Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από NL Post γιατί να καταλήξει χρέωση 3 ευρώ; Από την ΕΕ έρχεται, το τελωνείο πού εμπλέκεται;

Απο Κινα ερχονται απλα την μεταφορα την κανει το NL Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτη η διαδικασία με τα 3ευρα δεν συμφερει καθολου το banggood. Που εχει την κακη συνηθεια (ακομα και πριν το θεμα του 3ευρου) οταν αγοράζεις 10 διαφορετικα πραγματακια να σου σπαει την παραγγελια σε 5-6 διαφορετικα δεματακια αντι να τα τα συγκεντρωνουν σε ενα αντε 2. 

Και αλλοι σπανε τις παραγγελιες αλλα με μονο σκοπο να πεσει η αξια του εκαστοτε δεματος κατω απο τα 20 ευρω ή να μειωθει το βαρος του. Αλλα το banggood το εχει παρακανει. Με αυτη τη συμπεριφορα και με τα 3ευρα ανα δεμα να πεφτουν βροχη, θα χασουν πολλους  πελατες τους στην ελλαδα ειδικα στον τομεα των προιοντων του 1-2,3 ευρω που αγοραζουμε ολοι απο κινα με το κιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτη η διαδικασία με τα 3ευρα δεν συμφερει καθολου το banggood. Που εχει την κακη συνηθεια (ακομα και πριν το θεμα του 3ευρου) οταν αγοράζεις 10 διαφορετικα πραγματακια να σου σπαει την παραγγελια σε 5-6 διαφορετικα δεματακια αντι να τα τα συγκεντρωνουν σε ενα αντε 2.

Και αλλοι σπανε τις παραγγελιες αλλα με μονο σκοπο να πεσει η αξια του εκαστοτε δεματος κατω απο τα 20 ευρω ή να μειωθει το βαρος του. Αλλα το banggood το εχει παρακανει. Με αυτη τη συμπεριφορα και με τα 3ευρα ανα δεμα να πεφτουν βροχη, θα χασουν πολλους πελατες τους στην ελλαδα ειδικα στον τομεα των προιοντων του 1-2,3 ευρω που αγοραζουμε ολοι απο κινα με το κιλο.

Ο ταχυδρόμος σήμερα που πιάσαμε συζήτηση μου είπε ότι στη διαλογή τους ενημέρωσαν να σφραγίζουν το συστημένα κυρίως, καθώς και τα αρκετά μεγάλα σε μέγεθος απλά, απλά επειδή το όλο θέμα με ιδιώτες εκτελωνιστες είναι πρόσφατο γίνεται μπάχαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ταχυδρόμος σήμερα που πιάσαμε συζήτηση μου είπε ότι στη διαλογή τους ενημέρωσαν να σφραγίζουν το συστημένα κυρίως, καθώς και τα αρκετά μεγάλα σε μέγεθος απλά, απλά επειδή το όλο θέμα με ιδιώτες εκτελωνιστες είναι πρόσφατο γίνεται μπάχαλο

Να σφραγίζουν με σφραγίδα τελωνείου; ποιοι; οι υπαλληλοι των ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ερχεται απο Ευρωπη.Το NL Post δεν ειναι τριγωνικη αποστολη.Ειναι μεν το Ολλανδικο ταχυδρομειο,εχει ομως αυτο οπως και παρα πολλα αλλα ταχυδρομεια γραφειο εξυπηρετησης στην Κινα μιας και ειναι πολυ μεγαλη αγορα

Και εγω αυτο ρωτησα αλλα μου ειχαν πει οτι εαν το tracking ξεκιναει απο RS τοτε αυτο σημαινει οτι ερχεται απο εκτος ΕΕ !!! οποτε δεν το θεωρουν οτι ειναι αποστολη απο ΕΕ... σσ αυθαιρετα φυσικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να σφραγίζουν με σφραγίδα τελωνείου; ποιοι; οι υπαλληλοι των ΕΛΤΑ;

Η σφραγίδα αλπουστευμενες διαδικασίες η όπως τι γράφει είναι τον ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να πάρω αλλο ένα κινητό απο τα συνήθη μαγαζιά geekbuying, gearbest, to2c της απω ανατολής που ψωνίζω τα τελευταια χρόνια. Βλέπω όμως οτι κάποια πράγματα έχουν αλλάξει τώρα τελευταία. 

 

Διάβασα αρκετές σελίδες και είδα πολλοί που εκφράζουν την απορία τους

για το πότε θα έρθει

και για το αν θα έχει έξοδα τελωνείου.

 

Θα ήθελα οποιος βλέπει απο τα παιδιά που έχουν ήδη παραλάβει να μας κάνει ένα feedback για να μας πει αν τελικά επιβαρύνθηκε με εκτελωνισμό ή απλώς πλήρωσε αυτά τα 3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις κινητό ξέχνα τη χρεώση 3 ευρώ. Κινδυνευεις να πληρώσεις +24% + 12ευρώ. Δυστυχώς οι εποχές της ανεμελιάς πέρασαν. Ψάξε κινητό από ευρωπαική αποθήκη αλλα θάναι ακριβότερο. Με σιγουριά τι θα γίνει ακόμα κανένας δε μπορεί να πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανένα κρούσμα διαφορετικής αντιμετώπισης για τα πακέτα που έρχονται από το gearbest με priority line? Αν όχι παραμένει ένας ασφαλής τρόπος να φέρεις κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζήτησα από το gearbest να μου πει για ενα scooter τι να επιλέξω:

 

Priority Line

     Express for Electric Scooter Only     +100 ευρω

     Priority Mail for Electric Scooter Only + 5 ευρώ

 

από τα δυο παραπάνω. μου ειπαν ότι και τα 2 ερχονται απ ευθείας Ελλάδα και δε ξερουν αν και τι θα πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καιρο να ψωνισω... Αν παρω απο ebay απο Κινα ή Κορεα εναν παλιο μεταχειρισμενο επεξεργαστη που δεν βρισκω Ελλαδα, που κοστιζει απο 20-40 ευρω, φυσικα με απλο ταχυδρομιο? Τι πιθανοτητες εχω να περασω τελωνειο? Απλα ρωταω διοτι ο επεξεργασδτης ειναι μεταχειρισμενος, δεν υπαρχει Ελλαδα να κανουν συγκριση και επισης δεν θα βαλω κουριερ... υπαρχει περιπτωση να γλιτωση βασει των ανωτέρω επιχειρηματων?

 

 

Υ.Γ. Επειδη εχω κανεναν χρονο ν ααγορασω μεχρι και μικροαντικειμενα... Εκει τι γινεται? Θελω tempered glasses του 1 ευρω, θα φαω και εκει?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καιρο να ψωνισω... Αν παρω απο ebay απο Κινα ή Κορεα εναν παλιο μεταχειρισμενο επεξεργαστη που δεν βρισκω Ελλαδα, που κοστιζει απο 20-40 ευρω, φυσικα με απλο ταχυδρομιο? Τι πιθανοτητες εχω να περασω τελωνειο? Απλα ρωταω διοτι ο επεξεργασδτης ειναι μεταχειρισμενος, δεν υπαρχει Ελλαδα να κανουν συγκριση και επισης δεν θα βαλω κουριερ... υπαρχει περιπτωση να γλιτωση βασει των ανωτέρω επιχειρηματων?

 

 

Υ.Γ. Επειδη εχω κανεναν χρονο ν ααγορασω μεχρι και μικροαντικειμενα... Εκει τι γινεται? Θελω tempered glasses του 1 ευρω, θα φαω και εκει?

 

Ευχαριστω

 

Είναι πολύ απίθανο να κάτσουν να ασχοληθούν με παλιό επεξεργαστή αν τελικά περάσει τελωνείο. Παρόλα αυτά μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις το ελάχιστο δηλαδή 3€ τέλη παρ. στο τελωνείο, κάτι το οποίο χρεώνουν αρκετά συχνά τώρα τελευταία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...