Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάρα τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται από Κίνα για κάποιο περίεργο λόγο από Αμερική μπορώ να πω ότι έχουν βελτιωθεί και με χρόνους κάτω από 15 ημέρες με USPS first class.

Mε us priority το tracking ξεκινάει με (UA) οι χρονοι ειναι στο δεκαήμερο.

Επίσης ενα καλό κολπάκι για να περάσει "απαρατήρητο" ένα πακέτο από Αμερική ειναι να σταλει μεσα σε καποιο κουτί του amazon.

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλημέρα ,

 

Με USPS First class πακέτο σε αναμονή είμαι και εγώ με UA tracking από 26 Ιουνίου αλλά δυστηχως από Δευτερα μπηκε τελωνείο.

 

Να δούμε ποτέ θα έρθει και με τι καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 

Με USPS First class πακέτο σε αναμονή είμαι και εγώ με UA tracking από 26 Ιουνίου αλλά δυστηχως από Δευτερα μπηκε τελωνείο.

 

Να δούμε ποτέ θα έρθει και με τι καπέλο.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το δέμα.. τιμή κλπ, αν μίλησες μαζί τους για να αποφύγεις τα έξτρα κόστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά ένα smartwatch μεταχειρισμένο είναι, αγορά 85$.

Υποθέτω καθώς είναι από μαγαζί θα πρέπει να έχει τιμολόγιο πάνω.

 

Τώρα κανονικά τα απλά (first class mail) δεν έχουν tracking UA μετά που φεύγουν από Αμερική δυστυχώς την Δευτέρα το τσίμπησαν και εμφανίζετε tracking για εισαγωγή τελωνείο.

 

Έχω επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν γενικά ότι όντως τα UA δεν τα περνάνε scan, ακόμα και αν μπουν τελωνείο όποτε δεν είναι απαραίτητο να το ξανά σκανάρουν όταν θα βγει, γενικά δηλαδή ποτέ θα έρθει και ποσό θα μου κοστίσει ο θεός και η ψυχή μου.

 

Τώρα το μόνο που έμαθα είναι ότι υπάρχει πλέον μηχάνημα που περνούν τα δέματα και φαίνετε τι υπάρχει μέσα, κάτι σαν των αεροδρομίων και βάση αυτού κρατάνε πλέον κάποια δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεις να παραθεσεις υποδειγμα της καταγγελιας σου;

Τα πραγματα εχουν σοβαρεψει για τα καλα, μου ηρθε και εμενα το πρωτο πακετο με τελος 3€ μετα απο πολλα χρονια. Πρεπει σε καθε περιπτωση να αρχισουμε να οργανωνομαστε.

Με τα νεύρα που είχα τι έγραψα αρκετά πρόχειρα τα στοιχεία μου τα έδωσε μια κοπέλα στο τηλέφωνο και έστειλα επιστολή θα περιμένω να αρχίσουν να έρχονται ότι ψιλό πακέτα περιμένω και αν ότι σε όλα (ειδικά μικρο πόσα 1-3 ευρώ με χρεώνουν 3ευρα) θα στείλω και δεύτερη καταγγελία πιο σωστά συνταγμενη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα unregistered τι παιζει ως τωρα?Δασμολογουνται κατα την εμπειρια σας?

εμένα μου ήθε πρόσφατα unregistered χωρίς τιποτα δασμούς. Αλλωστε αν ειχε θα επρεπε να παω εγω να το πάρω. ηρθε στην πορτα απλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το δέμα.. τιμή κλπ, αν μίλησες μαζί τους για να αποφύγεις τα έξτρα κόστοι

Η τιμή του πακέτου μου ήταν στα 800$ με τις διαστάσεις του συσκευασμένο όσο μια 24αρα οθόνη υπολογιστή. Το μόνο που του είπα ήταν φτιάξει ένα ασφαλές και χαμηλού προφίλ πακέτο με δηλωμενη αξία 90$. Τελικά παρέλαβα ένα πακέτο με τα λογότυπα του αμαζον και σφραγισμενο την ταινία του amazon prime. Απίστευτο καμουφλάζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωσα και εγω το 3€υρω για εισαγωγη στο τελωνειο.

Λιγο αναλυτικοτερα η κατασταση:

Ημερομηνια αποστολης: 20/06/2017 ημερομηνια παραλαβης απο τα ΕΛΤΑ 07/07/2017

Τροπος αποστολης: Japan post Express

Ενδειξη αντικειμενου: Gift / Used game soft

Αναγραφομενη τιμη πακετου 3000 γιεν

 

Το πακετο ειχε απο κατω τις δυο σφραγιδες, της εισαγωγης στο Ελευθεριος Βενιζελος, η αλλη ομως οτι περασε απο τελωνειακο δεν ειχε αναγραφομενη ημερομηνια οπου περασε, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα επρεπε να την γραψουν.

Μιλησα λιγο με τον υπευθυνο, μου ειπε εδω και λιγο καιρο δεν σταματανε κυριως πακετα απο Κινα, αλλα τα παντα. Οτιδηποτε εκτος ΕΕ εχει πολυ καλες πιθανοτητες να κολλησει.

Τελος, πηρα αποδειξη κανονικα για τα χρηματα που εδωσα, αλλα κακιστως στο συστημενο χαρτι που μου ηρθε, δεν εγραφε το παραμικρο πως θα επρεπε να πληρωσω κατι. Τεραστιο λαθος εκ μερους των ΕΛΤΑ αυτο, θα στειλω παραπονα την Δευτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: Από21 Σεπτεμβρίου προσωρινά σε ισχύ η CETA-Συμφωνια Ευρωπης Καναδα

 

Να κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν διαβασει για αυτην του τυπου Free Trade Agreement συμφωνια...

 

Εχω την εντυπωση οτι απλα θα καταργηθουν οι δασμοι στο 98-99% των συναλλαγων.

 

Αλλα φανταζομαι το ΦΠΑ στα ΕΛΤΑ δεν θα το γλυτωνουμε οταν θα παραγγελνουμε απο ebay.ca....οποιος γνωριζει ας απαντησει για να με διορθωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: Από21 Σεπτεμβρίου προσωρινά σε ισχύ η CETA-Συμφωνια Ευρωπης Καναδα

 

Να κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν διαβασει για αυτην του τυπου Free Trade Agreement συμφωνια...

 

Εχω την εντυπωση οτι απλα θα καταργηθουν οι δασμοι στο 98-99% των συναλλαγων.

 

Αλλα φανταζομαι το ΦΠΑ στα ΕΛΤΑ δεν θα το γλυτωνουμε οταν θα παραγγελνουμε απο ebay.ca....οποιος γνωριζει ας απαντησει για να με διορθωσει.

 

Πρέπει και από το ελληνικό κοινοβούλιο να ψηφιστεί, μέχρι στιγμής μόνο η Λετονία και η Ισπανία το έχει ψηφίσει και βρίσκετε σε ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-elta/

 

Στην εγκύκλιο γράφει:

Αποστολές εμπορευμάτων αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ. Απαλλαγή από δασμό και ΦΠΑ.
 
Η ελάχιστη χρέωση 3 ευρώ πως προκύπτει; Είναι για την αποστολή από το τελωνείο στα ΕΛΤΑ;
 
Βασίζεται σε κάποιον νόμο;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-elta/

 

Στην εγκύκλιο γράφει:

Αποστολές εμπορευμάτων αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ. Απαλλαγή από δασμό και ΦΠΑ.

 

Η ελάχιστη χρέωση 3 ευρώ πως προκύπτει; Είναι για την αποστολή από το τελωνείο στα ΕΛΤΑ;

 

Βασίζεται σε κάποιον νόμο;

Νταβατζηλίκι τον ελτα επειδή έκανα σύμβαση με ιδιώτες εκτελωνιστες, μάλλον προσπαθούν να δικαιολιγησουν τα λεφτά που τους δίνουν

 

Η εεττ έχει κάνει εισήγηση για να σταματήσουν αυτή τη χρέωση αλλά με τη γραφείοκρατια μας μάλλον θα πάει καιρό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...