Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρέλαβα 2 δεματα σήμερα από Αli και δε πλήρωσα σε κανένα τα 3 ευρό.

Δυστυχώς δεν βοηθάει καθόλου αυτό που λες.

Τι παρέλαβες;

Τι αξία είχε;

Συστημένο ή μη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς δεν βοηθάει καθόλου αυτό που λες.

Τι παρέλαβες;

Τι αξία είχε;

Συστημένο ή μη;

Συστημένα με china post.Ένα δέμα με digitizer γιά tablet και ενα φάκελλο με δύο καλώδια usb.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα redmi note 4 πήγε 39 σύνολο το τελωνείο από εδώ ποιο φθηνά θα έβγαινε η υπάλληλος φίλη που της έχω παραγγείλει και κινητα

στο παρελθόν μου είπε ότι τέλος όλα πλέον τελωνείο

Επίσης προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καφέ τσιγάρο και κουτσομπολιο αντίθετα στα ΕΛΤΑ τρέχουν λόγω έλλειψης κοσμου

Δηλαδή πόσο σου το τιμολογησανε;

Σου δώσανε κάποια απόδειξη που γράφει αναλυτικά τι σου χρεωσανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τιμολόγησσανε σαν 100 ευρώ ώστε να βγει 160 σχεδόν όσο του σκρουτζ κανονικά με απόδειξη 24 ΦΠΑ και τα 15 χρέωση

Το είχα πάρει 125 κανονικά πιο πολύ θα έβγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τιμολόγησσανε σαν 100 ευρώ ώστε να βγει 160 σχεδόν όσο του σκρουτζ κανονικά με απόδειξη 24 ΦΠΑ και τα 15 χρέωση

Το είχα πάρει 125 κανονικά πιο πολύ θα έβγαινε

Το δέμα έγραφε απάνω τιμή;

Σε ρωτάω γιατί και εγώ περιμένω κινητό (Redmi 4a) και αν μου το τιμολογησουν στα 100 δεν θα αξίζει καθόλου να το παραλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορολόγηση γίνεται με βάση του περιεχομένου που είναι μέσα στο πακέτο και όχι απο την αναγραφομενη τιμή στο πακετο που δηλώνει ο κινέζος.

 

Αν ήταν έτσι όλα θα περνούσαν αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο πράγμα που πήρα απο Aliexpress ήταν τον Μάιο, ενα wifi remote 7€ και φυσικά δεν πληρωσα τίποτα. Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες τόσα χρόνια από Ali (ακόμα και raspberry pi) και δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα.

Στις 29/6 πήρα ένα κινητό 45€....το δήλωσε σαν δώρο τον 20$ ο κινέζος, και είναι από τις 8/7 κολλημένο 'κάπου'.

Η ΕΛΤΑ λέει ακόμα αυτό το status:

29/6/2017, 03:05:00 SINGAPORE DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Ενώ το Singapore post λέει ότι ήρθε

  • 2017.07.08 10:27 (GMT-7): 【8】Arrival at Destination Post (Country: GR)
  • 2017.07.08 10:27 (GMT-7): 【+8】Shipmnet arrived at destination country
  • 2017.07.07 19:27 (GMT-7): Shipmnet arrived at destination country
  • 2017.06.29 06:48 (GMT-7): 【8】Depart from transit country

 

Δεν το βλέπω να έρχεται σύντομα το δέμα πάντως...

Η ερώτηση είναι, αν είναι να περάσει από τελωνείο...ξέρει κανείς πως γίνεται ο έλεγχος αξίας του προϊόντος ? Δλδ εγώ το πλήρωσα 45 αλλα υπάρχει περίπτωση να δώσω τα κέρατα μου γιατί είναι κινητό ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ανοιχτει το πακέτο ο τελωνειακός θα ψάξει την αξία στο διαδικτυο και θα βάλει το ΦΠΑ πάνω σε αυτη που θα βρει +12 ευρω επιπλέον

 

Πάμε καλά ? Αν εγω το πήρα μεταχειρισμένο ή αν (που ισχύει) το βρήκα στην καλύτερη τιμή που μπορούσα και το πήρα 30% παρακάτω από το κανονικό, αυτος θα βάλει την πρώτη τιμή που θα βρει στο internet ?

 

Ούτε καν θα με ρωτήσουν να τους στείλω πόσο το αγόρασα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά ? Αν εγω το πήρα μεταχειρισμένο ή αν (που ισχύει) το βρήκα στην καλύτερη τιμή που μπορούσα και το πήρα 30% παρακάτω από το κανονικό, αυτος θα βάλει την πρώτη τιμή που θα βρει στο internet ?

 

Ούτε καν θα με ρωτήσουν να τους στείλω πόσο το αγόρασα ?

Το δέμα πρέπει υποχρεωτικά να περιέχει ειλικρινη δήλωση αξίας και είδους από τον αποστολέα , εάν ο Κινέζος δηλώνει τα κινητά gardening tools ή MP3 player και αξία 20 ευρώ και το ανοίξει ο τελωνειακός προφανώς πρέπει να θεωρήσει ότι είναι ανειλικρινής και κάνει δική του εκτίμηση. Εάν βάλει κανονική τιμή και περιγραφή είδους γιατί να το αμφισβητήσουν;

Αν δεις τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ υπάρχει και η αίτηση αναθεώρησης δασμών με κόστος 10 ευρώ οπότε το ξαναστέλνουν τελωνείο για νέα εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά ? Αν εγω το πήρα μεταχειρισμένο ή αν (που ισχύει) το βρήκα στην καλύτερη τιμή που μπορούσα και το πήρα 30% παρακάτω από το κανονικό, αυτος θα βάλει την πρώτη τιμή που θα βρει στο internet ?

 

Ούτε καν θα με ρωτήσουν να τους στείλω πόσο το αγόρασα ?

 

Μην αγχώνεσαι. Θα πληρώσεις όσα πρέπει.

Πάντως έχουν πλάκα ορισμένοι… Γνωρίζουν ότι δέματα άνω των 25 ευρώ πρέπει βάση νόμου να πληρώσουν δασμούς και φόρο… Προσπαθούν να τα γλιτώσουν με ψεύτικη μικρότερη αναγραφόμενη αξία, δηλαδή να παρανομήσουν, και στην περίπτωση που τύχει να πληρώσουν αυτό που πρέπει Νόμιμα, εξαγριώνονται!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι. Θα πληρώσεις όσα πρέπει.

Πάντως έχουν πλάκα ορισμένοι… Γνωρίζουν ότι δέματα άνω των 25 ευρώ πρέπει βάση νόμου να πληρώσουν δασμούς και φόρο… Προσπαθούν να τα γλιτώσουν με ψεύτικη μικρότερη αναγραφόμενη αξία, δηλαδή να παρανομήσουν, και στην περίπτωση που τύχει να πληρώσουν αυτό που πρέπει Νόμιμα, εξαγριώνονται!!!

 

Πραγματικά δε το γνώριζα ότι από τον Μάιο ξεκίνησε αυτό το μανίκι....αν το γνώριζα θα του έλεγα του ανθρώπου να προσέξει να βάλει κανονική τιμή..Το raspberry που είχα πάρει είχε κανονική τιμή επάνω αλλά μου ήρθε στο σπίτι κανονικά. Δεν μου ζήτησε ποτέ κανείς τίποτα extra.

Απλά δεν πρόσεξα ότι έπρεπε να πω στον Κινέζο να βάλει κανονική τιμή....Αφου καθυστέρησε το δέμα μπήκα στη σελίδα του στο ali και είδα ότι έγραφε, 'θα το στείλω με 20€ αξία...αν θέλετε κανονική πείτε το'.

 

Και από την άλλη θα δει ο τελωνειακός Android κινητό που πραγματικά θα γράφει 45€ την κανονική τιμή και θα το πιστέψει ?

Που ξέρουν αυτοί προσφορές εξωτερικού για να εκτιμήσουν και τιμές....

Χαζομάρες λέμε τώρα...από τη μύγα ξύγκι πάνε να βγάλουν....σε συνδυασμό με το 2% φόρο σε tablets κτλ.....και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πραγματικά δε το γνώριζα ότι από τον Μάιο ξεκίνησε αυτό το μανίκι....αν το γνώριζα θα του έλεγα του ανθρώπου να προσέξει να βάλει κανονική τιμή..Το raspberry που είχα πάρει είχε κανονική τιμή επάνω αλλά μου ήρθε στο σπίτι κανονικά. Δεν μου ζήτησε ποτέ κανείς τίποτα extra.

Απλά δεν πρόσεξα ότι έπρεπε να πω στον Κινέζο να βάλει κανονική τιμή....Αφου καθυστέρησε το δέμα μπήκα στη σελίδα του στο ali και είδα ότι έγραφε, 'θα το στείλω με 20€ αξία...αν θέλετε κανονική πείτε το'.

 

Και από την άλλη θα δει ο τελωνειακός Android κινητό που πραγματικά θα γράφει 45€ την κανονική τιμή και θα το πιστέψει ?

Που ξέρουν αυτοί προσφορές εξωτερικού για να εκτιμήσουν και τιμές....

Χαζομάρες λέμε τώρα...από τη μύγα ξύγκι πάνε να βγάλουν....σε συνδυασμό με το 2% φόρο σε tablets κτλ.....και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Συνήθως κοιτάνε σε ανάλογα site που βλέπουν ότι έγινε η αγορά, αν τώρα αν πέτυχες κανένα τρελό flash deal στο 20 %της αρχικής τιμής έπαιξες καθ έχασες το ρίσκο του τελωνείου πάντα τον γνωρίζαμε δε είναι κάτι καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν.

Το τιμολογήσανε στα 100€ (ενώ κόστιζε ~80€). 39€ μου ήρθε και μένα το μαλλί.

Άρα, μέχρι στιγμής, η εκτίμησή τους φαίνεται λίγο αυθαίρετη.

Πιο φθηνά θα μου ερχόταν αν το έπαιρνα από σκρουτζομαγαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...