Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Υπολογισε περιπου στις 20 του μηνος να δεις κινηση στο tracking, εκτος αν ειναι κατι μικρο που καποιες φορες εμφανιζεται νωριτερα, η γενικοτερα σταθεις τυχερος. Βεβαια υπαρχει παντα το ενδεχομενο καθυστερησης.

Εννοείς θα φανεί οταν θα δείξει κίνηση ? Γιατί μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν έχει φανεί καν. Από τις 7/3 που το έστειλαν ,Βάζω το tracking και μου γράφει ότι δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορά από Gearbest (4,40 €) με Sweden Post Registered  - RExxxxxxxxxSE (20/02/2018 αποστολή από Κίνα). Εμφανίστηκε στη σελίδα των ΕΛΤΑ στις 01/03/2018 όπως φαίνεται παρακάτω:

3/3/2018, 11:41:22 	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) 	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/3/2018, 14:57:00 	ΣΟΥΗΔΙΑ 	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Παρέλαβα 09/03/2018. Στο φάκελο μπροστά είχε πράσινο στρογγυλό αυτοκόλητο & κίτρινο " Goods not fulfilling the conditions described by Articles 9 and 10 of the Treaty establishing the European Economic Community". Στο πίσω μέρος το πράσινο " ΓΕΤΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ "ΕΛΕΥΕΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ" ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2018 στις 11:09 ΜΜ, georgep800 είπε

Καλησπέρα,

Αν θες γράψε την εξέλιξη μιας και στην περίπτωση μου πήρε στην DHL μια ολόκληρη εβδομάδα να κάνουν τον εκτελωνισμό απο την στιγμή που τους έδωσα τα στοιχεία που μου ζήτησαν...

Πήρα μόνος μου την dhl και τους έδωσα τα στοιχεία που μου ζήτησαν και μουπε η κοπέλα πως θέλει από 2-4 εργάσιμες για τον εκτελωνισμό, βάλε και μέχρι να το φέρουν σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mitseuler είπε

Αν η χώρα αφετηρίας είναι η Σουηδία - δεν υπάρχει τελωνείο...

Στις 31/1/2018 στις 3:55 ΜΜ, agoraki_23 είπε

Παιδιά το γλύτωσα το τελωνείο με αυτό το status? 

31/1/2018, 12:21:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/1/2018, 10:21:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
31/1/2018, 10:06:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
11/1/2018, 12:50:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
9/1/2018, 07:23:00 ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αν η χώρα αφετηρίας ειναι η Σουηδία, δεν υπάρχει τελωνειο

ΑΛΛΑ

αν η Σουηδία ειναι χώρα εισαγωγής στην ΕΕ και διευλευσης προς Ελλάδα, μια χαρα τελωνειο υπάρχει, αν ειναι πάνω απο τη φορολογική ατέλεια.

 

5 ώρες πριν, specre είπε

Αγορά από Gearbest (4,40 €) με Sweden Post Registered  - RExxxxxxxxxSE (20/02/2018 αποστολή από Κίνα). Εμφανίστηκε στη σελίδα των ΕΛΤΑ στις 01/03/2018 όπως φαίνεται παρακάτω:


3/3/2018, 11:41:22 	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) 	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/3/2018, 14:57:00 	ΣΟΥΗΔΙΑ 	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Παρέλαβα 09/03/2018. Στο φάκελο μπροστά είχε πράσινο στρογγυλό αυτοκόλητο & κίτρινο " Goods not fulfilling the conditions described by Articles 9 and 10 of the Treaty establishing the European Economic Community". Στο πίσω μέρος το πράσινο " ΓΕΤΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ "ΕΛΕΥΕΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ" ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

Αρα για ειδη κάτω απο τη φορολογική ατέλεια, ειναι καλή μεθοδος το sweden post. Ειναι σχετικά γρήγορο.

Βεβαια κάποια στιγμή περιμένω την Ευρώπη να σφίξει τα λουριά και στα αρθρα 9 και 10 και να μην περνά τιποτα. Θα δειξει.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω από αμερική ένα τέτοιο χειριστήριο https://cdn2.bigcommerce.com/server500/d90a4/product_images/attribute_rule_images/817_thumb_1503378062.jpg (είναι μικρό), η ιστοσελίδα αναφέρει ότι θα το αποστείλει με usps και η συνολική αξία του με τα μεταφορικά θα είναι στα 50 ευρώ. Είναι μεγάλη η περίπτωση να περάσει από τελωνείο και αν ναι ποιο θα είναι το κόστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ababapanos είπε

Εννοείς θα φανεί οταν θα δείξει κίνηση ? Γιατί μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν έχει φανεί καν. Από τις 7/3 που το έστειλαν ,Βάζω το tracking και μου γράφει ότι δεν υπάρχει...

καταρχην, μιλαμε για DPD και σου εστειλαν εναν κωδικο ο οποιος αποτελειται απο νουμερα ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την γνώμη σας από τις εμπειρίες σας (Για να μη βγάλω πάλι βιαστικά συμπεράσματα...)

Εάν ένα προϊόν γράφει "In stock", αλλά ταυτόχρονα έχει και "Dispatch: Mar 14 - Mar 16" σημαίνει ότι τελικά δεν υπάρχει και το περιμένουν? Και αυτό το "Dispatch: Mar 14 - Mar 16" τηρείται συνήθως ή μπορεί να περάσουν και 10 μέρες μέχρι να το έχουν;  

Μιλάω για το εξής: https://www.gearbest.com/home-decors/pp_136792.html?wid=21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις (2 ??) ερωτήσεις που έχει για το συγκεκριμένο αντικείμενο, η μια είναι ίδια με τη δική σου, αλλά του 2015, και το μαγαζί απάντησε ότι το έχει διαθέσιμο.

Η δική μου απορία είναι αν είσαι βέβαιος ότι αυτό το φωτιστικό θα φτάσει σώο και αβλαβές από την Κίνα εδώ ή θα έχεις περιπέτειες με επιστροφές κλπ, σε περίπτωση που έρθει σπασμένο.

Μήπως θα ήταν καλλίτερο να ρίξεις μια ματιά στο Jumbo, που φέρνει όλες τις κινεζιές, μήπως έχει κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dj-apollon είπε

καταρχην, μιλαμε για DPD και σου εστειλαν εναν κωδικο ο οποιος αποτελειται απο νουμερα ετσι;

Επελεξα priority EU 

Και το tracking ειναι της μορφης CP12xxxxxxxxx90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

New Feedback: 

Ως αποζημίωση για την καθυστέρηση, (της dhl + elta, 9 εργάσιμες ως τώρα έναντι 3-5 που ήταν estimated) μου δώσαν τις επιλογές: 

1. Περιμένω λίγες μέρες ακόμα, και παίρνω 500 πόντους.

2. Μου κάνουν επιτόπου refund όλο το ποσό μέχρι να έρθει, και όταν έρθει kindly να τους στείλω ξανά τα λεφτά. 

Από εκεί και έπειτα τους είπα, refund αν δεν το έχω ως Παρασκευή, αλλιώς, πόντους. Τσπ δεν μπορώ να πω ότι μου έχουν ξηγηθεί άσχημα ως τώρα αν εξαιρέσεις την μεταφορική, και ότι η απόδειξη λέει ότι να'ναι, αλλά υποθέτω το 2ο δεν θα έπρεπε να με πειράζει. Φαίνεται από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον ότι όταν φαίνεσαι ότι σκας καλά χρήματα και όχι 20€ orders, συμπεριφέρονται πιο επαγγελματικά. Τέλος να προσθέσω ότι ούτε έβαλα Insurance (και μου είπαν να μου επιστρέψουν όλα τα λεφτά - όχι τα μισά) και 2ον δεν είχα paypal, λάθος μου αλλά δεν προλάβαινα το flash sale μέχρι να μεταφέρω λεφτά στο paypal. 

P.S. Μιλάμε για gearbest για όσους έχουν χάσει posts.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pogchamp είπε

New Feedback: 

Ως αποζημίωση για την καθυστέρηση, (της dhl + elta, 9 εργάσιμες ως τώρα έναντι 3-5 που ήταν estimated) μου δώσαν τις επιλογές: 

1. Περιμένω λίγες μέρες ακόμα, και παίρνω 500 πόντους.

2. Μου κάνουν επιτόπου refund όλο το ποσό μέχρι να έρθει, και όταν έρθει kindly να τους στείλω ξανά τα λεφτά. 

Από εκεί και έπειτα τους είπα, refund αν δεν το έχω ως Παρασκευή, αλλιώς, πόντους. Τσπ δεν μπορώ να πω ότι μου έχουν ξηγηθεί άσχημα ως τώρα αν εξαιρέσεις την μεταφορική, και ότι η απόδειξη λέει ότι να'ναι, αλλά υποθέτω το 2ο δεν θα έπρεπε να με πειράζει. Φαίνεται από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον ότι όταν φαίνεσαι ότι σκας καλά χρήματα και όχι 20€ orders, συμπεριφέρονται πιο επαγγελματικά. Τέλος να προσθέσω ότι ούτε έβαλα Insurance (και μου είπαν να μου επιστρέψουν όλα τα λεφτά - όχι τα μισά) και 2ον δεν είχα paypal, λάθος μου αλλά δεν προλάβαινα το flash sale μέχρι να μεταφέρω λεφτά στο paypal. 

P.S. Μιλάμε για gearbest για όσους έχουν χάσει posts.

Και εγω τους έστειλα μήνυνα, τηλεφώνησα στην DHL και μου είπαν οτι το δέμα δεν έχει μπεί ακόμη Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2018 στις 10:19 ΠΜ, makfil είπε

Από τις (2 ??) ερωτήσεις που έχει για το συγκεκριμένο αντικείμενο, η μια είναι ίδια με τη δική σου, αλλά του 2015, και το μαγαζί απάντησε ότι το έχει διαθέσιμο.

Η δική μου απορία είναι αν είσαι βέβαιος ότι αυτό το φωτιστικό θα φτάσει σώο και αβλαβές από την Κίνα εδώ ή θα έχεις περιπέτειες με επιστροφές κλπ, σε περίπτωση που έρθει σπασμένο.

Μήπως θα ήταν καλλίτερο να ρίξεις μια ματιά στο Jumbo, που φέρνει όλες τις κινεζιές, μήπως έχει κάτι παρόμοιο;

Η τελευταία παραγγελία μου από Gearbast είναι, για να ξοδέψω κάτι λίγα που έμειναν στο wallet και να μην ξανασχοληθώ. (btw το jumbo δεν έχει κάτι τέτοιο, ούτε τα άλλα μαγαζιά φωτιστικών στην περιοχή μου)

Ακούστε πως έχει όλο το σκηνικό. Κάνω την παραγγελία 28/2, πληρώνω από wallet και 2,8€ επιπλέον. Τρία πραγματάκια πήρα, το μόνο που κοίταξα είναι να γράφει "in stock". Περιμένω, περιμένω, περιμένω, "processing" έλεγε. Την Πέμπτη 8/3 έρχεται email από το support για το ticket μου. 

"Ποιο ticket"? σκέφτομαι, εγώ δεν άνοιξα ticket. Διαβάζω το μήνυμα, εν ολίγοις έλεγε ότι το προϊόν είναι back ordered (χωρίς να λέει ποιο από τα 3) και να διαλέξω 1 από τα 3 παρακάτω: 1) Να περιμένω 2) Να αλλάξω το προϊόν με κάποιο άλλο 3) Να ακυρώσω την παραγγελία. Το νο 3 δεν το σκέφτηκα καθόλου, θέλω να πάρω ότι μπορώ και να τους ξεγράψω. Τελικά, τους απάντησα το νο 2 αλλά να μου πουν πρώτα ποιο προϊόν είναι.

Χτες ήρθε email ότι η παραγγελία έγινε "Shipped out", περιέχει 0 items και remaining to be shipped 3 items ?!?!?!! Τι ακριβώς στείλανε, δεν ξέρω. Κοροϊδεύουν τον εαυτό τους κι εμάς ότι στέλνουν τα πάντα σε 12 μέρες?

Ταυτόχρονα, από την Πέμπτη και μετά, επειδή μου μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά, κοιτάζω κάθε μέρα αυτά τα 3 πραγματάκια και πιο συγκεκριμένα το "Dispatch: Mar 10 - Mar 12".

Κάθε μέρα το  "Dispatch: Mar 11 - Mar 13" λέει μία μέρα πιο μετά (οκ, αυτό είναι φυσιολογικό), άρα είναι διαθέσιμο το προϊόν.  Λοιπόν, γιατί δεν το στέλνουν? Τι περιμένουν άραγε? Δείτε την εικόνα, τι έγραφε χτες και μπείτε να δείτε τι γράφει σήμερα.

https://www.gearbest.com/home-decors/pp_136792.html?wid=21  https://www.gearbest.com/lock-picks-and-tools/pp_300396.html?wid=21 και https://www.gearbest.com/screwdriver-screwdriver-set/pp_929420.html?wid=21

Αν αυτό δεν είναι χοντροειδέστατη κοροϊδία στα μούτρα μας, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι....  Για μένα το συμπέρασμα είναι ένα: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ GEARBEST. Δεν ισχύει τίποτα από αυτά που γράφουν.

gearbast.jpg

Επεξ/σία από phandom_a
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Και εγω τους έστειλα μήνυνα, τηλεφώνησα στην DHL και μου είπαν οτι το δέμα δεν έχει μπεί ακόμη Ελλάδα.

Δυστυχώς και η DHLde και η ELTA είναι τα ζώα μου αργά. Το στέλνουν με άμαξα από Γερμανία. Πάρε και ΕΛΤΑ και δώσε το tracking να σου πουν. Εγώ με την ΕΛΤΑ μίλησα και μου είχαν πει επακριβώς πότε ξεκίνησε από Γερμανία. Το θέμα είναι και όταν μπει Ελλάδα, θα έχουμε το θέμα πόσες μέρες θα κάνει να καταλήξει στο τοπικό μας ταχυδρομείο... Είναι και οι δικοί μας εδώ... Εδώ απλό δεματάκι έστειλα σε έναν από Θεσ/κη Πάτρα και πήρε 7 εργάσιμες... Δίχως να υπάρχουν γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...