Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν τα αθροίσεις όλα τα ποσά βγαίνει 145,65 ευρώ!

Ούτε 94,95 μα ούτε και 120..

Τι προσθέτω παραπάνω και τη αφαίρεσαν αυτοί από τα αρχικά 120?

Μην προσθέτεις τα 50,70€ που είναι η αξία της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αθροίσεις όλα τα ποσά βγαίνει 145,65 ευρώ!

Ούτε 94,95 μα ούτε και 120..

Τι προσθέτω παραπάνω και τη αφαίρεσαν αυτοί από τα αρχικά 120?

Μιλάμε μόνο για τα έξοδα, το αρχικό ποσό των 50,70 δεν προσμετράται.

Μάλλον, όπως αναφέρει ο @jkoukos οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Τώρα πρόσεξα οτι στον πίνακα αναφέρει στη στήλη Σύνολο - Περίπου. Εκανα ενα μικρο λαθάκι στο αρχικό ποστ, το ποσό 94,50 είναι 94,95  αλλά πάλι δεν αλλάζει κάτι: 94,95 * 1,24 =  117,73 Πάνω κάτω καλα μου τα πε η κοπελα στο τηλ.

 

Τι να πω? σκέτη απογοήτευση...αυτό κ μονο

 

Προσφατα είχα μια συναλλαγη με ενα παιδί απο Ιταλία, του έστειλα ενα δέμα απο Ελλάδα. Οι χρεωσεις των δικων μας εταιρειων courier καθώς και ΕΛΤΑ στην καλυτερη περίπτωση ήταν διπλάσιες απο τις αντιστοιχες ιταλικές Μετα αναρωτιέμαι γιατι οι δικοί μας πωλητες εκλεισαν τα ebay-μαγαζά τους...πως να είσαι ανταγωνιστικός με τόσο εξωπραγματικές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος τρόπος να τσιμπίσουν τα ΕΛΤΑ εξτρα παραδάκι.

Κοίτα που ξύπνησαν όλοι και παίρνουν απο παντού. Είναι τελείως αυθαίρετη αυτή η χρέωση. Από πότε χρεώνεται ένας παραλήπτης ταχυδρομικά τέλη; Δλδ ένα συστημένο γράμμα (καρτποσταλ π.χ.) από φιλο στην Κίνα θα χρεωθεί 3;

 

Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει ότι τα τέλη των ΕΛΤΑ που συζητάμε χρεώνονται σε δέματα που σταματάνε στο τελωνείο και όχι σε επιστολές, κάρτες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εδώ και μέρες περιμένω πακέτο από Αμερική που στάλθηκε 22 Ιούνη και πάντα έρχεται πάνω στις 10 μέρες από το συγκεκριμένο site.

Δεν έχω επιλέξει express ή τίποτα τέτοιο και τώρα που κοιτάω το tracking number μου δείχνει αυτό:

 

iGJkAXC.png

 

Αυτό σημαίνει ότι έφτασε Αθήνα και αναχώρησε από το αεροδρόμιο;

Γιατί δεν είδα κάτι που να λέει "arrival".

Άρα κάτι συμβαίνει για μην έχει έρθει ακόμα;

Πού θα πρέπει να απευθυνθώ να ρωτήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εδώ και μέρες περιμένω πακέτο από Αμερική που στάλθηκε 22 Ιούνη και πάντα έρχεται πάνω στις 10 μέρες από το συγκεκριμένο site.

Δεν έχω επιλέξει express ή τίποτα τέτοιο και τώρα που κοιτάω το tracking number μου δείχνει αυτό:

 

iGJkAXC.png

 

Αυτό σημαίνει ότι έφτασε Αθήνα και αναχώρησε από το αεροδρόμιο;

Γιατί δεν είδα κάτι που να λέει "arrival".

Άρα κάτι συμβαίνει για μην έχει έρθει ακόμα;

Πού θα πρέπει να απευθυνθώ να ρωτήσω;

 

Για αρχή δοκίμασε να κάνεις tracking με τον αριθμό σου στο σαιτ των ELTA: https://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

 

αν δεν βγάλεις άκρη μπορείς να καλέσεις εδώ: 800 11 82 000

όσες φορές τους χρειάστηκα με εξυπηρέτησαν χωρις πρόβλημα.

 

EDIT:

Λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Είχα αντίστοιχο tracking που δεν έκανε update (μεχρι και σήμερα) αλλά εγώ το παρέλαβα κανονικά στις 30 Ιουνίου.

 

usps.png

Επεξ/σία από Basser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει ότι τα τέλη των ΕΛΤΑ που συζητάμε χρεώνονται σε δέματα που σταματάνε στο τελωνείο και όχι σε επιστολές, κάρτες κλπ

Χρεώθηκε σε φάκελο με έγραφα από Αμερική τα 3 ευρώ

 

Τα 3 ευρώ είναι αυθερετο πόσο που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ στην τύχη σε συστημένες επιστολές

 

Η υπεύθυνη του καταστήματος μου είπε ότι όταν στέλνουν σάκο στο τελωνείο δεν ελέγχουν τι έχει μέσα ο σάκος και αν στο τελωνείο δεν χρωστούν κάτι πολλές φορές χρεώνουν τα έκτα τη ταρίφα τον 3 ευρώ

 

Όταν ένα δέμα δεν χρεωθεί κάτι στο τελωνείο επειδή τα έλτα βαριούνται να κάνουν σωστό έλεγχο για πιο λόγο εγώ να πληρώσω για πακέτα τον 1-2 ευρώ το νταβατζιλικι τον 3 ευρώ? Και γενικά για δέματα αξίας κάτω τον 22 ευρώ εφόσον έχουν ατέλια δεν έπρεπε να χρεώνουν τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα δέμα δεν χρεωθεί κάτι στο τελωνείο επειδή τα έλτα βαριούνται να κάνουν σωστό έλεγχο για πιο λόγο εγώ να πληρώσω για πακέτα τον 1-2 ευρώ το νταβατζιλικι τον 3 ευρώ? Και γενικά για δέματα αξίας κάτω τον 22 ευρώ εφόσον έχουν ατέλια δεν έπρεπε να χρεώνουν τίποτα

 

Στο χωριό μου αυτό το λέμε νταβατζηλίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα δέμα δεν χρεωθεί κάτι στο τελωνείο επειδή τα έλτα βαριούνται να κάνουν σωστό έλεγχο για πιο λόγο εγώ να πληρώσω για πακέτα τον 1-2 ευρώ το νταβατζιλικι τον 3 ευρώ? Και γενικά για δέματα αξίας κάτω τον 22 ευρώ εφόσον έχουν ατέλια δεν έπρεπε να χρεώνουν τίποτα

 

Δυστυχώς θα το πληρώσεις γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρεις το πακετάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς θα το πληρώσεις γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρεις το πακετάκι σου.

Με φασαρία δεν πλήρωσα έχει γίνει και καταγγελία στη εεττ η κυρία που απάντησε μου είπε ότι η χρέωση δεν έχει καμία βάση και είναι παράνομο

 

Η διευθυντής του ταχυδρομείου μου ζήτησε τα του δείξω απόδειξη πληρωμής μόλις είδε τα 0,83 λεπτά είπε στη κοπέλα στο ταμείο να το δώσει έκανε και καταγραφή του παραπόνου και έφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση όλων, σήμερα παρέλαβα ένα μικρό δέμα από χώρα της Ε.Ε και τα ΕΛΤΑ με χρέωσαν το γνωστό 3€ "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο". Πέρασε από το τελωνείο του Αερολιμένα Αθηνών αλλά δεν ανοίχτηκε.

 

Η αποστολή δεν ήταν ούτε από Κίνα, ούτε μέσω κάποιας "τριγωνικής" αποστολής. Το λέω αυτό γιατί πλέον διαπίστωσα ότι τα ΕΛΤΑ, σε περίπτωση που ένα δέμα περάσει από τελωνείο, χρεώνουν τα 3€ σε παντός τύπου δέματα ασχέτως από την προέλευσή τους.

 

Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι τα τέλη αυτά είναι μόνο για δέματα τα οποία προέρχονται από χώρες εκτός της Ε.Ε. Τελικά φαίνεται πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φασαρία δεν πλήρωσα έχει γίνει και καταγγελία στη εεττ η κυρία που απάντησε μου είπε ότι η χρέωση δεν έχει καμία βάση και είναι παράνομο

 

Η διευθυντής του ταχυδρομείου μου ζήτησε τα του δείξω απόδειξη πληρωμής μόλις είδε τα 0,83 λεπτά είπε στη κοπέλα στο ταμείο να το δώσει έκανε και καταγραφή του παραπόνου και έφυγα

Τι αποδειξη πληρωμης έδειξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι αποδειξη πληρωμης έδειξες;

PayPal καθώς και τους εκτύπωσα την σελίδα από της αγορές στο ebay το purchase history

 

Για την ακρίβεια έκανα log in από υπολογιστή τους και τα εκτυπώσε ο διευθυντής screen short από purchase history και την απόδειξη που βγάζει τι paypal

 

Εδώ ο φίλος επάνω λέει ότι πλήρωσε τα 3 ευρώ από πακέτο εντός Ευρώπης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση όλων, σήμερα παρέλαβα ένα μικρό δέμα από χώρα της Ε.Ε και τα ΕΛΤΑ με χρέωσαν το γνωστό 3€ "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο". Πέρασε από το τελωνείο του Αερολιμένα Αθηνών αλλά δεν ανοίχτηκε.

 

Η αποστολή δεν ήταν ούτε από Κίνα, ούτε μέσω κάποιας "τριγωνικής" αποστολής. Το λέω αυτό γιατί πλέον διαπίστωσα ότι τα ΕΛΤΑ, σε περίπτωση που ένα δέμα περάσει από τελωνείο, χρεώνουν τα 3€ σε παντός τύπου δέματα ασχέτως από την προέλευσή τους.

 

Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι τα τέλη αυτά είναι μόνο για δέματα τα οποία προέρχονται από χώρες εκτός της Ε.Ε. Τελικά φαίνεται πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Aπό ποια χώρα ήταν το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...