Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ λέω το εξής:

Σε δέματα αξίας κάτω των 22 ευρώ που κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνουν το 3ευρο, θα έπρεπε ο κάθε υπάλληλος να δικαιολογεί την πράξη του με βάση κάποιο νόμο. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση χρεώσεων 3ευρου σε συστημένα από ΕΕ. Δηλαδή αν ο υπάλληλος ζητούσε 150 ευρώ γιατι αυτές τις εντολές έχει πάρει είναι νόμιμος;

Ενας υπάλληλος δεν έχει δικαίωμα να παρανομεί ακόμα και αν έχει δεχθεί εντολές να το κάνει. Πρεπει να αρνείται να ακολουθήσει εντολές που είναι ενάντια σε νόμους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η νομιμότητα ή μη των 3 ευρω κρίνεται από τα δικαστήρια (δυστυχώς) και όχι από εμάς. Αν ο υπαλληλος δεν πάρει τα 3 ευρω θα πρέπει να τα πληρωσει αυτός. Η απόφαση για την επιβολή του τέλους ανήκει στα ΕΛΤΑ και όχι στον υπάλληλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια απο οποιον γνωριζει πανω στο θεμα μου.

Παραγγελια απο Αμερικη μεσω USPS (Priority international mail).

Το πακετο εφυγε απο τις εγκαταστασεις της USPS (αεροδρομιο JFK) 1 Ιουλιου. Απο τοτε το track number εχει κολλησει σε αυτη την ημερομηνια σε ολες τις ιστοσελιδες(USPS ELTA TRACK17 κτλ) Να πρσθεσω ενα μεγαλο παραγοντα : το πακετο ειναι μικρο και ελαφρυ(400γρ μεγιστο) και  ερχεται σε " small flat rate box " με κωδικο LK.....US . Πηρα τηλεφωνο τελωνειο ελτα και μου λενε τη μια οτι ερχεται σαν απλη αλληλογραφια και δεν θα σκαναριστει την αλλη οτι δεν εχει σκαναριστει και δεν εχει ερθει ακομα.

 

Υπαρχει περιπτωση το δεμα να περασει απο τελωνειο και να μην σκαναριστει και να μην ξερει κανεις που ειναι? Ποσες μερες περιπου μου απομενουν να ξεκινησω να ανυσηχω? :shock:  (16 και σημερα) Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθούν με κάθε νόμιμο τρόπο, θεωρώ, να μας αναγκάσουν να ψωνίζουμε απο την τοπική αγορά για να μη διαφεύγει ουτε ευρω φόρος.Δεν ειναι η αξια του 3ευρου οσο το οτι θα μειώσουν σίγουρα το πλήθος παραγγελιών μικρής αξίας, μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες δέματα κάθε εβδομάδα, που και δεν προσφέρουν τίποτα σε αυτούς (στο κράτος καθως δεν φορολογονται οταν κοστιζουν κατω απο 20 ευρω) και απασχολούν τα ελτα με εργατοώρες μέχρι να τα φέρουν στην πόρτα μας είτε το δεμα είτε το χαρτάκι και εν κατακλείδι προσπαθουν να αβαντάρουν την λιανική τοπική αγορα. Αγορά βέβαια που παίρνει ενα κινέζικο ακουστικό με 2 ευρώ και το πουλάει 22, με εκτπωση 19 απο τα οποια το κράτος χανει 5 ευρω φόρο. Και αυτό ειναι που τους καίει.

Το γεγονός οτι υπάρχουν προϊόντα που απλα δεν τα βρίσκεις στην Ελλάδα δεν το σκέφτηκε κανείς προφανώς. Δηλαδή εγω να θελω να παραγγείλω κατι fpc connectors που κοστίζουν 2, 3 ευρω, ζυγιζουν λιγοτερο απο οτι ολόκληρος ο φακελος, μέγεθος καρφιτσας, και θα μου ζητήσουν 3 ευρώ για τελωνείο; Ειμαστε στα καλα μας τωρα; και ιδιωτικό κουριερ να διαλεξω δε θα πληρωσω τιποτα εν τελη.

 

Και οσοι σκεφτεστε τον υπάλληλο ναι χεστηκαμε, τους ειδαμε κι αυτους μεσα στα καταστηματα ολη μερα χαχαχα χιχιχι κουτσομπολιό καφεδακι, τσιγαρακι, ουρες να περιμενουν μεχρι το πεζοδρομιο και ταμία να μη δουλεύουν. Οχι δε θα τον λυπηθώ αν τα πληρωσει απο την τσεπη του ή αν θα βρει το μπελα του ο προϊστάμενος του καταστήματος. Ας τα βρουν μεταξυ τους οι συνάδελφοι, ας κάνουν οι ιδιοι παράπονα στους δικους τους να σταματήσουν να χρεώνουν μαλακίες. Ας μπαινανε ολοι μεσα να περναμε το πακετο τους και να φεύγανε χωρις να πληρώσουν να βλεπαμε μετα απο ποσες μερες θα σταματαγαν οι παράλογες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτεστε εν βρασμώ και κοιτάτε το δέντρο και όχι το δάσος.

Όπως είπαν και αρκετοί ποιο πριν, εάν αλλάξει το τρέχον καθεστώς τελείωσε για εμάς η αγορά της Κίνας όπως την ξέρουμε.

Μια χαρά λειτουργεί το πράγμα. Ναι με τις στρεβλώσεις του, ναι με τα πάνω του και τα κάτω αλλά λειτουργεί.

Κάπου λίγο χάνουμε, κάπου λίγο κερδίζουμε αλλά στο τέλος συνολικά κερδισμένοι βγαίνουμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα redmi note 4 πήγε 39 σύνολο το τελωνείο από εδώ ποιο φθηνά θα έβγαινε η υπάλληλος φίλη που της έχω παραγγείλει και κινητα

στο παρελθόν μου είπε ότι τέλος όλα πλέον τελωνείο

Επίσης προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καφέ τσιγάρο και κουτσομπολιο αντίθετα στα ΕΛΤΑ τρέχουν λόγω έλλειψης κοσμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγετε κρύο , όλοι κάνουμε παραγγελίες του 1 σεντ αν γίνετε φυσικά με άρνηση παραλαβής και κάνουμε όσο ποιο πολλές γίνετε και άσε τα ταχυδρομεία να χτυπιούνται μέχρι να καταρρεύσουν αφού στο τέλος όλα θα γίνουν refund και επιστροφή στον παραλήπτη ,γιατί ποιο πολύ με νοιάζει η καθυστέρηση που προκάλεσαν από το 3 ευρώ από ότι  το 3 ευρώ γιατί φόρτωσαν 15 μέρες καθυστέρηση για πλάκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

 

3 παραγγελιες απο AliExpress που εχουν tracking number ειναι κολλημενες ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

και ειναι πολυ χαμηλου κοστους. Για να δουμε ποτε θα ξεκολλησουνε..

 

 

  • Submitted to shipping company at destination country

    2017-07-08 03:31:00 [GMT+8]

  • Accepted by air carrier

    2017-06-14 02:00:27 [GMT+8]

  • Parcel outbount in sorting center

    2017-06-14 02:00:05 [GMT+8]

  • Parcel is inbound in sorting center

    2017-06-14 00:00:27 [GMT+8]

  • Parcel accepted by shipping company

    2017-06-13 22:47:55 [GMT+8]

  • Waiting for pick up

    2017-06-12 10:18:08 [GMT+8]

RF756177626CN

RS682564943CN

RS683162858CN

σημερα μου ηρθανε τα 2 χωρις χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Στις 6/6/17 αγόρασα μια action camera απο geekbuying.com, στον τρόπο αποστολής επέλεξα απλό Ταχυδρομείο γιατί το ιδιο το site ανέφερε πως με express courier θα έχω τελωνείο.

 

Βάζοντας το tracking number μου στα ελτα βλέπω τα παρακάτω:

Φαίνεται στάσιμο στο τελωνειο εδώ και 10 μέρες. Μπορώ να απευθυνθω κάπου στο τελωνειο για να το παραλαβω πιο άμεσα ή απλα περιμένω;

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-06-2017 04:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-07-2017 12:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 06-07-2017 13:30 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε αυτο που αγοραστηκε στα 4€ χωρις tracking number παρα μονο αυτο τον αριθμο GEGMY00362594

 

http://www.gearbest.com/bike-computers/pp_362808.html

 

το sky56 βγαζει

 

 
GEGMY00362594 Shipment Details
 
Electronic information,receive--25-Jun-2017 05:47 AM
 
Small package Center, receive--25-Jun-2017 07:47 AM
 
Parcel centre,sealing--25-Jun-2017 10:47 AM
 
Small package Center, left--25-Jun-2017 12:20 PM
 
Exchange Bureau, have been exported to open--26-Jun-2017 08:20 PM
 
Exchange Bureau, have been exported directly--27-Jun-2017 02:23 PM
 
Transit Center,left hand navigation--27-Jun-2017 07:57 PM
 
GREECE, Arrived --09-Jul-2017 07:57 PM
 
GREECE, the transfer of customs-- 09-Jul-2017 11:37 PM
 
 
αν καταλαβαινω καλα εχει μπει τελωνειο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...