Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν.

Το τιμολογήσανε στα 100€ (ενώ κόστιζε ~80€). 39€ μου ήρθε και μένα το μαλλί.

Άρα, μέχρι στιγμής, η εκτίμησή τους φαίνεται λίγο αυθαίρετη.

Πιο φθηνά θα μου ερχόταν αν το έπαιρνα από σκρουτζομαγαζα.

 

Και τώρα ? Θα το πληρώσεις ? Αν τους πεις πάρτε τον μπακαλογαριασμό και 'κρύψτε' τον εκεί που ξέρετε....θα γυρίσουν το προϊόν πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Και τώρα ? Θα το πληρώσεις ? Αν τους πεις πάρτε τον μπακαλογαριασμό και 'κρύψτε' τον εκεί που ξέρετε....θα γυρίσουν το προϊόν πίσω ?

Ναι θα γυρίσει πίσω το πακέτο μεν αλλά μετά από 15 μέρες (τόσο είναι υποχρεωμένοι να το κρατήσουν)

Βέβαια πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή αν δεν παραλάβεις καθ του επιστραφεί δεχτεί να το πάρει πίσω και να σου επιστρέψει τα λεφτά σου, σχεδόν όλα τα site αναφέρουν ότι οι φόροι τελωνείου είναι ευθύνη του αγοραστή

Άρα αν δεν είναι συζητήσιμος ο πωλητής πολύ πιθανών να μην βγάλεις άκρη και να χάσεις τα λεφτά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν.

Το τιμολογήσανε στα 100€ (ενώ κόστιζε ~80€). 39€ μου ήρθε και μένα το μαλλί.

Άρα, μέχρι στιγμής, η εκτίμησή τους φαίνεται λίγο αυθαίρετη.

Πιο φθηνά θα μου ερχόταν αν το έπαιρνα από σκρουτζομαγαζα.

 

Το να πληρώσεις δασμούς και φόρους για ένα ακριβό αντικείμενο (από 25 ευρώ και επάνω) το γνωρίζουμε όλοι, παίρνουμε το ρίσκο και κάνουμε την παραγγελία, με την ελπίδα να μην περάσει από τελωνείο. Αν περάσει όμως γιατί τρελαινόμαστε τόσο πολύ, μιας και το γνωρίζομαι εξ αρχής?

Εξάλλου ο καλός ο παίχτης παραγγέλλει κάτι που το βρίσκει απίστευτα φτηνά από τρίτες χώρες, ώστε σε περίπτωση τελωνείου να βγαίνει πάλι κερδισμένος.

Και φυσικά πρέπει να ξέρεις να κερδίζεις και να Χάνεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρώσεις δασμούς και φόρους για ένα ακριβό αντικείμενο (από 25 ευρώ και επάνω) το γνωρίζουμε όλοι, παίρνουμε το ρίσκο και κάνουμε την παραγγελία, με την ελπίδα να μην περάσει από τελωνείο. Αν περάσει όμως γιατί τρελαινόμαστε τόσο πολύ, μιας και το γνωρίζομαι εξ αρχής?

Εξάλλου ο καλός ο παίχτης παραγγέλλει κάτι που το βρίσκει απίστευτα φτηνά από τρίτες χώρες, ώστε σε περίπτωση τελωνείου να βγαίνει πάλι κερδισμένος.

Και φυσικά πρέπει να ξέρεις να κερδίζεις και να Χάνεις!

 

Ρε παιδιά δε θέλει πολύ κλικ κλικ που λέει και η διαφήμιση....Δεν είπε κανείς να μη πληρωθεί το τελωνείο. Το λάθος έγινε απο τον κινέζο/εμενα που δεν έβαλε την κανονική τιμή πάνω στο δεμα και που εγω που δεν το πρόσεξα (γιατι η αλήθεια ειναι ποτε δεν υπήρχε πρόβλημα στο παρελθον....και δεν ανησυχούσα για να το προσέξω..), οτι θα το στείλει ως δώρο των 20€

Τρελαίνομαι γιατί πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μπάχαλο....

"Να κρίνει ο τελωνειακός πόσο έχει με βάση τα site στο internet" και μακαρόνια με κιμά....Στην Σουηδία σε παίρνανε τηλ, στέλναμε αποδεικτικό πληρωμής με email επιτόπου, και τέλος...έμπαινε ο φόρος, πλήρωνες ότι πλήρωνες και έπαιρνες το δέμα. Τι μπακαλομαμουνιές ειναι αυτές; Δεν έτυχε ποτέ να πληρώσω τελωνείο εδώ...γιατί για τα πάντα που έπαιρνα από το νετ, περνούσαν φαίνεται από τις μεγάλες τρύπες του 'διχτυού' και δεν έτυχε.

 

 

Ναι θα γυρίσει πίσω το πακέτο μεν αλλά μετά από 15 μέρες (τόσο είναι υποχρεωμένοι να το κρατήσουν)

Βέβαια πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή αν δεν παραλάβεις καθ του επιστραφεί δεχτεί να το πάρει πίσω και να σου επιστρέψει τα λεφτά σου, σχεδόν όλα τα site αναφέρουν ότι οι φόροι τελωνείου είναι ευθύνη του αγοραστή

Άρα αν δεν είναι συζητήσιμος ο πωλητής πολύ πιθανών να μην βγάλεις άκρη και να χάσεις τα λεφτά σου

 

Ο πωλητής δε νομίζω να έχει πρόβλημα να του πληρώσω όσα έδωσε στο ταχυδρομείο την πρώτη φορά + ξανά την ίδια παραγγελία με τη σωστή τιμή πάνω στο πακέτο (για τη 2η φορά).

Το θέμα είναι αν γίνεται αφού έφτασε που έφτασε το πακέτο Ελλάδα, να ξεμπέρδευα τώρα με τις σωστές αναλογίες πληρωμής και όχι τα μπακαλίστικα που θα κάνουνε....Γιατι αν μου πουν εμεις το κοστολογούμε στα 100, και πλήρωσε 45€ όταν έκανε 45€ το κινητό....εεεε...έλεος...

Αλλά δε πειράζει....βάλαμε που βάλαμε τους οδοντίατρους,γιατρούς,δικηγόρους στη μαύρη λίστα στη δουλειά για να τους γδέρνουμε κανονικά για τον τρόπο που συμπεριφέρονται....θα βάλουμε και τους τελωνειακούς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα redmi note 4 πήγε 39 σύνολο το τελωνείο από εδώ ποιο φθηνά θα έβγαινε η υπάλληλος φίλη που της έχω παραγγείλει και κινητα

στο παρελθόν μου είπε ότι τέλος όλα πλέον τελωνείο

Επίσης προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καφέ τσιγάρο και κουτσομπολιο αντίθετα στα ΕΛΤΑ τρέχουν λόγω έλλειψης κοσμου

Εγω στη δικη μου περιοχη και στην διπλανη μου που εχω δει, το κωλοβαρεμα παει σύννεφο. Δε ξερω σε ποιο πλανήτη εσεις βλεπετε τετοιες υπηρεσίες να δουλεύουν...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα διάβασα τα τελευταία ποστς. Εμενα ρε παιδια ενα δεμα που ξεπερναει τα 22 ευρω εδω και 30 μερες δεν εχει μπει καν τελωνείο... Δεν έχει να κάνει με το 3ευρω η καθυστέρηση αυτη προφανώς. Το προϊόν αυτο δεν υπάρχει Ελλαδα πουθενά, δε ξερω τι έχει γραψει ο κινεζος, αλλα εδω λεμε οτι δεν εχει μπει καν τελωνείο εδω και 1 μηνα...

 

Κανονικα σε περίπτωση τελωνειου δε πρεπει να ζητηθει απόδειξη για να δουν ποσο το πληρωσες; Όπως ανέφερε ενας παραπανω, αν πάρεις μεταχειρισμένο κινητο ή κατι για ανταλλακτικά που θα το παρεις παμφθηνα, πως ειναι δυνατον να το κοστολογησουν ετσι αυθαίρετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδιά δε θέλει πολύ κλικ κλικ που λέει και η διαφήμιση....Δεν είπε κανείς να μη πληρωθεί το τελωνείο. Το λάθος έγινε απο τον κινέζο/εμενα που δεν έβαλε την κανονική τιμή πάνω στο δεμα και που εγω που δεν το πρόσεξα (γιατι η αλήθεια ειναι ποτε δεν υπήρχε πρόβλημα στο παρελθον....και δεν ανησυχούσα για να το προσέξω..), οτι θα το στείλει ως δώρο των 20€

Τρελαίνομαι γιατί πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μπάχαλο....

"Να κρίνει ο τελωνειακός πόσο έχει με βάση τα site στο internet" και μακαρόνια με κιμά....Στην Σουηδία σε παίρνανε τηλ, στέλναμε αποδεικτικό πληρωμής με email επιτόπου, και τέλος...έμπαινε ο φόρος, πλήρωνες ότι πλήρωνες και έπαιρνες το δέμα. Τι μπακαλομαμουνιές ειναι αυτές; Δεν έτυχε ποτέ να πληρώσω τελωνείο εδώ...γιατί για τα πάντα που έπαιρνα από το νετ, περνούσαν φαίνεται από τις μεγάλες τρύπες του 'διχτυού' και δεν έτυχε.

 

 

 

Ο πωλητής δε νομίζω να έχει πρόβλημα να του πληρώσω όσα έδωσε στο ταχυδρομείο την πρώτη φορά + ξανά την ίδια παραγγελία με τη σωστή τιμή πάνω στο πακέτο (για τη 2η φορά).

Το θέμα είναι αν γίνεται αφού έφτασε που έφτασε το πακέτο Ελλάδα, να ξεμπέρδευα τώρα με τις σωστές αναλογίες πληρωμής και όχι τα μπακαλίστικα που θα κάνουνε....Γιατι αν μου πουν εμεις το κοστολογούμε στα 100, και πλήρωσε 45€ όταν έκανε 45€ το κινητό....εεεε...έλεος...

Αλλά δε πειράζει....βάλαμε που βάλαμε τους οδοντίατρους,γιατρούς,δικηγόρους στη μαύρη λίστα στη δουλειά για να τους γδέρνουμε κανονικά για τον τρόπο που συμπεριφέρονται....θα βάλουμε και τους τελωνειακούς... :)

Από τα 45 τα 12 είναι τα ελτά δηλαδή έχεις 33 ευρώ ΦΠΑ, δυστηχως τα τελωνεία μας είναι χύμα στο κύμα, και τωρα που ξαφνικά τους φόρτωσαν τόσο δουλειά χασαν τη μπάλα, το σωστό είναι όπως το λες, τηλέφωνο στείλτε μας απόδειξη για να γίνει εκτελωνισμός το δέμα σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ στην Σουηδία ήταν πραγματικά όνειρο. Κάτι σαν το εμπορικό κέντρο όταν είσαι πιτσιρίκι αλλά για μεγάλους....χαίρεσαι να συναστρέφεσαι μαζί τους. Από πληρωμές taxi, ταινίες που είδες στην καλωδιακή το προηγούμενο βράδυ, δουλεύουν και μέσω email επιτόπου....τα πάντα...

Είχα που είχα την X εντύπωση για τις δημόσιες υπηρεσίες...και έλεγα πιο κάτω δεν μπορεί να πάμε....αλλά βρίσκουν καινούργιους τρόπους για να μας εκπλήξουν φαινεται....ετσι για να μη βαριόμαστε μωρέ...να κάνουν πιο ενδιαφέρον τη ζωή μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 45 τα 12 είναι τα ελτά δηλαδή έχεις 33 ευρώ ΦΠΑ, δυστηχως τα τελωνεία μας είναι χύμα στο κύμα, και τωρα που ξαφνικά τους φόρτωσαν τόσο δουλειά χασαν τη μπάλα, το σωστό είναι όπως το λες, τηλέφωνο στείλτε μας απόδειξη για να γίνει εκτελωνισμός το δέμα σας

Αυτό είναι το κομμάτι που πρέπει να επικεντρωθούμε κατά τη γνώμη μου και όχι στο γιατί τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 3 ΕΥΡΩ.

 

Αντί να καταγγέλλουμε στην ΕΕΤΤ τα ΕΛΤΑ για το 3ΕΥΡΩ καλό είναι να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε τα Τελωνεία στον συνήγορο του πολίτη, για αυθαίρετες παραδοχές κατά τον εκτελωνισμό (ατεκμηρίωτο εκτελωνισμό).

 

Προσοχή όμως.

Να είμαστε και εμείς σωστοί.

Μην αρχίσουμε να φτιάχνουμε πλαστές αποδείξεις για να υποστηρίξουμε πως το κινητό που αγοράσαμε 70, τελικά έκανε 30.

Τότε κινδυνεύουμε όχι μόνο από την νόμιμη ποινή για δόλια καταγγελία δημοσίου λειτουργού και ψευδή δήλωση στις κρατικές αρχές (ποινικά αδικήματα και τα δύο), αλλά θα αλλάξουν τόσο προς το χειρότερο τα πράγματα που θα το φυσάμε και δεν θα κρυώνει.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κομμάτι που πρέπει να επικεντρωθούμε κατά τη γνώμη μου και όχι στο γιατί τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 3 ΕΥΡΩ.

 

Αντί να καταγγέλλουμε στην ΕΕΤΤ τα ΕΛΤΑ για το 3ΕΥΡΩ καλό είναι να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε τα Τελωνεία στον συνήγορο του πολίτη, για αυθαίρετες παραδοχές κατά τον εκτελωνισμό.

 

Προσοχή όμως.

Να είμαστε και εμείς σωστοί.

Μην αρχίσουμε να φτιάχνουμε πλαστές αποδείξεις για να υποστηρίξουμε πως το κινητό που αγοράσαμε 70, τελικά έκανε 30.

Τότε κινδυνεύουμε όχι μόνο από την νόμιμη ποινή για ψευδή καταγγελία και δήλωση στις κρατικές αρχές, αλλά θα αλλάξουν τόσο προς το χειρότερο τα πράγματα που θα το φυσάμε και δεν θα κρυώνει.

 

Φίλε ταξιδιώτη και o Συνήγορος του Πολίτη είναι να μη πω....Πέρσι έπεσε το ρεύμα στο σπιτι από βλάβη της ΔΕΗ και μου κάηκε το τροφοδοτικο στο PC. Οταν τους πηρα τηλ γέλασε ο υπάλληλος στις βλάβες και μου είπε 'Γιατί δεν έχεις πάρει ενα UPS?'...φέτος πάλι έγινε το ίδιο (βλάβη 3ωρες, δεν καηκε τπτ ευτυχώς)...και στις 3 το πρωί είχαν κατεβασμένο το τηλ οι βλάβες της ΔΕΗ...Είχε ξεκινήσει απόψυξη το ψυγείο και δε βρίσκαμε ένα άτομο να μας ενημερώσει. 

Έκανα καταγγελία στον Συν.του Πολ. για το ότι η ΔΕΗ μας έχει κανονικα γραμμένους και δε σηκώνουν τηλ...πολύ απλά για να μας μεταχειρίζονται σαν ανθρώπους....ας βάλουν ενα απλό μήνυμα οταν έχει βλαβη που να ενημερώνουν για την κατάσταση.....

Ακόμα περιμένω να 'ενημερωθώ' για την κατάσταση της καταγγελίας μου...έχει περάσει 1.5μήνας και ακόμα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ταξιδιώτη και o Συνήγορος του Πολίτη είναι να μη πω....Πέρσι έπεσε το ρεύμα στο σπιτι από βλάβη της ΔΕΗ και μου κάηκε το τροφοδοτικο στο PC. Οταν τους πηρα τηλ γέλασε ο υπάλληλος στις βλάβες και μου είπε 'Γιατί δεν έχεις πάρει ενα UPS?'...φέτος πάλι έγινε το ίδιο (βλάβη 3ωρες, δεν καηκε τπτ ευτυχώς)...και στις 3 το πρωί είχαν κατεβασμένο το τηλ οι βλάβες της ΔΕΗ...Είχε ξεκινήσει απόψυξη το ψυγείο και δε βρίσκαμε ένα άτομο να μας ενημερώσει. 

Έκανα καταγγελία στον Συν.του Πολ. για το ότι η ΔΕΗ μας έχει κανονικα γραμμένους και δε σηκώνουν τηλ...πολύ απλά για να μας μεταχειρίζονται σαν ανθρώπους....ας βάλουν ενα απλό μήνυμα οταν έχει βλαβη που να ενημερώνουν για την κατάσταση.....

Ακόμα περιμένω να 'ενημερωθώ' για την κατάσταση της καταγγελίας μου...έχει περάσει 1.5μήνας και ακόμα τίποτα

Το πόσο περιμένεις είναι το κριτήριο;

Συγνώμη αλλά δεν είσαι ο μόνος που απευθύνεται στον Σ.τ.Π. Επίσης ο ΣτΠ θα ενημερώσει την ΔΕΗ και θα περιμένει απάντηση, κλπ κλπ πριν στοιχειοθετήσω την γνώμη του.

Η γνώμη μου είναι να κρίνεις από την απάντηση και όχι από την αναμονή.

Και να σου πω υπάρχει πιθανότητα η απάντηση που θα πάρεις να είναι πως ο ΣτΠ είναι κατ'αρχήν αναρμόδιος.

Στον συνήγορο του καταναλωτή έπρεπε να κάνεις πρώτα την καταγγελία, ο οποίος έχει αναλάβει το θέμα ήδη από το 2007 με πολλές αποφάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για βλάβη συσκευών σου από διακοπή απευθύνεσαι στον ΔΕΔΔΗΕ και όχι στον εκάστοτε πάροχο , υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για αποζημίωση

 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/vlaves-diakopes-reumatos/xorigisi-xrimatikou-posou-gia-vlaves

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για βλάβη συσκευών σου από διακοπή απευθύνεσαι στον ΔΕΔΔΗΕ και όχι στον εκάστοτε πάροχο

 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/vlaves-diakopes-reumatos/xorigisi-xrimatikou-posou-gia-vlaves

 

Ναι ξέρω, αφού φέρεις ηλεκτρολόγο να πιστοποιήσει την βλάβη και πας στον διευθυντή και φυσικά μέχρι ένα ορισμένο ποσό....δλδ αν σου καεί η TV....θα πάρεις το 1/5 της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω, αφού φέρεις ηλεκτρολόγο να πιστοποιήσει την βλάβη και πας στον διευθυντή και φυσικά μέχρι ένα ορισμένο ποσό....δλδ αν σου καεί η TV....θα πάρεις το 1/5 της τιμής.

1) H ΔΕΗ πάντα ενημερώνει μέσω του τοπικού τύπου για τις προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος σε περιοχές. Στην περιοχή μου (Θεσσαλία) στην εφημερίδα της Παρακευής για διακοπες ρεύματος τα ΣΚ (ωρες και συνοικίες παρακαλώ).

 

2) Τι περίμενες με μια απλή υπεύθυνη δήλωση ''μου κάηκε η TV λόγω της διακοπής ρεύματος'' θα σε αποζημιώναν χωρίς την πιστοποίηση τρίτου ανεξάρτητου ατόμου και για όλο το ποσό που την αγόρασες ;   Συγνώμη αλλά αν ήταν ετσι η ΔΕΗ θα είχε δώσει σε όλα τα νοικοκυριά της Ελλάδας απο μια καινούργια τηλεόραση ... οι δηλώσεις θα ήταν περισσότερες απο τα νοικοκυριά  :-D

 

3) Γιατι να μην υποχρεωθούν και οι τελωνειακοί σε POS ;  Να υποχρεωθούν όπως και οι Γιατροί, οι Δικηγόροι, οι Ηλεκτρολόγοι, οι Υδραυλικοί....ΟΛΟΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα γιατί η φοροδιαφυγή πάει σύννεφο.

Ολοι κατηγορούν τους δημόσιους υπαλλήλους αλλά είναι οι μόνοι που και να θέλουν δεν μπορούν να αποκρύψουν εισοδήματα. Ας πληρώσει επιτέλους ο καθένας ότι του αναλογεί.  Δηλαδή στη Σουηδία (επειδή αναφέρεσαι συχνά) δεν χρησιμοποιούν κάρτες με μηχανήματα POS; Σε ρωτάνε δηλαδή και εκεί οι γιατροί με απόδειξη, ή χωρίς απόδειξη;  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...