Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα παμε ε; το τελωνειο το γλιτσαμε ε; και ποτε ερχεται;  

 

 

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 605 ms

2017-09-11 08:56

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-09-09 11:47

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-09-08 20:37

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-09-08 09:22

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-02 08:10

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 4310 ms

2017-09-08 12:22

The item has been processed in the country of destination

2017-09-05 13:10

The item has arrived in the country of destination

2017-09-02 17:52

The item is on transport to the country of destination

2017-09-02 08:10

The item is at the PostNL sorting center

2017-09-02 08:10

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-25 04:01

The item is pre-advised

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιοι πληρωσαν πολλα στα τελωνεια και το πηραν κατακαρδα.. :P

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/emprhstikh-epithesh-me-gkazakia-sta-el-ta-amaroysioy.4840258.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα την παραγγελια από iherb.Η παραγγελια έκανε 59 ευρώ την κοστολογήσαν 84 με το έτσι θέλω και πλήρωσα 35 ευρώ για το τελωνείο.15 εκτελωνισμός και 20 το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα την παραγγελια από iherb.Η παραγγελια έκανε 59 ευρώ την κοστολογήσαν 84 με το έτσι θέλω και πλήρωσα 35 ευρώ για το τελωνείο.15 εκτελωνισμός και 20 το ΦΠΑ.

 

εδω ποσο κοστιζουν αυτα που αγορασες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα την παραγγελια από iherb.Η παραγγελια έκανε 59 ευρώ την κοστολογήσαν 84 με το έτσι θέλω και πλήρωσα 35 ευρώ για το τελωνείο.15 εκτελωνισμός και 20 το ΦΠΑ.

 

 

πω ρε φιλε !!!!

 

βαρανε και το iherb? καμια ελπιδα!

 

τι γινεται ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω μια τσάντα από aliexpress η μια έχει 24.69$ και η άλλη 21.99$. Θα αγοράσω μια από τις δύο. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο ή κάτι επιπλέον;

Όποια και να αγοράσεις είσαι κομπλέ (εφόσον είναι κάτω από 22€ η αξία μαζί με τα μεταφορικά, που εν προκειμένω είναι αν είναι free το shipping).

 

Απ' όσο ξέρουμε αυτά τα προϊόντα δεν είναι τόσο στο στόχαστρο, αλλά τα ηλεκτρονικά είδη (κινητά κ.α.). Επομένως, ακόμα και αν τύχει να θεωρήσουν ότι κοστίζει περισσότερο πας μετά για αναδασμολόγηση (οπότε και θα αργήσει αρκετά η παράδοση μετά) όπου τους δείχνεις ότι όντως έκανε κάτω από 22€ και καθαρίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες! Θελω να αγορασω απο ebay μετα απο εναν χρονοι ζελατινες για το κινητο και μικροαντικειμενα... Επειδη εχω χασει επεισοδια,τι πληρωνω εξτρα? Ειμαι απο Θεσσαλονικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες! Θελω να αγορασω απο ebay μετα απο εναν χρονοι ζελατινες για το κινητο και μικροαντικειμενα... Επειδη εχω χασει επεισοδια,τι πληρωνω εξτρα? Ειμαι απο Θεσσαλονικη!

Συμφωνα με τον τιμοκαταλογο της ΕΛΤΑ αν ειναι κατω απο 22 τιποτα... πρεπει να περασει ετσι

 

Κρατα αποδειξεις απο το Paypal μπορει να τις ζητησουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τον τιμοκαταλογο της ΕΛΤΑ αν ειναι κατω απο 22 τιποτα... πρεπει να περασει ετσι

 

Κρατα αποδειξεις απο το Paypal μπορει να τις ζητησουν 

Eννοειται εκτος ευρωπαικης ενωσης ετσι? thanx

Eννοειται εκτος ευρωπαικης ενωσης ετσι? thanx

Επισης κατι για 3ευρα ισχυει? Τελος που υπαρχει αυτος ο καταλογος να τον δω? Ειναι επισημος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αποστολές με courier είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό.

 

Αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις με την UPS πριν κάνεις την εξουσιοδότηση είναι αν θα σε χρεώσουν αμοιβή εκτελωνιστή (πολύ πιθανόν), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Επίσης τι θα σε χρεώσουν σε περίπτωση που κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό (εάν μπορείς και θέλεις).

Δεν τους ρώτησα αν θα με χρεώσουν.

Μου είπαν από μόνοι τους ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι πληρωμένα από τον προμηθευτή και πως δεν θα χρειαστεί να πληρώσω.

Λες να τους ρωτήσω και για αυτά που ανέφερες (αμοιβή εκτελωνιστή κτλ)?

 

Το κακό είναι πως για να κάνω ηλεκτρονική εξουσιοδότηση πρέπει να έχω κωδικούς στο Taxis net και δεν έχω, οπότε πρέπει να πάω στην Εφορία... Υπάρχει τρόπος να κάνω ηλεκτρονική εξουσιοδότηση χωρίς να έχω κωδικούς στο Taxis net?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βγει νεος τιμοκαταλογος για τα ελτα για της χρεωσεις επειδη αναλαμβανουν να κανουν τους εκτελωνισμους

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

για ποσα εως 22 ευρω για εμπορικες συναλαγες ισχυει ατελια (τουλαχιστον προς το παρων)

απο 22 εως 150 ευρω ειναι 15 ευρω για τα ελτα + το φπα αναλογα την αξια CIF

150-500 20 ευρω για τα ελτα + το φπα + δασμους (2,5%)

500-1000 25 ευρω +φπα + δασμους (2,5%)

 

 

δηλαδη για ενα ποσο CIF 100 ευρω , θα πρεπει καποιος να πληρωσει 24 ευρω ΦΠΑ+15 ευρω για τα ελτα δηλαδη 39 ευρω

η αξια CIF υπολογιζεται απο την αξια του προιοντως + μεταφορικα + ασφαλιση δεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ρώτησα αν θα με χρεώσουν.

Μου είπαν από μόνοι τους ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι πληρωμένα από τον προμηθευτή και πως δεν θα χρειαστεί να πληρώσω.

Λες να τους ρωτήσω και για αυτά που ανέφερες (αμοιβή εκτελωνιστή κτλ)?

 

Το κακό είναι πως για να κάνω ηλεκτρονική εξουσιοδότηση πρέπει να έχω κωδικούς στο Taxis net και δεν έχω, οπότε πρέπει να πάω στην Εφορία... Υπάρχει τρόπος να κάνω ηλεκτρονική εξουσιοδότηση χωρίς να έχω κωδικούς στο Taxis net?

 

Άλλο τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ στην ουσία) και άλλο τα έξοδα μιας courier, που στα έγραψα.

Για την εξουσιοδότηση θα αποφασίσεις πρώτα αν μπορείς να κάνεις τον εκτελωνισμό και αν όχι θα συνεννοηθείς με την courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες

 

Πήγα σήμερα κι εγώ ανυποψίαστος να παραλάβω το δέμα του iherb από τα ΕΛΤΑ (με ενάμησι μήνα καθυστέρηση) και αντ'αυτού μου έδωσαν μια επιστολή που μου ζητούσε να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός του δέματος. Ξαφνιάστηκα λίγο γιατί ποτέ στο παρελθόν δεν είχα τέτοια θέματα με το site, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ, είναι σχετικά φρέσκο το εν λόγω νταβατζιλίκι.

 

Η συνολική αξία της παραγγελίας ήταν 63 ευρώ, που έχουν πληρωθεί ήδη, και υπόκειται στον ΦΕΚ Β 1526 σχετικά με συμπληρώματα/καλλυντικά. Η επιστολή δεν ανέφερε σε κανένα σημείο κάποια έξτρα χρεωση, αλλά η υπεύθυνη δήλωση λέει ξεκάθαρα ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για "ότιδήποτε προκύψει". Έτσι όπως το γράφουν, η προφανής ερμηνεία είναι ότι ο παραλήπτης απαλλάσει ουσιαστικά τον ΕΟΦ από ευθύνες σε περίπτωση που προκύψει κάποιο πρόβλημα μέσα από τη χρήση των συμπληρωμάτων/φαρμάκων, μιας και δεν ελέγχονται. Είμαι αρκετά σίγουρος όμως, πως το μόνο πράγμα που θα "προκύψει" είναι τα λεφτά που θα ζητήσουν για τη λήξη της ομηρίας των προϊόντων που έχω ήδη πληρώσει. Τέλος πάντων, εκνευρίζομαι μόνο που τα γράφω.

 

Απ'ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας το νήμα, θα χρειαστεί να πληρώσω ακόμα 15 ευρώ, +ΦΠΑ στα 63 ευρώ. Υποθέτω πως αυτό είναι 23% δλδ άλλα 15 περίπου;

Ξέρει κανείς πόσο περίπου θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η διαδικασία; Στέλνοντας τη δήλωση με e-mail σήμερα, θα παραλάβω μεσα στις επόμενες 2-3 μέρες, ή θα τα κρατήσουν κανένα τρίμηνο να λήξουν κιόλας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα παίδες

 

Πήγα σήμερα κι εγώ ανυποψίαστος να παραλάβω το δέμα του iherb από τα ΕΛΤΑ (με ενάμησι μήνα καθυστέρηση) και αντ'αυτού μου έδωσαν μια επιστολή που μου ζητούσε να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός του δέματος. Ξαφνιάστηκα λίγο γιατί ποτέ στο παρελθόν δεν είχα τέτοια θέματα με το site, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ, είναι σχετικά φρέσκο το εν λόγω νταβατζιλίκι.

 

Η συνολική αξία της παραγγελίας ήταν 63 ευρώ, που έχουν πληρωθεί ήδη, και υπόκειται στον ΦΕΚ Β 1526 σχετικά με συμπληρώματα/καλλυντικά. Η επιστολή δεν ανέφερε σε κανένα σημείο κάποια έξτρα χρεωση, αλλά η υπεύθυνη δήλωση λέει ξεκάθαρα ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για "ότιδήποτε προκύψει". Έτσι όπως το γράφουν, η προφανής ερμηνεία είναι ότι ο παραλήπτης απαλλάσει ουσιαστικά τον ΕΟΦ από ευθύνες σε περίπτωση που προκύψει κάποιο πρόβλημα μέσα από τη χρήση των συμπληρωμάτων/φαρμάκων, μιας και δεν ελέγχονται. Είμαι αρκετά σίγουρος όμως, πως το μόνο πράγμα που θα "προκύψει" είναι τα λεφτά που θα ζητήσουν για τη λήξη της ομηρίας των προϊόντων που έχω ήδη πληρώσει. Τέλος πάντων, εκνευρίζομαι μόνο που τα γράφω.

 

Απ'ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας το νήμα, θα χρειαστεί να πληρώσω ακόμα 15 ευρώ, +ΦΠΑ στα 63 ευρώ. Υποθέτω πως αυτό είναι 23% δλδ άλλα 15 περίπου;

Ξέρει κανείς πόσο περίπου θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η διαδικασία; Στέλνοντας τη δήλωση με e-mail σήμερα, θα παραλάβω μεσα στις επόμενες 2-3 μέρες, ή θα τα κρατήσουν κανένα τρίμηνο να λήξουν κιόλας;

Aν δεν υπερτιμολογησουν ναι ειναι 24% το φπα και βγαινει στα 15,12 ευρω + 15 ευρω το τελωνειο δηλαδη 30 ευρω εξτρα θα πρεπει να δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα 13 δεματα απο Ιαπωνια. Ημερημηνιες απο αρχες Ιουνη μεχρι μεσα Αυγουστου, αξιας 8-30€, και βαρους περιπου 2 κιλων το καθενα.

Δεν πληρωσα κατι επιπλεον. Ευτυχως ξεκολλησαν τοσους μηνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...