Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδή αν κατάλαβα καλά , για εμάς που αγοράζουμε από εξωτερικό δυσκολεύουν τα πράγματα;

τα ελτα ελέγχουν πλεον τα δέματα;

την κάτσαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μπορείς ρίξε μια ματιά, από ότι φαίνεται είναι μόνο ο φπα http://www.ebay.com/itm/Apple-iPhone-5-32GB-White-Silver-AT-T-Smartphone-BAD-IMEI-/261402584052?pt=Cell_Phones&hash=item3cdccee3f4. Οι δασμοί είναι μόνο 2.5% ή είναι πολλά περισσότερα ?

Ευχαριστώ.

 

Διάβασες τι λεει απο κατω

This is a near perfect (9.5/10) iPhone 5 (A1428) for AT&T that has a blocked IMEI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν κατάλαβα καλά , για εμάς που αγοράζουμε από εξωτερικό δυσκολεύουν τα πράγματα;

τα ελτα ελέγχουν πλεον τα δέματα;

την κάτσαμε?

 

 

Τα ΕΛΤΑ ακολουθούν πλέον το νέο πλαίσιο εισαγωγής από τρίτες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ ακολουθούν πλέον το νέο πλαίσιο εισαγωγής από τρίτες χώρες.

 

Όπως έχω πει πάντως, ακόμη όπως κάτσει είναι, αγορές μετά τον Δεκέμβριο $100-120 (με USPS) ήρθαν όπως ερχόντουσαν πάντα.

 

Τώρα θα περιμένω την άλλη εβδομάδα με EMS ένα αντικείμενο πάνω στο όριο των 45Ε, θα ενημερώσω πως θα παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και παλι!

παραγγειλα το νυφικο ναι απτο ιντερνετ χαχαχα καλουτσικο βγηκε ναι..αλλα παμε στο θεμα μας, ειπα να το στιελουν με ελτα οκ το κανανε γραψανε δωρο και αξια 39 δολαρια...οταν πηγα στα ελτα ηταν σκισμενη η σακουλα και μεσα σε μια αλλη σακουλα των ελτα πλαστικη...τωρα σκιστηκε απο μεταφορα, το σκισανε για να δουνε τι εχει δεν ξερω..παντως δεν πληρωσα κατι εξτρα..

 

επισης μου στειλανε σε αλλο δεμα ενα φορεμα το οποιο και αυτο περασε μια χαρα με ελτα..ανεπαφο

 

ημουν τυχερη?δεν ξερω...

 

θελω να παρω κατι για να ερθει γρηγορα..εμς εαν διαλεξω λετε να την φαω?θα ειναι λιγο βαρυ κανα 3κιλα..και ποσο καιρο κανει να ερθει με εμς απο κινα ξερετε??

Επεξ/σία από xionula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι τα ΕΛΤΑ δεν εφαρμόζουν πιστά τη διάκριση μεταξύ εισαγόμενων εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα, που έχει διαφορετικό αποτέλεσμα στην εφαρμογή της ατέλειας των 22€ και των 45€.

 

Αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά μέχρι πότε θα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τωρα που θελω να με ερθει κατι με εμς ξερει κανεις εαν θα σταματησει τελωνειο??? δηλαδη εκει το ανοιγουν το πακετο κανονικα να δουνε τι εχει μεσα και το ξανατυλιγουν??τι παιζει? ποσο καιρο κανει να ερθει απο κινα με εμς?

ή απλα κοιτανε την αναγραφομενη τιμη και δεν κανουνε κατι και εαν θελουνε σε βαζουν να πληρωσεις φπα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα ένα κουτί Η/Υ αξίας περίπου 120 ευρώ από amazon uk. Δεν μου έκανε όμως και θέλω να το επιστρέψω. Έκοψα λοιπόν ένα return ticket, συμπλήρωσα τα στοιχεία επάνω στο δέμα και πάω να το στείλω ΕΛΤΑ, το ζυγίσανε όπως κάνουνε με όλα τα δέματα και τι ποσό μου λένε να πληρώσω για να το στείλω πίσω σε Αγγλία? Γύρω στα 80 ευρώ παρακαλώ. Πάω στην ACS, γύρω στα 200 ευρώ. Υπάρχει πιο φθηνός τρόπος να το στείλω στην Αγγλία? Από ότι είδα στο return ticket το amazon πρόκειται να μου αποζημιώσει ένα μέρος των μεταφορικών δηλαδή μόνο 10 λίρες περίπου. Μήπως να επικοινωνούσα με amazon μήπως συνεργάζεται με την χώρα μας με κάποια μεταφορική που είναι πιο φθηνή? Please τα φώτα σας. :wacko: Ακόμα και 30 € μεταφορικά να πλήρωνα δεν θα με πείραζε τόσο. Άλλο 80 € άλλο 30 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα ένα κουτί Η/Υ αξίας περίπου 120 ευρώ από amazon uk. Δεν μου έκανε όμως και θέλω να το επιστρέψω. Έκοψα λοιπόν ένα return ticket, συμπλήρωσα τα στοιχεία επάνω στο δέμα και πάω να το στείλω ΕΛΤΑ, το ζυγίσανε όπως κάνουνε με όλα τα δέματα και τι ποσό μου λένε να πληρώσω για να το στείλω πίσω σε Αγγλία? Γύρω στα 80 ευρώ παρακαλώ. Πάω στην ACS, γύρω στα 200 ευρώ. Υπάρχει πιο φθηνός τρόπος να το στείλω στην Αγγλία? Από ότι είδα στο return ticket το amazon πρόκειται να μου αποζημιώσει ένα μέρος των μεταφορικών δηλαδή μόνο 10 λίρες περίπου. Μήπως να επικοινωνούσα με amazon μήπως συνεργάζεται με την χώρα μας με κάποια μεταφορική που είναι πιο φθηνή? Please τα φώτα σας. :unsure:

Ο φθηνότερος τρόπος ειναι να το στείλεις συστημένο απλό (οχι express) δέμα με ΕΛΤΑ. Οι υπόλοιπες ταχυμεταφορές σίγουρα θα είναι πιο ακριβές. 

 

Επίσης επικοινώνησε με το http://www.nikostransport.com/ που κάνει αποστολές μεγάλων δεμάτων από Αγγλία. Την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για να στείλω δέματα και ήταν ο φθηνότερος τρόπος που είχα βρει. Επικοινώνησε μαζί τους να σου πουν το ελληνικό πρακτορείο που συνεργάζονται (νομίζω είναι κάπου Ελευσίνα). Δε νομίζω να σου πέσει φθηνότερα για ένα δέμα, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. 

 

Μήπως σε συμφέρει να βάλεις αγγελία και να το πουλήσεις εντός Αθήνας με παράδοση χέρι-χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τα ΕΛΤΑ εχουν τα φθηνοτερα μεταφορικα...για καποιον που δεν συνεργαζεται μονιμα με καποια courier...Εγω θα σου προτεινα να βαλεις αγγελια μηπως το πουλησεις και να παρεις αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλω κάτι με αξία κάτω από 150Ε (γύρω στα 100) και έρθει με UPS ή DHL θα πληρώσω μόνο το ΦΠΑ στην κούριερ ή θα πληρώσω και εκτελωνιστή κι αν ναι πόσο θα κοστίσει περίπου από την εμπειρία κάποιου στο θρεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλω κάτι με αξία κάτω από 150Ε (γύρω στα 100) και έρθει με UPS ή DHL θα πληρώσω μόνο το ΦΠΑ στην κούριερ ή θα πληρώσω και εκτελωνιστή κι αν ναι πόσο θα κοστίσει περίπου από την εμπειρία κάποιου στο θρεντ;

πολλλλλλα φιλε αστο καλύτερα...γυαλια 60 ευρώ πηρα και μου ζητούσε η dhl άλλα 100 εκτελωνιστη, +φπα...έπαιρνα 2 ζευγάρια απο ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...