Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαινω απο την αλλη, γιατι η επιλογη EuropeExpress απο Gearbest καποιες φορες περναει τελωνειο, απο τη στιγμη που τα πραγματα ερχονται απο την Γαλλια. Περιεργο.

Το ότι πέρασαν από την Γαλλία δεν σημαίνει ότι εκτελωνίστηκαν κιόλας , μπορεί κάλλιστα να δηλώνονται ως transit που θα εκτελωνιστεί στον προορισμό.

Και στην σελίδα τους λένε ότι η Europe Express δεν είναι "εγγυημένη" όπως η EU Express. Μάλλον τα δηλώνουν transit κατά την εισαγωγή στην Γαλλία και μετά πάνε να τα περάσουν στην ζούλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να φέρω το καινούργιο iΡhone μέσω ενός θείου μου απ'την Αμερική... Αν του πω να το ανοίξει να το βάλει σε ένα άσχετο κουτί και να γράψει και δυο λογάκια και καλά χρόνια πολλά ή κάτι τέτοιο και να φανεί ότι δεν είναι για πώληση, θα περάσει τελωνείο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω να φέρω το καινούργιο iΡhone μέσω ενός θείου μου απ'την Αμερική... Αν του πω να το ανοίξει να το βάλει σε ένα άσχετο κουτί και να γράψει και δυο λογάκια και καλά χρόνια πολλά ή κάτι τέτοιο και να φανεί ότι δεν είναι για πώληση, θα περάσει τελωνείο;  

ναι το δωρο δεν σημαινει τιποτα

 

ατελια υπαρχει 22 ευρω για εμπορικες συνναλαγες , και 45 για μη εμπορικες (μη εμπορικες ειναι συνναλαγες που σου εστειλαν κατι τζαμπα )

οτιδηποτε αλλο αν σταματησει τελωνειο δεν τους νοιαζει σε τι πακετο θα το βρουμε η τη θα γραφει το πακετο μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το δωρο δεν σημαινει τιποτα

 

ατελια υπαρχει 22 ευρω για εμπορικες συνναλαγες , και 45 για μη εμπορικες (μη εμπορικες ειναι συνναλαγες που σου εστειλαν κατι τζαμπα )

οτιδηποτε αλλο αν σταματησει τελωνειο δεν τους νοιαζει σε τι πακετο θα το βρουμε η τη θα γραφει το πακετο μεσα

 

 

Δηλαδή εγώ θα πληρώσω 45 ευρώ περάσει δεν περάσει τελωνείο; Και αν περάσει το τελωνείο, σε τί ποσό θα ανέρχεται ο φόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή εγώ θα πληρώσω 45 ευρώ περάσει δεν περάσει τελωνείο; Και αν περάσει το τελωνείο, σε τί ποσό θα ανέρχεται ο φόρος;

Δεν καταλαβες σωστα , αν ηταν κατι που το τελωνιο κοστολογουσε 45 ευρω τοτε δεν θα πληρωνες τιποτα

 

αν πχ το Iphone που θελεις εχει 1000 ευρω στην αμερικη θα πληρωσεις

  1. 25 ευρω για τον εκτελωνιστη τον ελτα+
  2. 24% φπα (στην περιπτωση τον 1000 ευρω ειναι 240 ευρω)
  3. 2,5% δασμους (στη περιπτση των 1000 ευρω παει 25 ευρω)

δηλαδη χονδρικα ενα συνολο 290 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα μαλιστα! Δηλαδη συμφερει περισσοτερο να του πω να ερθει εδω που τον εχουμε πεθυμησει! Χαχα! Σε ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση, καλη κυριακη να εχουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες ημερες σου ηρθε το χαρτι για να παραλαβεις απο την στιγμη που εστειλες συστημενο την εγκριση απο τον Ε.Ο.Φ;

 

Εχουν περασει 13 ημερες απο τοτε που τους εστειλα συστημενο και ακομα καμια κινηση.. Σημερα τους εστειλα e-mail να δω τι θα μου πουν..

 

screenshot-www.elta.gr-2017-09-17-01-11-37.png

 

 

Επισης διαβαζω οτι σε πολλους ο τελωνας εβαλε τιμη μεγαλυτερη απο αυτη που πληρωσαν. Αυτο δεν ειναι παρανομο; Απο τη στιγμη που εχουμε στειλει στον ΕΟΦ την αποδειξη πληρωμης.

 

 

 

Υπαρχουν υπαλληλοι που στα ΕΛΤΑ το ζητανε.

 

 

 

Το αμαζον παρατηρω οτι εχει κατι επιλογες για τελωνειο και καλα, αλλα δε ξερω τι ακριβως παιζει..

 

 

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα σε σχεση με εμας. Αν σκεφτεις οτι πχ. οι παραγγελιες με EuExpress πανε Αγγλια πρωτα και μετα Ελλαδα, που σημαινει οτι απο Κινα σε Αγγλια δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

 

 

Δεν καταλαβαινω απο την αλλη, γιατι η επιλογη EuropeExpress απο Gearbest καποιες φορες περναει τελωνειο, απο τη στιγμη που τα πραγματα ερχονται απο την Γαλλια. Περιεργο.

Εστειλα με σσστημενο την επιστολή και όταν έφτασε στο ΚΑΤ του έστειλα και email και κου απάντησαν το δέμα σας έχει ελευθερωθει.Και εμένα μου το τιμολογήσαν παραπάνω...το χαρτί που πας στον ΕΟΦ δεν κάνει εκτίμηση ο ΕΟΦ ποσά πληρωσες,απλά σου δίνει την έγκριση,ο δε τελώνης επειδή έχει μια απόδειξη με μια τιμή δεν είναι σίγουρο πως θα συμφωνήσει,και ας γράφει και το δέμα την τιμή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής Από aliexpress Για να αποφύγεις τελωνειο? Πχ από επιλογές postnl Swiss post,Sweden,Singapore κτλ;Η όλα οδηγούν στο τέρας του τελωνειου;πχ περιμένω μέσω postnl Τώρα,αν περάσει ως transit Την έκατσα από όσα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι που με ρώτησε μια παρέα προχθές το βράδυ που συζητάγαμε τα νέα με τα τελωνεία κλπ,

 

στην περίπτωση που θέλουμε να στείλουμε κινητό ή άλλη μεγάλη συσκευή για service στην Κίνα,

στην επανείσοδο του αντικειμένου στην Ελλάδα -και ενώ δεν πρόκειται για αγορά- θα περάσει τελωνείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι που με ρώτησε μια παρέα προχθές το βράδυ που συζητάγαμε τα νέα με τα τελωνεία κλπ,

 

στην περίπτωση που θέλουμε να στείλουμε κινητό ή άλλη μεγάλη συσκευή για service στην Κίνα,

στην επανείσοδο του αντικειμένου στην Ελλάδα -και ενώ δεν πρόκειται για αγορά- θα περάσει τελωνείο ;

 

Ναι, αν δεν το στείλεις χωρίς να ενημερώσεις το τελωνείο για την εξαγωγή του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα μαλιστα! Δηλαδη συμφερει περισσοτερο να του πω να ερθει εδω που τον εχουμε πεθυμησει! Χαχα! Σε ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση, καλη κυριακη να εχουμε!

Δεν πρεπει ομως να εχει το κουτι μαζι του, ας φερει μονο το κινητο και τα αξεσουαρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα με σσστημενο την επιστολή και όταν έφτασε στο ΚΑΤ του έστειλα και email και κου απάντησαν το δέμα σας έχει ελευθερωθει.Και εμένα μου το τιμολογήσαν παραπάνω...το χαρτί που πας στον ΕΟΦ δεν κάνει εκτίμηση ο ΕΟΦ ποσά πληρωσες,απλά σου δίνει την έγκριση,ο δε τελώνης επειδή έχει μια απόδειξη με μια τιμή δεν είναι σίγουρο πως θα συμφωνήσει,και ας γράφει και το δέμα την τιμή.

Ο ΕΟΦ δεν νομίζω ότι καν κοιτάζει τα χαρτιά που του πάμε. Έχει ακουστεί περιστατικό να μη δώσει έγκριση; Λες και κοιτάνε όλες τις ουσίες που έχει το κάθε συμπλήρωμα. Μόνο μία κρέμα της παραγγελίας μου έχει πάνω από 30 συστατικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...