Προς το περιεχόμενο
Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο

tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορειτε να μου πειτε αν με αυτο εδω υπαρχει περιπτωση να χω θεμα στο τελωνειο? http://www.ebay.com/itm/Logitech-G102-PRODIGY-Game-Mouse-6-000DPI-RGB-Color-LED-Customizing-FPS-Gaming-/192289987865?var=&hash=item2cc5605d19:m:mkeLsTALQoclYvjQYvd1pAA

Κανεις δεν μπορει να σου πει με ακριβεια.

Θα ελεγα μαλλον οχι , αλλα ειναι ενα ρισκο που θα πρεπει να παρεις η οχι , πλεον ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Απαντήσεις 13,3k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρα, αν το ξενο ταχυδρομειο στο tracking του γραφει οτι εφτασε Ελλαδα, αλλα τα ΕΛΤΑ δεν λενε τιποτα παει να πει οτι οντως εφτασε Ελλαδα και περιμενει να παει τελωνειο;

Όχι, σημαίνει ότι μπορεί να έφτασε ο σάκος στην Ελλάδα αλλά δεν ανοίχτηκε ακόμη για να σκαναριστούν τα δέματα που έχει.

Μετά αρχίζει η διαλογή των δεμάτων που θα πάνε στο τελωνείο.

Μου στειλανε (ιδιώτης) ενα δεμα με προιον μεταχ/νο απο USA με το αμερικανικο ταχυδρομειο (usps). Ο γνωστος μου, ειπε οτι το εστειλε με priority express,αν δε κανω λαθος, και οτι θα ερθει σε 3-5 μερες εδω. Πληρωσε 105 δολλαρια. Oντως ισχυει αυτο δηλαδη σε 5 μερες και τι μελει γενεσθαι οταν ερθει στα ΕΛΤΑ; 

Μου στειλανε (ιδιώτης) ενα δεμα με προιον μεταχ/νο απο USA με το αμερικανικο ταχυδρομειο (usps). Ο γνωστος μου, ειπε οτι το εστειλε με priority express,αν δε κανω λαθος, και οτι θα ερθει σε 3-5 μερες εδω. Πληρωσε 105 δολλαρια. Oντως ισχυει αυτο δηλαδη σε 5 μερες και τι μελει γενεσθαι οταν ερθει στα ΕΛΤΑ; 

Έχουμε συζητήσει αρκετά το θέμα αυτό και τελικά βλέπω ότι προχώρησες στην αγορά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψεις εύκολα με το τελωνείο.

Το ξέρω φίλε μου ότι έχει συζητηθεί αλλά αυτός από κει με διαβεβαίωσε ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα... Ας αναλάβει τα μετά. Αυτό το ξεκαθάρισα καιρό τώρα. Θα ενημερώσω.

Όχι, σημαίνει ότι μπορεί να έφτασε ο σάκος στην Ελλάδα αλλά δεν ανοίχτηκε ακόμη για να σκαναριστούν τα δέματα που έχει.

Μετά αρχίζει η διαλογή των δεμάτων που θα πάνε στο τελωνείο.

Και παιζει να εχουν ερθει διαφορα δεματα σε διαφορετικες ημερομηνιες και να μην εχουν ανοιχτει ολοι αυτοι οι σακοι; 

Γιατι περιμενο 3 δεματα, postNL, το ενα εφτασε 24/8, το αλλο 27/8 και το τριτο 2/9.

Αλλα που δεν ηταν registered εχουν αρχισει και ερχονται σιγα σιγα. 

Παρελαβα και εγω καποια πακετα απο Ιαπωνια που ειχαν κολλησει στο τελωνειο απο τελη Ιουνη. Ειναι και καποια αλλα απο αρχες Ιουνη, που βγαζουν ειδοποιηση πως ειναι καθοδον προς τα ΕΛΤΑ.

Άρα έχω και γω ελπίδα που έχει φτάσει από 28 Ιούνη και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα!

Πως δεν διαβαζω! Τα παντα διαβαζω! Απλα μου κανει εντυπωση να μου ερχονται συνεχεια πακετα και να εχουν κολλησει καποια.

Πως δεν διαβαζω! Τα παντα διαβαζω! Απλα μου κανει εντυπωση να μου ερχονται συνεχεια πακετα και να εχουν κολλησει καποια.

Είναι ένα μυστήριο πως ανοίγουν οι σάκοι με τυχαία σειρά και δεν τηρούν κάποια σειρά ανάλογα με την ημερομηνία. Το κακό αν έχω καταλάβει σωστά είναι ότι αυτό γίνεται 2 φορές. 1η για τους σάκους που θα σκαναριστούν και μετά ξανά για τον εκτελωνισμό. Οπότε κάποιοι μπορεί να είναι τυχεροί στην πρώτη φάση ή στη δεύτερη κάποιοι σε όλες και κάποιοι να περιμένουν μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.