Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε και άλλη επιστολή σήμερα από το ΓΕΤΑ σχετικά με το πρώτο πακέτο,ότι μπορώ με υπεύθυνη δήλωση να εκτελωνησω εως 3 συμπληρώματα διατροφής χωρίς έγκριση από ΕΟΦ,δεν με αφήνει να παραθέσω φωτογραφία της επιστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά για πείτε μου μια γνώμη τι έγινε το άνοιξαν είδαν ότι έχει εξαρτήματα κινητού τις 2  κάμερες του δλδ το ξαναπακέταραν και μου το στέλνουν ?

από ότι βλεπω όμως δεν πέρασε τελωνείο μήπως είδαν την περιγραφή και νόμιζαν ότι έπιασαν λαβράκι? για πείτε μου το έχετε ξαναδεί αυτό σε περιγραφή.

 

http://prntscr.com/ghtfdp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά για πείτε μου μια γνώμη τι έγινε το άνοιξαν είδαν ότι έχει εξαρτήματα κινητού τις 2  κάμερες του δλδ το ξαναπακέταραν και μου το στέλνουν ?

από ότι βλεπω όμως δεν πέρασε τελωνείο μήπως είδαν την περιγραφή και νόμιζαν ότι έπιασαν λαβράκι? για πείτε μου το έχετε ξαναδεί αυτό σε περιγραφή.

 

http://prntscr.com/ghtfdp

Μήπως ανοιξε/καταστραφηκε η συσκευασία κατά τη μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια. Μιας και ειχα δει ενα ποστ για το τελωνειο των ΕΛΤΑ πριν κανα μηνα η παραπανω και δε ξερω τι παιζει προς το παρον με το τελωνειο. Λεω να παραγγειλω ενα πληκτρολογιο αξιας 35ε απο gearbest. Η πιθανοτητα τελωνειου πλεον ειναι 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα priority line-eu express για να μη κλαιμε μετα

Σωστά, αλλά κανείς πλέον δεν δίνει εγγυήσεις. Είναι μεν ασφαλής τρόπος αλλά το gearbest πχ, πότε δεν το επισημοποίησε ότι δεν περνάει ΠΟΤΕ τελωνείο.

Αρα priority line-eu express για να μη κλαιμε μετα

Σωστά, αλλά κανείς πλέον δεν δίνει εγγυήσεις. Είναι μεν ασφαλής τρόπος αλλά το gearbest πχ, πότε δεν το επισημοποίησε ότι δεν περνάει ΠΟΤΕ τελωνείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά κανείς πλέον δεν δίνει εγγυήσεις. Είναι μεν ασφαλής τρόπος αλλά το gearbest πχ, πότε δεν το επισημοποίησε ότι δεν περνάει ΠΟΤΕ τελωνείο.

Σωστά, αλλά κανείς πλέον δεν δίνει εγγυήσεις. Είναι μεν ασφαλής τρόπος αλλά το gearbest πχ, πότε δεν το επισημοποίησε ότι δεν περνάει ΠΟΤΕ τελωνείο.

Πως να περασει τελωνειο ομως εφοσον θα ερθει απο ευρωπη με λιγα λογια? Την αποστολη απο κινα σε καποια αλλη χωρα ευρωπης την αναλαμβανουν αυτοι ετσι δεν ειναι? Το δεμα οταν φτασει ελλαδα θα αναγραφεται επανω οτι ερχεται απο ευρωπη σωστα? Διορθωσε με αν κανω κατι λαθος.. Σ ευχαριστω για τις απαντησεις παντως παιδια

 

 

επισης αλλη μια ερωτηση. Ποντικι αξιας 19.70 στο ebay μιας και ειναι κατω απο 22ε παλι εχει πιθανοτητα να περασει? To ιδιο ποντικι πουλιεται και 22ε ισως και παραπανω απο αλλους πωλητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα δέμα από Κίνα και στο τρακινκ σήμερα βλέπω τα παρακάτω, μπορούμε να καταλάβουμε αν πέρασε από τελωνείο;

 

6/9/2017, 18:32:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)

6/9/2017, 14:39:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

6/9/2017, 12:39:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/9/2017, 10:05:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

25/8/2017, 14:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/8/2017, 12:41:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα δέμα από Κίνα και στο τρακινκ σήμερα βλέπω τα παρακάτω, μπορούμε να καταλάβουμε αν πέρασε από τελωνείο;

 

6/9/2017, 18:32:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)

6/9/2017, 14:39:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

6/9/2017, 12:39:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/9/2017, 10:05:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

25/8/2017, 14:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/8/2017, 12:41:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

δεν περασε φιλος, εισαι κομπλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά για πείτε μου μια γνώμη τι έγινε το άνοιξαν είδαν ότι έχει εξαρτήματα κινητού τις 2  κάμερες του δλδ το ξαναπακέταραν και μου το στέλνουν ?

από ότι βλεπω όμως δεν πέρασε τελωνείο μήπως είδαν την περιγραφή και νόμιζαν ότι έπιασαν λαβράκι? για πείτε μου το έχετε ξαναδεί αυτό σε περιγραφή.

 

http://prntscr.com/ghtfdp

 

Περίεργο μου φαίνεται να μεταφέρουν το περιεχόμενο σε άλλη συσκευασία όπως αναφέρει. Μάλλον κάτι άλλο θα εννοούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει κινητό από gearbest και έχει κολλήσει από τις 4/7 γράφοντας στο tracking Κ.ΑΤ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ. Έχω πάρει τηλέφωνα έχω στείλει mail αλλά δε μου λεν τίποτα. Είναι κανείς άλλος στην ίδια μοίρα;Τί κάνω πέρα απο το να περιμένω;; help!

   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αναφέρονται ειδικά τα συμπληρώματα διατροφής και κάθε άλλη ειδική περίπτωση αφού είναι τόσο γενική η διατύπωση στην ΚΥΑ:

 

...εφαρμόζονται οι εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί μέτρων εμπορικής πολιτικής, απαγορεύσεων ή περιορισμών, ειδικών καθεστώτων, σύμφωνα με την διεθνή, ενωσιακή και εθνική νομοθεσία

Γιατί υπέθεσα ότι όλα τα αγαθά που εμπίπτουν σε δασμούς και φόρους λόγω εθνικής αλλά όχι ευρωπαϊκής νομοθεσίας θα αναφέρονταν στην εγκύκλιο ως γενικός κανόνας και όχι μεμονωμένα κατ επιλογή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωμη παιδια γ'αυτο

Η παραγγελία έγινε 14/8 από TOMTOP, ένα χειριστήριο για drone άξιας 111 ευρώ

 

2017-09-05 00:00      Λάος, το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού

2017-08-28 00:00      Λάος, αποστολή αναχώρησε από το αεροδρόμιο

2017-08-26 07:14      laospost, Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος LAVTEA, εξαγωγή του διεθνούς ταχυδρομείου

2017-08-25 10:53      laospost, του Λάος δημοκρατικής δημοκρατίας LAVTEA, ρεσεψιόν

2017-08-23 21:10       Λάος, ανακοίνωσε δεδομένων ανεβάσει

 

 

Τι ακριβως σημαινει το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...