Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και για τα πακετα που γραφω αρχες Ιουνη ειχαν προσγειωθει και εισαχθει στο Ελληνικο. Απλα.. ξερεις τι γινεται με το δημοσιο.

Δεν εχω καποιο τηλεφωνο, αλλοι που καλουσαν τους απαντουσαν απλα "να κανουν υπομονη"

Να'σαι καλά..

Αποκτώ ελπίδες με τέτοια ποστ, που το πακέτο μου έχει φτάσει 28 Ιούνη Ελλάδα και ακόμη τίποτα!!!!

 

πώς είχαν σταλεί; Απλά;

Εμένα απλό γι'αυτό δε μπορώ να κάνω τίποτα και να το βρουν πού είναι!

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει το εξής:

Αυτή η απίστευτη αργοπορία είναι μόνο τώρα στις αρχές που άλλαξε το σύστημα και λόγω αδειών καλοκαιριού, ή θα συνεχίσει έτσι;

Αν είναι να περιμένουμε 2-3 μήνες κάθε φορά για ένα πακέτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να'σαι καλά..

Αποκτώ ελπίδες με τέτοια ποστ, που το πακέτο μου έχει φτάσει 28 Ιούνη Ελλάδα και ακόμη τίποτα!!!!

 

πώς είχαν σταλεί; Απλά;

Εμένα απλό γι'αυτό δε μπορώ να κάνω τίποτα και να το βρουν πού είναι!

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει το εξής:

Αυτή η απίστευτη αργοπορία είναι μόνο τώρα στις αρχές που άλλαξε το σύστημα και λόγω αδειών καλοκαιριού, ή θα συνεχίσει έτσι;

Αν είναι να περιμένουμε 2-3 μήνες κάθε φορά για ένα πακέτο....

Ο βασικός λόγος της αργοπορίας είναι η αλλαγή του συστήματος με το τελωνείο (κυρίως) και  η έλλειψη προσωπικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά..

Αποκτώ ελπίδες με τέτοια ποστ, που το πακέτο μου έχει φτάσει 28 Ιούνη Ελλάδα και ακόμη τίποτα!!!!

 

πώς είχαν σταλεί; Απλά;

Εμένα απλό γι'αυτό δε μπορώ να κάνω τίποτα και να το βρουν πού είναι!

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει το εξής:

Αυτή η απίστευτη αργοπορία είναι μόνο τώρα στις αρχές που άλλαξε το σύστημα και λόγω αδειών καλοκαιριού, ή θα συνεχίσει έτσι;

Αν είναι να περιμένουμε 2-3 μήνες κάθε φορά για ένα πακέτο....

Οχι μην απελπιζεσαι σε καμια περιπτωση. Φιλος στη Κρητη παρελαβε τωρα απο... αρχες Μαιου!

Με ΕΛΤΑ και συστημενα εγινε η αποστολη, απλα ηταν κολλημενα απο παντα τελωνειο. Το εκπληκτικο ειναι πως δεν αργησαν να σταλουν και να παραδωθουν στην Ελλαδα, ηταν ομως στο τελωνειο τοσους μηνες!

Μιλα παντως και με το ταχυδρομειο σου, ειναι της μοδας σε πολλες περιοχες να "ξεχανει" ο ταχυδρομος να πηγαινει τα χαρτια για την παραλαβη.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευασία τουλάχιστον του πολυμέτρου θα μοιάζει με κινητό, οπότε είναι υποψήφιο για τελωνείο.

 

 

Ειναι καθαρα θεμα τυχης.

Εγω που παρελαβα ενα 7" gps, του οποιου η συσκευασια παραπεμπει σε κινητο, δεν περασε.

 

Εστω οτι μοιαζει. Δεν διαβαζουν τι γραφει στο αυτοκολλητο? Και δεν εννοω gift.

 

Όπως το συμπέρανα.. είναι καθαρά θέμα τύχης.

Τι πολιτική έχουν οι πωλητές του banggood σε άρνηση παραλαβής, αν το τελωνείο μου τα κοστολογήσει αρκετά πιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως το συμπέρανα.. είναι καθαρά θέμα τύχης.

Τι πολιτική έχουν οι πωλητές του banggood σε άρνηση παραλαβής, αν το τελωνείο μου τα κοστολογήσει αρκετά πιο πάνω?

Αν το κοστολόγησει αρκετά πάνω κάνεις αίτηση για αναδασμολογηση

 

Αν έρθουν σαν ένα δέμα τότε θα έχεις φπα 23 ευρώ +15 τέλοι εκτελωνισμόυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλα παντως και με το ταχυδρομειο σου, ειναι της μοδας σε πολλες περιοχες να "ξεχανει" ο ταχυδρομος να πηγαινει τα χαρτια για την παραλαβη.......

Έχω μιλήσει με πολλούς (τελωνεία, αποθήκες, ταχυδρομείο). Δε βγαίνει τίποτα, καθώς μου στάλθηκε απλό, οπότε δεν έχει κάποιο κωδικό να το βρουν.

 

Όχι, κατευθείαν στο σπίτι θα ερχόταν. Είναι μικρό πακέτο, και όλες τις φορές που έχω πάρει το ίδιο (σε όγκο εννοώ) στο σπίτι πάντα έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία όλα τα δέματα απο Iherb πλέον περνάνε τελωνείο. Αρα μάλλον γιαυτο καθυστερεί. Οταν περάσει θα λαβεις επιστολή οπου θα συμπληρωσεις μια υπευθυνη δηλωση και στη συνεχεια θα πληρωσεις τα τελώνειακά τέλη εφόσον είναι πάνω απο 22 ευρω.

 

Τηλέφωνο ΕΛΤΑ: 210-3538104 (αν καταφερεις να πιάσεις γραμμή...)

 

 

ωχ καταλαβα.... αρα vitacost και iherb τον πουλο αρμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω φιλο που αγορασε κινητο πιαστηκε τελωνειο τους μιλησε και ειπαν πως θα του δωσουν τα λεφτα με αρνηση παραλαβης και θα γυρισει πισω.

 

αυτο εγινε τον αυγουστο.

Ο φιλος απο που πηρε το κινητο και με ποια μεθοδο αποστολης ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στατιστικό της υπόθεσης, δεματάκι με tv box, controller και άλλα 2-3 μικροπράγματα από banggood με priority. Παραγγελία 30/08.  Ήρθε σήμερα χαρτάκι, αύριο παραλαμβάνω χωρίς τελωνεία κτλ, όλα κομπλέ. Αξία περίπου 75 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος απο που πηρε το κινητο και με ποια μεθοδο αποστολης ;

99% ως απλο 

Θέλω να αγοράσω αυτά τα αντικείμενα από το banggood

αυτό το πολύμετρο (15.18 ευρώ)

και αυτό το κιτ για arcade controller  (32.67 ευρώ)

 

Είναι στην κατηγορία αντικειμένων που μπορεί να υπερκοστολογηθούν στο τελωνείο? 

Κατι ασχετο με το arcade stick... αφου δινεις 33 γιατι παιρνεις ΟΕΜ και δεν παιρνεις μαρκες οπως sanwa η seimitsu? πιστεψεμε αξιζουν τα 9 ευρω παραπανω http://www.ebay.com/itm/Seimitsu-LS-32-02-joystick-8-Sanwa-OBSF-30-Buttons-For-Arcade-DIY-PC-Game-Mame-/282486327768?epid=524805376&hash=item41c57f49d8:g:LeUAAOSwTZ1Xlyxc 

 

Αμα περασει τελωνειο θα φας κανενα 15 ευρω φορο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί παραπονιέστε για καθυστερήσεις.

 

Παρέλαβα σήμερα δύο CF Cards 70ΕΥΡΩ σύνολο.

 

Οι οποίες έγιναν refund. Τον Απρίλιο.

 

Διότι τις είχα παραγγείλει τον Φεβρουάριο.

Από την ώρα που αναχώρησαν από τη Σιγκαπούρη αγνοούνταν! Καμία ενημέρωση tracking.

Προφανώς δεν έχει σχέση με το πότε ανοίχτηκε σάκος κλπ αλλά καλό.......

:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο πάνω ένα παλικάρι είπε ότι από προχτές 2 του μηνός έφτασε εγκύκλιος στα ΕΛΤΑ που γράφει ότι καταργείται το 3 ευρω.

Και ισχύει από 1/8 αν θυμάμαι καλα. Ήδη μάζεψαν αρκετά 3ευρα χωρίς λογο

 

μη τους δίνετε αλλά.

Επίσης να πούμε ότι τα έσοδα από τελωνεία σε σύγκριση με σύγκριση με το προηγούμενο διάστημα αυξήθηκαν φέτος κατά 27%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πούμε ότι τα έσοδα από τελωνεία σε σύγκριση με σύγκριση με το προηγούμενο διάστημα αυξήθηκαν φέτος κατά 27%.

Των εκτελωνιστών των ΕΛΤΑ λογικά έχουν εκτοξευθεί :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στατιστικό της υπόθεσης, δεματάκι με tv box, controller και άλλα 2-3 μικροπράγματα από banggood με priority. Παραγγελία 30/08.  Ήρθε σήμερα χαρτάκι, αύριο παραλαμβάνω χωρίς τελωνεία κτλ, όλα κομπλέ. Αξία περίπου 75 ευρώ.

Είσαι σίγουρος; Κι εμένα το κλασσικό χαρτάκι μου ήρθε, αλλά όταν πήγα ΕΛΤΑ, αντί για δέμα με περίμενε το ραβασάκι για την αποστολή παραστατικών. Ήθελα νά'ξερα, αφού χαρτιά είναι και τα 2, γιατί δεν έφεραν με τη μία την επιστολή του τελωνείου και με ανάγκασαν να τρέχω. Ό,τι νά'ναι.

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου μου ποστ: Έχει κανείς εμπειρία με εκτελωνισμό δέματος iHerb ή γενικότερα συμπληρωμάτων/φαρμάκων; Πόσο χρόνο μετά την αποστολή των παραστατικών έκανε να έρθει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά το να καθυστερήσει 4 μήνες μια ηλεκτρονική συσκευή, ελεεινό μεν (μια GPU ή ένα κινητό παίζει να κοστίζει τα μισά τη στιγμή της παραλαβής απ'όσα πλήρωσες) αλλά τουλάχιστον θα λειτρουργεί κανονικά. Ένα πακέτο Ω3 από την άλλη, παίζει να έχει χάσει τη μισή και βάλε διάρκεια ζωής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί παραπονιέστε για καθυστερήσεις.

 

Παρέλαβα σήμερα δύο CF Cards 70ΕΥΡΩ σύνολο.

 

Οι οποίες έγιναν refund. Τον Απρίλιο.

 

Διότι τις είχα παραγγείλει τον Φεβρουάριο.

 

Από την ώρα που αναχώρησαν από τη Σιγκαπούρη αγνοούνταν! Καμία ενημέρωση tracking.

Προφανώς δεν έχει σχέση με το πότε ανοίχτηκε σάκος κλπ αλλά καλό.......

:ph34r:

Εγω στη θεση σου θα ξαναπληρωνα(επεστρεφα το refund)....

Το εχω κανει σε αντικειμενο που αργησε να ερθει (μου εγινε refund)....μετα απο 1 εβδομαδα ηρθε ομως αργοπορημενα και τον πληρωσα τον πωλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...