Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καμμια, απλα το εκανα ολο κοπυ γιατι δεν μπορουσα να το ξεχωρισω απο το τηλεφωνο....ασε να περναει και τιποτα ντουκου

 

Η παράθεση ενός post σημαίνει ότι απαντάμε/σχολιάζουμε/συζητάμε το συγκεκριμένο και όχι ότι δεν μπορούσαμε να βρούμε από το κινητό αυτό που έπρεπε και πήραμε ένα στην τύχη.

 

Εάν δεν μπορείς, μην το κάνεις, γιατί δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν.

Και άσε τις ... συμβουλές αυτού του τύπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η παράθεση ενός post σημαίνει ότι απαντάμε/σχολιάζουμε/συζητάμε το συγκεκριμένο και όχι ότι δεν μπορούσαμε να βρούμε από το κινητό αυτό που έπρεπε και πήραμε ένα στην τύχη.

 

Εάν δεν μπορείς, μην το κάνεις, γιατί δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν.

Και άσε τις ... συμβουλές αυτού του τύπου.

το διορθωσα  το ποστ ..... ουδεις αλανθαστος....ειπες ποιο πολλα αποτι χρειαζοταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάπου διάβασα πως ακόμα και για δέματα του 1 € απο κίνα  (θήκες κλπ) κάποιοι πλήρωσαν φόρους 3-4 ευρώ.. Γίνεται αυτό? Δεν έχει όριο 22 ευρώ? ή απλά το κοστολογούν όπως θέλουν για να το φορολογήσουν? Εμένα πάντως δεν μου έτυχε τπτ τέτοιο.. 

Επίσης απο Αγγλία ξέρει κανένας τι γίνεται με το θέμα του brexit και τα τελωνεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάπου διάβασα πως ακόμα και για δέματα του 1 € απο κίνα  (θήκες κλπ) κάποιοι πλήρωσαν φόρους 3-4 ευρώ.. Γίνεται αυτό? Δεν έχει όριο 22 ευρώ? ή απλά το κοστολογούν όπως θέλουν για να το φορολογήσουν? Εμένα πάντως δεν μου έτυχε τπτ τέτοιο.. 

Επίσης απο Αγγλία ξέρει κανένας τι γίνεται με το θέμα του brexit και τα τελωνεία?

Από Αγγλία δεν πληρώνεις τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο gearbest 12,62 πακέτο, με δωρεάν μεταφορικά - υπάρχει πιθανότητα να περάσει απο τελωνείο;   να διαλέξω αλλο τρόπο αποστολής ;

To ίδιο και εγώ δωρεάν απο banggood. πειτε μας plz :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν μια επιστολή απο το τελώνιο του αεροδρομίου και μου ζητάνε να τους στείλω το τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς απο το paypal. Να τα στείλω η συστημένα η με email. Τι να κάνω .Το πόσο αγοράς ειναι 24,76 δολάρια. Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω να την  στείλω  την απόδειξη η οχι.Μου έδωσαν προθεσμία 10 μέρες .Όποιος ξέρει ας βοηθήσει ευχαριστω...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προϊόν αξίας 7.99$ από bangood, αξίζει να δώσω τα έξτρα 2.21$ για priority direct mail και να μην περάσει σίγουρα τελωνείο ή όχι λόγω πολύ μικρού ποσού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν μια επιστολή απο το τελώνιο του αεροδρομίου και μου ζητάνε να τους στείλω το τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς απο το paypal. Να τα στείλω η συστημένα η με email. Τι να κάνω .Το πόσο αγοράς ειναι 24,76 δολάρια. Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω να την  στείλω  την απόδειξη η οχι.Μου έδωσαν προθεσμία 10 μέρες .Όποιος ξέρει ας βοηθήσει ευχαριστω...........

Φυσικά και να τα στείλεις, διαφορετικά ο τελώνης ανάλογα με το είδος θα βαλει μια στατιστική αξία στο πακέτο (συνήθως μεγαλύτερη απο την πραγματική) και θα πληρώσεις 12 + 24% της αξίας (εφόσον η τιμή που θα σου βάλει είναι <150).  

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρήσει οτι το πακέτο σου έχει αξία < 22 και να περάσει ατελώς, αλλά χλωμό το βλέπω.

Στην περίπτωσή σου  πάντως αν στείλεις τα χαρτιά θα πληρώσεις 12 + 24% (24,76)= 17,94

 

Τι προιόν είναι (εάν θέλεις να μας πεις) και απο ποιά χώρα; (Κινα ή Αμερική);  Είσαι ο 1ος στο φόρουμ που αναφέρει οτι του ζητήσαν απόδειξη αγοράς πριν τον εκτελωνισμό...ενδιάφερον !   :confused:  Μηπως αλλάζει κατι προς το καλύτερο και ποιο λογικό μετά τα τσουνάμι διαμαρτυριών για "φουσκωμένους" εκτελωνισμούς ;  Ενημέρωσε μας αν θες... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και να τα στείλεις, διαφορετικά ο τελώνης ανάλογα με το είδος θα βαλει μια στατιστική αξία στο πακέτο (συνήθως μεγαλύτερη απο την πραγματική) και θα πληρώσεις 12 + 24% της αξίας (εφόσον η τιμή που θα σου βάλει είναι <150).  

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρήσει οτι το πακέτο σου έχει αξία < 22 και να περάσει ατελώς, αλλά χλωμό το βλέπω.

Στην περίπτωσή σου  πάντως αν στείλεις τα χαρτιά θα πληρώσεις 12 + 24% (24,76)= 17,94

 

Τι προιόν είναι (εάν θέλεις να μας πεις) και απο ποιά χώρα; (Κινα ή Αμερική);  Είσαι ο 1ος στο φόρουμ που αναφέρει οτι του ζητήσαν απόδειξη αγοράς πριν τον εκτελωνισμό...ενδιάφερον !   :confused:  Μηπως αλλάζει κατι προς το καλύτερο και ποιο λογικό μετά τα τσουνάμι διαμαρτυριών για "φουσκωμένους" εκτελωνισμούς ;  Ενημέρωσε μας αν θες... 

Το προϊών είναι  υγρά για ηλεκτρονικό τσιγάρο και ερχεται απο την Κίνα. Είχα παραγγείλει δυο πακετάκια το ενα το παρέλαβα κανονικά χωρίς τελώνιο άλλα για το άλλο μου στείλανε αυτό το χαρτί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και να τα στείλεις, διαφορετικά ο τελώνης ανάλογα με το είδος θα βαλει μια στατιστική αξία στο πακέτο (συνήθως μεγαλύτερη απο την πραγματική) και θα πληρώσεις 12 + 24% της αξίας (εφόσον η τιμή που θα σου βάλει είναι <150).  

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρήσει οτι το πακέτο σου έχει αξία < 22 και να περάσει ατελώς, αλλά χλωμό το βλέπω.

Στην περίπτωσή σου  πάντως αν στείλεις τα χαρτιά θα πληρώσεις 12 + 24% (24,76)= 17,94

 

Τι προιόν είναι (εάν θέλεις να μας πεις) και απο ποιά χώρα; (Κινα ή Αμερική);  Είσαι ο 1ος στο φόρουμ που αναφέρει οτι του ζητήσαν απόδειξη αγοράς πριν τον εκτελωνισμό...ενδιάφερον !   :confused:  Μηπως αλλάζει κατι προς το καλύτερο και ποιο λογικό μετά τα τσουνάμι διαμαρτυριών για "φουσκωμένους" εκτελωνισμούς ;  Ενημέρωσε μας αν θες... 

Εννοείς μάλλον 15 και όχι 12.

 

Πράγματι ενδιαφέρον ότι πήρες επιστολή. Έχουν γίνει αναφορές για διαδικασίες αναδασμολόγησης (δεν έχω δει βέβαια κάποιο ποστ για το τι έγινε τελικά, πόσο πήρε η διαδικασία κτλ) αλλά όχι κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου έστειλαν μια επιστολή απο το τελώνιο του αεροδρομίου και μου ζητάνε να τους στείλω το τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς απο το paypal. Να τα στείλω η συστημένα η με email. Τι να κάνω .Το πόσο αγοράς ειναι 24,76 δολάρια. Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω να την  στείλω  την απόδειξη η οχι.Μου έδωσαν προθεσμία 10 μέρες .Όποιος ξέρει ας βοηθήσει ευχαριστω...........

Στελνεις κανονικα την αποδειξη

κανονικα δεν θα πρεπει αν πλήρωσεις τελωνειο γιατι τα 24 δολαρια με την σημερινη ισοτιμια ειναι κατι λιγοτερο απο 20 ευρω , οποτε εισαι κατω απο το 22 ευρω που δεν εχει εξτρα χρεωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και να τα στείλεις, διαφορετικά ο τελώνης ανάλογα με το είδος θα βαλει μια στατιστική αξία στο πακέτο (συνήθως μεγαλύτερη απο την πραγματική) και θα πληρώσεις 12 + 24% της αξίας (εφόσον η τιμή που θα σου βάλει είναι <150).  

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρήσει οτι το πακέτο σου έχει αξία < 22 και να περάσει ατελώς, αλλά χλωμό το βλέπω.

Στην περίπτωσή σου  πάντως αν στείλεις τα χαρτιά θα πληρώσεις 12 + 24% (24,76)= 17,94

 

Τι προιόν είναι (εάν θέλεις να μας πεις) και απο ποιά χώρα; (Κινα ή Αμερική);  Είσαι ο 1ος στο φόρουμ που αναφέρει οτι του ζητήσαν απόδειξη αγοράς πριν τον εκτελωνισμό...ενδιάφερον !   :confused:  Μηπως αλλάζει κατι προς το καλύτερο και ποιο λογικό μετά τα τσουνάμι διαμαρτυριών για "φουσκωμένους" εκτελωνισμούς ;  Ενημέρωσε μας αν θες... 

Τα 12+φπα πως βγαίνει. Πότε πληρώνουμε τελώνιο απο ποιο ποσό και πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...