Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο

tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έκανες το κόπο να διαβάσεις της 2 τελευταίες σελίδες θα το έβλεπες

Ναι υπάρχει ξεκίνησαν και κτυπαει δε πολλά δέματα το 3 ευρώ χαράτσι τον ελτα στην καλύτερη περίπτωση

ισχυει οτι χρεωνουν κ μικροδεματα αξιας μικροτερης των 22$ ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 13,3k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

1. Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εισάγεται από 3ες χώρες (χώρες δηλαδή εκτός ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) περνάει από τελωνείο για να εισέλθει στη χώρα. Τα τελωνεία

λοιπον!   μολις το εκανα θεμα σε γνωστο δημοσιογραφο με ολες τις πληροφοριες και τι παιζει.   αν το δειτε στα δελτια ειδησεων στις επομενες μερες μου λετε    αντε μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

Πλακα εχουν τα παιδια. "Ειμαστε μπ... κρατος" λεει η κοπελιτσα διοτι εφαγε δασμους. Οσο δεν επεφταν, ημασταν καλο κρατος. Oh wait, καπως αλλιως τα θυμαμαι εγω. Παλι μπ... το λεγαμε το κρατος. "Εν

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, εχουν χρεωθει αντικειμενα αξιας 50 λεπτων για 3€.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ναι αλλα η χρεωση δεν ειναι του τελωνειου αλλα τον ελτα , η μονη λυση σε αυτο ειναι παραπονα στα ελτα (εγγραφως) και καταγγελιες στην εεττ , μπας και σταματησουν να χρεωνουν σε προιοντα που δεν επρεπε να χρεωνονται τιποτα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

PeOaadBpRwiTDFm3fznk5w.jpeg

Εχω πάρα πολλά να πω για την ιστορια που συνοδεύει το πακέτο αλλά θα μείνω και θα ρωτήσω σε ένα μόνο πράγμα.
Τέλη εκτελωνισμου και λοιπών επιβαρύνσεων ειναι οντως 15ευρω?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

PeOaadBpRwiTDFm3fznk5w.jpeg

Εχω πάρα πολλά να πω για την ιστορια που συνοδεύει το πακέτο αλλά θα μείνω και θα ρωτήσω σε ένα μόνο πράγμα.

12 ευρω εκτελωνισμος + τα 3 παρασταση στο τελωνειο των ελτα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φαίνεται ότι το 12αρι που χρεωνόταν για το πέρασμα του τελωνείου πήρε τώρα μέσα και το 3αρι που ήταν για να πάνε τα ΕΛΤΑ το πακέτο στο τελωνείο = 15.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Υγ) Εβαλά και γνωστό που δουλεύει χρόνια στο τελωνείο του αεροδρομίου και του έχω κανει και άπειρες εξυπηρετήσεις κατά τα άλλα...Δεν πειράζει. Εδώ είμαστε. ;)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπερα σε ολους. Στις 15 Μαιου παρηγγειλα ενα κινητο απο Gearbest με τιμη στα 150 ευρω. στις 18 Μαιου εγινε dispatch και γενικοτερα 4 Ιουνιου ηρθε Ελλαδα (που δεν ξερω για ποιο λογο αλλα ξαφνικα σβηστηκε αυτη η πληροφορια απο το tracking μολις μοηκε για εκτελωνισμο στισ 12/06 και στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι και καλα ηρθε Ελλαδα στις 12, τη μερα που μπηκε τελωνειο δηλαδη. Απο τις 12 Ιουνιου παραμενει μεσα στο τελωνειο και περιμενω. Μολις σημερα μου βγαλε τη πληροφορια "K.Α.Τ". Ξερετε τι σημαινει αυτο και ποτε περιπου υπαρχιε περιπτωση να ξεκωλησει απο το τελωνειο και να το παραλαβω μετα απο 2 μηνες;; 

0rwgs

Οριστε και οι πληροφοριες του tracking

http://imgur.com/a/0rwgs

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θελω πολυ να μοιραστω τη σημερινη μου εμπειρια απο τα ΕΛΤΑ.Για πρωτη φορα παρελαβα συστημενο δεμα χωρις να βαλω υπογραφη.Με περιμενε μαζι με τους φακελους της πολυκατοικιας.Χωρις τα 3 ευρω των Ελτα επισης.Gearbest-Σουηδικο ταχυδρομειο.Αυτα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

καλησπερα παιδες....

επειδη εχω καιρο να κανω παραγγελια απο κινα και επειδη βλεπω οτι εχουν αλαξει πολλα πραμματα στο θεμα αποστολης τελωνεια κλπ...

ηθελα να ρωτησω για μια παραγγελια που θελω να κανω απο banggood γυρο στα 35ε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για την αποστολη για να εχουμε λιγοτερες πιθανοτητες για τελωνεια κλπ?

air parcel register που ειναι free shipping η priority direct mail που ειναι καπου στα 2.50ε ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το πόσο καιρό κάνουν να έρθουν τα δέματα από Κίνα με EMS;

Βασικά να φτάσουν Αεροδρόμιο.

Παράγγειλα δέμα περίπου 4 κιλών από aliexrepss με την δωρεάν επιλογή και ο Κινέζος το έστειλε με EMS...

Από 5/7 που έφυγε ο Κίνα δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το πόσο καιρό κάνουν να έρθουν τα δέματα από Κίνα με EMS;
Βασικά να φτάσουν Αεροδρόμιο.

Παράγγειλα δέμα περίπου 4 κιλών από aliexrepss με την δωρεάν επιλογή και ο Κινέζος το έστειλε με EMS...
Από 5/7 που έφυγε ο Κίνα δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.

Περίμενε τουλάχιστον έναν μήνα και μετά ξεκινάς να σκέπτεσαι το πότε θα παραλάβεις και το πόσα θα πληρώσεις αν πληρώσεις.

Αν βιάζεσαι κακός αγόρασες από Κίνα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Περίμενε τουλάχιστον έναν μήνα και μετά ξεκινάς να σκέπτεσαι το πότε θα παραλάβεις και το πόσα θα πληρώσεις αν πληρώσεις.

Αν βιάζεσαι κακός αγόρασες από Κίνα.

Κυρίως άλλο πράγμα με απασχολεί. Γιατί δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο tracking σχεδόν 10 μέρες μετά.

Είχα ακούσει ότι τα δέματα με EMS σε ~3 μέρες είναι Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω.

Επίσης αγόρασα από Κίνα γιατί το προϊόν ήταν κυριολεκτικά στην μισή τιμή σε σχέση με το φθηνότερο της Ευρώπης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.