Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού μπήκε στο τελωνείο και η αξία είναι τόσο μεγάλη, ο ταχυδρόμος θα σου φέρει ειδοποιητήριο για να πας στο γραφείο να πληρώσεις και να παραλάβεις.

Ευχαριστω. Περιπου ποσο κανει να βγει απο τελωνειο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μικρό δέμα πραγματικής αξίας $32.91 (δεν ξέρω αν έχει δηλώσει κάποιο άλλο ποσό ο πωλητής) που έρχεται με DHL(ASIA) eCommerce, η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι

2017-01-29 06:46 ATHENS AMU, GR, Arrival at Destination Country

Τι ακριβώς σημαίνει το Athens AMU? Έχω κάνει 100αδες παραγγελίες από τρίτες χώρες και πρώτη φορά βλέπω αυτό το status

Καλημέρα 
 
Είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι περίμενες ένα πακέτο με dhl eCommerce έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει φτάσει από της 27 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση τελικά παρέλαβες από εταιρία courier  ή από ΕΛΤΑ 
ευχαριστώ 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποια ειναι τα κριτηρια για να ξερεις ποτε θα πληρωσεις τελωνειο και ποσο?

 

Γιατι εγω οτιδηποτε εχω αγορασει εκτος Ευρωπης π.χ. Ασια ή Αμερικη δεν εχω πληρωσει ποτε μου τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, θέλω να παραγγείλω ενα Xiaomi Redmi note 4x 3/32 snapdragon από Κίνα αλλά δεν ξέρω από που; Υπάρχουν κινεζομαγαζα που κάνουν τριγωνική; Αν ναι ποια είναι αυτά και τι προτείνετε εσείς; Από πού να το αγοράσω φθηνά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, θέλω να παραγγείλω ενα Xiaomi Redmi note 4x 3/32 snapdragon από Κίνα αλλά δεν ξέρω από που; Υπάρχουν κινεζομαγαζα που κάνουν τριγωνική; Αν ναι ποια είναι αυτά και τι προτείνετε εσείς; Από πού να το αγοράσω φθηνά;

απο Gearbest με priority line-EU Express.Φθηνα μπορεις να βρεις ψαχνοντας στο kimovil

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 2/9/2017,

07:26:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

2/9/2017, 05:26:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/9/2017, 19:23:11 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

1/9/2017, 17:23:11 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

31/8/2017, 00:20:57 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

8/8/2017, 00:07:21 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/8/2017, 09:22:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/7/2017, 13:48:00 ΛΑΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/7/2017, 10:05:00 ΛΑΟΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/7/2017, 09:34:00 ΛΑΟΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Για κρήτη καλά πάει; (Δέμα αξίας 17usd).

Μου φαινεται περιεργο που λεει ρουφ, δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο σε tracking code, εχει κανεις καποια αποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 2/9/2017,

07:26:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

2/9/2017, 05:26:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/9/2017, 19:23:11 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

1/9/2017, 17:23:11 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

31/8/2017, 00:20:57 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

8/8/2017, 00:07:21 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/8/2017, 09:22:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/7/2017, 13:48:00 ΛΑΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/7/2017, 10:05:00 ΛΑΟΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/7/2017, 09:34:00 ΛΑΟΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Για κρήτη καλά πάει; (Δέμα αξίας 17usd).

 

Μου φαινεται περιεργο που λεει ρουφ, δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο σε tracking code, εχει κανεις καποια αποψη;

Και μένα το μοναδικό που έγραφε roof είχε περάσει από τελωνείο.

Μετά το roof φορτώνετε στο μεταφορικό μέσο για Κρήτη και την επόμενη ημέρα είναι Ηράκλειο.

Οπότε λογικά αρχές της επόμενης εβδομάδας θα σου έρθει αλλά το θέμα είναι ότι πέρασε τελωνείο παρά ότι λες ότι είναι 17usd

Δεν ανέφερες τι είναι αυτό που αγόρασες για να έχουμε υπόψιν ότι δεν την γλυτώνει εύκολα παρά την χαμηλή τιμή και το πάνε τελωνείο.

Τώρα υπάρχουν διάφορα σενάρια.

Το πρώτο ότι το εκτίμησαν ας πούμε καμιά 30αριά ευρώ και σε αυτή την περίπτωση θα σε χρεώσουν φπα και τέλη κάνα κοσάρικο δηλαδή στην ουσία θα σε βάλουν να το πληρώσεις διπλάσια τιμή για να το παραλάβεις.

Το δεύτερο σενάριο ότι δέχθηκαν ότι κάνει τόσο και σε χρεώνουν τα ελτα μόνο το τρίευρο για την παρουσία του δέματος στο τελωνείο.

Και το τρίτο που έχει και αυτό ενδιαφέρον ότι δεν σε χρεώνουν τίποτα και το παραλαμβάνεις χωρίς ούτε το τρίευρο.

Πιστέυω ότι στην διαλογή που κάνουν για το εάν πάει ένα αντικείμενο στο τελωνείο παίζει ρόλο και το είδος του οπότε ενημέρωσε τι έχεις αγοράσει και όταν σου έρθει αν πλήρωσες τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Gearbest με priority line-EU Express.Φθηνα μπορεις να βρεις ψαχνοντας στο kimovil

Με europe express; Μπα ε; Και στο gearbest για Ελλάδα προτείνουν το eu ενώ και οι δύο μεταφορικές έχουν έδρα Ευρώπη. Chronopost και dpd.

Επίσης στο banggood το ιδιο priority line, ψωνίζουμε άφοβα;

Ακόμη για μπαταρίες κτλ από gearbest βάζω unregistered ή eu express;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα το μοναδικό που έγραφε roof είχε περάσει από τελωνείο.

Μετά το roof φορτώνετε στο μεταφορικό μέσο για Κρήτη και την επόμενη ημέρα είναι Ηράκλειο.

Οπότε λογικά αρχές της επόμενης εβδομάδας θα σου έρθει αλλά το θέμα είναι ότι πέρασε τελωνείο παρά ότι λες ότι είναι 17usd

Δεν ανέφερες τι είναι αυτό που αγόρασες για να έχουμε υπόψιν ότι δεν την γλυτώνει εύκολα παρά την χαμηλή τιμή και το πάνε τελωνείο.

Τώρα υπάρχουν διάφορα σενάρια.

Το πρώτο ότι το εκτίμησαν ας πούμε καμιά 30αριά ευρώ και σε αυτή την περίπτωση θα σε χρεώσουν φπα και τέλη κάνα κοσάρικο δηλαδή στην ουσία θα σε βάλουν να το πληρώσεις διπλάσια τιμή για να το παραλάβεις.

Το δεύτερο σενάριο ότι δέχθηκαν ότι κάνει τόσο και σε χρεώνουν τα ελτα μόνο το τρίευρο για την παρουσία του δέματος στο τελωνείο.

Και το τρίτο που έχει και αυτό ενδιαφέρον ότι δεν σε χρεώνουν τίποτα και το παραλαμβάνεις χωρίς ούτε το τρίευρο.

Πιστέυω ότι στην διαλογή που κάνουν για το εάν πάει ένα αντικείμενο στο τελωνείο παίζει ρόλο και το είδος του οπότε ενημέρωσε τι έχεις αγοράσει και όταν σου έρθει αν πλήρωσες τελωνείο.

 

Σε καθε περιπτωση εχω την συναλλαγη του paypal, οπου και θα προσκομίσω εαν χρειαστεί.

Το αδασμολόγητο κάτω των 22€ ισχύει,

υπάρχει κάποιο έγγραφο όπου να το αναφέρεις; ένα link θα ήταν χρήσιμο.

Το προΙον είναι μια action camera case + κατι μπιχλιμπίδια για αυτή.

[offtopic-political]
Δε με νοιαζει τόσο το τελωνείο, όσο το 3€ που μια χρεωνεσαι και μια όχι, όπως και την λογική ότι ελέγχθηκε και για αυτό σε χρεώσαν, είναι καταχρηστικό. Φαντάζεστε εαν στους δρόμους για αλκοτέστ ο καθένας πλήρωνε 3€ επειδή ελέγχθηκε και μόνο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, θέλω να παραγγείλω ενα Xiaomi Redmi note 4x 3/32 snapdragon από Κίνα αλλά δεν ξέρω από που; Υπάρχουν κινεζομαγαζα που κάνουν τριγωνική; Αν ναι ποια είναι αυτά και τι προτείνετε εσείς; Από πού να το αγοράσω φθηνά;

Kαλήτερα να το πάρεις από το skroutz δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και έχει και 1 χρόνο εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε καθε περιπτωση εχω την συναλλαγη του paypal, οπου και θα προσκομίσω εαν χρειαστεί.

Το αδασμολόγητο κάτω των 22€ ισχύει,

υπάρχει κάποιο έγγραφο όπου να το αναφέρεις; ένα link θα ήταν χρήσιμο.

Το προΙον είναι μια action camera case + κατι μπιχλιμπίδια για αυτή.

[offtopic-political]
Δε με νοιαζει τόσο το τελωνείο, όσο το 3€ που μια χρεωνεσαι και μια όχι, όπως και την λογική ότι ελέγχθηκε και για αυτό σε χρεώσαν, είναι καταχρηστικό. Φαντάζεστε εαν στους δρόμους για αλκοτέστ ο καθένας πλήρωνε 3€ επειδή ελέγχθηκε και μόνο;

Σου απαντάω με βάση περιπτώσεις που έχω διαβάσει από άλλους εδώ πέρα.

Το αφορολόγητο ναι ισχύει για αγορές κάτω από 22€ αλλά το θέμα είναι ότι στο τελωνείο από ότι κατάλαβα κοστολογούν πολλά αντικείμενα πάνω από τα 22€ για να εισπράξουν φπα και αναπόφεκτα μετά και το τέλος εκτελωνισμού τa ελτα άλλα 15€

Εσύ ναι μεν παράγγειλες θήκη αλλά και άλλοι θήκη έχουν παραγγείλει για κινητά και τους κοστολόγησαν λες και αγόρασαν κινητό.

Λογικά θα κάνεις αίτηση για επανεκτίμηση και θα δώσεις και την απόδειξη αλλά με τους ρυθμούς που πάνε πρώτα θα δεις να έρχεται το 2018 και μετά το δέμα μετά την επανεκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλήτερα να το πάρεις από το skroutz δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και έχει και 1 χρόνο εγγύηση.

Γύρω στα 180€ βγαίνει από skroutz και από Κίνα στα 140. Δεν είναι μικρή διαφορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...