Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό το πληκτρολόγιο από Link.png Site: https://www.amazon.com/Corsair-Gaming-K55-Keyboard-Backlit/dp/B01M4LIKLI/ref=zg_bs_402051011_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=WD76H3DBJJWG1BE2NVWV">αμαζόνιο-Αμερικής . Δυστυχώς στον Link.png Site: https://www.amazon.co.uk/Corsair-Gaming-Layout-Keyboard-Black/dp/B01N3ML307/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1500536669&sr=8-1&keywords=corsair+k55">αμαζόνιο-Ηνωμένου-Βασιλείου λέει ότι το εν λόγω προϊόν δεν κάνει σιππινγ στην Ελλάδα. Επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ από αμαζόνιο, μπορεί κανείς να πει αν θα είναι εύκολο, πως είναι η παράδοση στο σπίτι και τέτοια; Ρωτάω γιατί εγώ είμαι σπίτι μόνο απόγευμα και σαββατοκύριακο. Ξέρουμε ποια εταιρεία κάνεις τις παραδόσεις εδώ, αν υπάρχει συνεννόηση κατά την παράδοση, αν φέρνουν απογεύματα ή σαββατοκύριακα και άλλες τέτοιες πληροφορίες;

Μαζί με το shipping και import fees βγαίνει 82 δολλάρια το Corsair K55 RGB από amazon us , πάρτο από Ελλάδα στα 69 ευρώ

https://www.msystems.gr/index.php?category=3702&product=22849 και κανονίζεις την αποστολή όπως θέλεις ή αν είσαι Αθήνα πας και από εκεί για παραλαβή.

 

Τώρα εάν επιμένεις για αμερικάνικο Amazon αυτά που έρχονται Ελλάδα και στέλνονται από το ίδιο και όχι άλλο πωλητή είναι συνήθως με Aramex (αναλαμβάνει η γενική ταχυδρομική όταν φτάσει Ελλάδα) ή UPS. Σαββατοκύριακο η παράδοση έχει επιπλέον χρέωση , παράδοση απόγευμα καθημερινής εάν τους πάρεις τηλέφωνο συνήθως γίνεται.

Η παραγγελία για πιο λόγο να είναι δύσκολη; Βάλε τα στοιχεία σου και παράγγειλε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, 

 

δηλαδή εάν εγώ πληρώσω μέσω κάρτας το προϊόν, αυτό όταν καταφθάσει και παραδοθεί από την όποια εταιρεία, θα πρέπει να δώσω έξτρα χρήματα τα οποία δεν ξέρουμε από πριν πόσα θα είναι; Υπάρχει τρόπος να ξέρουμε τι θα συμβεί στο τελωνείο από αυτά που αναφέρεις; Ρωτάω γιατί αν είναι η τιμή να φτάσει στα 60 ευρώ, τότε το αγοράζω και από τα μαγαζιά εδώ. Η αλήθεια είναι ότι ο Link.png Site: αμαζόνιος-Γερμανίας το έχει στα σχεδόν 70 ευρώ, οπότε μάλλον κάπου εκεί θα πληρώσω και από Αμερική.

 

Τέλος αν και μάλλον δεν τα βλέπω ρόδινα τα πράγματα, ξέρουμε πως επιλέγεται η εταιρεία παράδοσης εδώ στην Ελλάδα; Την επιλέγουμε εμείς;

 

@dexterios Τι πιστεύεις ότι θα έχει την φθηνότερη τελική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

 

δηλαδή εάν εγώ πληρώσω μέσω κάρτας το προϊόν, αυτό όταν καταφθάσει και παραδοθεί από την όποια εταιρεία, θα πρέπει να δώσω έξτρα χρήματα τα οποία δεν ξέρουμε από πριν πόσα θα είναι; Υπάρχει τρόπος να ξέρουμε τι θα συμβεί στο τελωνείο από αυτά που αναφέρεις; Ρωτάω γιατί αν είναι η τιμή να φτάσει στα 60 ευρώ, τότε το αγοράζω και από τα μαγαζιά εδώ. Η αλήθεια είναι ότι ο Link.png Site: https://www.amazon.de/Keyboard-USB-Corsair-Gam-K55/dp/B01MRH2VSL/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1500538965&sr=8-1&keywords=corsair+k55">αμαζόνιος-Γερμανίας το έχει στα σχεδόν 70 ευρώ, οπότε μάλλον κάπου εκεί θα πληρώσω και από Αμερική.

 

Τέλος αν και μάλλον δεν τα βλέπω ρόδινα τα πράγματα, ξέρουμε πως επιλέγεται η εταιρεία παράδοσης εδώ στην Ελλάδα; Την επιλέγουμε εμείς;

 

@dexterios Τι πιστεύεις ότι θα έχει την φθηνότερη τελική τιμή;

Η τιμή 82 δολλάρια από Amazon us είναι η τελική τιμή που εμπεριέχει και την χρέωση του τελωνείου και τα μεταφορικά. Αν κάνεις λογαριασμό στο Amazon και προχωρήσεις την αγορά θα σε ενημερώσει αναλυτικά πόσα θέλει import fees και shipping, το σύνολο βγαίνει 82.60 δολλάρια δηλαδή 71 ευρώ με τωρινή ισοτιμία. Το Amazon θα αναλάβει αυτό τον εκτελωνισμό , δεν θα πληρώσεις ευρώ παραπάνω, για αυτο προπληρώνεται τα import fees, θα σου έρθει με κόστος 82.60 δολλάρια τελικό! :) . Αν θέλεις τώρα να παραδοθεί Σάββατο ή Κυριακή πρέπει να συνεννοηθείς εσύ με την μεταφορική όταν φτάσει το πακέτο Ελλάδα. Η παράδοση εκτός ωραρίου χρεώνεται. Άμα παραλάβεις καθημερινή φυσικά δεν υπάρχει έξτρα χρέωση.

Εγώ θα αγόραζα από Ελλάδα με 69 που λέει και ότι είναι ετοιμοπαράδοτο , γιατί να πληρώσω παραπάνω και να περιμένω και 2 βδομάδες να έρθει από US;

 

Για την μεταφορική εάν πάρεις από Ελλάδα το κάθε κατάστημα λέει αναλυτικά στους όρους του. πχ από msystems που σου είπα πριν

 

https://www.msystems.gr/index.php?page=7#4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή 82 δολλάρια από Amazon us είναι η τελική τιμή που εμπεριέχει και την χρέωση του τελωνείου και τα μεταφορικά. Αν κάνεις λογαριασμό στο Amazon και προχωρήσεις την αγορά θα σε ενημερώσει αναλυτικά πόσα θέλει import fees και shipping, το σύνολο βγαίνει 82.60 δολλάρια δηλαδή 71 ευρώ με τωρινή ισοτιμία. Το Amazon θα αναλάβει αυτό τον εκτελωνισμό , δεν θα πληρώσεις ευρώ παραπάνω, για αυτο προπληρώνεται τα import fees, θα σου έρθει με κόστος 82.60 δολλάρια τελικό! :) . Αν θέλεις τώρα να παραδοθεί Σάββατο ή Κυριακή πρέπει να συνεννοηθείς εσύ με την μεταφορική όταν φτάσει το πακέτο Ελλάδα. Η παράδοση εκτός ωραρίου χρεώνεται.

Εγώ θα αγόραζα από Ελλάδα με 69 που λέει και ότι είναι ετοιμοπαράδοτο , γιατί να πληρώσω παραπάνω και να περιμένω και 2 βδομάδες να έρθει από US;

Ευχαριστώ φίλε μου, και εγώ εκεί καταλήγω έτσι όπως μου τα περιγράφετε. Ξέρεις γιατί το Ηνωμένο Βασίλειο και η Γερμανία δεν φέρνουν στην Ελλάδα, αλλά η Αμερική φέρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου, και εγώ εκεί καταλήγω έτσι όπως μου τα περιγράφετε. Ξέρεις γιατί το Ηνωμένο Βασίλειο και η Γερμανία δεν φέρνουν στην Ελλάδα, αλλά η Αμερική φέρνει;

 

Ο κύριος λόγος που κάποιες χώρες/sellers ή άτομα δε στέλνανε πακέτα Ελλάδα ήταν τα capital controls...Φαίνεται πιστολιάστικαν κάποιοι και για να μην μπλέξουν άλλο, δε θέλουν να στείλουν πακέτα Ελλάδα. 

Δεν το κάνουν όλοι, το Raspberry pi μου πχ το πήρα από την Αγγλία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου, και εγώ εκεί καταλήγω έτσι όπως μου τα περιγράφετε. Ξέρεις γιατί το Ηνωμένο Βασίλειο και η Γερμανία δεν φέρνουν στην Ελλάδα, αλλά η Αμερική φέρνει;

Στέλνει κανονικά από UK που δοκίμασα τώρα.

Πρέπει να επιλέξεις ως πωλητή το ίδιο το Amazon που το έχει 50λίρες και όχι τον πρώτο που το έχει 47 κάτι. Τελική τιμή με μεταφορικά από UK βγαίνει 59.29 λίρες περίπου 67 ευρώ . Για εμένα πάλι δεν συμφέρει για 2 ευρώ να περιμένεις να έρθει απέξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πως δουλεύει το πράμα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ρε παιδιά, έτσι για πλάκα τσέκαρα πλαίσιο, και το έχει Link.png Site: 65.90 ... με γελούν οι οφθαλμοί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πως δουλεύει το πράμα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ρε παιδιά, έτσι για πλάκα τσέκαρα πλαίσιο, και το έχει Link.png Site: 65.90 ... με γελούν οι οφθαλμοί μου;

 

nope, μια χαρά δουλεύουν :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πως δουλεύει το πράμα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ρε παιδιά, έτσι για πλάκα τσέκαρα πλαίσιο, και το έχει Link.png Site: http://www.plaisio.gr/games/PC-perifereiaka/gaming-pliktrologia-keyboards/Corsair-Keyboard-K55-RGB-CH-9206015-EU.htm">65.90 ... με γελούν οι οφθαλμοί μου;

Οπότε πάρε από εκεί :)

Εδώ που έχει τα σχετικα με τις παραδόσεις λέει οτι κατόπιν συννενόησης για Αθήνα γίνεται και Σάββατο παράδοση

 

http://www.plaisio.gr/Html/24h.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζόμουν ανταλλακτικά για τα γυαλιά μου αυτά που ακουμπάνε στην μύτη πήρα και τα μαύρα πλαστικά που προσαρμόζονται στα αυτιά.

Κόστος κάτω των 5€ πλήρωσα το κλασικό πλέον 3ευρω...

Κάπως πρέπει να πληρωθούν οι μετακλητοί της φασιστεράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ αγορά απο Κίνα (απο περυσι τον Νοέμβριο την έχουμε πληρώσει πάρα πολύ ακριβά)

παραλαβή σήμερα συστημένο δεματάκι με ακουστικά, φορτιστή, καλώδιο και μια θηκη σιλικόνης (αξίας $12)

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ γ$#@$#@#@$@ 15€ (ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ !!!!!!)

και όχι το συνηθισμένο 3 ευρω

 

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ Τέρμα απο Κίνα για μένα

(ο καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του για όσους ρωτάνε αν μπορει να την γλυτώσουν έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα,

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ αγορά απο Κίνα (απο περυσι τον Νοέμβριο την έχουμε πληρώσει πάρα πολύ ακριβά)

παραλαβή σήμερα συστημένο δεματάκι με ακουστικά, φορτιστή, καλώδιο και μια θηκη σιλικόνης (αξίας $12)

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ γ$#@$#@#@$@ 15€ (ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ !!!!!!)

και όχι το συνηθισμένο 3 ευρω

 

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ Τέρμα απο Κίνα για μένα

(ο καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του για όσους ρωτάνε αν μπορει να την γλυτώσουν έτσι)

Άρα πληρωσες 3 ευρώ φόρο και 12 στα ΕΛΤΑ

αλλά μάλλον κάτι δεν μας λες σωστά ακόμα και 23 να τα κοστολογισαν το ΦΠΑ έπρεπε να ήταν 5 ευρώ, άρα είτε ήταν ξεχωριστά πακέτα είτε κάτι δεν μας λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σταθερά από Κίνα και Αμερική, πολλά μικροδέματα, συνήθως κόστος κάτω των 22 ευρώ δεν έχουν περάσει ποτέ τελωνείο και ποτέ δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα. Π.χ. μπαταρίες ΑΑ, κάρτες μνήμης για τη φωτογραφική, θήκες κινητών, αυτοκινητάκια κτλ. Μπορεί και να έτυχε.

 

Περιμένω τώρα κάτι μεγαλύτερο, θα ενημερώσω.  Κάποιοι του insomnia με λίγα μηνύματα και ορκισμένοι εχθροί της Κίνας μου κινούν υποψίες... Ίσως και να κάνω και λάθος βέβαια..! Πάντως από Κίνα μικροπράγματα έτσι κι αλλιώς συμφέρουν καλύτερα σε σχέση με Ελλάδα! Για ακριβότερα, μεγαλύτερα και ειδικότερα ηλεκτρονικά συνήθως τα αγοράζω από Ευρωπαϊκή Ένωση. Και πάλι μου βγαίνουν πιο φθηνά σε σχέση με  Ελλάδα.

 

Κλείνοντας,  οι μαγαζάτορες του insomnia θα πρέπει να τα βάζουν με το κράτος που τους υπερφορολογεί και όχι με τους αγοραστές. Είμαστε υπερκαταναλωτική κοινωνία και θα σύμφεραν το κράτος οι μικρότεροι φόροι. Έτσι θα αγοράζαμε από Ελλάδα, δε θα περιμέναμε μήνες να έρθουν τα πράγματα και θα ήταν όλοι ευτυχισμένοι: Και μαγαζάτορες και αγοραστές. 

 

Τέλος, να θυμάστε, όσο τελωνείο και αν πέσει, από Ευρωπαϊκή Ένωση θα είναι συνήθως φθηνότερα και υπάρχουν πωλητές εκεί έξω με εξαιρετικό σέρβις και εγγύηση από όπου και θα αγοράζουμε!

 

Αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τακτική ειναι μελετημενη

 

Ο Ελληνας ευκολα συνηθηζει και προσαρμοζεται και με τα 3 ευρα και τα 12 ευρα. Δειτε τι συνεβει όλα τα τελευταια χρονια  με αυτά που εχουμε περασει με τα μνημονια.

 

Εκει βασιζεται το ολο concept.

 

Σε λιγο καιρο θα συνυπολογίζουμε στις παραγγελιες μας και το 3 ευρο και ότι άλλο μας χωσουν δυστηχως !!!!.

 

Ασε που μου περασε από το μυαλο ότι μπορει να αποτελει και εμμεσο εκβιασμο (ενοψη και του BREXIT ) να ανοιξει καμια αποθηκη alliexress Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να μου λυθεί η απορία....το βρίσιμο το κάνουμε στην υπάλληλο της ΕΛΤΑ όταν πάρουμε το πακέτο για την όλη φάση ή στον αέρα όταν βγούμε έξω από το ταχυδρομείο και βλαστημάμε την ώρα και τη στιγμή που οι γονείς μας κάνανε παιδί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...