Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://prntscr.com/frkzw1

Πόσο χρονικό διάστημα παίρνει το επόμενο βήμα;

Καλησπέρα είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση από 3ις Ιουλίου για εκτελωνισμό, ξέρουμε καθόλου χρόνους καθώς πρέπει να φύγουμε για διακοπές και με βλέπω να το χάνω.

 

Απλό δέμα (όχι συστημένο) μικρό, μεταχειρισμένο προϊόν αξίας 85$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Λοιπόν, παρέλαβα 5 δέματα από διάφορους πωλητές του aliexpress: 2 απλά και 3 συστημένα. Και τα 3 συστημένα είχαν χρεωθεί με το τέλος των 3 ευρώ, ενώ και τα 2 απλά ήρθαν στην πόρτα μου χωρίς χρέωση. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να πληρώσω το τέλος παρουσίας. Από το Νοέμβρη του 2016 μέχρι σήμερα έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από διάφορα κινεζομάγαζα (banggood, gearbest,zapals) και ποτέ μου δεν είχα πληρώσει ως τώρα το τέλος παρουσίας και στη συντριπτική πλειοψηφία τους τα δέματά μου ήταν συστημένα. Δεν ξέρω αν απλά ήρθε η σειρά μου ή αν φταίει το aliexpress, πάντως μερικές παρατηρήσεις που έχω να κάνω:

 

1) Το τέλος παρουσίας αλλάζει δραματικά το συμφέρον της τσέπης μου. Οι παραγγελίες που βάζω από Κίνα συνήθως αφορούν μικρά ποσά μέχρι 20 ευρώ. Τα 3 ευρώ αντιστοιχούν στο 15% της αξίας της μέσης παραγγελίας που βάζω, πλέον θα μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω πιο εντατικά τα σκρουτζομάγαζα (συν του ότι μπορώ να κόβω τιμολόγια και άρα να έχω επιπλέον αβάντα).

 

2) Ακόμα κι αν δεν λάβω ύποψιν το χρηματικό πρόβλημα, υπάρχει το χρονικό πρόβλημα: δεν μπορώ να πληρώσω στον ταχυδρόμο τα 3 ευρώ, πρέπει αναγκαστικά να πάω στο κατάστημα. Δηλαδή αναγκάζομαι να πληρώσω επιπλέον χρήματα για συστημένο ώστε να μου έρθει πιο γρήγορα το δέμα, για να καταλήξω να πληρώσω επιπλέον χρήματα λόγω του τέλους και να πρέπει να χάσω και κάμποση ώρα από τη δουλειά μου για να παραλάβω το συστημένο που δεν ήρθε στην πόρτα μου (ή στην θυρίδα μου). Και μιλάμε για ένα κατάστημα (Χαλανδρίου) που τις καλές μέρες έχει τρία τέταρτα αναμονή.

 

3) Ρώτησα στο κατάστημα από πότε εφαρμόζεται το μέτρο και σε τι αφορά. Η προϊσταμένη ήταν σαφέστατη: από τον Δεκέμβριο του 2015 έχει βγει οδηγία που αφορά στα συστημένα, ενώ η οδηγία για τα δέματα είναι ακόμα παλιότερη (άσχετα που δεν εφαρμοζόταν το μέτρο). Σε κάθε περίπτωση μου επιβεβαίωσε ότι τα απλά δεν χρεώνονται ποτέ με τέλος παρουσίας.

 

4) Δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεται το τέλος παρουσίας. Με το μικρό μου μυαλό, φανταζόμουν ότι χρεωνόταν σε δέματα/συστημένα τα οποία τα άνοιγε το τελωνείο και δεν κρίνονταν δασμολογητέα. Τελικά έπεσα εντελώς έξω, καθώς τα δέματα για τα οποία χρεώθηκα το τέλος ήταν κλειστά και απλά είχαν μια σφραγίδα του τελωνείου επάνω. Πλήρωσα 3 ευρώ για να μου σφραγίσουν το δέμα δηλαδή. Αρκετά άβολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες παιδια.

Αν παρω μια κιθαρα απο κινα(μεγαλο μεγεθος δεματος) κοστους 170ευρω με ems η china post air και δεχτει invoice να του βαλω 70 και 100,φυσικα θα βαλει τα 70ευρω στο πακετο.Θα πληρωσω λιγοτερα αν μπει τελωνειο?

Επισης δωστε μου ιδεες τι αλλο μπορω να κανω αν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω η να πληρωσω λιγοτερα!

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες παιδια.

Αν παρω μια κιθαρα απο κινα(μεγαλο μεγεθος δεματος) κοστους 170ευρω με ems η china post air και δεχτει invoice να του βαλω 70 και 100,φυσικα θα βαλει τα 70ευρω στο πακετο.Θα πληρωσω λιγοτερα αν μπει τελωνειο?

Επισης δωστε μου ιδεες τι αλλο μπορω να κανω αν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω η να πληρωσω λιγοτερα!

Ευχαριστω.

Το εάν θα πιστέψει ο τελωνειακός ότι είναι αληθής η δήλωση αξίας που έβαλε ο Κινέζος είναι απόλυτα στην κρίση του τελωνειακού. Ναι, εάν το πιστέψουν θα πληρώσεις πάνω σε αυτό το ποσό τελωνείο.

Με 170 ευρώ δεν βρίσκεις κιθάρα από Ευρώπη; Γιατί να πας από Κίνα;

Πχ από https://m.thomann.de/gr/ που δεν έχει και τελωνείο δεν βρίσκεις αυτό που θές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες παιδια.

Αν παρω μια κιθαρα απο κινα(μεγαλο μεγεθος δεματος) κοστους 170ευρω με ems η china post air και δεχτει invoice να του βαλω 70 και 100,φυσικα θα βαλει τα 70ευρω στο πακετο.Θα πληρωσω λιγοτερα αν μπει τελωνειο?

Επισης δωστε μου ιδεες τι αλλο μπορω να κανω αν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω η να πληρωσω λιγοτερα!

Ευχαριστω.

 

Φίλε μου , λαχείο είναι το αν θα χρεωθείτε η όχι κάτι. Εγώ παρήγγειλα κιθάρα από aliexpress πρόσφατα μέσω ems, και ενώ πέρασε από τελωνείο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ήρθε στην πόρτα μου από elta courier, χωρίς καμία έξτρα χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες παιδια.

Αν παρω μια κιθαρα απο κινα(μεγαλο μεγεθος δεματος) κοστους 170ευρω με ems η china post air και δεχτει invoice να του βαλω 70 και 100,φυσικα θα βαλει τα 70ευρω στο πακετο.Θα πληρωσω λιγοτερα αν μπει τελωνειο?

Επισης δωστε μου ιδεες τι αλλο μπορω να κανω αν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω η να πληρωσω λιγοτερα!

Ευχαριστω.

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι οι έλεγχοι που άρχισαν από το ΝΟΕ 2016 είναι δειγματοληπτικοί και κανένας δεν μπορεί να βεβαιώσει ότι ένα δέμα που έρχεται με το ταχυδρομείο (είτε απλό είτε με ems) θα σταματήσει ή όχι στο τελωνείο.

 

Στην περίπτωση που σταματήσει, ο τελωνειακός δεν βασίζεται στη δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο αλλά ψάχνει στο δίκτυο για να βρει την αξία είτε στον ίδιο πωλητή είτε σε άλλον, για να υπολογ΄σει τα έξοδα εκτελωνισμού που είναι ο ΦΠΑ.πάνω στην αξία που θα βρει και τα τέλη ΕΛΤΑ (12€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παρέλαβα 5 δέματα από διάφορους πωλητές του aliexpress: 2 απλά και 3 συστημένα. Και τα 3 συστημένα είχαν χρεωθεί με το τέλος των 3 ευρώ, ενώ και τα 2 απλά ήρθαν στην πόρτα μου χωρίς χρέωση. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να πληρώσω το τέλος παρουσίας. Από το Νοέμβρη του 2016 μέχρι σήμερα έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από διάφορα κινεζομάγαζα (banggood, gearbest,zapals) και ποτέ μου δεν είχα πληρώσει ως τώρα το τέλος παρουσίας και στη συντριπτική πλειοψηφία τους τα δέματά μου ήταν συστημένα. Δεν ξέρω αν απλά ήρθε η σειρά μου ή αν φταίει το aliexpress, πάντως μερικές παρατηρήσεις που έχω να κάνω:

 

1) Το τέλος παρουσίας αλλάζει δραματικά το συμφέρον της τσέπης μου. Οι παραγγελίες που βάζω από Κίνα συνήθως αφορούν μικρά ποσά μέχρι 20 ευρώ. Τα 3 ευρώ αντιστοιχούν στο 15% της αξίας της μέσης παραγγελίας που βάζω, πλέον θα μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω πιο εντατικά τα σκρουτζομάγαζα (συν του ότι μπορώ να κόβω τιμολόγια και άρα να έχω επιπλέον αβάντα).

 

2) Ακόμα κι αν δεν λάβω ύποψιν το χρηματικό πρόβλημα, υπάρχει το χρονικό πρόβλημα: δεν μπορώ να πληρώσω στον ταχυδρόμο τα 3 ευρώ, πρέπει αναγκαστικά να πάω στο κατάστημα. Δηλαδή αναγκάζομαι να πληρώσω επιπλέον χρήματα για συστημένο ώστε να μου έρθει πιο γρήγορα το δέμα, για να καταλήξω να πληρώσω επιπλέον χρήματα λόγω του τέλους και να πρέπει να χάσω και κάμποση ώρα από τη δουλειά μου για να παραλάβω το συστημένο που δεν ήρθε στην πόρτα μου (ή στην θυρίδα μου). Και μιλάμε για ένα κατάστημα (Χαλανδρίου) που τις καλές μέρες έχει τρία τέταρτα αναμονή.

 

3) Ρώτησα στο κατάστημα από πότε εφαρμόζεται το μέτρο και σε τι αφορά. Η προϊσταμένη ήταν σαφέστατη: από τον Δεκέμβριο του 2015 έχει βγει οδηγία που αφορά στα συστημένα, ενώ η οδηγία για τα δέματα είναι ακόμα παλιότερη (άσχετα που δεν εφαρμοζόταν το μέτρο). Σε κάθε περίπτωση μου επιβεβαίωσε ότι τα απλά δεν χρεώνονται ποτέ με τέλος παρουσίας.

 

4) Δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεται το τέλος παρουσίας. Με το μικρό μου μυαλό, φανταζόμουν ότι χρεωνόταν σε δέματα/συστημένα τα οποία τα άνοιγε το τελωνείο και δεν κρίνονταν δασμολογητέα. Τελικά έπεσα εντελώς έξω, καθώς τα δέματα για τα οποία χρεώθηκα το τέλος ήταν κλειστά και απλά είχαν μια σφραγίδα του τελωνείου επάνω. Πλήρωσα 3 ευρώ για να μου σφραγίσουν το δέμα δηλαδή. Αρκετά άβολο.

 

Δεν ξέρω αν επιβεβαιώνω αυτά που σου είπε η προισταμένη, αλλά πλήρωσα για 1η φορά το τέλος (3€) τον ΑΥΓ 2010 για ένα δέμα με μια βαριά προπέλα σκάφους που κέρδισα σε δημοπρασία του ebay από αμερικάνο πωλητή. Η προπέλα ήταν καινούργια, αρκετά ακριβή αφού ήταν ανοξείδωτη, αλλά την κέρδισα σε πολύ χαμηλή τιμή ($120 περίπου) και την παρέλαβα πληρώνοντας τα 3€ και στο δέμα είχαν βάλει την κόκκινη σφραγίδα "Απλουστευμένη διαδικασία". Ο αμερικάνος είχε δηλώσει ότι ήταν μεταχειρισμένη και η αξία της χαμηλή. Εκείνη την εποχή, βέβαια, δεν είχε ξεκινήσει ο δειγματοληπτικός έλεγχος που φαίνεται ότι εντείνεται όσο περνάει ο καιρός.

 

Για τις απορίες σου έχουν γραφτεί πολλά και δεν χρειάζεται να επαναλάβω τι εφαρμόζεται αφού πολλοί, πλέον, καλούνται να πληρώσουν το τέλος.  Και για ένα δέμα με περιεχόμενο αξίας, όπως αυτό που περιγράφω παραπάνω, δεν σε νοιάζει να πληρώσεις και 3€ αλλά για χαμηλής αξίας δέματα, όπως αυτά που έχουν αναφερθεί τους τελευταίους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήρα και εγώ συστημένο με το τέλος των 3 ευρώ. Δεν ειναι δασμός, ονομάζεται "Τελος διαχείρισης δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων".

Μου έδειξαν και άλλα συστημένα που είχαν, μικρά και ελαφριά, όλα είχαν τη σφραγίδα, μου είπαν ότι όσα έχουν τη σφραγιδα πληρώνουν τα 3.

Απορώ πως ο φιλος παραπάνω δεν πλήρωσε, ίσως αβλεψία των υπαλλήλων.

Τι δικό μου ήταν China post registered, μένει να δούμε αν συμβαίνει το ίδιο με τα postNL, Belgian Post κλπ.

Μαλλον απλοποιήσανε τη διαδικασία πατώντας απλώς σε όλα τα συστημένα μια σφραγίδα συνοδευόμενη από την οδηγία, όπου βλέπετε σφραγίδα πάρτε 3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πριν λίγο με το ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑΣ και ρώτησα για αυτό το χαράτσι των 3 ευρώ. Είναι καθαρά χαράτσι των ΕΛΤΑ για τον «κόπο  του» να  κάνει μια βόλτα τα δέματα στο Τελωνείο και να τα επιστρέψει πίσω.. και τα ΕΛΤΑ επιλέγουν ποια δέματα θα χρεωθούν και ποια όχι, γι αυτό  και πολλοί από εμάς δεν χρεωθήκαμε κάτι και άλλοι χρεώθηκαν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εάν θα πιστέψει ο τελωνειακός ότι είναι αληθής η δήλωση αξίας που έβαλε ο Κινέζος είναι απόλυτα στην κρίση του τελωνειακού. Ναι, εάν το πιστέψουν θα πληρώσεις πάνω σε αυτό το ποσό τελωνείο.

Με 170 ευρώ δεν βρίσκεις κιθάρα από Ευρώπη; Γιατί να πας από Κίνα;

Πχ από https://m.thomann.de/gr/ που δεν έχει και τελωνείο δεν βρίσκεις αυτό που θές;

Εχω βρει μια συγκεκριμενη κιθαρα που δεν την βρισκω αλλου.

Ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά προχώρησα στην άρηνηση παραλαβής του δέματος και ζήτησα να επιστραφεί στον αποστολέα. Είχα άριστη επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησεις πελατών της digikey.gr Θα με χρεώσουν τα έξοδα μεταφοράς και η διαφορά που θα προκύψει θα επιστραφεί στον λογαριασμό μου. Μικρό το κακό εν τέλει....

 

Επίσης ζήτησα με email απο την UPS εναν αναλυτικό πίνακα με όλα τα έξοδα που προκύπτουν, τελικά το προφορικό ποσό των περίπου 120 ευρώ έγινε 94,50...go figure?

Το επισυνάπτω προς αποφυγή για τα μελλοντικά "θύματα" των ιδιωτικών Courier.

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά προχώρησα στην άρηνηση παραλαβής του δέματος και ζήτησα να επιστραφεί στον αποστολέα. Είχα άριστη επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησεις πελατών της digikey.gr Θα με χρεώσουν τα έξοδα μεταφοράς και η διαφορά που θα προκύψει θα επιστραφεί στον λογαριασμό μου. Μικρό το κακό εν τέλει....

 

Επίσης ζήτησα με email απο την UPS εναν αναλυτικό πίνακα με όλα τα έξοδα που προκύπτουν, τελικά το προφορικό ποσό των περίπου 120 ευρώ έγινε 94,50...go figure?

Το επισυνάπτω προς αποφυγή για τα μελλοντικά "θύματα" των ιδιωτικών Courier.

 

image.png

 

Αν τα αθροίσεις όλα τα ποσά βγαίνει 145,65 ευρώ!

Ούτε 94,95 μα ούτε και 120..

Τι προσθέτω παραπάνω και τη αφαίρεσαν αυτοί από τα αρχικά 120?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πριν λίγο με το ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑΣ και ρώτησα για αυτό το χαράτσι των 3 ευρώ. Είναι καθαρά χαράτσι των ΕΛΤΑ για τον «κόπο  του» να  κάνει μια βόλτα τα δέματα στο Τελωνείο και να τα επιστρέψει πίσω.. και τα ΕΛΤΑ επιλέγουν ποια δέματα θα χρεωθούν και ποια όχι, γι αυτό  και πολλοί από εμάς δεν χρεωθήκαμε κάτι και άλλοι χρεώθηκαν…

Ωραίος τρόπος να τσιμπίσουν τα ΕΛΤΑ εξτρα παραδάκι.

Κοίτα που ξύπνησαν όλοι και παίρνουν απο παντού. Είναι τελείως αυθαίρετη αυτή η χρέωση. Από πότε χρεώνεται ένας παραλήπτης ταχυδρομικά τέλη; Δλδ ένα συστημένο γράμμα (καρτποσταλ π.χ.) από φιλο στην Κίνα θα χρεωθεί 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...