Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,

 

Σημερα με πηρε μια εκτελονιστρια απο το αεροδρομιο Ελ Βενιζελος και μου ειπε οτι ολα τα δεματα που ερχονται DHL,FEDEX,UPS τωρα καταγραφονται ηλεκτρονικα μεσα στο GSIS,και εαν κανεις πολλα απο αυτα μπορει να χτυπηση κοκκκινο το ΑΦΜ που πρεπει να δηλωσεις και να εχεις καπια προβληματα μετα.

 

Τη ισχυει με το ΕΛΤΑ και EMS η εμπρειρια μου δεν εχουν ζητηση ποτε ΑΦΜ.

 

Τα δεματα που ερχονται με το ΕΛΤΑ καταγραφονται στο συστημα

 

Makfil και αλλα παιδια γνωριζεται κατι για αυτο,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει για το συγκεκριμένο θέμα αλλά, προφανώς, αναφέρεται στο νέο σύστημα ICISnet για τον εκτελωνισμό που έχει εφαρμοστεί από 3/12/2013 στη ΓΓΠΣ (gsis)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,
διαβαζοντας ενα απο τα προηγουμενα ποστ, ειπα να δοκιμασω ενα σαιτ για τον υπολογισμο χρεωσεων για αγορα απο εξωτερικο. Συγκεκριμενα για εναν ασυρματο φορτιστη τηλεφωνου αξιας 49.99 δολαριων (με ενδειξη free shipping) απο αμαζον. Μου εβγαλε φπα γυρω στα 8 ευρω και γυρω στα 34(!) ευρω χρεωσεις cif. Δεδομενου οτι μιλαμε για ενα δεμα αρκετα μικρου ογκου, υπαρχει περιπτωση να περασει απο το τελειωνειο, η θα πρεπει σιγουρα να πληρωσω την αξια του σε τελη? Δεν ειμαι απολυτα πεπεισμενος βεβαια και για την ακριβεια του συγκεκριμενου ιστοτοπου, οπως σημειωσε και καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλλίτερα να έβαζες το link του φορτιστή για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Πάντως, το free shipping αφορά στην Αμερική και όχι στον υπόλοιπο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έβαλα στο καλάθι και δείχνει κόστος $49,99, μεταφορικά $14,98, import fees $14,94 και σύνολο $79,91.

 

Τα  import fees αντιστοιχούν στο 23% του (49,99+14,98=) $64,97 και φυσικά είναι ο ελληνικός ΦΠΑ, τον οποίο το Amazon ζητάει να προπληρώσεις. Δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά, λόγω της χαμηλής αξίας του φορτιστή, θα μπορούσες να τον παραλάβεις με το ταχυδρομείο χωρίς να πληρώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι με το αμερικάνικο δεν μπορείς να κάνεις αυτού του είδους τις διαπραγματεύσεις. Μήπως θα μπορούσες να ψάξεις και στην ευρωπαική αγορά (αν δεν το έχεις κάνει ήδη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!θελω να φέρω κάτι απο Αμερική..δίνει 2 επιλογές shipping,η 1η με flat worldwide shipping rate η 2η dhl.προφανως δν θέλω την dhl!με την flat worldwide shipping rate (κόστος μεταφοράς 5$) γνωριζει καποιοσ αν θα έχω κάποιο πρόβλημα;ειναι η αντίστοιχη USPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!
από το www.sportsdirect.com το οποίο νομίζω είναι Αγγλικό (νομίζω) έβαλα στην "τσάντα" ρούχα καθαρής αξίας 136 ευρών, κάνω κλικ να επιβεβαιώσω την αγορά & προσθέτει άλλα 28,99 ευρώ λες και είναι μύγδαλα, οπότε σπάμε το φράγμα των 150 ευρών καθώς τα ψώνια (τι τα θελα και εγω) εξφεντονίζονται στα 165 ευρώ βλέπε εικόνα αν θες: 
http://prntscr.com/3c7q3v
το ποσό λέει αφορά  European Road Service  28,99 € Your delivery will use the European road service. Your order should arrive with you within 7-8 Working days.

Θα περάσω ΚΑΙ τελωνείο ΚΑΙ δασμό? εφ' όσων έσπασα το φράγμα των 150 ευρών οπότε να αφαιρέσω ένα σώβρακο από την τσάντα για να πέσει το ποσό? ή επειδή θα έρθει από ευρωπαϊκό δρόμο? (νομίζω αγγλικό είναι το site)

Μήπως είναι καμιά καινούρια μαγκιά για να μην πλερώνεις τελωνείο? ή έχουν παράρτημα σε ευρωπαική χώρα προκειμένου να σου τα στέλνουν απο την Ευρώπη? χα... καλό... τους παραδέχομαι τους Άγγλους όσο κρυόκωλοι και να είναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρώνεις τελωνείο, είναι από Αγγλία.

 

θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον φίλο liakjim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,αποφασισα να αγορασω ενα καινουριο κινητο αλλα φοβαμαι το τελωνειο!σκεφτηκα να το αγορασω ειτε απο εδω: http://www.antelife.com/thl-w200s-mtk6592-octa-core-1-7ghz-smartphone-with-android-4-2-5-0-inch-1g-8g-hd-1280-x-720-dual-camera-black.html

 

ειτε απο εδω: http://www.thlmobilestore.com/thl-w200s-android-4-2-mtk6592w-octa-core-1-7ghz-smartphone-5-inch-1gb-32gb.html

το πρωτο site λεει worldwide free shipping ενω το δευτερο οχι αλλα κανενα τους δεν ενημερωνει για τα taxes! το τελωνειο! μπορει να που καποιος αν 9α πληρωσω??στο πρωτο η τιμη βγαινει στα 149 ευρω ενω στο δευτερο περιπου 151

 

Ευχαριστω,

Μάκης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, θελω τη βοηθεια σας σας παρακαλω!!!! Παραγγειλα απο κινα ενα dvd το οποιο το ειχε σε εκπτωση 190 ευρω οπου με μεταφορικα ερχεται στα 194! Γνωριζω τα περι φορων-δασμων σχετικα με τριτες χωρες! το θεμα ειναι το εξης...του ζητησα επιμόνως να μου στειλει με EMS. Μια υπάλληλος του site ανεφερε την Fedex.Εν τελει....ποσο πιθανολογειτε οτι θα ειναι το τελωνειο με EMS και ποσο με Fedex????
Δωστε μου μια εικονα παρακαλω του τι με περιμενει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...