Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ συμφορουμίτη Makfil,

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση. Αν κατάλαβα καλά, όλες ουσιαστικά οι αγορές από το εξωτερικό (δηλαδή όταν πληρώνεις χρήματα) είναι εμπορικού χαρακτήρα. Το είχα μπερδέψει, νόμιζα ότι "εμπορικού χαρακτήρα" είναι όταν την αγορά την κάνει μια εταιρεία, ενώ "μη εμπορικού χαρακτήρα" όταν την αγορά την κάνει κάποιος ιδιώτης. :-)

 

Άρα μάλλον "μη εμπορικού χαρακτήρα" πρέπει να είναι δώρα κλπ. Σωστά; (πληροφοριακά καθαρά ρωτάω).

Φίλε foxclab01,δεν χρειάζεται να "απολογείσαι" επειδή μπέρδεψες τις έννοιες.Η αλήθεια είναι ότι και ο makfil μέχρι πρόσφατα το ίδιο μπέρδεμα με σένα είχε και συνεπώς έδινε λάθος απαντήσεις επ'αυτού σε διάφορα θέματα που συμμετείχε.Ώσπου μια συγκεκριμένη ημερομηνία κάποιο άλλο μέλος του άνοιξε τα μάτια και από τότε άλλαξε το τροπάριο.Εκεί οφείλεται και η αναντιστοιχία που αναφέρεις παρακάτω και δημιούργησε κάποιες από τις απορίες σου.

 

1η απορία (η οποία, μη με χτυπήσετε, περιέχει τέσσερις “υπο-απορίες” !!!):

 

Στην ανάρτηση Νο #453 στη σελίδα 31 του παρόντος thread, ο χρήστης Makfil αναφέρει ότι “με το νέο πλαίσιο για την εισαγωγή από τρίτες χώρες (εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης), πληρώνουμε ΦΠΑ και δασμό 2,5% για αντικείμενα από 45 έως 700€.”

 

Επιπλέον (και πάντα για χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης), στον οδηγό του ιδίου αναφέρεται ότι:

 

“Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) Για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.

β) Για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) Για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν, όντως μου ξεκαθαρίστηκαν αρκετά ζητήματα :)

 

Στο 2ο σκέλος των "αποστολών εμπορικού χαρακτήρα" της τελευταίας μου ανάρτησης, όντως τα νούμερα είναι λάθος. Κεκτημένη ταχύτητα, συγνώμη.

 

Δύο τελευταία πράγματα μόνο:

 

1. Τι εννοείς ότι το αυτοκόλλητο που βάζει ο πωλητής επάνω στο δέμα δεν με καλύπτει στην περίπτωση που εμπορεύομαι αυτά που αγοράζω από το εξωτερικό; Αφού το αυτοκόλλητο πχ θα λέει "μοτέρ, τάδε μοντέλο, 30 ευρώ" και θα δηλώνει ως παραπλήπτη το όνομα της εταιρείας μου. Και μέσα στο δέμα θα υπάρχει το αντίστοιχο τιμολόγιο. Άρα αυτό το τιμολόγιο με καλύπτει. Σωστά;

 

2. Αν κατάλαβα καλά, και επειδή τα προϊόντα που θέλω να φέρω έχουν όντως τιμή ανά τεμάχιο μικρότερη των 150 ευρώ, αν "σπάω" τις παραγγελίες μου σε δέματα αξίας κάτω των 150 ευρώ (πχ φέρνω τα μοτέρ των 30 ευρώ σε τετράδες, όπου 30*4 = 120 ευρώ, και όχι σε δεκάδες), ακόμα και αν φέρνω πολλά μαζί, κάθε ένα δέμα εκτελωνίζεται ξεχωριστά, και άρα γλυτώνω τον δασμό σε όλα!

Σωστά;

(...είπα ότι θέλω να πάω με τον σταυρό στο χέρι, αλλά μέχρι ένα σημείο :-D )

 

Επίσης, αν για τις απορίες 3 έως 9 (ανάρτηση 520, σελίδα 35 του παρόντος thread) έχει κάποιος κάποια ιδέα, ας διαφωτίσει!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όντως μου ξεκαθαρίστηκαν αρκετά ζητήματα :)

 

Στο 2ο σκέλος των "αποστολών εμπορικού χαρακτήρα" της τελευταίας μου ανάρτησης, όντως τα νούμερα είναι λάθος. Κεκτημένη ταχύτητα, συγνώμη.

 

Δύο τελευταία πράγματα μόνο:

 

1. Τι εννοείς ότι το αυτοκόλλητο που βάζει ο πωλητής επάνω στο δέμα δεν με καλύπτει στην περίπτωση που εμπορεύομαι αυτά που αγοράζω από το εξωτερικό; Αφού το αυτοκόλλητο πχ θα λέει "μοτέρ, τάδε μοντέλο, 30 ευρώ" και θα δηλώνει ως παραπλήπτη το όνομα της εταιρείας μου. Και μέσα στο δέμα θα υπάρχει το αντίστοιχο τιμολόγιο. Άρα αυτό το τιμολόγιο με καλύπτει. Σωστά;

 

2. Αν κατάλαβα καλά, και επειδή τα προϊόντα που θέλω να φέρω έχουν όντως τιμή ανά τεμάχιο μικρότερη των 150 ευρώ, αν "σπάω" τις παραγγελίες μου σε δέματα αξίας κάτω των 150 ευρώ (πχ φέρνω τα μοτέρ των 30 ευρώ σε τετράδες, όπου 30*4 = 120 ευρώ, και όχι σε δεκάδες), ακόμα και αν φέρνω πολλά μαζί, κάθε ένα δέμα εκτελωνίζεται ξεχωριστά, και άρα γλυτώνω τον δασμό σε όλα!

Σωστά;

(...είπα ότι θέλω να πάω με τον σταυρό στο χέρι, αλλά μέχρι ένα σημείο :-D )

 

Επίσης, αν για τις απορίες 3 έως 9 (ανάρτηση 520, σελίδα 35 του παρόντος thread) έχει κάποιος κάποια ιδέα, ας διαφωτίσει!...

 

 

1. Εννοώ ότι ο λογιστής σου χρειάζεται το επίσημο τιμολόγιο του πωλητή για να το περάσει στα βιβλία σου και όχι το πληροφοριακό αυτοκόλλητο.

 

2. Εξακολουθείς να βλέπεις το θέμα της εισαγωγής των ειδών που θέλεις στη χώρα σαν ιδιώτης και όχι σαν έμπορος και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εισάγεται από 3ες χώρες (χώρες δηλαδή εκτός ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) περνάει από τελωνείο για να εισέλθει στη χώρα. Τα τελωνεία είναι τριών ειδών: Αεροδρόμιο, Λιμάνι, Σύνορα.

Είτε με απλό ταχυδρομείο έρχεται (ΕΛΤΑ, USPS, Royal Mail, κτλ) είτε μέσω courier (ΤΝΤ, FEDEX, UPS, κτλ) θα περάσει από το τελωνείο και ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστεί.

 

Εκτελωνισμός σημαίνει: ΦΠΑ στο τιμολόγιο (αξία & μεταφορικά) + αμοιβή τελώνη + handling αεροδρομίου (GoldAir) + Δασμοί/ΔΕΤΕ/κτλ + αποθήκευτρα (αν το δέμα μείνει πάνω από 2 μέρες νομίζω από την ενημέρωση).

Αυτό ισχύει είτε το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο είτε με courier.

 

Με τον Κανονισμό 918/83 της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008,

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0274:EL:HTML

ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009

Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.

 

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

 

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

και στην παρ. 2 ότι:

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

 

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€  και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

 

Άλλωστε, στον Κανονισμό 1186/2009 της ΕΕ της 16.11.2009, για τη θέσπιση κοινοτικού καθεστώτος τελωνειακών ατελειών και ειδικά στο κεφάλαιο  V "Αποστολές αμελητέας αξίας", άρθρο 23 παρ. 2 αναφέρεται ότι:

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.

2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.

 

Σημαντικές διατάξεις για την έννοια των αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα και της ατέλειας αναφέρονται και στα άρθρα 25-27

 

Οι τελώνες όμως, επειδή α) η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό και β) δεν χάνουν το χρόνο τους για δέματα μικρής αξίας, ΣΥΝΗΘΩΣ δεν τους δίνουν σημασία, με αποτέλεσμα αφενός στα δέματα αξίας μέχρι 150€ να μην επιβάλλεται ΦΠΑ αφετέρου να περνάνε και δέματα περιεχομένου μεγαλύτερης αξίας αλλά μικρότερου όγκου, όπως πχ ρολόγια, χωρίς να επιβάλλονται δασμοί.

 

Έχουν, όμως, το δικαίωμα να ανοίξουν ένα δέμα, στο οποίο η περιγραφή του περιεχομένου δεν αντιστοιχεί, κατά την κρίση τους, με την αναγραφόμενη αξία και να κοστολογήσουν το περιεχόμενο με βάση των στοιχείων και των δεδομένων που έχουν. Σπάνιο αλλά συμβαίνει.

 

Το ότι εμείς οι παραλήπτες/πελάτες έχουμε βρει διάφορα "tricks" για να μειώνουμε τις πιθανότητες εκτελωνισμού, αυτό είναι άλλη ιστορία και όχι ο κανόνας.

 

2. Σίγουρα υπάρχει διαφορά στον τρόπο αποστολής ενός δέματος από Αμερική, δεδομένου ότι όλα τα δέματα που έρχονται με courier θα περάσουν υποχρεωτικά από τελωνείο στο αεροδρόμιο εισόδου, ενώ τα δέματα που στέλνονται με USPS (τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) δεν ακολουθούν την ίδια διαδικασία.

 

 

ΥΓ1 Στο θέμα αυτό είχα αναρτήσει στις 13.3.2012 μερικά από τα παραπάνω στοιχεία και σχετικές πληροφορίες.

ΥΓ2. Θέλοντας να ολοκληρώσω συνολικά την εικόνα του θέματος, συμπληρώνω συνεχώς το κείμενο με παραπομπές σε Κανονισμούς και άλλες πληροφορίες, ώστε αφενός να μην υπάρχουν κενα και αμφισβητήσεις, αφετέρου να αποτελέσει και ένα οδηγό για τις αγορές που κάνουμε από τρίτες χώρες.

Καλημέρα,πολύ χρήσιμη η αναρτησή σου,μπράβο!δεν ξλερω αν θα δείς την σχετική μου ερώτηση αλλά θα στην κάνω.θέλω να παραγγείλω από Νότια Κίνα 4 βιντεοκάμερες και ένα καταγραφικό.Είναι για λόγους εργασίας.Η συνολική τους τιμή είναι 151,67e. θα πληρώσω πολλά λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το κείμενο αυτό ήταν ο προπομπός του οδηγού της υπογραφής μου, στον οποίο έχουν καταγραφεί πολλές συζητήσεις και περιστατικά αγορών, από τα οποία συνάγονται συμπεράσματα για τις αγορές μας από το εξωτερικό. 

 

2. Από 3/12/2013 ισχύει νέο καθεστώς εισαγωγής δεμάτων από τρίτες χώρες, που περιγράφεται στην επικαιροποιημένη έκδοση του οδηγού υπάρχει στα wiki αλλά και στις σελίδες του thread.

 

3. Με βάση το νέο πλαίσιο, για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) από 22 έως 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και για αξία CIF πάνω από 150€ και δασμό, με βάση τη δασμοφορολογική κλάση των ειδών που εισάγονται.

 

4. Έχουν καταγραφεί περιστατικά εισαγωγής από κινεζομάγαζα, που, με κατάλληλη περιγραφή από τον πωλητή και με αποστολή με ταχυδρομείο και όχι courier, εισάγονται χωρίς πληρωμή εξόδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το κείμενο αυτό ήταν ο προπομπός του οδηγού της υπογραφής μου, στον οποίο έχουν καταγραφεί πολλές συζητήσεις και περιστατικά αγορών, από τα οποία συνάγονται συμπεράσματα για τις αγορές μας από το εξωτερικό. 

 

2. Από 3/12/2013 ισχύει νέο καθεστώς εισαγωγής δεμάτων από τρίτες χώρες, που περιγράφεται στην επικαιροποιημένη έκδοση του οδηγού υπάρχει στα wiki αλλά και στις σελίδες του thread.

 

3. Με βάση το νέο πλαίσιο, για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) από 22 έως 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και για αξία CIF πάνω από 150€ και δασμό, με βάση τη δασμοφορολογική κλάση των ειδών που εισάγονται.

 

4. Έχουν καταγραφεί περιστατικά εισαγωγής από κινεζομάγαζα, που, με κατάλληλη περιγραφή από τον πωλητή και με αποστολή με ταχυδρομείο και όχι courier, εισάγονται χωρίς πληρωμή εξόδων. 

Nα αναφερω πως απο ebay μιλωντας με τους πωλητες μπορεις να κανεις πολλα πραματα.Σε 2-3 περιπτωσεις μου εστειλαν δεματα αξιας 100$-120$ με δηλωμενη αξια 10$ και 20$ και ενας πωλητης κιολας,για ενα δεμα 80$,το εστειλε απο μονος του με δηλωμενη αξια 10$ και σαν gift χωρις να του πω τιποτα.Εννοειται αποστολη με HK post η οποιοδηποτε post.Ολα αυτα απο Hong Kong.Πιστευω πως ειναι 100% ενημερωμενοι με τα θεματα του τελωνειου και προκειμενου να πουλησουν και να μην εχουν και αυτοι προβληματα με τους αγοραστες,ακολουθουν την παραπανω τακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα παιδιά και συγγνώμη αν αυτά που θέλω να ρωτήσω έχουν ειπωθεί αλλά δε βρήκα κάτι για μουσικά όργανα.Αν τα έχετε συζητήσει παρακαλώ κάποιος να με ανακατευθύνει.Έχω παραγγείλει σήμερα κάποια κομμάτια μουσικών οργάνων από γνωστό κατάστημα στην Αμερική.Απ ότι διάβασα από άλλους μουσικούς η τελική αξία υπολογίζεται ως εξής:Αξία προιόντος+μεταφορικά+Φπα+ 4% για μουσικά όργανα.Ο τρόπος που επέλεξα να μου τα στείλουν είναι με USPS PMI.Η συνολική αξία του προιόντος μου βγαίνει 502+61+27%(23+4)=715 ευρώ.Τι άλλο μπορεί να πληρώσω;Και δεύτερον πόσο είναι το αφορολόγητο όριο για είδη μουσικών οργάνων μαζί με μεταφορικά;Ισχύει το όριο των 150;Έχω μια ακόμη παραγγελία 75+10μεταφορικά=85 ευρώ.Σ αυτό τι επιπλέον θα χρεωθεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γίνει συζήτηση ιδιαίτερα για μουσικά όργανα αλλά, γενικά, η αγορά από Αμερική δεν είναι η καλλίτερη, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα. Συνήθως, πολλά αμερικάνικα καταστήματα και ανεξάρτητοι πωλητές χρεώνουν και import charges, δηλαδή έξοδα εκτελωνισμού, όταν στέλνουν στην Ελλάδα ή δεν στέλνουν καθόλου.

 

Εάν 1) έχεις εξαντλήσει την αναζήτηση των οργάνων που θέλεις από ΕΕ και 2) ο (αμερικανός) πωλητής που τα βρήκες αφενός δεν σου ζητάει την προπληρωμή εξόδων εκτελωνισμού, αφετέρου τα στέλνει με το ταχυδρομείο, τότε, θεωρητικά, για αξία CIF πάνω από 10€ θα πληρώσεις ΦΠΑ και το δασμό που αναλογεί στα μουσικά όργανα (δεν ξέρω αν είναι 4%). Ειδικά, για τα μουσικά όργανα νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις ένα εκτελωνιστή ή ένα κατάστημα που εισάγει όργανα.

 

Εάν η παραγγελία των 85€ έρχεται πάλι από Αμερική και με ταχυδρομείο, θα πληρώσεις ΦΠΑ στη χειρότερη και αν είναι μικρό το δέμα, ενδεχομένως, να περάσει χωρίς έξοδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γίνει συζήτηση ιδιαίτερα για μουσικά όργανα αλλά, γενικά, η αγορά από Αμερική δεν είναι η καλλίτερη, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα. Συνήθως, πολλά αμερικάνικα καταστήματα και ανεξάρτητοι πωλητές χρεώνουν και import charges, δηλαδή έξοδα εκτελωνισμού, όταν στέλνουν στην Ελλάδα ή δεν στέλνουν καθόλου.

 

Εάν 1) έχεις εξαντλήσει την αναζήτηση των οργάνων που θέλεις από ΕΕ και 2) ο (αμερικανός) πωλητής που τα βρήκες αφενός δεν σου ζητάει την προπληρωμή εξόδων εκτελωνισμού, αφετέρου τα στέλνει με το ταχυδρομείο, τότε, θεωρητικά, για αξία CIF πάνω από 10€ θα πληρώσεις ΦΠΑ και το δασμό που αναλογεί στα μουσικά όργανα (δεν ξέρω αν είναι 4%). Ειδικά, για τα μουσικά όργανα νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις ένα εκτελωνιστή ή ένα κατάστημα που εισάγει όργανα.

 

Εάν η παραγγελία των 85€ έρχεται πάλι από Αμερική και με ταχυδρομείο, θα πληρώσεις ΦΠΑ στη χειρότερη και αν είναι μικρό το δέμα, ενδεχομένως, να περάσει χωρίς έξοδα..

Πρώτα απ' ολα ευχαριστώ για την απάντηση!Δεύτερον,γενικά η κατάσταση με τις τιμές στα μουσικά όργανα στην Ευρώπη είναι τραγική.Για παράδειγμα ένας ενισχυτής που κατασκευάζεται στην Αγγλία κατά κανόνα κοστίζει πολύ περισσότερο  στην Αγγλία απ ότι κοστίζει στην Αμερική.Και ακόμη επειδή πολλοί έχουν μονοπώλιο αναγκαζόμαστε να τα παίρνουμε από Αμερική πολλά απ όσα χρειαζόμαστε.Γενικά πάντως προσπαθώ να τα στέλνω με USPS και να σε μαγαζιά που δε ζητούν προπληρωμένα έξοδα εκτελωνισμού.Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο,μπορούμε με την ίδια διαδικασία που αναγράφεται στο άρθρο για τον εκτελωνισμό να εκτελωνίσουμε κάτι το οποίο έχει σταλεί με USPS?Και για να το εκτελωνίσω εγώ από επαρχία (Λάρισα) με τόσα έξοδα για το ταξίδι για Αθήνα αξίζει τελικά να το κάνω;Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι η ίδια με τη διαφορά ότι τώρα γίνεται με ηλεκτρονική εξουσιοδότηση αν θέλεις να εξουσιοδοτήσεις εκτελωνιστή ή άλλο πρόσωπο. Περισσότερες πληροφορίες στο ICISnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Με βάση το νέο πλαίσιο, για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) από 22 έως 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και για αξία CIF πάνω από 150€ και δασμό, με βάση τη δασμοφορολογική κλάση των ειδών που εισάγονται.

 

Επειδή αυτό το αναπαράγεις συνέχεια και για να σε βοηθήσω να μην χρειάζεται, αυτό δεν ισχύει. Είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα και είναι λανθασμένο.Αν το ανακάλυψες εσύ τώρα πρόσφατα, δε σημαίνει οτι μπορείς να το πασάρεις ως "νέο" και να παραπληροφορείς σε όλα τα θέματα.

 

Τα όρια που αναφέρεις και η διάκριση των κατηγοριών για την δασμοφορολόγηση είναι ίδια εδώ και λίγα χρόνια,δεν άλλαξε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Makfil,καλησπέρα και από μένα.

 

Θα ήθελα να πάρω ένα tablet των 560 ευρώ μέσω ebay από Νότια Κορέα και έχουν free shipping.Πόσο θα με χρεώσουν στο τελωνείο και πώς μπορώ να το αποφύγω αυτό;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε τα παραπάνω posts 531-532 και θα βρεις τη θεωρητική απάντηση, εκτός από το ποσοστό του δασμού, για το οποίο πρέπει να ρωτήσεις εκτελωνιστή.

 

Όπως έχω γράψει στο 531 και επιβεβαιώνει ο XronisR στο 532, παίζουν και άλλοι παράγοντες για την εισαγωγή χωρίς έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...