Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο πιο πάνω ένα παλικάρι είπε ότι από προχτές 2 του μηνός έφτασε εγκύκλιος στα ΕΛΤΑ που γράφει ότι καταργείται το 3 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα

 

Λοιπον, παραγγελια απο Αμερικανικο Amazon, με επιλογη Standard International Shipping - No tracking, η οποια ηταν συνολικη αξια 29,47$, δηλαδη 25,90 ευρω δεν περασε εδω τελωνειο. Σε αυτο το ποσο δεν μου υπολογιζε import fees deposit η παραγγελια μου.

 

Μια παρατηρηση. Στο πακετο εχει δυο αυτοκολητα, που πιστευω οτι εκανε σταση στην Αγγλια και απο εκει το ξαναεστειλαν για εδω. Μηπως λοιπον, ακομα και εαν επιλεξεις AmazonGlobal Expedited Shipping οπου σου υπολογιζει και τελωνειο (import fees depost) να περναει απο αλλη χωρα γιαυτο και το εχουν προυπολογισμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω ένα ανταλλακτικό από Ιαπωνία, το κόστος του είναι 46€ συν 8€ μεταφορικά. Αυτό το ανταλλακτικό δεν πωλείται στην Ελλάδα και μπορεί να βρεθεί μόνο σε Αγγλία και Γερμανία αλλά όχι πλήρες σετ, μόνο κάποια κομμάτια του. Σε αυτή την περίπτωση τι παίζει να πληρώσω έξτρα;

 

Εγώ πάντως 8 μπαταρίες ΑΑ που πλήρωσα 24 ευρώ από Ιαπωνία, μου ήρθε τελωνείο 22 ευρώ. Το δέμα (unregistered, απλό ταχυδρομείο) έκανε να έρθει 2.5 μήνες... Και έπαθα εγκεφαλικό εννοείται...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μπαταριες AA ρε φιλε,..;δεν πας στα jumbo και εκει κινεζικες ειναι

χαχαχα, ειδικές επαναφορτιζόμενες ήταν... 20 ευρώ φθηνότερα σε σχέση με Ελλάδα! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χαχαχα, ειδικές επαναφορτιζόμενες ήταν... 20 ευρώ φθηνότερα σε σχέση με Ελλάδα! :-)

Τα πληρωσες στο τελωνείο τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί λίγο με όσα διαβάζω....μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα τι χρήματα θα πληρώσω για ένα κινητό που αγόρασα χθες απο κινεζικομαγαζο (banggood) αξιας 129 ευρώ; Ένας φίλος μου δουλεύει στα ΕΛΤΑ σε κέντρο διαλογής, και του είπε ο επόπτης θα πληρώσεις 50 ευρώ τελωνείο για το κινητό! Πως μπορεί να είναι 50 ευρώ όταν υπάρχει σχετικός πινάκας των ΕΛΤΑ που λέει ότι για αγορές μέχρι 150 ευρώ το κόστος είναι 15 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω μπερδευτεί λίγο με όσα διαβάζω....μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα τι χρήματα θα πληρώσω για ένα κινητό που αγόρασα χθες απο κινεζικομαγαζο (banggood) αξιας 129 ευρώ; Ένας φίλος μου δουλεύει στα ΕΛΤΑ σε κέντρο διαλογής, και του είπε ο επόπτης θα πληρώσεις 50 ευρώ τελωνείο για το κινητό! Πως μπορει να ειναι 50 οταν υπαρχει σχετικο πινακας των ελτα που λεει οτι για αγορες μεχρι 150 ευρω το κοστος ειναι 15 ευρω;

Τα ελτά τα 15 ευρώ τα περνούν για τον εκτελωνιστη τους, εκτός από αυτά πρέπει να πληρώσεις και το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο ποσό σου (30,96 ευρώ στη περιπτωση σου) οπότε αν σταματήσει τελωνείο θα πρέπει να πληρώσεις ~46 ευρώ, αυτά βέβαια αν δεν κοστολογισουν παραπάνω το κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί λίγο με όσα διαβάζω....μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα τι χρήματα θα πληρώσω για ένα κινητό που αγόρασα χθες απο κινεζικομαγαζο (banggood) αξιας 129 ευρώ; Ένας φίλος μου δουλεύει στα ΕΛΤΑ σε κέντρο διαλογής, και του είπε ο επόπτης θα πληρώσεις 50 ευρώ τελωνείο για το κινητό! Πως μπορεί να είναι 50 ευρώ όταν υπάρχει σχετικός πινάκας των ΕΛΤΑ που λέει ότι για αγορές μέχρι 150 ευρώ το κόστος είναι 15 ευρώ;

Τα 15 ευρώ είναι μόνο η αμοιβή των ΕΛΤΑ ώστε δικός τους εκτελωνιστής να κάνει την χαρτούρα και να το μεταφέρουν από το τελωνείο στο πλησιέστερο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Πρέπει ακόμη να πληρώσεις το ίδιο το τελωνείο, 24% επί της αξίας που βγαίνει περίπου 31 ευρώ.

Άρα 15+31=46 ευρώ καλά σου είπε.

Όλα τα παραπάνω εάν όντως η αξία του κινητού υπολογιστεί στα 129 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτά τα 15 ευρώ τα περνούν για τον εκτελωνιστη τους, εκτός από αυτά πρέπει να πληρώσεις και το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο ποσό σου (30,96 ευρώ στη περιπτωση σου) οπότε αν σταματήσει τελωνείο θα πρέπει να πληρώσεις ~46 ευρώ, αυτά βέβαια αν δεν κοστολογισουν παραπάνω το κινητό

 

Τα 15 ευρώ είναι μόνο η αμοιβή των ΕΛΤΑ ώστε δικός τους εκτελωνιστής να κάνει την χαρτούρα και να το μεταφέρουν από το τελωνείο στο πλησιέστερο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Πρέπει ακόμη να πληρώσεις το ίδιο το τελωνείο, 24% επί της αξίας που βγαίνει περίπου 31 ευρώ.

Άρα 15+31=46 ευρώ καλά σου είπε.

Όλα τα παραπάνω εάν όντως η αξία του κινητού υπολογιστεί στα 129 ευρώ

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις διευκρινίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο ασχετο και ζητώ προκαταβολικα συγνώμη  ενα πακετο που περιμένω λεει αυτο 

RR173121121MY
 

Destination Country - Tracking Consuming: 597 ms
2017-08-15 13:50

MALAYSIA, SEND ITEM ABROAD

2017-08-15 13:49

MALAYSIA, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin Country - Tracking Consuming: 305 ms
2017-08-15 13:50

MPC PMIH (KLIA), Item dispatched out Greece

2017-08-15 13:49

MPC PMIH (KLIA), Item processed MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 13:49

MPC PMIH (KLIA), Item processed at MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 11:17

MPC PMIH (KLIA), Item processed MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 11:17

MPC PMIH (KLIA), Item processed at MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 20:11

MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH, Item dispatched out MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 20:11

MPC BUTTERWORTH, Item dispatched out MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 17:47

MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH, Item processed

2017-08-11 13:07

POST OFFICE CARREFOUR, Item dispatched out MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH

2017-08-11 13:05

POST OFFICE CARREFOUR, Item posted over the counter

Εχει ερθει ελλδα? που εινα ? τελωνείο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...