Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εμενα για αγορα 62 ευρω για ενα κιτ ηλεκτρονικου τσιγαρουμε με βγαζει μονο τα εξης στην αποστολη το Gearbest:

 

Unregistered Air Mail (No Tracking Number)
15 - 20 business days
€0.00
Registered Air Mail
15 - 20 business days
€0.00
  • Netherlands Registered
    10 - 25 business days
    €0.32
  • Belgium Registered
    15 - 20 business days
    €0.00
Expedited Shipping
10 - 15 business days
€29.72
 
Δεν βλεπω πουθενα αυτο που λετε για Priority και τα σχετικα!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ειναι λιγο ασχετο και ζητώ προκαταβολικα συγνώμη ενα πακετο που περιμένω λεει αυτο

 

RR173121121MY

Destination Country - Tracking Consuming: 597 ms

2017-08-15 13:50

25]MALAYSIA, SEND ITEM ABROAD

2017-08-15 13:49

25]MALAYSIA, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin Country - Tracking Consuming: 305 ms

2017-08-15 13:50

25]MPC PMIH (KLIA), Item dispatched out Greece

2017-08-15 13:49

25]MPC PMIH (KLIA), Item processed MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 13:49

25]MPC PMIH (KLIA), Item processed at MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 11:17

25]MPC PMIH (KLIA), Item processed MPC PMIH (KLIA)

2017-08-15 11:17

25]MPC PMIH (KLIA), Item processed at MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 20:11

25]MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH, Item dispatched out MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 20:11

25]MPC BUTTERWORTH, Item dispatched out MPC PMIH (KLIA)

2017-08-11 17:47

25]MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH, Item processed

2017-08-11 13:07

25]POST OFFICE CARREFOUR, Item dispatched out MAIL PROCESSING CENTER BUTTERWORTH

2017-08-11 13:05

25]POST OFFICE CARREFOUR, Item posted over the counter

 

Εχει ερθει ελλδα? που εινα ? τελωνείο ?

Δεν εχει σκαναριστει ακομη στην Ελλαδα.

Εχεις μελλον.

15/8 εφυγε απο Μαλαισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω στείλει την έγκριση του ΕΟΦ με συστημένη επιστολή στο ΓΕΤΑ,έχω στείλει email...ακόμα τπτ για την προώθηση του δέματος...τι να κάνω;έχω απελπιστει,έκανα όλη την διαδικασία με την έγκριση την έστειλα και ακόμα τπτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 8 μπαταρίες ΑΑ που πλήρωσα 24 ευρώ από Ιαπωνία, μου ήρθε τελωνείο 22 ευρώ. Το δέμα (unregistered, απλό ταχυδρομείο) έκανε να έρθει 2.5 μήνες... Και έπαθα εγκεφαλικό εννοείται...!

Εισαι σιγουρος οτι ήταν unregistered?

Ανέβασε μια φωτο του δέματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο πάνω ένα παλικάρι είπε ότι από προχτές 2 του μηνός έφτασε εγκύκλιος στα ΕΛΤΑ που γράφει ότι καταργείται το 3 ευρω.

Οπότε κάτω από 22€ ψωνίζουμε άφοβα. Υπάρχει κάπου η εγκύκλιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο η σχετική εγκύκλιος. Είχα ρωτήσει σε υποκατάστημα ΕΛΤΑ αρχές της προηγούμενη εβδομάδα και το επιβεβαίωσαν. Για το πότε περίπου άρχισε να αποστέλλεται η εγκύκλιος, δεν είμαι σίγουρος, αλλά το πιθανότερο μετά τις 20 Αυγούστου. Πλέον, για δέματα μικρής αξίας που πέρασαν τελωνείο (και έχουν επάνω το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο") δεν χρεώνεστε το "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο" (3 ευρώ). Ακόμα και να σας έρθει ειδοποίηση να πληρώσετε για κάποιο δέμα μικρής αξίας (όπως ήρθε σε εμένα), όταν θα πάτε να το παραλάβετε δεν θα πληρώσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Λοιπον, παραγγελια απο Αμερικανικο Amazon, με επιλογη Standard International Shipping - No tracking, η οποια ηταν συνολικη αξια 29,47$, δηλαδη 25,90 ευρω δεν περασε εδω τελωνειο. Σε αυτο το ποσο δεν μου υπολογιζε import fees deposit η παραγγελια μου.

 

Μια παρατηρηση. Στο πακετο εχει δυο αυτοκολητα, που πιστευω οτι εκανε σταση στην Αγγλια και απο εκει το ξαναεστειλαν για εδω. Μηπως λοιπον, ακομα και εαν επιλεξεις AmazonGlobal Expedited Shipping οπου σου υπολογιζει και τελωνειο (import fees depost) να περναει απο αλλη χωρα γιαυτο και το εχουν προυπολογισμενο?

η άμαζον όταν πληρώνεις σου βγάζει τα έξοδα τελωνείου ανάλογα με τα είδη που έχεις αγοράσει. όσες φορές έχω αγοράσει από εκεί τα στέλνουν πάντα Αγγλία, τελωνείο γίνεται εκεί (υπάρχουν πολλά κερατιάτικα στην Ελλάδα) και μετά τα στέλνουν Ελλάδα. αποκλείεται να σου έχουν υπολογίζει τους δασμούς και ΦΠΑ χωρίς να σε έχουν ενημερώσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναρωτήσω:

 

Υπάρχει άνθρωπος που το δέμα του να έχει καθυστερήσει πάνω από 2 μήνες;

Δέμα μου από Αμερική έφτασε Ελλάδα 28 Ιούνη και από κει και μετά έχουν χαθεί τα ίχνη του.

Να σταματήσω να ελπίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναρωτήσω:

 

Υπάρχει άνθρωπος που το δέμα του να έχει καθυστερήσει πάνω από 2 μήνες;

Δέμα μου από Αμερική έφτασε Ελλάδα 28 Ιούνη και από κει και μετά έχουν χαθεί τα ίχνη του.

Να σταματήσω να ελπίζω;

 

Έχεις ελπίδες νομίζω :ph34r:

Εμένα στις 5 Αυγούστου έφθασε γράφοντας αυτό: "Arrival at Destination Post (Country: GR)" και έκτοτε κανένα νεότερο...

Κοντά είμαστε στις ημερομηνίες οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναρωτήσω:

 

Υπάρχει άνθρωπος που το δέμα του να έχει καθυστερήσει πάνω από 2 μήνες;

Δέμα μου από Αμερική έφτασε Ελλάδα 28 Ιούνη και από κει και μετά έχουν χαθεί τα ίχνη του.

Να σταματήσω να ελπίζω;

 

Το ότι έφθασε στην Ελλάδα 28 Ιούνη το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ; Γιατί αν δεν το βλέπεις στα ΕΛΤΑ , οπότε αν δεν έχει σκαναριστεί στην Ελλάδα, νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς. Σήμερα έκλεισα 93 ημέρες συνολικής αναμονής δέματος, το οποίο μάλλον θα παραλάβω αύριο ή μεθαύριο. Είχε σκαναριστεί αρχές Αυγούστου στην Ελλάδα, αλλά είχε σταλεί από Ιαπωνία αρχές Ιουνίου και προφανώς μετά από λίγο είχε φθάσει και Ελλάδα. Τώρα αν το 28 Ιούνη που βλέπεις είναι το σκανάρισμα στην Ελλάδα επειδή τότε άνοιξαν το σάκκο, καλό είναι να επικοινωνήσεις και να τους πιέσεις να μάθεις. Αν βέβαια θεωρείς ότι καθυστερεί αδικαιολόγητα, μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα και να ξεκινήσει αυτός αναζήτηση μέσω της υπηρεσίας που ανέλαβε το δέμα στην Αμερική, από το να περιμένεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άμαζον όταν πληρώνεις σου βγάζει τα έξοδα τελωνείου ανάλογα με τα είδη που έχεις αγοράσει. όσες φορές έχω αγοράσει από εκεί τα στέλνουν πάντα Αγγλία, τελωνείο γίνεται εκεί (υπάρχουν πολλά κερατιάτικα στην Ελλάδα) και μετά τα στέλνουν Ελλάδα. αποκλείεται να σου έχουν υπολογίζει τους δασμούς και ΦΠΑ χωρίς να σε έχουν ενημερώσει

 

Ακριβως αυτο λεω. Αρα Amazon.com (και οχι απο μεταπωλητη του Amazon.com) ειναι οκ οσον αφορα τις αγορες -εως το Brexit τουλαχιστον-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ελπίδες νομίζω :ph34r:

Εμένα στις 5 Αυγούστου έφθασε γράφοντας αυτό: "Arrival at Destination Post (Country: GR)" και έκτοτε κανένα νεότερο...

Κοντά είμαστε στις ημερομηνίες οπότε...

Δεν είμαστε κοντά.. 28 Ιούνη είπα, όχι Ιούλη. ;)

 

Το ότι έφθασε στην Ελλάδα 28 Ιούνη το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ; Γιατί αν δεν το βλέπεις στα ΕΛΤΑ , οπότε αν δεν έχει σκαναριστεί στην Ελλάδα, νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς. Σήμερα έκλεισα 93 ημέρες συνολικής αναμονής δέματος, το οποίο μάλλον θα παραλάβω αύριο ή μεθαύριο. Είχε σκαναριστεί αρχές Αυγούστου στην Ελλάδα, αλλά είχε σταλεί από Ιαπωνία αρχές Ιουνίου και προφανώς μετά από λίγο είχε φθάσει και Ελλάδα. Τώρα αν το 28 Ιούνη που βλέπεις είναι το σκανάρισμα στην Ελλάδα επειδή τότε άνοιξαν το σάκκο, καλό είναι να επικοινωνήσεις και να τους πιέσεις να μάθεις. Αν βέβαια θεωρείς ότι καθυστερεί αδικαιολόγητα, μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα και να ξεκινήσει αυτός αναζήτηση μέσω της υπηρεσίας που ανέλαβε το δέμα στην Αμερική, από το να περιμένεις.

 

Όχι στα ελτα.

Αν και ήταν απλό ταχυδρομείο, είχε ένα αμερικάνικο tracking μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Από κει και μετά δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction?qtc_tLabels1=UJ008026261US

(το περίεργο βέβαια είναι ότι δε λέει arrived στην Αθήνα, αλλά departed)

Οπότε σκέφτηκα δεν έχει νόημα να επικοινωνήσω με τον αποστολέα.

Αφού δείχνει ότι είναι Ελλάδα.

 

(πήρα 2 Blurays που ήταν περιορισμένη έκδοση, και έτυχε να τα έχουν και μισοτιμής για ένα μικρό διάστημα. 40€ :( )

Ακριβως αυτο λεω. Αρα Amazon.com (και οχι απο μεταπωλητη του Amazon.com) ειναι οκ οσον αφορα τις αγορες -εως το Brexit τουλαχιστον-

Και με το απλό shipping; Γιατί εκεί δε βγάζει έξοδα τελωνείου.

Μόνο στις 2 amazonglobal επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με το απλό shipping; Γιατί εκεί δε βγάζει έξοδα τελωνείου.

Μόνο στις 2 amazonglobal επιλογές.

 

Αυτο λεω και παραπανω. Με το απλο shipping και παρολο που δεν μου εβγαλε εξοδα τελωνειου το πακετο δειχνει οτι πηγε πρωτα Αγγλια και μετα Ελλαδα. Εχει 2 αυτοκολητα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...