Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν αγόρασα από την Αμερική μέσω ebay ένα κινητό. Τα έξοδα είναι  ΜΟΝΟ αυτά που σου επιβάλει το ebay  σαν φόρους και λοιπά, δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Αυτό γίνεται διότι το δέμα φτάνει μέσω USPS στην Γερμανία και μετά από εκεί έρχεται με UPS στην Ελλάδα. Έτσι έγινε με το δικό μου δέμα.

Επίσης έχω μια ερώτηση. Αν αγοράσω από Αμερική ένα δέμα με φαγώσιμα το οποίο κοστίζει μαζί με μεταφορικά 30-35 ευρώ και γίνει αποστολή με DHL θα πληρώσω για εκτελωνισμό. Γνωρίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ από 3τες χώρες προς Γερμανία δε πληρώνεις τελωνείο;;;

Ρωτάω γιατί έχω τους δικούς μου εκεί κ θέλω να παραγγείλω από Αμερική ή/και Κίνα - Ταϊβάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ από 3τες χώρες προς Γερμανία δε πληρώνεις τελωνείο;;;

Ρωτάω γιατί έχω τους δικούς μου εκεί κ θέλω να παραγγείλω από Αμερική ή/και Κίνα - Ταϊβάν.

 

Αφου εχει πληρώσει ηδη το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα από την Αμερική μέσω ebay ένα κινητό. Τα έξοδα είναι  ΜΟΝΟ αυτά που σου επιβάλει το ebay  σαν φόρους και λοιπά, δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Αυτό γίνεται διότι το δέμα φτάνει μέσω USPS στην Γερμανία και μετά από εκεί έρχεται με UPS στην Ελλάδα. Έτσι έγινε με το δικό μου δέμα.

Επίσης έχω μια ερώτηση. Αν αγοράσω από Αμερική ένα δέμα με φαγώσιμα το οποίο κοστίζει μαζί με μεταφορικά 30-35 ευρώ και γίνει αποστολή με DHL θα πληρώσω για εκτελωνισμό. Γνωρίζετε?

 

 

Εεεε??? Εννοώ να πάει Γερμανία και μετά να μου το στείλουν εδώ οι δικοί μου.

 

Tι σημασία εχει λοιπόν που θα παει το αντικείμενο!!!

 

Εξ αλλου με USPS δεν γλυτώνεις με τεποτα το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για αγορά βιβλίων, που από όσο γνωρίζω δεν υπάγονται σε εκτελωνισμό ή ΦΠΑ κατά την εισαγωγή. Έχει κανείς γνώση επ' αυτού; Makfil????

 

Μετά από εκούσια αποχή 20 ημερών, επανέρχομαι και, αν δεν είναι αργά, απαντώ ότι ο ΦΠΑ στα βιβλία είναι 6,5%, αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής δεν ζητάει import charges αλλά η αξία και τα μεταφορικά (71,24+32,30=) $103,54 ξεπερνάνε πολύ το όριο της ατέλειας (22€) και μπορεί να πληρώσεις ΦΠΑ.

 

Έχεις κοιτάξει μήπως βρεις κάτι αντίστοιχο στο sportsdirect που έχει πολύ φτηνές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me usps priority mail(ελτα),εστειλα 2 συσκευες σκετες σε ενα μικρο κουτακι απο χαλασμενα τηλεφωνα τα οποια μ τα εστειλε φιλος μου απο αμερικη για να βγαλω τις οθονες για σπασμενο iphone.Ta οποια στοιχιζουν κοντα και τα δυο 200 δολαρια αλλα κλασικα οπως ολα τα χρονια τα ειχα βαλει 60 δολαρια..Δυο πακετα με διαφορα ημερων .Κ με πηραν τηλ απο τελωενιο κ μ καναν κ παρατηρηση κιολας ,αν ειναι δυνατον,καποιος υπαλληλος των ελτα ηταν κ μου ζητησε το λογο αγορας και paypal που δεν υπαρχει.Αρα μονο να τα επιστρεψω γινεται.Κ επιπλεον με διαβεβαιωσε οτι δεν θα μου αφησει ποτε πακετο ελευθερο....-(

 

βρες τον και ξυλοφορτοσετον

 

in other news

περιμενω κινητο και ειμαι σιγουρος οτι θα το σταματησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ebay εκανα 2 αγορες πανω απο 100$ και ζητησα απο τους πωλητες να βαλουν χαμηλη αξια.Πραγματι,το ενα ειχε 10$(απο 100$) και το αλλο 20-25$ απο 120$…Απο Hong Kong και οι δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν αγοράσω από Αμερική ένα δέμα με φαγώσιμα το οποίο κοστίζει μαζί με μεταφορικά 30-35 ευρώ και γίνει αποστολή με DHL θα πληρώσω για εκτελωνισμό. Γνωρίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα φαγώσιμα που θέλεις, έχεις δύο προβλήματα. Ένα με την άδεια από τον ΕΟΦ που θα σου ζητήσουν στο τελωνείο και δεύτερο με το τελωνείο, λόγω DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενδιαφέρομαι για θήκες κινητών να αγοράσω οπότε αν κατάλαβα κάτω από 150ε δεν θα πληρώσω τελωνείο?

Δηλαδή τιμή +μεταφορικά αν υπάχουν, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...