Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλαβα σήμερα πακέτο από Αμερική, με international priority, αξίας $50 αλλά είχαν δηλώσει $6 πάνω στο αυτοκόλλητο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάλι (όπως και την προηγούμενη φορά) είναι ότι φαίνεται να μην έχει περάσει τελωνείο. Ούτε ανοιγμένο ήταν, ούτε πράσινο αυτοκόλλητο, τίποτα.

Μήπως περνούν τελικά μόνο τα Ασιατικά;

Αν είχε κανά τάμπλετ δηλ. μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως οφείλω να πω ότι καπως έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι σε σχέση με τα τέλη του 2017. Μου έστειλαν κάτι καλωδιακια σαν αντικατάσταση κάποιων παλιότερων που ήταν ελαττωματικα τα οποία ουσιαστικά έφυγαν από Χονγκ Κονγκ 1/3 (έτσι ελεγε τουλάχιστον στην σελίδα των ταχυδρομείων του ΧΚ αφού πιο πριν είχε δημιουργηθεί μεν το συνοδευτικό αποστολής αλλα λόγω αργιών δεν το είχαν παραλάβει) και λογικά αύριο θα παραλαβω. 

Τεινω να πιστέψω ότι δεν πρέπει να χρεώθηκε κάτι στο τελωνειο παρότι μπήκε μια βόλτα και από εκει αλλα για σίγουρα θα το δω αύριο.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
7/3/2018, 16:29:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ)
7/3/2018, 14:29:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
7/3/2018, 01:10:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
6/3/2018, 19:04:40 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
6/3/2018, 17:04:40 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
6/3/2018, 15:42:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
3/3/2018, 07:18:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/3/2018, 20:34:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
23/2/2018, 14:00:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

(edited)Αν εχεις γράψει κάτι αντιστοιχο ή έχει συζητηθεί κάτι αντίστοιχο νωρίτερα δεν το ειδα. Θα το ψάξω προς τα πισω αλλά αν εχεις προχειρο link, θα βοηθούσε να καταλαβω τις θες να πεις

EDIT : Βρήκα την προειδοποιηση σου στη σελίδα 1280 του θεματος https://www.insomnia.gr/forums/topic/460200-προσφορές-εκτός-τεχνολογίας/?page=1280 και για να ξέρουμε όλοι (και κυρίως εσύ για δική σου γνώση) τι πραγματικά εγινε κάνε το εξής:

  1. Βρες τα emails με τις παραγγελίες (αν καταλαβα καλα εβαλες 2 παραγγελίες, διορθωσε με αν κάνω λάθος) και διπλα απο κάθε προιόν γράφει Shiping Method. Εκει αναφέρει Priority Direct Mail ή κάτι άλλο; (οτιδήποτε άλλο)
  2. Μετα μπες στο λογαριασμο σου στο banggood, πηγαινε στο Myorders και στην εκαστοτε ιδια παραγγελία πάτα δεξιά ORDER DETAILS. Στη νεα σελίδα που αφορα τη συγκεκριμένη παραγγελία τι γράφει σαν Shipping Method; Γράφει Shipping Method:Priority Air Mail ; Γράφει Shipping Method:Standard Shipping; Γράφει κάτι άλλο;
  3. Μιλάμε πάντα για τις παραγγελίες που αντιμετώπισες προβλημα με το τελωνειο.
  4. Αν θες παραπάνω διευκρινήσεις που θα βρεις τις παραπάνω πληροφορίες, πες μου
  5. Αυτά τα στοιχεία μας ειναι αναγκαία για να δουμε αν κάτι άλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες στο τελωνειο

Απο εκει και πέρα με τα μέχρι τώρα γεγονότα (χωρις να συμπεριλάβω αυτό που λες γιατί δεν το διαβασα) και οσον αφορα το banggood, οτι εχει σταλει με priority direct mail δεν εχει σταματήσει τελωνειο για χρέωση, ενω οτι εχει σταλει registered mail εχει πολλες πιθναοτητες να σταματήσει τελωνειο. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ το ταξιδι του δεματος γινεται με τα ολανδικα ταχυδρομεια (postNL) ΑΛΛΑ σε διαφορετικους σάκους.

Τέλος καλό θα ήταν να ξέρεις οτι τελωνειακά έσοδα και φπα (γενικότερα), πέφτουν ως επι το πλέιστον, σε ενα ευρωπαικό κουμπαρά, οπου χώνουν λεφτά ολες οι χώρες.

Δεν εχω ιδεα πως τα εστειλαν καθοτι ηταν Δειγματα, δεν τα παραγγειλα, δεν τα πληρωσα, τα εστειλαν εκ μερους καποιας εταιρειας. Τωρα αν οι τυποι ειναι στην κοσμαρα τους και το εστειλαν απλα σαν Registered mail δεν υπαρχει θεμα, παλι εκεινοι θα πληρωσουν τα τελωνειακα στο τελος. Εγω απλα θεωρησα σωστο να ενημερωσω οτι δεν πανε ολα Λαδι ακομα και μεσω PostNL.

 

 

9 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Φίλε  Salvation81 σε θερμοπαρακαλώ να σταματήσεις να διαδίδεις ασάφειες και ανακρίβειες. Διάβασε πρώτα τι ισχύει και μετά γράψε. Πρόκειται για την ίδια εταιρεία NL Post αλλά για τελείως διαφορετικές μεθόδους.

Υ.Γ. Θα έπρεπε να υπάρχει ban για κάποιους που δεν βάζουν μυαλό.


Τωρα εσυ μαλλον χαρηκες........

 

1 ώρα πριν, Composer είπε

Έλαβα σήμερα πακέτο από Αμερική, με international priority, αξίας $50 αλλά είχαν δηλώσει $6 πάνω στο αυτοκόλλητο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάλι (όπως και την προηγούμενη φορά) είναι ότι φαίνεται να μην έχει περάσει τελωνείο. Ούτε ανοιγμένο ήταν, ούτε πράσινο αυτοκόλλητο, τίποτα.

Μήπως περνούν τελικά μόνο τα Ασιατικά;

Αν είχε κανά τάμπλετ δηλ. μέσα;


Τα ελαφρια πακετα με χαμηλες τιμες συνηθως δεν σταματανε τελωνειο. Ξερω ατομα που εφερναν πανακριβα ρολογια απο Αμερικη τα εβαζαν για 20 δολλαρια (ενω εκαναν 500 πχ) και περνουσαν αερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

.......


Τα ελαφρια πακετα με χαμηλες τιμες συνηθως δεν σταματανε τελωνειο. Ξερω ατομα που εφερναν πανακριβα ρολογια απο Αμερικη τα εβαζαν για 20 δολλαρια (ενω εκαναν 500 πχ) και περνουσαν αερα.

Μπορεί να είναι και αυτό που λες, γιατί αυτά τα 2 πακέτα (τα οποία περιείχαν 2 bluray το καθένα) είχαν έρθει σε φάκελο (με επένδυση).

Μια άλλη φορά από άλλο μαγαζί μου έβαλαν το ίδιο περιεχόμενο (2 blurays) σε ένα μεγαλούτσικο κουτί και αυτο σταμάτησε στο τελωνείο!

 

Οπότε επειδή θέλω να πάρω ένα άλλο bluray από Ιαπωνία που είναι πολύ ακριβό, μάλλον καλύτερα να του πω να το στείλει σε φάκελο και όχι σε κουτί!

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα ελαφρια πακετα με χαμηλες τιμες συνηθως δεν σταματανε τελωνειο. Ξερω ατομα που εφερναν πανακριβα ρολογια απο Αμερικη τα εβαζαν για 20 δολλαρια (ενω εκαναν 500 πχ) και περνουσαν αερα.

Συνεχίζεις και λες ανακρίβειες (πίστεψέ με προσπαθώ πάρα πολύ να μην χρησιμοποιήσω μια άλλη γνωστή λέξη). Κάνε ότι καταλαβαίνεις, αν και από ότι έχεις γράψει μέχρι τώρα φαίνεται ότι δεν το κατέχεις.

Υ.Γ. ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΗ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΡΑΦΕΙ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από  Lightinthebox  Xiaomi Redmi 4A  για 67.14€ . Πλήρωσα άλλα 3,94€ για ασφάλεια αποστολής και δασμών, σύνολο 71,08€ .

Το παρέλαβα μετά από ένα μήνα. Το δέμα πέρασε τελωνείο( ήρθε με  PostNL )  και πλήρωσα επιπλέον 31,21€.

Σκανάρισα την απόδειξη πληρωμής από τα ΕΛΤΑ, την έστειλα στο Lightinthebox και σε 3 μέρες μου είχαν επιστρέψει, μέσω paypal ta 31,21 ευρώ.

Πραγματικά άψογη εξυπηρέτηση!

 

 

   
   
   
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν εχω ιδεα πως τα εστειλαν καθοτι ηταν Δειγματα, δεν τα παραγγειλα, δεν τα πληρωσα, τα εστειλαν εκ μερους καποιας εταιρειας. Τωρα αν οι τυποι ειναι στην κοσμαρα τους και το εστειλαν απλα σαν Registered mail δεν υπαρχει θεμα, παλι εκεινοι θα πληρωσουν τα τελωνειακα στο τελος. Εγω απλα θεωρησα σωστο να ενημερωσω οτι δεν πανε ολα Λαδι ακομα και μεσω PostNL.

Αρα πρακτικά αυτά που εγραψες σαν απαντησεις για το priority direct mail του banggood και η προειδοποιηση σου ήταν false alarm, που βασίζεται στην άγνοια και την έλλειψη εμπειρίας. ΑΛΛΟ πράγμα το postNL με απλό registered (απο οπουδήποτε και απο οποιοδήποτε μαγαζι) και ΑΛΛΟ πράγμα το postNL με priority direct mail του banggood. Για το πρώτο το γράφουμε μαζικά οτι σταματά απο τον περασμένο Σεπτέμβριο, ενω για δευτερο βλέπεις μονο αναρτήσεις οτι δε σταμάτησε για χρεωση. Και τα δυο εξυπηρετουνται απο τα ολλανδικα ταχυδρομεια αλλα ειναι απο διαφορετικους σάκους με διαφορετική διανομη και διαδικασία εκτελωνισμου. Το πρώτο ειναι σχεδόν tax-ΣΙΓΟΥΡΟ και το δευτερο tax-free (δεν πληρώνουμε κάτι αλλο)

Εδω μέσα και σε αλλα fora ειμαστε εκατοντάδες που εχουμε αγοράσει χιλιάδες πραγματα απο το banggood με  priority direct mail. Μέχρι και αυτή τη στιγμή που μιλάμε ειναι η μονη αξιοπιστη μέθοδος/πηγή/τρόπος για καθόλου χρεώσεις έκπληξη. Ειναι καραδοκιμασμένη μεθοδος (*). Η δική σου αρχική αναρτηση, παρολο που σαφέστατα ειχε διάθεση να προειδοποιήσει και μας ενημερώσει (για κάτι που το γράφουμε μήνες) δημιουργησε λάθος εντυπωση και false alarm διοτι τσουβαλιασες τα πάντα, συν οτι σε απαντησεις συνφορουμιτών ειχες μια αρνητική στάση του στυλ "Εγω σας το ειπα, ετσι ειναι, κάντε ο,τι θελετε".

(*)Ενα μικρό σχολιο για το καραδοκιμασμένη μεθοδος. Παρατηρηθηκαν καποιες περιπτωσεις που συνφορουμιτες ελεγαν οτι εκαναν παραγγελια με PDM απο bangood και του ήρθε τελωνειο, αλλα με λιγο ψαξιμο (οπως αυτο που σου ζητησα να δεις στα email) φανηκε οτι ειχαν βαλει παραγγελία με registered mail και οχι PDM. Ο λογος που την πατησαν ήταν οτι ενω στην αρχική σελιδα πάτησαν PDM και τους εδειξε το κοστος, οταν προχωρησαν τη διαδικασία (καλαθι, στοιχεια, κλπ) εκει ΔΕΝ προσεξαν τον τροπο αποστολής και το συστημα εβαλε αυτοματα το πιο φθηνό για τον πελάτη. Ακομα και σε τετοιες περιπτωσεις το banggood εξυπηρετησε αρετους. Είναι ενα "διαχειριστικό" bug που δεν καλύπτει τους βιαστικους. Πριν 3 εβδομάδες ανοιξα ticket περιγράφοντας την κατάσταση και οτι πρεπει να το κοιτάξουν, μου απαντησαν οτι θα το δουν και φαντάζομαι ψάχνουν τρόπο να το λύσουν με βάση την πλατφόρμα τους.

ΤΕΛΟΣ του false alarm

1 ώρα πριν, Dimitr-R1- είπε

Αγορά από το Banggood και μου δώσανε tracking με LX.....NL ξέρει κανείς γιατί? Τώρα τελευταία ήταν RU...NL  , πάντως μου είπαν ότι είναι priority .

Αμα σου απαντησανε απο το bg οτι ειναι pdm, να τους πιστεψεις. Δεν ειναι gearbest

Απο εκει και πέρα, σημαντική αλλαγή θα ήταν να αλλαζε το τελικό NL σε κάτι αλλο και οχι το αρχικό. Πριν μηνες το αρχικό ήταν RE ή RX, μετα εγινε RU και φανταζομαι τωρα LX. Με το BG μην αγχώνεσαι, ειναι σοβαροί (και για αυτό εχουν +15% πιο ακριβές τιμες).

3 λεπτά πριν, kprimax είπε

Αγορά από  Lightinthebox  Xiaomi Redmi 4A  για 67.14€ . Πλήρωσα άλλα 3,94€ για ασφάλεια αποστολής και δασμών, σύνολο 71,08€ .

Το παρέλαβα μετά από ένα μήνα. Το δέμα πέρασε τελωνείο( ήρθε με  PostNL )  και πλήρωσα επιπλέον 31,21€.

Σκανάρισα την απόδειξη πληρωμής από τα ΕΛΤΑ, την έστειλα στο Lightinthebox και σε 3 μέρες μου είχαν επιστρέψει, μέσω paypal ta 31,21 ευρώ.

Πραγματικά άψογη εξυπηρέτηση!

   
   
   
 

Ωραίος με το feedback.

Ακομα δουλευει αυτό απο το lightinthebox, άρα τους συμφέρει. Μπράβο τους. Εγω βεβαια ακομα φοβάμαι να παραγγείλω με αυτο τον τρόπο, γιατί φοβάμαι την ξαφνικη αλλαγη (μην πεσω πάνω στην αλλαγη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που πληρώνεις ασφάλεια τελωνείου δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά, αν δεν τους συμφέρει, κάποια στιγμή θα το καταργήσουν και δε θα σε καλύπτουν απο εκείνη τη στιγμή και μετά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kprimax είπε

Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που πληρώνεις ασφάλεια τελωνείου δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά, αν δεν τους συμφέρει, κάποια στιγμή θα το καταργήσουν και δε θα σε καλύπτουν απο εκείνη τη στιγμή και μετά .

θεωρητικά ετσι θα ειναι, αλλά επειδη μιλάμε για κινεζους που στο θεμα χρηματων ειναι χειροτεροι απο τους ελληνες, δε θα μου εκανε εντυπωση να το κοψουν πχ παρασκευη και σε οσες παραγγελιες ηδη ταξιδευουν απο Πέμπτη (αρα θα φτασσουν Τριτη τεταρτη) να κάνουν τους κινεζους ή ... τσουρεκια

Σαν διαδικασία ειναι too good το be true και επειδη στα δικά μου ματια ειναι too much good, ακομα παρατηρώ. Βεβαια οι τιμές τους ειναι λιγο τσιμπημένες (λογικό γιατι απο καπου πρεπει να βγει η διαφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

 

Για αγορά ενός κινητού από Αμερική - amazon.com, στο οποίο αναφέρει και deposit custom fees, σημαίνει ότι πλήρωσα ήδη τα έξοδα τελωνείου και άρα θα μου έρθει κατευθείαν σπίτι με κούριερ χωρίς άλλη χρέωση εκτελωνισμού; (επέλεξα expedited delivery).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Συνεχίζεις και λες ανακρίβειες (πίστεψέ με προσπαθώ πάρα πολύ να μην χρησιμοποιήσω μια άλλη γνωστή λέξη). Κάνε ότι καταλαβαίνεις, αν και από ότι έχεις γράψει μέχρι τώρα φαίνεται ότι δεν το κατέχεις.

Υ.Γ. ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΗ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΡΑΦΕΙ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Οτι πεις.

2 ώρες πριν, isay είπε

Αρα πρακτικά αυτά που εγραψες σαν απαντησεις για το priority direct mail του banggood και η προειδοποιηση σου ήταν false alarm, που βασίζεται στην άγνοια και την έλλειψη εμπειρίας. ΑΛΛΟ πράγμα το postNL με απλό registered (απο οπουδήποτε και απο οποιοδήποτε μαγαζι) και ΑΛΛΟ πράγμα το postNL με priority direct mail του banggood. Για το πρώτο το γράφουμε μαζικά οτι σταματά απο τον περασμένο Σεπτέμβριο, ενω για δευτερο βλέπεις μονο αναρτήσεις οτι δε σταμάτησε για χρεωση. Και τα δυο εξυπηρετουνται απο τα ολλανδικα ταχυδρομεια αλλα ειναι απο διαφορετικους σάκους με διαφορετική διανομη και διαδικασία εκτελωνισμου. Το πρώτο ειναι σχεδόν tax-ΣΙΓΟΥΡΟ και το δευτερο tax-free (δεν πληρώνουμε κάτι αλλο)

Εδω μέσα και σε αλλα fora ειμαστε εκατοντάδες που εχουμε αγοράσει χιλιάδες πραγματα απο το banggood με  priority direct mail. Μέχρι και αυτή τη στιγμή που μιλάμε ειναι η μονη αξιοπιστη μέθοδος/πηγή/τρόπος για καθόλου χρεώσεις έκπληξη. Ειναι καραδοκιμασμένη μεθοδος (*). Η δική σου αρχική αναρτηση, παρολο που σαφέστατα ειχε διάθεση να προειδοποιήσει και μας ενημερώσει (για κάτι που το γράφουμε μήνες) δημιουργησε λάθος εντυπωση και false alarm διοτι τσουβαλιασες τα πάντα, συν οτι σε απαντησεις συνφορουμιτών ειχες μια αρνητική στάση του στυλ "Εγω σας το ειπα, ετσι ειναι, κάντε ο,τι θελετε".

(*)Ενα μικρό σχολιο για το καραδοκιμασμένη μεθοδος. Παρατηρηθηκαν καποιες περιπτωσεις που συνφορουμιτες ελεγαν οτι εκαναν παραγγελια με PDM απο bangood και του ήρθε τελωνειο, αλλα με λιγο ψαξιμο (οπως αυτο που σου ζητησα να δεις στα email) φανηκε οτι ειχαν βαλει παραγγελία με registered mail και οχι PDM. Ο λογος που την πατησαν ήταν οτι ενω στην αρχική σελιδα πάτησαν PDM και τους εδειξε το κοστος, οταν προχωρησαν τη διαδικασία (καλαθι, στοιχεια, κλπ) εκει ΔΕΝ προσεξαν τον τροπο αποστολής και το συστημα εβαλε αυτοματα το πιο φθηνό για τον πελάτη. Ακομα και σε τετοιες περιπτωσεις το banggood εξυπηρετησε αρετους. Είναι ενα "διαχειριστικό" bug που δεν καλύπτει τους βιαστικους. Πριν 3 εβδομάδες ανοιξα ticket περιγράφοντας την κατάσταση και οτι πρεπει να το κοιτάξουν, μου απαντησαν οτι θα το δουν και φαντάζομαι ψάχνουν τρόπο να το λύσουν με βάση την πλατφόρμα τους.

ΤΕΛΟΣ του false alarm

Αμα σου απαντησανε απο το bg οτι ειναι pdm, να τους πιστεψεις. Δεν ειναι gearbest

Απο εκει και πέρα, σημαντική αλλαγή θα ήταν να αλλαζε το τελικό NL σε κάτι αλλο και οχι το αρχικό. Πριν μηνες το αρχικό ήταν RE ή RX, μετα εγινε RU και φανταζομαι τωρα LX. Με το BG μην αγχώνεσαι, ειναι σοβαροί (και για αυτό εχουν +15% πιο ακριβές τιμες).

Ωραίος με το feedback.

Ακομα δουλευει αυτό απο το lightinthebox, άρα τους συμφέρει. Μπράβο τους. Εγω βεβαια ακομα φοβάμαι να παραγγείλω με αυτο τον τρόπο, γιατί φοβάμαι την ξαφνικη αλλαγη (μην πεσω πάνω στην αλλαγη)

Αρνητικη σταση το εγω το αναφερα εσεις κανετε οτι θελετε; Ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sexotik είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Για αγορά ενός κινητού από Αμερική - amazon.com, στο οποίο αναφέρει και deposit custom fees, σημαίνει ότι πλήρωσα ήδη τα έξοδα τελωνείου και άρα θα μου έρθει κατευθείαν σπίτι με κούριερ χωρίς άλλη χρέωση εκτελωνισμού; (επέλεξα expedited delivery).

Αμα ο πωλητης ειναι το ιδιο το amazon ή λεει fullfiled by amazon ΚΑΙ στο τελικο σταδιο πριν την παραγγελια γραφει στα συνολα import fees deposit, τοτε δεν θα σταματησει για επιπλεον χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Αμα ο πωλητης ειναι το ιδιο το amazon ή λεει fullfiled by amazon ΚΑΙ στο τελικο σταδιο πριν την παραγγελια γραφει στα συνολα import fees deposit, τοτε δεν θα σταματησει για επιπλεον χρεωση

O ένας είναι το amazon και ο άλλος είναι fullfiled by amazon. Στο συνολικό πριν πληρώσω μου έβγαλε: 

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 429,40
Shipping & Handling:
EUR 28,20
 
Total before tax:
EUR 520,60
Estimated tax to be collected:
EUR 0,00
Import Fees Deposit
EUR 63,00
 
Grand Total:
EUR 520,60

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...