Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν καταλαβα καλα με τον νεο νομο θα πληρωσω 2.5% δασμους  συν ΦΠΑ?

 

με  Singapore post.

 

Ααααν είσαι τόσο άτυχος και παραδοθεί στο τελωνείο για εκτελωνισμό.

 

Αλλά από GeekBuying και σταλμένο με Singapore Post, η πιθανότητα να περάσει τελωνείο είναι πάρα πολύ μικρή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να ξέρω αν το να ζητησω από ενα φιλο μου που ζει στην Αμερική (είναι Αμερικανός όχι Ελληνας που ζει εκεί) να ταχυδρομήσει έναν φακό φωτ. μηχανής στη σύζυγο του που ζει στην Αθηνα θα ωφελήσει στο να πειστουν στο τελωνειο οτι είναι δωρο και μεταχειρισμενο και με χαμηλη αξία - ολα αυτα θα τα δηλωσει (θα το στειλει με USPS και σε μικρο δεμα) ; Αυτο για την περιπτωση που θα χρειαστει η συζυγος του να παει να το εκτελωνισει η ίδια στο τελωνειο εαν σταματησει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα σχετικό παράδειγμα που διάβασα πριν από μήνες.

 

Έστειλε κάποιος στο εξωτερικό τη φωτογραφική του μηχανή, για επισκευή, και όταν αυτή επέστρεψε επισκευασμένη του ζήτησαν από το τελωνείο να πληρώσει δασμό και έξοδα. Πήγε τα χαρτιά της αγοράς της μηχανής και ο τελωνειακός ήταν ανένδοτος και, τελικά, πλήρωσε αυτά που ζητούσε για να πάρει τη μηχανή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, με αυτό το παράδειγμα προσανατολίζομαι να του ζητήσω να φέρει τον φακό μαζί του σε τρεις μήνες που θα επισκεφθεί την Ελλάδα και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω ενα κινητο αξιας 60 ευρω απο geekbuying..να ρισκαρω να επιλεξω μεταφορα με dhl?

ρωτησα αν μπορουν η αναγραφομενη τιμη να ειναι μικροτερη των 45 κ μου ειπαν πως γινεται!

 

 

"Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:
α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά ...

Το αλλά πάει στο ότι το δέμα έρχεται με courier και αφού θα σταματήσει στο τελωνείο, στραβή μπορεί να γίνει.

Αν τον πείσεις να να σου χρεώσει στο paypal το ίδιο ποσό, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αποφύγεις τα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα..οποτε παμε κλασσικα με απλο ταχυδρομειο :P

να ζητησω κ σε αυτο επισημανση για μικροτερη τιμη κατω των 45 κτλ λογω των νεων κανονισμων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γιατι αργούν τοσο πολυ τα priority mail απο αμερικη; και το περίεργο ένας σκληρός δίσκος με αξία στο κουτι 47 δολάρια πήγε τελωνειο; Πως το κατάλαβαν ; Η πραγματική τ αξία ειναι 300!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα σχετικό παράδειγμα που διάβασα πριν από μήνες.

 

Έστειλε κάποιος στο εξωτερικό τη φωτογραφική του μηχανή, για επισκευή, και όταν αυτή επέστρεψε επισκευασμένη του ζήτησαν από το τελωνείο να πληρώσει δασμό και έξοδα. Πήγε τα χαρτιά της αγοράς της μηχανής και ο τελωνειακός ήταν ανένδοτος και, τελικά, πλήρωσε αυτά που ζητούσε για να πάρει τη μηχανή του.

Ξέρουμε ποσά έδωσε για να πάρει την μηχανή απο το τελωνείο;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την βοήθεια σας για αγορά από Αμερική μέσω ebay.

Η αξία της είναι $269.98 + έξοδα αποστολής $48.67 + Import charges $80.04. 

Η αποστολή θα γίνει με International Priority Shipping. 

Ξέρει κανείς αν θα πληρώσω κάτι άλλο όταν φτάσει Ελλάδα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα σχετικό παράδειγμα που διάβασα πριν από μήνες.

 

Έστειλε κάποιος στο εξωτερικό τη φωτογραφική του μηχανή, για επισκευή, και όταν αυτή επέστρεψε επισκευασμένη του ζήτησαν από το τελωνείο να πληρώσει δασμό και έξοδα. Πήγε τα χαρτιά της αγοράς της μηχανής και ο τελωνειακός ήταν ανένδοτος και, τελικά, πλήρωσε αυτά που ζητούσε για να πάρει τη μηχανή του.

Αν τα χαρτια αγορας της, ανεφεραν κατι απολυτως μοναδικο π.χ. σειριακο αριθμο τυπωμενο επανω στη μηχανη,

κι ειναι 100% ιδιος με την επιστρεφομενη επισκευασμενη μηχανη, εγω προσωπικα θα το κυνηγουσα διχως αλλο!

:mad:

Εκ του προχειρου, δεν μπορω να πω τωρα αν θα εκανα αναφορα, ξερωγω, στο Σώμα Επιθεωρητών - Ελεγκτών

Δημόσιας Διοίκησης, στο Συνηγορο του Πολιτη ή στον Εισαγγελεα Υπηρεσιας (!) μα σιγουρα θα ρωτουσα να μου

απαντησουν-τοποθετηθουν εαν ειναι τελικως συννομο κατι τετοιο! -και οχι, καποιας μορφης, ιδιοτυπος εκβιασμος

:shifty:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...