Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια γνωμη παιδια γ'αυτο

Η παραγγελία έγινε 14/8 από TOMTOP, ένα χειριστήριο για drone άξιας 111 ευρώ

 

 

2017-09-05 00:00      Λάος, το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού[/size]

2017-08-28 00:00      [/size]Λάος, αποστολή αναχώρησε από το αεροδρόμιο[/size]

2017-08-26 07:14      [/size]laospost, Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος LAVTEA, εξαγωγή του διεθνούς ταχυδρομείου[/size]

2017-08-25 10:53      [/size]laospost, του Λάος δημοκρατικής δημοκρατίας LAVTEA, ρεσεψιόν[/size]

2017-08-23 21:10       [/size]Λάος, ανακοίνωσε δεδομένων ανεβάσει[/size]

 

 

Τι ακριβως σημαινει το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού?[/size]

 

 

 

 

 

τι χειρηστηριο ειναι αυτο????ποιο ειναι το μαγαζι νασ ριξω μια ματια.........ευχ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει κινητό από gearbest και έχει κολλήσει από τις 4/7 γράφοντας στο tracking Κ.ΑΤ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ. Έχω πάρει τηλέφωνα έχω στείλει mail αλλά δε μου λεν τίποτα. Είναι κανείς άλλος στην ίδια μοίρα;Τί κάνω πέρα απο το να περιμένω;; help!

   

 

Δεδομένου ότι παίρνουν μάλλον τα δέματα σε τυχαία σειρά μπορεί να είσαι υπερβολικά άτυχος και να έχεις φτάσει στο δίμηνο καθυστέρησης. Σε λίγο καιρό όπως πάει θα περιμένουμε κανά χρόνο για να πάρουμε αυτά που έχουμε παραγγείλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω καποια πακετα απο Ιαπωνια που ειχαν κολλησει στο τελωνειο απο τελη Ιουνη. Ειναι και καποια αλλα απο αρχες Ιουνη, που βγαζουν ειδοποιηση πως ειναι καθοδον προς τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου πειτε αν με αυτο εδω υπαρχει περιπτωση να χω θεμα στο τελωνειο? http://www.ebay.com/itm/Logitech-G102-PRODIGY-Game-Mouse-6-000DPI-RGB-Color-LED-Customizing-FPS-Gaming-/192289987865?var=&hash=item2cc5605d19:m:mkeLsTALQoclYvjQYvd1pAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα 4 από τα πακέτα που περιμένω από Ιαπωνία. Από αυτά μόνο ένα πέρασε τελωνείο. Η αξία CIF που είχα πληρώσει - υπάρχει αναλυτικότατο customs declaration επάνω στο πακέτο - ήταν στα 104,8 ευρώ. Παρ'όλ'αυτά το πακέτο κοστολογήθηκε στα 117,23 ευρώ - σχεδόν 13 ευρώ πάνω από την πραγματική του αξία - και χρεώθηκα 43,14 ευρώ (ΦΠΑ + τέλος εκτελωνισμού).

Τα υπόλοιπα τρία πακέτα δεν εκτελωνίστηκαν. Όσο για το χρόνο αναμονής, το πακέτο που εκτελωνίστηκε είχε περάσει τους 3 μήνες, τα δύο είχαν περάσει τους 2 μήνες και το τέταρτο ήταν στις 50 ημέρες. Περιμένω και άλλα πακέτα τα οποία προς το παρόν είναι άφαντα αν και κάποια εστάλησαν την ίδια περίοδο με τα προαναφερόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου πειτε αν με αυτο εδω υπαρχει περιπτωση να χω θεμα στο τελωνειο? http://www.ebay.com/itm/Logitech-G102-PRODIGY-Game-Mouse-6-000DPI-RGB-Color-LED-Customizing-FPS-Gaming-/192289987865?var=&hash=item2cc5605d19:m:mkeLsTALQoclYvjQYvd1pAA

Κανεις δεν μπορει να σου πει με ακριβεια.

Θα ελεγα μαλλον οχι , αλλα ειναι ενα ρισκο που θα πρεπει να παρεις η οχι , πλεον ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, αν το ξενο ταχυδρομειο στο tracking του γραφει οτι εφτασε Ελλαδα, αλλα τα ΕΛΤΑ δεν λενε τιποτα παει να πει οτι οντως εφτασε Ελλαδα και περιμενει να παει τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σημαίνει ότι μπορεί να έφτασε ο σάκος στην Ελλάδα αλλά δεν ανοίχτηκε ακόμη για να σκαναριστούν τα δέματα που έχει.

Μετά αρχίζει η διαλογή των δεμάτων που θα πάνε στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στειλανε (ιδιώτης) ενα δεμα με προιον μεταχ/νο απο USA με το αμερικανικο ταχυδρομειο (usps). Ο γνωστος μου, ειπε οτι το εστειλε με priority express,αν δε κανω λαθος, και οτι θα ερθει σε 3-5 μερες εδω. Πληρωσε 105 δολλαρια. Oντως ισχυει αυτο δηλαδη σε 5 μερες και τι μελει γενεσθαι οταν ερθει στα ΕΛΤΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στειλανε (ιδιώτης) ενα δεμα με προιον μεταχ/νο απο USA με το αμερικανικο ταχυδρομειο (usps). Ο γνωστος μου, ειπε οτι το εστειλε με priority express,αν δε κανω λαθος, και οτι θα ερθει σε 3-5 μερες εδω. Πληρωσε 105 δολλαρια. Oντως ισχυει αυτο δηλαδη σε 5 μερες και τι μελει γενεσθαι οταν ερθει στα ΕΛΤΑ; 

 

Έχουμε συζητήσει αρκετά το θέμα αυτό και τελικά βλέπω ότι προχώρησες στην αγορά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψεις εύκολα με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...