Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Eyedentify είπε

Επικοινώνησα μαζί τους στο live chat του Banggood, και με διαβεβαίωσαν ότι αν για κάποιο λόγο πάει τελωνείο θα μου επιστρέψουν το ποσό που θα χρεώσει το τελωνείο. Φρόντισα να σώσω και την συνομιλία για παν ενδεχόμενο.

Καλα μην το δενεις κομπο, αυτοι μπορει να νομιζουν οτι θα ειναι κανα 10αρικο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ΕΛΤΑ Παρασκευή λέει άφιξη σε αεροδρόμιο (Γερμανία) και αναχώρηση την ίδια μέρα. Έκτοτε δεν βλέπω κάποια νέα κίνηση. Έχουμε απεργίες εδώ; Ή απλά τον παίζουν γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καλα μην το δενεις κομπο, αυτοι μπορει να νομιζουν οτι θα ειναι κανα 10αρικο τελωνειο.

 

Τους ειπα οτι αν περασει τελωνειο υπαρχει κινδυνος να πληρωσω κοντα στα 45 ευρω..μου απαντησαν please trust us. Θα πει καποιος ισως, τι θα σου απαντουσαν διαφορετικο...

Παντως, επειδη εχω αγορασει αρκετες φορες απο αυτους, δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο. Με εξαιρεση οτι εστειλαν αλλο χρωμα σε κινητο απο αυτο που ειχα παραγγειλει.

Πριν ελαχιστους μηνες, ειχα παραγγειλει το xiaomi redmi note 4x με register mail (οχι priority διοτι δεν ειχα ενημερωθει εγκαιρα οτι μονο με PDM δεν περναει)

οταν εφτασε το δεμα (με καθυστερηση 40 ημερων) εγινε full refund, (διοτι θα επρεπε να πληρωσω 46 ευρω τελωνειο+ελτα),και το εστειλαν εκ νεου με PDM.

Νομιζω ειναι καλο δειγμα αξιοπιστιας.

Επεξ/σία από Eyedentify
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Διαβαζω tax-free μεθοδους και θα μου πεσουν τα μαλλια.

ΔΕΝ υπαρχουν tax-free μεθοδοι. Αν θελει ο τελωνειακος βλεπει απο που εχει ερθει ενα πακετο ακομα και ερθει μεσω NL η βεσω BE. Το οτι δεν ασχολουνται καθαρα λογο ογκου εργασιας ειναι κατι το εντελως διαφορετικο. Το θεμα ειναι πως σφιγγουν τα πραγματα σιγα σιγα και δεν θα περναει τιποτα απο το τελώνειο (δυστυχως γιατι μαζι με οσους αγοραζουν ποσοτητες απο Κινα θα πιανουν και οσους αγοραζουν 1 πραγμα πχ).

 

41 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καλα μην το δενεις κομπο, αυτοι μπορει να νομιζουν οτι θα ειναι κανα 10αρικο τελωνειο.

Φίλε μου Salvation81 καλύτερα να μην γράφεις αν δεν γνωρίζεις. Ποιος είπε για tax free μέθοδο; Οι Κινέζοι έχουν κάνει deal και μαζικά όλα τα αντικείμενα εκτελωνίζονται στο Βέλγιο οπότε σε εμάς έρχονται δίχως επιβάρυνση. Εννοείται ότι θα επιστρέψουν στο φίλο ΌΛΟ το ποσό του τελωνείου αν και έκανε τη δεύτερη επιλογή κατά τη παραγγελία του που μοιάζει πολύ με τη Priority Direct Mail και λάνασαρε το Banggood για ογκώδη αντικείμενα αλλά την σταμάτησε διότι δεν τους έκατσε. 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχεις συμφέρον ή απλά δεν γνωρίζεις, πάντως δεν έχει κανένα όφελος η συμμετοχή σου στην κουβέντα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Φίλε μου Salvation81 καλύτερα να μην γράφεις αν δεν γνωρίζεις. Ποιος είπε για tax free μέθοδο; Οι Κινέζοι έχουν κάνει deal και μαζικά όλα τα αντικείμενα εκτελωνίζονται στο Βέλγιο οπότε σε εμάς έρχονται δίχως επιβάρυνση. Εννοείται ότι θα επιστρέψουν στο φίλο ΌΛΟ το ποσό του τελωνείου αν και έκανε τη δεύτερη επιλογή κατά τη παραγγελία του που μοιάζει πολύ με τη Priority Direct Mail και λάνασαρε το Banggood για ογκώδη αντικείμενα αλλά την σταμάτησε διότι δεν τους έκατσε. 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχεις συμφέρον ή απλά δεν γνωρίζεις, πάντως δεν έχει κανένα όφελος η συμμετοχή σου στην κουβέντα. 

Οχι μωρε τι να γνωριζω εγω, δικιο εχεις (οσοι με ξερουν εδω πραγματικα θα γελανε με οσα λες).

Οσο για την συμφωνια που λες οτι εχουν κανει οι κινεζοι Δλδ αν ο Κινεζος στελνει κατι μεσω Βελγιου που κοστιζει 100ε αλλα το εχει υποτιμολογησει στα 20-30-40ε και εκεινοι στο Βελγιο ειναι τοσο γκαγκα (πραγματικα ομως) ωστε να δεχτουν αυτη την τιμη και να λαβουν το ΦΠΑ εκεινης της τιμης θεωρεις πως το Ελληνικο τελωνειο δεν εχει δικαιωμα να το σταματησει με την δικαιολογια της ψευτικης τιμης; Καποιοι ξεχνατε πως με το ετσι θελω στο τελωνειο φορολογουν αυτοκινητα για τα οποια εχει πληρωθει κανονικα και με τον νομο ο ΦΠΑ σε αλλα κρατη (και οχι μαιμουδιες οπως εδω) αν νομιζετε πως θα κολησουν να μας βγαλουν το λαδι σε κατι τετοια μαλλον ζειτε σε αλλη χωρα.

Το μονο "θετικο" σε ολα αυτα ειναι πως με απλο ταχυδρομειο λογο του ογκου που λαμβανουν καποια θα συνεχισουν (θεωρητικα παντα) να περνανε κατι που με κουριερ δεν συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2018 στις 10:30 ΜΜ, meletis_m είπε

Δέν το γνωρίζω αυτό. Στην περιοχή μου έχει και ΕΛΤΑ κούριερ και γενική ταχυδρομική

Καμία εξέλιξη έχεις εσύ; Εμένα ακόμα "φεύγει" από αεροδρόμιο Γερμανίας.

 

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Διαβαζω tax-free μεθοδους και θα μου πεσουν τα μαλλια.

ΔΕΝ υπαρχουν tax-free μεθοδοι. Αν θελει ο τελωνειακος βλεπει απο που εχει ερθει ενα πακετο ακομα και ερθει μεσω NL η βεσω BE. Το οτι δεν ασχολουνται καθαρα λογο ογκου εργασιας ειναι κατι το εντελως διαφορετικο. Το θεμα ειναι πως σφιγγουν τα πραγματα σιγα σιγα και δεν θα περναει τιποτα απο το τελώνειο (δυστυχως γιατι μαζι με οσους αγοραζουν ποσοτητες απο Κινα θα πιανουν και οσους αγοραζουν 1 πραγμα πχ).

 

16 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Καλα μην το δενεις κομπο, αυτοι μπορει να νομιζουν οτι θα ειναι κανα 10αρικο τελωνειο.

Γενικευεις και μπερδευεις λιγο τις έννοιες. Τα tax-free που αναφέρθηκαν αφορουν τρόπους και μαγαζιά, οπου αυτό που πληρώνεις εκεί ειναι και το τελικό και σιγουρα ΔΕΝ θα σταματήσει για επιπλεον χρεώση στο τελωνειο (για ελεγχο μπορει, αλλα για χρέωση οχι). To που γίνεται ο αρχικός ή τελικός εκτελωνισμος και τι γίνεται, σκασίλα του τελικου πελάτη, εφόσον ξέρει οτι τόσα εδωσε και τέρμα. Αυτό λεμε tax free.

Ενδεικτικά δοκιμασμένα

  • Το priority direct mail banggood εχει καραδοκιμαστει πολλούς μήνες τώρα και μεχρι τώρα δεν εχει αναφερθεί περιστατικό οπου ο πελάτης πλήρωσε κάτι παραπάνω. Η εταιρεία τα στέλνει με ειδική συμφωνία με postNL και το πακέτος φτάνει στα χερια του πελάτη ... taf-free
  • To amazon global, οπου ο πελάτης προπληρώνει ένα ποσό κατά την παραγγελία και το ειδος, ερχεται στα χέρια του αγοραστη, χωρίς να σταματήσει για επιπλεον χρεώσεις. Μάλιστα εδω ειναι εμφανές το κέρδος στον πελάτη. γιατί με το amazon global ο πελατης πληρώνει λιγοτερα import fees σε σχέση με το αν τα πλήρωνε στα ελληνικά τελωνεια.
  • Ebay Global. Κάτι αντίστοιχο με το amazon global
  • Eu Express με dpdUk απο gearbest.  Σαν μεθοδος η dpduk (απο μόνη της) ειναι ασφαλή "tax free" μέθοδος ΑΛΛΑ ο συνδυασμός gearbest-dpduk εννοίωτε ειναι προβληματικός και "tax-χτυπος¨ το οποιο οφείλεται στο gearbest και οχι στην dpduk. Πιο συγκεκριμένα το gearbest, αντ να τα στειλει με dpd (που πληρωσε ο πελάτης) τα στέλνει με ό,τι ναναι και μετά κάνει και την πάπια στον πελάτη.
  • (Εμμεσο taf free) Ασφάλεια τελωνειου απο το lightinthebox. Αμα πληρώσεις την ασφάλεια τελωνειου κατά την παραγγελία, αν το ειδος σταματήσει για χρεωση στο τελωνειο, το πληρώνεις, στελνεις στο lightinthebox τη χαρτουρα και σου δινουν τα χρήματα. Εγω φομαμαι να το δοκιμάσω γιατί δεν ξέρω ποτε θα το κοψουν ξαφνικα ΑΛΛΑ μεχρι τώρα δειχνει να δουλευει και διαβαζω συνεχώς θετικές κρτικές.

 

20 ώρες πριν, makfil είπε

Εγώ παρατηρώ ότι γράφεις αφενός Priority air mail αφετέρου Priotrity Direct Mail.

Είναι έτσι ή έχεις κάνει λάθος;

 

18 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Το ίδιο είναι. Δεν αλλάζει κάτι μόνο η ονομασία.

Πάλι δεν πληρώνεις τελωνείο κτλπ κτλπ.

Επιβεβαιώνω οτι ειναι το ίδιο. Οταν γινεται παραγγελία στο banngood με Priority line, τοτε στο order info του site το γραφει σαν Priority Air mail, ενω στην υπολοιποη ηλεκτρονική χαρτουρα το γραφει σαν Priority direct mail. Και μενα μου εκατσε στο ματι και κοιταξα τις παραγγελίες μου και τα emails που λαμβανα.

15 ώρες πριν, Eyedentify είπε

Τους ειπα οτι αν περασει τελωνειο υπαρχει κινδυνος να πληρωσω κοντα στα 45 ευρω..μου απαντησαν please trust us. Θα πει καποιος ισως, τι θα σου απαντουσαν διαφορετικο...

Παντως, επειδη εχω αγορασει αρκετες φορες απο αυτους, δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο. Με εξαιρεση οτι εστειλαν αλλο χρωμα σε κινητο απο αυτο που ειχα παραγγειλει.

Πριν ελαχιστους μηνες, ειχα παραγγειλει το xiaomi redmi note 4x με register mail (οχι priority διοτι δεν ειχα ενημερωθει εγκαιρα οτι μονο με PDM δεν περναει)

οταν εφτασε το δεμα (με καθυστερηση 40 ημερων) εγινε full refund, (διοτι θα επρεπε να πληρωσω 46 ευρω τελωνειο+ελτα),και το εστειλαν εκ νεου με PDM.

Νομιζω ειναι καλο δειγμα αξιοπιστιας.

Το bangood εχει πάρα πολύ καλο customer care (χιλιομετρα μπροστά απο οποιοδήποτε αλλο κινεζο). Και εγώ το θεωρώ απιθανο να μην αντιμετωπιστεί πιθανό προβλημα (ΑΝ παρουσιαστεί).

Αν το gearbest ειναι ο ορισμος του αγχους και του ψυχοβγάλτη, το bangood ειναι το ακριβώς αναποδο. Το μονο που θελει προσοχή ειναι κατα την παραγγελία να γίνει επιλογη Priority direct mail, τα υπολοιπα ειναι fireAnForget και αν κάτσει καμια αναποδια, σιγουρα θα το λύσουν.

 

Στις 13/2/2018 στις 8:26 ΜΜ, isay είπε

Μολις εστειλα email στο gearbest.com που συνοπτικά τους ρώτησα αν το gearbest greece ειναι επισημο branch της gearbest όπως το gearbest italy, gearbest spain ή αν ειναι κάποιος Affiliate referal μεταπωλητης. Επισης τους ρώτησα αν μπορώ να απευθύνομαι για οτιδήποτε στο gb grece (rwarranty, rma, presales, etc) σαν επισημη σελιδα αντι για το gearbest.com

Μολις μου απαντησουν (γιατί ειναι και η πρωτοχρονιά τους) θα την αναρτήσω ακομα κι αν ειναι καρα έκπληξάρα

Και να προσθέσω στα προηγουμενα μηνυματα των παιδιών οτι αν το δεμα εφυγε πριν την κινεζικη πρωτοχρονια, θα παραλαβεις σε 20-30 ημερολογιακές, αλλιώς ... θα ξεκινησει το ταξίδι του μετα τις 25/2

 

Στις 13/2/2018 στις 1:38 ΜΜ, Themos3 είπε

Πολύ φόρα...

Όταν λέω μου είπανε στο chat εννοώ προφανώς το chat του Gearbest και όχι του Greece. 

image.png.9437c88334342f7401cd3feab4414553.png

 

Σου χρωστώ μια απάντηση για τα quotes. Το gearbest δεν μου απάντησε με κανενα σαφή τρόπο. Συνέχισα να πιέζω για απαντηση (με βάση το ερώτημα του quote) και συνολικά εχω στειλει δυο email, άνοιξα ένα ticket (με διπλή επανάληψη του κειμένου, γιατί δεν απάντησαν στο πρώτο) και μια ερώτηση μεσα απο το chat. Ελαβα μόνο μια απάντηση και αυτή ... κουκουρουκου. Μεσες άκρες μου απάντησαν οτι μπορώ να αγοράσω απο οπου ειναι πιο "convenient" για μένα.

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, isay είπε

Γενικευεις και μπερδευεις λιγο τις έννοιες. Τα tax-free που αναφέρθηκαν αφορουν τρόπους και μαγαζιά, οπου αυτό που πληρώνεις εκεί ειναι και το τελικό και σιγουρα ΔΕΝ θα σταματήσει για επιπλεον χρεώση στο τελωνειο (για ελεγχο μπορει, αλλα για χρέωση οχι). To που γίνεται ο αρχικός ή τελικός εκτελωνισμος και τι γίνεται, σκασίλα του τελικου πελάτη, εφόσον ξέρει οτι τόσα εδωσε και τέρμα. Αυτό λεμε tax free.

Ενδεικτικά δοκιμασμένα

  • Το priority direct mail banggood εχει καραδοκιμαστει πολλούς μήνες τώρα και μεχρι τώρα δεν εχει αναφερθεί περιστατικό οπου ο πελάτης πλήρωσε κάτι παραπάνω. Η εταιρεία τα στέλνει με ειδική συμφωνία με postNL και το πακέτος φτάνει στα χερια του πελάτη ... taf-free
  • To amazon global, οπου ο πελάτης προπληρώνει ένα ποσό κατά την παραγγελία και το ειδος, ερχεται στα χέρια του αγοραστη, χωρίς να σταματήσει για επιπλεον χρεώσεις. Μάλιστα εδω ειναι εμφανές το κέρδος στον πελάτη. γιατί με το amazon global ο πελατης πληρώνει λιγοτερα import fees σε σχέση με το αν τα πλήρωνε στα ελληνικά τελωνεια.
  • Ebay Global. Κάτι αντίστοιχο με το amazon global
  • Eu Express με dpdUk απο gearbest.  Σαν μεθοδος η dpduk (απο μόνη της) ειναι ασφαλή "tax free" μέθοδος ΑΛΛΑ ο συνδυασμός gearbest-dpduk εννοίωτε ειναι προβληματικός και "tax-χτυπος¨ το οποιο οφείλεται στο gearbest και οχι στην dpduk. Πιο συγκεκριμένα το gearbest, αντ να τα στειλει με dpd (που πληρωσε ο πελάτης) τα στέλνει με ό,τι ναναι και μετά κάνει και την πάπια στον πελάτη.
  • (Εμμεσο taf free) Ασφάλεια τελωνειου απο το lightinthebox. Αμα πληρώσεις την ασφάλεια τελωνειου κατά την παραγγελία, αν το ειδος σταματήσει για χρεωση στο τελωνειο, το πληρώνεις, στελνεις στο lightinthebox τη χαρτουρα και σου δινουν τα χρήματα. Εγω φομαμαι να το δοκιμάσω γιατί δεν ξέρω ποτε θα το κοψουν ξαφνικα ΑΛΛΑ μεχρι τώρα δειχνει να δουλευει και διαβαζω συνεχώς θετικές κρτικές.

Επιβεβαιώνω οτι ειναι το ίδιο. Οταν γινεται παραγγελία στο banngood με Priority line, τοτε στο order info του site το γραφει σαν Priority Air mail, ενω στην υπολοιποη ηλεκτρονική χαρτουρα το γραφει σαν Priority direct mail. Και μενα μου εκατσε στο ματι και κοιταξα τις παραγγελίες μου και τα emails που λαμβανα.

Το bangood εχει πάρα πολύ καλο customer care (χιλιομετρα μπροστά απο οποιοδήποτε αλλο κινεζο). Και εγώ το θεωρώ απιθανο να μην αντιμετωπιστεί πιθανό προβλημα (ΑΝ παρουσιαστεί).

Αν το gearbest ειναι ο ορισμος του αγχους και του ψυχοβγάλτη, το bangood ειναι το ακριβώς αναποδο. Το μονο που θελει προσοχή ειναι κατα την παραγγελία να γίνει επιλογη Priority direct mail, τα υπολοιπα ειναι fireAnForget και αν κάτσει καμια αναποδια, σιγουρα θα το λύσουν.

Σου χρωστώ μια απάντηση για τα quotes. Το gearbest δεν μου απάντησε με κανενα σαφή τρόπο. Συνέχισα να πιέζω για απαντηση (με βάση το ερώτημα του quote) και συνολικά εχω στειλει δυο email, άνοιξα ένα ticket (με διπλή επανάληψη του κειμένου, γιατί δεν απάντησαν στο πρώτο) και μια ερώτηση μεσα απο το chat. Ελαβα μόνο μια απάντηση και αυτή ... κουκουρουκου. Μεσες άκρες μου απάντησαν οτι μπορώ να αγοράσω απο οπου ειναι πιο "convenient" για μένα.

Μαλλον εχασες το κομματι που το Banggood μου εστειλε 2 δειγματα, ηρθαν με PostNL και τα κρατησε το τελωνειο για εκτελωνισμο.

Για να μην λετε μερικοι τα κοντα και τα μακρια σας :
 

09-02-2018 The item is being processed by customs GREECE 
09-02-2018 The item is being processed by customs
09-02-2018 The item has been processed in the country of destination
04-02-2018 The item has arrived in the country of destination
04-02-2018 The consignment has arrived in the country of destination
02-02-2018 The item is on transport to the country of destination
31-01-2018 The item is processed at the PostNL sorting center
31-01-2018 The item is at the PostNL sorting center
31-01-2018 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

29-01-2018 The item is ready for shipment
29-01-2018 The item is pre-advised
25-01-2018 The Item is at the shippers warehouse


Τωρα απο εκει και περα το αν η οχι θα αρχισετε να πληρωνετε τελωνειο (γιατι 1-2-5-10 η Banggood θα το κοψει μαχαιρι αφου τα εξοδα τελωνειου προφανως και ξεπερνανε το κερδος τους) οσοι νομιζετε πως αυτοι οι τροποι μπορουν για παντα να κοροιδευουν το κρατος δεν ειναι δικο μου θεμα, εγω απλα αναφερα ενα γεγονος.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Ενδεικτικά δοκιμασμένα

  • Το priority direct mail banggood εχει καραδοκιμαστει πολλούς μήνες τώρα και μεχρι τώρα δεν εχει αναφερθεί περιστατικό οπου ο πελάτης πλήρωσε κάτι παραπάνω. Η εταιρεία τα στέλνει με ειδική συμφωνία με postNL και το πακέτος φτάνει στα χερια του πελάτη ... taf-free
  • To amazon global, οπου ο πελάτης προπληρώνει ένα ποσό κατά την παραγγελία και το ειδος, ερχεται στα χέρια του αγοραστη, χωρίς να σταματήσει για επιπλεον χρεώσεις. Μάλιστα εδω ειναι εμφανές το κέρδος στον πελάτη. γιατί με το amazon global ο πελατης πληρώνει λιγοτερα import fees σε σχέση με το αν τα πλήρωνε στα ελληνικά τελωνεια.
  • Ebay Global. Κάτι αντίστοιχο με το amazon global
  • Eu Express με dpdUk απο gearbest.  Σαν μεθοδος η dpduk (απο μόνη της) ειναι ασφαλή "tax free" μέθοδος ΑΛΛΑ ο συνδυασμός gearbest-dpduk εννοίωτε ειναι προβληματικός και "tax-χτυπος¨ το οποιο οφείλεται στο gearbest και οχι στην dpduk. Πιο συγκεκριμένα το gearbest, αντ να τα στειλει με dpd (που πληρωσε ο πελάτης) τα στέλνει με ό,τι ναναι και μετά κάνει και την πάπια στον πελάτη.
  • (Εμμεσο taf free) Ασφάλεια τελωνειου απο το lightinthebox. Αμα πληρώσεις την ασφάλεια τελωνειου κατά την παραγγελία, αν το ειδος σταματήσει για χρεωση στο τελωνειο, το πληρώνεις, στελνεις στο lightinthebox τη χαρτουρα και σου δινουν τα χρήματα. Εγω φομαμαι να το δοκιμάσω γιατί δεν ξέρω ποτε θα το κοψουν ξαφνικα ΑΛΛΑ μεχρι τώρα δειχνει να δουλευει και διαβαζω συνεχώς θετικές κρτικές.

Σκέφτηκα να προσθέτω στο τέλος του επικαιροποιημένου οδηγού (Tips) όσα posts συμφορουμιτών είναι αξιόλογα και χρήσιμα για όλους, ώστε να βρίσκονται κάπου μαζεμένα.

Έτσι, στο post του villasg (1/3/18) πρόσθεσα και το παραπάνω δικό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Μαλλον εχασες το κομματι που το Banggood μου εστειλε 2 δειγματα, ηρθαν με PostNL και τα κρατησε το τελωνειο για εκτελωνισμο.

Για να μην λετε μερικοι τα κοντα και τα μακρια σας :
 

09-02-2018 The item is being processed by customs GREECE 
09-02-2018 The item is being processed by customs

 

 

Μάλλον εσύ έχεις χάσει κάποια κομμάτια από αυτά που συμβαίνουν του τελευταίους 12 μήνες.

 

Το Banggood μπορεί να στείλει την παραγγελία με Priority direct mail χρησιμοποιώντας την PostNL ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

ή

να σου στείλει πράγματα με registered air mail χρησιμοποιώντας και πάλι την PostNL ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ 99% ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

ΝΑΙ!!!!! Καλά κατάλαβες.

Υπάρχει η δυνατότητα μια εταιρία μεταφορών (PostNL) να παρέχει 2 διαφορετικά πακέτα.

Ένα που προσφέρει εκτελωνισμό στη χώρα (NL) και στη συνέχει μεταφορά σε άλλη χώρα EU χωρίς επιπλέον τελωνείο και

Ένα δεύτερο πακέτο που απλά περνάει transit από NL και εκτελωνίζεται στη χώρα προορισμού.

 

Μήπως γνωρίζεις με ποια από τις 2 μεθόδους έστειλαν τα δείγματα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Μαλλον εχασες το κομματι που το Banggood μου εστειλε 2 δειγματα, ηρθαν με PostNL και τα κρατησε το τελωνειο για εκτελωνισμο.

Για να μην λετε μερικοι τα κοντα και τα μακρια σας :
 

09-02-2018 The item is being processed by customs GREECE 
09-02-2018 The item is being processed by customs
09-02-2018 The item has been processed in the country of destination
04-02-2018 The item has arrived in the country of destination
04-02-2018 The consignment has arrived in the country of destination
02-02-2018 The item is on transport to the country of destination
31-01-2018 The item is processed at the PostNL sorting center
31-01-2018 The item is at the PostNL sorting center
31-01-2018 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

29-01-2018 The item is ready for shipment
29-01-2018 The item is pre-advised
25-01-2018 The Item is at the shippers warehouse


Τωρα απο εκει και περα το αν η οχι θα αρχισετε να πληρωνετε τελωνειο (γιατι 1-2-5-10 η Banggood θα το κοψει μαχαιρι αφου τα εξοδα τελωνειου προφανως και ξεπερνανε το κερδος τους) οσοι νομιζετε πως αυτοι οι τροποι μπορουν για παντα να κοροιδευουν το κρατος δεν ειναι δικο μου θεμα, εγω απλα αναφερα ενα γεγονος.

Φίλε  Salvation81 σε θερμοπαρακαλώ να σταματήσεις να διαδίδεις ασάφειες και ανακρίβειες. Διάβασε πρώτα τι ισχύει και μετά γράψε. Πρόκειται για την ίδια εταιρεία NL Post αλλά για τελείως διαφορετικές μεθόδους.

Υ.Γ. Θα έπρεπε να υπάρχει ban για κάποιους που δεν βάζουν μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Μαλλον εχασες το κομματι που το Banggood μου εστειλε 2 δειγματα, ηρθαν με PostNL και τα κρατησε το τελωνειο για εκτελωνισμο.

Για να μην λετε μερικοι τα κοντα και τα μακρια σας :
 

09-02-2018 The item is being processed by customs GREECE 
09-02-2018 The item is being processed by customs
09-02-2018 The item has been processed in the country of destination
04-02-2018 The item has arrived in the country of destination
04-02-2018 The consignment has arrived in the country of destination
02-02-2018 The item is on transport to the country of destination
31-01-2018 The item is processed at the PostNL sorting center
31-01-2018 The item is at the PostNL sorting center
31-01-2018 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

29-01-2018 The item is ready for shipment
29-01-2018 The item is pre-advised
25-01-2018 The Item is at the shippers warehouse

 

(edited)Αν εχεις γράψει κάτι αντιστοιχο ή έχει συζητηθεί κάτι αντίστοιχο νωρίτερα δεν το ειδα. Θα το ψάξω προς τα πισω αλλά αν εχεις προχειρο link, θα βοηθούσε να καταλαβω τις θες να πεις

EDIT : Βρήκα την προειδοποιηση σου στη σελίδα 1280 του θεματος https://www.insomnia.gr/forums/topic/460200-προσφορές-εκτός-τεχνολογίας/?page=1280 και για να ξέρουμε όλοι (και κυρίως εσύ για δική σου γνώση) τι πραγματικά εγινε κάνε το εξής:

  1. Βρες τα emails με τις παραγγελίες (αν καταλαβα καλα εβαλες 2 παραγγελίες, διορθωσε με αν κάνω λάθος) και διπλα απο κάθε προιόν γράφει Shiping Method. Εκει αναφέρει Priority Direct Mail ή κάτι άλλο; (οτιδήποτε άλλο)
  2. Μετα μπες στο λογαριασμο σου στο banggood, πηγαινε στο Myorders και στην εκαστοτε ιδια παραγγελία πάτα δεξιά ORDER DETAILS. Στη νεα σελίδα που αφορα τη συγκεκριμένη παραγγελία τι γράφει σαν Shipping Method; Γράφει Shipping Method:Priority Air Mail ; Γράφει Shipping Method:Standard Shipping; Γράφει κάτι άλλο;
  3. Μιλάμε πάντα για τις παραγγελίες που αντιμετώπισες προβλημα με το τελωνειο.
  4. Αν θες παραπάνω διευκρινήσεις που θα βρεις τις παραπάνω πληροφορίες, πες μου
  5. Αυτά τα στοιχεία μας ειναι αναγκαία για να δουμε αν κάτι άλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες στο τελωνειο

Απο εκει και πέρα με τα μέχρι τώρα γεγονότα (χωρις να συμπεριλάβω αυτό που λες γιατί δεν το διαβασα) και οσον αφορα το banggood, οτι εχει σταλει με priority direct mail δεν εχει σταματήσει τελωνειο για χρέωση, ενω οτι εχει σταλει registered mail εχει πολλες πιθναοτητες να σταματήσει τελωνειο. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ το ταξιδι του δεματος γινεται με τα ολανδικα ταχυδρομεια (postNL) ΑΛΛΑ σε διαφορετικους σάκους.

Τέλος καλό θα ήταν να ξέρεις οτι τελωνειακά έσοδα και φπα (γενικότερα), πέφτουν ως επι το πλέιστον, σε ενα ευρωπαικό κουμπαρά, οπου χώνουν λεφτά ολες οι χώρες.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα μια θήκη για το redmi note 4 (1.1€).την παραγγελία την έκανα 7/2/2018 από το ebay  με china post και το ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ μου ήρθε χθες 6/3/2018.εχει tracking number άλλα λέει untracked δεν έκανε updates και δεν το έβλεπα στο Σιτέ των ΕΛΤΑ 

 

 

 

Ακόμα περιμένω όμως τα ακουστικά που παραγγείλα 26 Ιανουαρίου

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μίλησα με ΕΛΤΑ για να βγάλω άκρη πως ακριβώς έρχεται το "Expedited DHL" από EU warehouse gw5 (gearbest).... Εν τέλει μπορεί να λέει άφιξη σε αεροδρόμιο αλλά έρχεται οδικά. Μου είπε 7-10 ημερολογιακές, μετρώντας από 5/3 που ξεκίνησε και παραλαβή από εμένα από ταχυδρομείο ΕΛΤΑ της περιοχής μου γιατί είναι απλό δέμα. Καλά μου αρέσει έλεγε στο site τους ships to Greece 3-5 business days (dhl expedited). Βλέπω 5€ μεταφορικά, λέω με τπτ. Και όντως γράφουν μαλακίες. Επίσης στο email που μου έστειλαν που έλεγε shipped out, έλεγε συνήθως φτάνει σε 3-5 bdays, και φυσικά για καθυστερήσεις δεν είναι ευθύνη δική μας αλλά της μεταφορικής..... Δεν ξέρουν που πάνε τα 4 ή απλά είναι ψιλό απατεώνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎3‎/‎5‎/‎2018 στις 7:30 ΜΜ, cosmic73 είπε

Θα ηθελα τα φωτα απο τους πιο εμπειρους του φορουμ.Πριν απο 2 μηνες αγορασα μια ηλεκτρονικη συσκευη απο bangood.Ελαβα λαθος προιον οποτε το εστειλα πισω και μεσα στο Σαββατοκυριακο μου εστειλαν το σωστο. Το tracking ομως δεν τελειωνει σε NL ως συνηθως με το priority direct mail αλλα σε ΒΕ.Επισης το συγκεκριμενο tracking (LB420242072BE) δεν φενεται να υπαρχει.Να αρχισω να ανυσηχώ?

bbg.jpg

Επικοινωνησα με τους κινεζους και μου απαντησαν ότι το εστειλαν με με "Air parcel register" κοινως τον μπουλο.Για να μην χαλαω αυτό το νημα η συνεχεια σε αυτό:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/667780-προβλημα-με-το-bangood/?tab=comments#comment-56253626

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...