Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβες σωστα , αν ηταν κατι που το τελωνιο κοστολογουσε 45 ευρω τοτε δεν θα πληρωνες τιποτα

 

αν πχ το Iphone που θελεις εχει 1000 ευρω στην αμερικη θα πληρωσεις

  • 25 ευρω για τον εκτελωνιστη τον ελτα+
  • 24% φπα (στην περιπτωση τον 1000 ευρω ειναι 240 ευρω)
  • 2,5% δασμους (στη περιπτση των 1000 ευρω παει 25 ευρω)
δηλαδη χονδρικα ενα συνολο 290 ευρω
Εγώ που έρχεται ένα δέμα με drone phantom 4 pro μεταχειρισμένο από Αμερική... από τον ξάδερφο μου κατάλαβα τι θα πληρώσω... Κάνα 500αρι ευρώ; Και του το είπα ότι περνάνε όλα τελωνείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εγώ που έρχεται ένα δέμα με drone phantom 4 pro μεταχειρισμένο από Αμερική... από τον ξάδερφο μου κατάλαβα τι θα πληρώσω... Κάνα 500αρι ευρώ; Και του το είπα ότι περνάνε όλα τελωνείο.

Ειδικά το drone πιστεύω ότι λόγο μεγέθους θα σταματήσει, στο μτχ δεν ξέρω βέβαια πως θα κοστολογισουν

royal Αγγλίας έρχεται με ΕΛΤΑ;

Εμένα απλό δέματα κι από royal mail μου το παρέδωσε acs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το drone πιστεύω ότι λόγο μεγέθους θα σταματήσει, στο μτχ δεν ξέρω βέβαια πως θα κοστολογισουν

 

Εμένα απλό δέματα κι από royal mail μου το παρέδωσε acs

Λογικα θα ηταν parcelforce ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

royal Αγγλίας έρχεται με ΕΛΤΑ;

 

H Royal Mail συνεργαζεται με την εταιρια GLS και η οποια δινει τα αντκειμενα στην ACS για παραδοση.

Μαλιστα στο σαϊτ της GLS μπορεις να δεις την πορεια του δεματος που παιρνει νεο tracking number οταν φτασει εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Royal Mail συνεργαζεται με την εταιρια GLS και η οποια δινει τα αντκειμενα στην ACS για παραδοση.

Μαλιστα στο σαϊτ της GLS μπορεις να δεις την πορεια του δεματος που παιρνει νεο tracking number οταν φτασει εκει.

Αυτο νομίζω ισχύει για τα συστημένα δέματα μόνο όχι για τα απλα, τα οποία παραδίδονται με ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος απο που πηρε το κινητο και με ποια μεθοδο αποστολης ;

Από το gearbest με ποια μέθοδο όμως δε ξέρω

 

Μέσω Ολλανδιας πρέπει να πήγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΟΦ δεν νομίζω ότι καν κοιτάζει τα χαρτιά που του πάμε. Έχει ακουστεί περιστατικό να μη δώσει έγκριση; Λες και κοιτάνε όλες τις ουσίες που έχει το κάθε συμπλήρωμα. Μόνο μία κρέμα της παραγγελίας μου έχει πάνω από 30 συστατικά..

 

εγω πήρα έγκριση 2 φορές.Τι κρεμα είναι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα πληκτρολογιο απο IKBC (εταιρια) πληκτρολογιο με τιμη 105 λυρες (117 ευρω). Μου ειπαν τα παιδια στην εταιρια οτι ειναι ddp (εκτελωνιζεται πριν ερθει σε εμενα και το πληρωνει η εταιρια) και ηρθε με dhl express. Το παραγγειλα απο Καναδα πριν 5 μερες και ηρθε πριν 10 λεπτα.

Ειδα και στην DHL οτι εκτελωνιστηκε κανονικα αλλα το παιδι δεν μου ζητησε τιποτα ουτε με πηραν απο dhl για τελωνειο και παρελαβα κανονικα. 

Οποτε να φανταστω οτι εχουμε και επιλογες για ddp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος σου κανει πλακα εκει στο κεντρο διαλογης  :-D

 Αλλά ωραία πλάκα. Εμένα μου άρεσε. Αρκεί να μην συνεχιστεί για πολύ! ειδικά όταν τα άλλα που έφυγαν μισό μήνα νωρίτερα είναι ακόμη κολλημένα.

  :P

 

 

post-139092-0-55467900-1505742354_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα πληκτρολογιο απο IKBC (εταιρια) πληκτρολογιο με τιμη 105 λυρες (117 ευρω). Μου ειπαν τα παιδια στην εταιρια οτι ειναι ddp (εκτελωνιζεται πριν ερθει σε εμενα και το πληρωνει η εταιρια) και ηρθε με dhl express. Το παραγγειλα απο Καναδα πριν 5 μερες και ηρθε πριν 10 λεπτα.

 

Ειδα και στην DHL οτι εκτελωνιστηκε κανονικα αλλα το παιδι δεν μου ζητησε τιποτα ουτε με πηραν απο dhl για τελωνειο και παρελαβα κανονικα. 

 

Οποτε να φανταστω οτι εχουμε και επιλογες για ddp?

DDP - Delivered Duty Paid αν κανεις μια αναζητηση τα incoterms θα δεις και αυτο .....τα ανελαβε ο πωλητης..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω να αγοράσω κατι μπλουζάκια από το https://www.teepublic.com/

Βλέπω ότι Ελλάδα στέλνουν με DHL. Στο checkout αναφέρει μόνο μεταφορικά. Τους έστειλα μειλ για να ρωτήσω αν έχει custom charges και μου απάντησαν ότι "δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει σε κάθε χώρα".

 

Έχει ψωνίσει κανένας από εκεί;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω να αγοράσω κατι μπλουζάκια από το https://www.teepublic.com/

Βλέπω ότι Ελλάδα στέλνουν με DHL. Στο checkout αναφέρει μόνο μεταφορικά. Τους έστειλα μειλ για να ρωτήσω αν έχει custom charges και μου απάντησαν ότι "δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει σε κάθε χώρα".

 

Έχει ψωνίσει κανένας από εκεί;

 

Ευχαριστώ

Εχουμε πει μακρυα απο DHL, EMS και λοιπες ταχυμεταφορικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...