Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα απο μένα...εκανα μια παραγγελια κι εγω απο amazon...ειναι η πρωτη μου παραγγελια και ειμαι αρκετα άσχετος...παρηγγειλα λοιπον 2 ζευγαρια γυαλια, σε διαφορετικες μερες και απο διαφορετικα stores...οποτε εχω δυο πακετα...το ενα ειναι των 65 ευρω και το αλλο των 80....παιζει να μου βγει ο κουκος αηδόνι??οποιος ξέρει ας με διαφωτισει...

πληρωνω τελικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το post #346 στη σελίδα 24.

 

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Αν θυμάσε και εγώ είχα κάνει μια μεγάλη παραγγελία και ήρθε ακριβώς όπως μου τα είχες πεί απλά ήθελα να ενημέρωσω.\

 

 

ΠΛΕΟΝ ετοιμάζω καινούργια παραγγελία για μηχανή πάλι.Αλλά με διαφορετικό κόστος.

 

Το κουστούμι (θα είναι μεγαλή κούτα) για την μηχανή κοστίζει περίπου

210 ευρώ αξία κουτιού + 157 κόστος αποστολής = 367 ευρώ.

Τι περίπου να περιμένω να πληρώσω;

 

Θα έρθει απο Ηοng Kong,να ζητήσω DHL/EMS  τι απο όλα αυτά γιατί μου βγάζει αρκετές δυνατότες...

 

Και περίπου έστω τι θα πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία νέα για εισαγωγές μέσω ΕΛΤΑ δεν είναι ευχάριστα.

Αν διαβάσεις το σημερινό post, στον οδηγό της υπογραφής μου, ενός συμφορουίτη που παρέλαβε από τα ΕΛΤΑ την τελευταία του παραγγελία, θα καταλάβεις τι εννοώ όταν επιμένω ότι άλλαξε από 3/12/2013 η διαδικασία εισαγωγής αντικειμένων από τρίτες χώρες και μάλιστα μέσω ΕΛΤΑ.

 

Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα EMS, για να έρθει με τα ΕΛΤΑ, αλλά αφού και σ' αυτά εφαρμόζεται η νέα διαδικασία δεν έχει πλέον ουσιαστική διαφορά στα έξοδα εκτελωνισμού είτε με courier είτε με ΕΛΤΑ, δεδομένου ότι για αξία από 45-700€ πληρώνεις 2,5% δασμό και ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία νέα για εισαγωγές μέσω ΕΛΤΑ δεν είναι ευχάριστα.

Αν διαβάσεις το σημερινό post, στον οδηγό της υπογραφής μου, ενός συμφορουίτη που παρέλαβε από τα ΕΛΤΑ την τελευταία του παραγγελία, θα καταλάβεις τι εννοώ όταν επιμένω ότι άλλαξε από 3/12/2013 η διαδικασία εισαγωγής αντικειμένων από τρίτες χώρες και μάλιστα μέσω ΕΛΤΑ.

 

Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα EMS, για να έρθει με τα ΕΛΤΑ, αλλά αφού και σ' αυτά εφαρμόζεται η νέα διαδικασία δεν έχει πλέον ουσιαστική διαφορά στα έξοδα εκτελωνισμού είτε με courier είτε με ΕΛΤΑ, δεδομένου ότι για αξία από 45-700€ πληρώνεις 2,5% δασμό και ΦΠΑ.

 

άρα τι λες να προτιμήσω EMS ή κάτι άλλο;

 

Δηλαδή στην παρούσα φάση θα περάσει το ποσό όλο τα 357 ή μόνο η αξία του αντικειμένου χωρίς την αποστολή;

 

Επίσης βασική ερώτηση μπορώ κάπως να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή οτιδήποτε τέτοιο ή δεν αξίζει το τρέξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο κόστος + μεταφορικά + δασμός

2. Ο εκτελωνισμός μέσω courier γίνεται μετά από μια εξουσιοδότηση που στέλνεις ηλεκτρονικά ενώ μέσω ΕΛΤΑ φαίνεται ότι τον κάνουν χωρίς να σε ειδοποιήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο κόστος + μεταφορικά + δασμός

2. Ο εκτελωνισμός μέσω courier γίνεται μετά από μια εξουσιοδότηση που στέλνεις ηλεκτρονικά ενώ μέσω ΕΛΤΑ φαίνεται ότι τον κάνουν χωρίς να σε ειδοποιήσουν.

 

οπότε το αφήνω με EMS (το αντίστοιχο USPS που ειχα την αλλη φορα παλι σε μεγαλη κουτα απο Αμερικη με κοστος αποστολης και αξια αντικειμενου στα 228 ευρω και πληρωσα εξτρα  67 ευρω και ολα κομπλε)

 

στην παρουσα φαση θα πληρωσω απο οτι καταλαβα

357 +  82 φπα + 9 ευρω δασμοι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εφτασε το δεμα απο αμαζον αθηνα...60 ευρω δεμα (dhl)...Κρατειται στην αθηνα λογικα για πληρωμη φορου..τηλεφωνο δε με εχοθν παρει...τι κανω ? και τελος, αν ζηταν τρελα ποσα για αποθηκευτρα και αλλα τετοια,μπορω να ακυρωσω και να παρω refund ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακέτο δεν ήταν από amazon, σωστά; Αλλά από πωλητές μέσω του amazon;

 

Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύουν οι πολιτικές από το amazon αλλά το κάθε κατάστημα έχει την δικιά του πολιτική επιστροφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακέτο δεν ήταν από amazon, σωστά; Αλλά από πωλητές μέσω του amazon;

 

Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύουν οι πολιτικές από το amazon αλλά το κάθε κατάστημα έχει την δικιά του πολιτική επιστροφών.

Αρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε το αφήνω με EMS (το αντίστοιχο USPS που ειχα την αλλη φορα παλι σε μεγαλη κουτα απο Αμερικη με κοστος αποστολης και αξια αντικειμενου στα 228 ευρω και πληρωσα εξτρα  67 ευρω και ολα κομπλε)

 

στην παρουσα φαση θα πληρωσω απο οτι καταλαβα

357 +  82 φπα + 9 ευρω δασμοι ;;;

 

 

Στη χειρότερη, 357+9+84

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χειρότερη, 357+9+84

 

Αν πάλι πέσεις μέσα,με στέλνεις όνομα και διεύθυνση και σου στέλνω δωράκι ! ( κομπόστα απο χωριό! ) γιατί αν πληρώσω ΜΌΝΟ 84+9 για τέτοιο πακέτο,τότε θα είμαι ΌΧΙ απλά καλά... υπερβολικά καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 To amazon θα το δεχόταν πίσω, οι άλλοι πωλητές δεν ξέρω... για να δούμε τι θα σου πουν από την DHL.

επικοινβνησε σημερα μαζι μου η dhl...100 ευρω για τον εκτελωνισμο και αλλα λιγα λεφτα για δασμους και φπα, και επιπλεον εξοδα για να στειλει το πακετο επαρχια...και ολα αυτα για μια αγορα 60 ευρω...τους το αρνηθηκα και επικοινωνησα με τον πωλητη στο αμαζον για refund...αυτα ειναι...3 γυαλια θα ειχα παρει απο ελλαδα...

 

 

να αναφερω οτι περιμενω και αλλο πακετο με fedex αυτη τη φορα απο άμαζον...το εχουν δηλωσει 30δολαρια και το εχουν μαρκαρει ως δωρο..να το ακυρώσω όσο προλαβαίνω?

 

και τέλος, ας μου στειλει καποιος pm με κανενα μαγαζι εντος ΕΕ με γυαλια ηλιου, για να μην ξαναμπω σε αυτη την ταλαιπωρία..καλο το άμαζον, αλλα για μας οχι τοσο απ οτι καταλαβα απο την 1η μου αποπειρα αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...