδικό χώρας 0030 όπως νόμιζα).  Εάν έχεις έτοιμο word να στείλεις, δεν γράφεις κάτι μέσα το fax αλλά πατάς attach και το επισυναπτεις.  Πατάς send  και έφυγε.

 

Να σημειώσω ότι η HOL δεν μου χρέωσε κανένα από τα δύο fax που έστειλα.  Στην ανάλυση κλήσεων είναι καταχωρημένα ως κλήσεις προς σταθερά και προφανώς τα έχει υπολογίσει στον δωρεάν χρόνο μου.

 

Προσπάθησα να στείλω απο δυο που βρήκα αλλά δεν πήγανε... Δεν ξέρω γιατί αφου τα βήματα που έπρεπε να ακολουθήσεις ήταν τυφλοσούρτης... Τεσπα, βρήκα ενα παλιό μοντεμάκι το CRYPTO LINK III θα το δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο πρόβλημα. Ήθελα να στείλω το βιογραφικό μου που είναι σε pdf και μου έλεγε να το κάνω tiff... Το κάνω tiff να δω πως φαίνεται (το έκανα online και το κατεβάζω τώρα είναι 135 mb λέει)

Δεύτερο πρόβλημα. Στη γραμμή που είχα το modem είχα βάλει παλιότερα(και το εχω αφήσει ενα φαξ) αλλά η κουμούτσα μου πιάνει το μισό γραφείο και θέλω να το ξεφορτωθώ για αυτό έψαχνα την λύση μέσω ιντερνετ για αποστολή των φαξ. Τεσπά το πρόβλημα τώρα.. όταν παω να στείλω το φαξ ακούγεται ενας ήχος απο το φαξ το κανονικό(οχι αυτός που παίρνει τηλέφωνο),τα windows απο την άλλην μου λένε πως στάλθηκε επιτυχώς το fax αλλά τίποτα. Στην άλλη πλευρά που εχω στείλει το φαξ τους δίνει σήμα πως κάτι στέλνει κάποιος αλλα βγάζει το απόλυτο τίποτα...

 

 

Any idea;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού σου έλεγε να το κάνεις Tiff; έχω την εντύπωση ότι το Win Fax & Scan στέλνει κανονικά pdf, αλλά με μια επιφύλαξη.  Άσε που 135mb είναι υπερβολικά μεγάλο αρχείο, δεν ξέρω μήπως έχει πρόβλημα να το διαχειριστεί η γραμμή.  Αφού όμως πάλι με fax θα πάει το αρχείο (άρα αυτό που θα λάβει ο άλλο είναι το ίδιο πράγμα, τυπωμένο χαρτί), γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις το βιογραφικό σου σε doc (attached) που πάει σίγουρα και είναι πάρα πολύ μικρό σε μέγεθος;

 

Όσο για το δεύτερο πρόβλημα, δοκιμάζεις να στείλεις αυτό το μεγάλο tiff που λέγαμε; Λέω μήπως φταίει το μέγεθος.  Το παλιό fax δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις, είναι ακόμη συνδεδεμένο κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tiff δεν το εχω στείλει ακόμα - σήμερα θα το δοκιμάσω. θα δοκιμάσω και το word πριν. Εχτές δεν πρόλαβα. Αυτη τη στιγμή το παλιό φαξ το εχω σα δεύτερο τηλέφωνο αλλά και που το αποσύνδεσα δεν άλλαξε κάτι.

 

Α και κάτι άλλο ούτε απλό κείμενο δεν κατάφερα να στείλω. Εμενα μου λέει πως πήγε αλλά εκεί που το έστειλα λευκή σελίδα πήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα και έστειλα. Στάλθηκαν 4 σελίδες αντι για 2 και οι 2 πρώτες κενές αλλά θα είναι κάποια ρύθμιση ίσως που θα το σκαλίσω και θα το βρω. Τώρα λείπει να δω αν χρεώθηκα απο vivodi....

Επεξ/σία από alfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...