Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια,αποφασισα να αγορασω ενα καινουριο κινητο αλλα φοβαμαι το τελωνειο!σκεφτηκα να το αγορασω ειτε απο εδω: http://www.antelife.com/thl-w200s-mtk6592-octa-core-1-7ghz-smartphone-with-android-4-2-5-0-inch-1g-8g-hd-1280-x-720-dual-camera-black.html

 

ειτε απο εδω: http://www.thlmobilestore.com/thl-w200s-android-4-2-mtk6592w-octa-core-1-7ghz-smartphone-5-inch-1gb-32gb.html

το πρωτο site λεει worldwide free shipping ενω το δευτερο οχι αλλα κανενα τους δεν ενημερωνει για τα taxes! το τελωνειο! μπορει να που καποιος αν 9α πληρωσω??στο πρωτο η τιμη βγαινει στα 149 ευρω ενω στο δευτερο περιπου 151

 

Ευχαριστω,

Μάκης!

Aπο antelife ζητα  τους να βαλουν χαμηλη αξια και τελος.Νομιζω το κανουν,τωρα για το αλλο δεν εχω ιδεα αν κανει ''κολπα'' για τελωνειο.

Παιδια καλησπερα, θελω τη βοηθεια σας σας παρακαλω!!!! Παραγγειλα απο κινα ενα dvd το οποιο το ειχε σε εκπτωση 190 ευρω οπου με μεταφορικα ερχεται στα 194! Γνωριζω τα περι φορων-δασμων σχετικα με τριτες χωρες! το θεμα ειναι το εξης...του ζητησα επιμόνως να μου στειλει με EMS. Μια υπάλληλος του site ανεφερε την Fedex.Εν τελει....ποσο πιθανολογειτε οτι θα ειναι το τελωνειο με EMS και ποσο με Fedex????

Δωστε μου μια εικονα παρακαλω του τι με περιμενει....

Ems πες της με χαμηλη αξια δηλαδη κατω απο 40 δολαρια και εισαι οκ...ΟΧΙ με FEDEX.Aν στειλει fedex το τελωνειο σου θα ειναι περιπου 25% της αναγραφομενης αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας έκανα ένα ποστ στο φόρουμ που ζητάω βοήθεια για αυτό ακριβώς το θέμα μπορεί κάποιος να το δεί και να μου απαντήσει μιάς και φαίνεται να τα ξέρετε http://www.insomnia.gr/topic/526880-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-tablet-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B1/

 

θα είμαι online αν κάποιος βολεύεται να τα εξηγήσει σε Pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

 

  θα ήθελα να ρωτήσω για μια αγορά που θέλω να κάνω από το ebay μέσω Κίνας για  ένα φακόμετρο αξίας 137,03 Ευρώ. Άν  το παραγγείλω πόσο  θα μου έρθει το τελωνείο (το maximum). Δηλαδή με συμφέρει? Τι με συμβουλεύετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ!! ειμαι καινουργιο μελος   ! θα ηθελα την βοηθεια σας! θελς να παραγγειλω το παρακατο ταμπλετ.....http://www.aliexpress.com/item/NEW-10-1-Android-4-4-Quad-Core-tablet-pcs-Allwinner-A31s-QuadCore-tablets-with-Bluetooth/1696112762.html συνολο αξιασ 101 ευρω  εχει 2 τροπουσ αποστολης  ο κλασικος   Singapore Post και dhl σθνολο με τα μεταφορικα τησ dhl 109 ευρω περιπου.. αν το παραγειλω με dhl..? με περιμενει το τελωνειο? και αν ναι ποσο παει ολο το μαλι?? η γλιτςνς ολη την διαδικασια?? ρωταω γιατι εχς μπερδευτει αρκετα..... σας ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ!! ειμαι καινουργιο μελος   ! θα ηθελα την βοηθεια σας! θελς να παραγγειλω το παρακατο ταμπλετ.....http://www.aliexpress.com/item/NEW-10-1-Android-4-4-Quad-Core-tablet-pcs-Allwinner-A31s-QuadCore-tablets-with-Bluetooth/1696112762.html συνολο αξιασ 101 ευρω  εχει 2 τροπουσ αποστολης  ο κλασικος   Singapore Post και dhl σθνολο με τα μεταφορικα τησ dhl 109 ευρω περιπου.. αν το παραγειλω με dhl..? με περιμενει το τελωνειο? και αν ναι ποσο παει ολο το μαλι?? η γλιτςνς ολη την διαδικασια?? ρωταω γιατι εχς μπερδευτει αρκετα..... σας ευχαριστω !

Πωλητης με 97.4 rating και 640 score δεν θα τον ελεγα αξιοπιστο..Επισης,ψαξε για κατι καλυτερο και επωνυμο σε κινεζικο tablet(Pipo,Onda).Αν τελικες αποφασισεις να παρεις αυτο,παρε με SG post και οχι με dhl.Αν θες με dhl υπολογισε 23% της τιμης+''λοιπα'' εξοδα απο την εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και συγχαρητήρια για τον οδηγό της 1ης σελίδας. Παρήγγειλα ένα ρολόι πριν καμμια 15αριά μέρες από amazon.com αμερική κι έμεινα ήσυχος από θέμα τελωνείων βλέποντας το Import Fees Deposit 25$ που μου χρέωσε στο τέλος της συναλλαγής. Στη συνέχεια 27/4, με κάλεσε μία κυρία από DHL, μου είπε να κάνω μία διαδικασία ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης προς αυτούς από το taxisnet.gr και αφού το έκανα το ίδιο απόγευμα, το δέμα μου παραμένει στο τελωνείο. Εχθές μη έχοντας κανένα νέο και βλέποντας από το tracking number 4 καταχωρήσεις για "clearance event" από 28/4-2/5 έστειλα mail στην κυρία η οποία μου ζήτησε αποδεικτικό πληρωμής επειδή λέει το είδαν και η αξία του είναι μεγαλύτερη από αυτή του τιμολογίου!! Φυσικά της έστειλα το αποδεικτικό του amazon.com με το σύνολο πληρωμής (174.98$ / 17.48$ Shipping & Handling / 0$ Sales Tax / 25.02$ Import Fees Deposit) Total for this Shipment 217.48$ και περιμένω.

Υπάρχει περίπτωση να αμφισβητήσουν την αξία του προϊόντος και να ζητήσουν παραπάνω χρήματα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εκτός αν κάνουν λαμογιά. Φαντάζομαι ότι το ρολόι το πήρες απευθείας από το amazon και όχι από εξωτερικό πωλητή.

 

Σε τέτοια περίπτωση, αν δηλαδή δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα, θα επικοινωνήσεις με το amazon και θα σε καλύψει. Εσύ πάντως έτσι κι αλλιώς, να επιμείνεις ότι ΟΛΑ τα έξοδα έχουν προπληρωθεί και ότι έχουν αργήσει κιόλας να στο φέρουν.

 

Όταν εγώ έκανα πρώτη φορά αυτή την διαδικασία, ενώ και γω έκανα την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση άμεσα, το πακέτο έμεινε για δυο μέρες στο τελωνείο. Το είπα στο amazon σαν feedback προς την DHL και μου έκαναν refund τα μεταφορικά ζητώντας συγγνώμη για την ταλαιπωρία (εννοείται πως είχε ξεπεραστεί το estimate delivery date).

 

Ενημέρωσέ μας πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Κινητό από Κίνα αξίας 45ε+8ε μεταφορικά συνολική αξία 53ε νομίζετε θα περάσει τελωνείο?και εάν ναι μήπως γνωρίζετε πόσο επί της % θα επιβαρυνθεί?Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εκτός αν κάνουν λαμογιά. Φαντάζομαι ότι το ρολόι το πήρες απευθείας από το amazon και όχι από εξωτερικό πωλητή.

 

Σε τέτοια περίπτωση, αν δηλαδή δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα, θα επικοινωνήσεις με το amazon και θα σε καλύψει. Εσύ πάντως έτσι κι αλλιώς, να επιμείνεις ότι ΟΛΑ τα έξοδα έχουν προπληρωθεί και ότι έχουν αργήσει κιόλας να στο φέρουν.

 

Όταν εγώ έκανα πρώτη φορά αυτή την διαδικασία, ενώ και γω έκανα την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση άμεσα, το πακέτο έμεινε για δυο μέρες στο τελωνείο. Το είπα στο amazon σαν feedback προς την DHL και μου έκαναν refund τα μεταφορικά ζητώντας συγγνώμη για την ταλαιπωρία (εννοείται πως είχε ξεπεραστεί το estimate delivery date).

 

Ενημέρωσέ μας πάντως!

 

Μόλις ενημέρωθηκα γραπτώς από την DHL ότι το δέμα απελευθερώθηκε από το τελωνείο και θα παραδοθεί σήμερα. Επειδή όμως είχα estimated delivery date 2 Μαΐου ήδη γράφω το παράπονο στην amazon!

Σε ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης σου Tony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω οταν εχουμε δεμα απο τελωνειο μας ειδοποιουν και παμε στο τελωνειο της περιοχης μας και τα πληρωνουμε ή αστη μεταφορικη οταν ερθει το δεμα?ρωτω γτ δεν εχω σχεσεις με taxisnet κτλ που αναφεροντουσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω οταν εχουμε δεμα απο τελωνειο μας ειδοποιουν και παμε στο τελωνειο της περιοχης μας και τα πληρωνουμε ή αστη μεταφορικη οταν ερθει το δεμα?ρωτω γτ δεν εχω σχεσεις με taxisnet κτλ που αναφεροντουσαν

 

Θα το εκτελωνίσει η μεταφορική και πληρώνεις όταν παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα αξίας 5€ με DHL από Αμερική χρεώνεται τελωνείο?

 

Έχω παραλάβει μέχρι 20-30Ε χωρίς προβλήματα με DHL Express (δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει πάντα...). 

 

Καλημέρα.Κινητό από Κίνα αξίας 45ε+8ε μεταφορικά συνολική αξία 53ε νομίζετε θα περάσει τελωνείο?και εάν ναι μήπως γνωρίζετε πόσο επί της % θα επιβαρυνθεί?Σας ευχαριστώ.

 

Με τι στο έστειλαν; Με κανονικό ταχυδρομείο δύσκολο να έχεις προβλήματα... με EMS παίζει (εμένα μου είχαν ανοίξει πακέτο περίπου τέτοια αξίας, αλλά δεν είχα πληρώσει κάτι εν τέλει).

 

Μόλις ενημέρωθηκα γραπτώς από την DHL ότι το δέμα απελευθερώθηκε από το τελωνείο και θα παραδοθεί σήμερα. Επειδή όμως είχα estimated delivery date 2 Μαΐου ήδη γράφω το παράπονο στην amazon!

Σε ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης σου Tony

 

Μια χαρά!

 

να ρωτησω οταν εχουμε δεμα απο τελωνειο μας ειδοποιουν και παμε στο τελωνειο της περιοχης μας και τα πληρωνουμε ή αστη μεταφορικη οταν ερθει το δεμα?ρωτω γτ δεν εχω σχεσεις με taxisnet κτλ που αναφεροντουσαν

 

Εμένα μέχρι στιγμής η DHL μου έχει ζητήσει αυτή την online εξουσιοδότηση μέσω taxisnet και κατόπιν παρέλαβα σπίτι κανονικά. Από ΕΛΤΑ δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθα σε αυτό το φόρουμ γιατί είχα την εξής απορία. Σκέφτομαι να κάνω κάποιες αγορές μέσω ebay. Συγκεκριμένα μιλάω για αυτά τα προϊόντα http://www.ebay.com/itm/New-Twins-Muay-Thai-Boxing-Gloves-8-10-12-14-16-oz-/150559771868?pt=Boxing_Gloves&var=&hash=item230e0fccdcκαι http://www.ebay.com/itm/NEW-Nike-Lunarglide-4-Mens-Running-Shoes-Sz-10-5-/151277333667?pt=US_Men_s_Shoes&hash=item2338d4eca3. Το 1o έρχεται από Ταϊλάνδη και το 2ο από Αμερική. Διάβασα κάποια από τα σχόλια σχετικά με τους τρόπους αποφυγής τελωνειακών τελών όμως και πάλι δεν είμαι σίγουρος για την αγορά. Ένα συγγενικό μου μέλος μου είπε ότι συνήθως αυτά που πιάνονται στο τελωνείο είναι ηλεκτρονικά (κινητά, pc, κτλ.), καθώς ο ίδιος την είχε πατήσει έτσι με αγορά και κινητού και τρόπο αποστολής την ups. Δεν θα έχω πρόβλημα αν ο πωλητής μου γράψει στο δέμα πάνω μικρότερη τιμή (20-25 ευρώ) ή απλά γράψει την λέξη "gift" σωστά; Τι μου προτείνετε να κάνω; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...