Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μου ήρθε συστημένη αυτή η επιστολή:

O54Yrf.jpg

 

Εδώ και καμιά 10αριά μέρες το δέμα φαινόταν στα Ελτά πρως εκτελωνισμό. Οπότε ίσως έχουν αποφασίσει αντί να τιμολογούν στο περίπου να ζητάνε πλέον τα παραστατικά. Βρήκα την απόδειξη του paypal, κοίταξα στο gearbest και διαπιστώνω ότι το έχουν τιμολογήσει αντί της πραγματικής του αξίας που είναι κανά 60άρι στα 20 ευρώ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρελαβα 13 δεματα απο Ιαπωνια. Ημερημηνιες απο αρχες Ιουνη μεχρι μεσα Αυγουστου, αξιας 8-30€, και βαρους περιπου 2 κιλων το καθενα.

Δεν πληρωσα κατι επιπλεον. Ευτυχως ξεκολλησαν τοσους μηνες!

Τον Ιουλιο και εγω ειχα καποια δεματα καθυστερημενα και οταν πηρα στα ΕΛΤΑ κεντρικα μου ειπαν οτι η διαδικασια εκτελωνισμου ηταν κλειστη. Μετα οντως ξεκολλησαν και ηρθαν κανονικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε συστημένη αυτή η επιστολή:

O54Yrf.jpg

 

Εδώ και καμιά 10αριά μέρες το δέμα φαινόταν στα Ελτά πρως εκτελωνισμό. Οπότε ίσως έχουν αποφασίσει αντί να τιμολογούν στο περίπου να ζητάνε πλέον τα παραστατικά. Βρήκα την απόδειξη του paypal, κοίταξα στο gearbest και διαπιστώνω ότι το έχουν τιμολογήσει αντί της πραγματικής του αξίας που είναι κανά 60άρι στα 20 ευρώ....

Το έχω παρατηρήσει και γω αυτό με το Gearbest, οι αποδείξεις που κόβει για κάποιο λόγο είναι στα 20€. Τι θα δώσεις εσύ τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ιουλιο και εγω ειχα καποια δεματα καθυστερημενα και οταν πηρα στα ΕΛΤΑ κεντρικα μου ειπαν οτι η διαδικασια εκτελωνισμου ηταν κλειστη. Μετα οντως ξεκολλησαν και ηρθαν κανονικα 

Πληρωσες κατι η ηρθαν ελευθερα εσενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω αυτά τα αντικείμενα από το banggood

αυτό το πολύμετρο (15.18 ευρώ)

και αυτό το κιτ για arcade controller  (32.67 ευρώ)

 

Είναι στην κατηγορία αντικειμένων που μπορεί να υπερκοστολογηθούν στο τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα ενα USB OTG και ενα μηχανικο πληκτρολογιο απο κινα χωρις καποιο θεμα

 

 

εχω αγορασει ενα λαδι απο το vitacost εχει κολλησει γερμανια εχω και ενα μηνα + και φαινεται θα φτασουμε 20 σεπτεμβρη κολλημενο γερμανια με βαση το DHL tracking και θα παρω τα λεφτα μου πισω

 

επειδη το εχω αναγκη αυτο εκανα ιδια αγορα απο iherb που ερχεται με αεροπλανο αντι οδικως για να το παρω.

 

εχει φτασει ελλαδα με βαση το DHL tracking 28 αυγουστου και ακομα το περιμενω.

 

παιζει να μου βαρεσει τελωνειο και να αργησει πολυ? δεν βρισκω ελτα tracking για εντος ελλαδος.

 

για πειτε καμια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα ενα USB OTG και ενα μηχανικο πληκτρολογιο απο κινα χωρις καποιο θεμα

 

 

εχω αγορασει ενα λαδι απο το vitacost εχει κολλησει γερμανια εχω και ενα μηνα + και φαινεται θα φτασουμε 20 σεπτεμβρη κολλημενο γερμανια με βαση το DHL tracking και θα παρω τα λεφτα μου πισω

 

επειδη το εχω αναγκη αυτο εκανα ιδια αγορα απο iherb που ερχεται με αεροπλανο αντι οδικως για να το παρω.

 

εχει φτασει ελλαδα με βαση το DHL tracking 28 αυγουστου και ακομα το περιμενω.

 

παιζει να μου βαρεσει τελωνειο και να αργησει πολυ? δεν βρισκω ελτα tracking για εντος ελλαδος.

 

για πειτε καμια ιδεα

Παρελαβα δεματα που περιμενα απο αρχες Ιουνη. 3-5 του μηνα περιπου. Παρελαβα επισης και καποια που σταλθηκαν μεσοτελη Αυγουστου, ενω καποια τελη Ιουλη ειναι ακομα κολλημενα......

Δεν βγαζεις ακρη φιλτατε. Υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το gearbest μόλις έστειλε μια παραγγελία μου με Europe Express (Chronopost) αντί για EU Express που είχα επιλέξει.

Αν σταματήσει τελωνείο θέλω τα χρήματα μου πίσω. Πώς να κινηθώ; Τους έστειλα μήνυμα-ερώτηση γιατί μου το έστειλαν με άλλη μέθοδο αποστολής από αυτή που πλήρωσα και περιμένω απάντησή τους αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω αυτά τα αντικείμενα από το banggood

αυτό το πολύμετρο (15.18 ευρώ)

και αυτό το κιτ για arcade controller  (32.67 ευρώ)

 

Είναι στην κατηγορία αντικειμένων που μπορεί να υπερκοστολογηθούν στο τελωνείο? 

 

 

Η συσκευασία τουλάχιστον του πολυμέτρου θα μοιάζει με κινητό, οπότε είναι υποψήφιο για τελωνείο.

 

Ειναι καθαρα θεμα τυχης.

Εγω που παρελαβα ενα 7" gps, του οποιου η συσκευασια παραπεμπει σε κινητο, δεν περασε.

 

Εστω οτι μοιαζει. Δεν διαβαζουν τι γραφει στο αυτοκολλητο? Και δεν εννοω gift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το gearbest μόλις έστειλε μια παραγγελία μου με Europe Express (Chronopost) αντί για EU Express που είχα επιλέξει.

Αν σταματήσει τελωνείο θέλω τα χρήματα μου πίσω. Πώς να κινηθώ; Τους έστειλα μήνυμα-ερώτηση γιατί μου το έστειλαν με άλλη μέθοδο αποστολής από αυτή που πλήρωσα και περιμένω απάντησή τους αύριο. 

 

 

Δεν ξέρω εαν μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα πίσω με δεδομένο το τελωνείο καθώς δεν υπόσχονται τυπικά οτι με το EU Express δεν θα παει τελωνείο (είναι παραδοχή - συμπέρασμα της κοινότητας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα δεματα που περιμενα απο αρχες Ιουνη. 3-5 του μηνα περιπου. Παρελαβα επισης και καποια που σταλθηκαν μεσοτελη Αυγουστου, ενω καποια τελη Ιουλη ειναι ακομα κολλημενα......

Δεν βγαζεις ακρη φιλτατε. Υπομονη.

 

 

εμενα εχει φτασει αεροδρομιο ρε συ 28 αυγουστου. θα δοκιμασω να τους παρω τηλεφωνο μπας και βγαλω καμια ακρη.

 

ξερει κανεις καποιο τηλεφωνο?

Δεν ξέρω εαν μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα πίσω με δεδομένο το τελωνείο καθώς δεν υπόσχονται τυπικά οτι με το EU Express δεν θα παει τελωνείο (είναι παραδοχή - συμπέρασμα της κοινότητας).

 

 

 

ξερω φιλο που αγορασε κινητο πιαστηκε τελωνειο τους μιλησε και ειπαν πως θα του δωσουν τα λεφτα με αρνηση παραλαβης και θα γυρισει πισω.

 

αυτο εγινε τον αυγουστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα εχει φτασει αεροδρομιο ρε συ 28 αυγουστου. θα δοκιμασω να τους παρω τηλεφωνο μπας και βγαλω καμια ακρη.

 

ξερει κανεις καποιο τηλεφωνο?

Μα και για τα πακετα που γραφω αρχες Ιουνη ειχαν προσγειωθει και εισαχθει στο Ελληνικο. Απλα.. ξερεις τι γινεται με το δημοσιο.

Δεν εχω καποιο τηλεφωνο, αλλοι που καλουσαν τους απαντουσαν απλα "να κανουν υπομονη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω φιλο που αγορασε κινητο πιαστηκε τελωνειο τους μιλησε και ειπαν πως θα του δωσουν τα λεφτα με αρνηση παραλαβης και θα γυρισει πισω.

 

αυτο εγινε τον αυγουστο.

 

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μετά από συνεννόηση με τον πωλητή και αφού αποδεχτεί την επιστροφή του δέματος, να επιστρέψει τα χρήματα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρέωσή του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα ενα USB OTG και ενα μηχανικο πληκτρολογιο απο κινα χωρις καποιο θεμα

 

 

εχω αγορασει ενα λαδι απο το vitacost εχει κολλησει γερμανια εχω και ενα μηνα + και φαινεται θα φτασουμε 20 σεπτεμβρη κολλημενο γερμανια με βαση το DHL tracking και θα παρω τα λεφτα μου πισω

 

επειδη το εχω αναγκη αυτο εκανα ιδια αγορα απο iherb που ερχεται με αεροπλανο αντι οδικως για να το παρω.

 

εχει φτασει ελλαδα με βαση το DHL tracking 28 αυγουστου και ακομα το περιμενω.

 

παιζει να μου βαρεσει τελωνειο και να αργησει πολυ? δεν βρισκω ελτα tracking για εντος ελλαδος.

 

για πειτε καμια ιδεα

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία όλα τα δέματα απο Iherb πλέον περνάνε τελωνείο. Αρα μάλλον γιαυτο καθυστερεί. Οταν περάσει θα λαβεις επιστολή οπου θα συμπληρωσεις μια υπευθυνη δηλωση και στη συνεχεια θα πληρωσεις τα τελώνειακά τέλη εφόσον είναι πάνω απο 22 ευρω.

 

Τηλέφωνο ΕΛΤΑ: 210-3538104 (αν καταφερεις να πιάσεις γραμμή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...