Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στις 60 μερες νομιζω δεν θα μπορεις να κανεις πλεον refund 

 

ξεκινα αμεσα περασαν πολλες μερες..

Επειδή δεν έχει ξανατύχει απο κατάστημα τόσο μεγάλη καθυστέρηση... επικοινωνώ με το κατάστημα baggood ή ανοίγω κατευθείαν case στο paypal?

Και πάλι ευχαριστώ!

 

edit: Το paypal λέει για την συγκεκριμένη συναλλαγή:

"If there's an issue, make sure to contact the seller through PayPal by 3 March 2018.You may be eligible for Buyer Protection."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Composer

 

Ναι ειχε πανω του το κλασικο πλεον πρασινο αυτοκολητο για τελωνειακα ελευθερο. Απλα το δικο μου ηταν δεματακι, οχι μεγαλο αλλα δεματακι ... οποτε :( Αφου γλιτωσα το κουστουμι του πιθανου εκτελωνισμου, παλι καλα.

Απλα αυτη η αυθαιρεσια στις τελωνειακες εκτιμησεις και αναλογα με τη χωρα προελευσης (αμα ειναι δε απο Κινα και σε ορθογωνιο κουτακι...) ειναι εκνευριστικη ! Δεν υπαρχει κρατος δικαιου...ο καθενας μας ειναι ερμαιο στην διαθεση του καθε τελωνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα εχω παραγγείλει κατι πραγματάκια από την κινα, αλλα δεν εχει έρθει τίποτα ακόμα έχει περίπου 1,5 μήνα να πάω απο εκεί απο το ταχυδρομείο να ρωτήσω; μήπως έχουνε καμιά απεργεια οι ταχυδρόμοι πάλι;  ή αρρώστησε τίποτα ο ταχυδρόμος γιατί ούτε το τηλέφωνο έχει έρθει ούτε η ΔΕΗ που αυτα ειναι σημαντικά χαρτιά έτσι να το πούμε αυτό, τι παίζει με τα ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις παρακαλω.πριν ενα μηνα εκανα μια παραγγελια απο Αμερικη με κοστος 137$ (περιπου 118€ δηλαδη) με δωρεαν μεταφορικα.ηταν η πρωτη κ μαλλον η τελευταια.σημερα εφτασε το ειδοποιητηριο απο τα ελτα με αναγραφομενο συνολο εισπραξης 94€!WHAT???????

Μονο το ΦΠΑ ειναι 52 €.Γιατι???γιατι ΦΠΑ σχεδον 50% της αρχικης τιμης?

φανταζομουν βεβαια οτι θα επιβαρυνθω κ με καποιο επιπλεον κοστος λογω εκτελωνισμου αλλα 94 €?????

Καλησπέρα!!!χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις παρακαλω.πριν ενα μηνα εκανα μια παραγγελια απο Αμερικη με κοστος 137$ (περιπου 118€ δηλαδη) με δωρεαν μεταφορικα.ηταν η πρωτη κ μαλλον η τελευταια.σημερα εφτασε το ειδοποιητηριο απο τα ελτα με αναγραφομενο συνολο εισπραξης 94€!WHAT???????

Μονο το ΦΠΑ ειναι 52 €.Γιατι???γιατι ΦΠΑ σχεδον 50% της αρχικης τιμης?

φανταζομουν βεβαια οτι θα επιβαρυνθω κ με καποιο επιπλεον κοστος λογω εκτελωνισμου αλλα 94 €?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γράψεις αναλυτικά τις χρεώσεις γιατί τα νούμερα που έγραψες δεν ταιριάζουν.

Δεν μπορεί να είναι 52€ ο ΦΠΑ και 42€ το τέλος εκτελωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις παρακαλω.πριν ενα μηνα εκανα μια παραγγελια απο Αμερικη με κοστος 137$ (περιπου 118€ δηλαδη) με δωρεαν μεταφορικα.ηταν η πρωτη κ μαλλον η τελευταια.σημερα εφτασε το ειδοποιητηριο απο τα ελτα με αναγραφομενο συνολο εισπραξης 94€!WHAT???????

Μονο το ΦΠΑ ειναι 52 €.Γιατι???γιατι ΦΠΑ σχεδον 50% της αρχικης τιμης?

φανταζομουν βεβαια οτι θα επιβαρυνθω κ με καποιο επιπλεον κοστος λογω εκτελωνισμου αλλα 94 €?????

 

ειναι 15 ευρω συν 24% επι του ποσού αγοράς (μαζί με μετοφρικά). 

Αν δε σου βγάινουν τα νουμερα, τοτε ο "τελώνης" τιμολόγησε το ειδος με τιμή αγορας. Το κάνουν συχνά γιατί επισης συχνές ειναι οι υποτιμολογήσεις για αποφυγή τελωνείου.

 

Π.χ. το είδος κάνει 100 ευρω, αλλά οταν το αγορασες ειχε προσφορα στα 50 ευρω. Οταν ομως εφτασε στο τελωνείο ο τελώνης κοιταξε πόσο κοστίζει το είδος, βλέπει 100 ευρω, οποτε αντί για τέλη 27 ευρω, σου βάζει τέλη 39 ευρω. 

 

Σε τέτοιες περιπτωσεις πληρώνεις ένα τέλος (10 ή 15 ευρω) και γίνεται επανέλεγχος προσκομίζοντας αντίγραφο του τιμολογίου και της κίνησης της κάρτας/paypal. Παίρνει μπολικες ημέρες. 

 

Αν δεν εχει γίνει χοντρο λάθος, σε φορολογήσανε για αγορά 329 ευρω και οχι 118

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν εχει γίνει χοντρο λάθος, σε φορολογήσανε για αγορά 329 ευρω και οχι 118

 

Έγραψε ότι ο ΦΠΑ είναι 52€ και το σύνολο των εξόδων 94€.

Με αξία 329€ δεν βγαίνει ΦΠΑ 52€.

Κάπου έχει κάνει λάθος στα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα εχει γράψει μπερδεμένα, είτε απο αγνοια ή απο πανικό.

Μπορεί να επελεξε τιποτα courier και να του τα εφερα elta courier. 

 

Σε κάθε περιπτωση αν θελει σοβαρή βοήθεια ο bender3000 πρεπει να δώσει αναλυτικά τις χρεώσεις που αναγραφονται στο χαρτί, ποια μεταφορική επελεξε και αν ήρθε με ελτα ή courier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ αν σας μπερδεψα...φταιει κ η αγνοια κ ο πανικος μαλλον isay!!!λοιπον επελεξα αποστολη με usps υποτίθεται με μηδενικο κοστος μεταφορας (free international shipping on $75+orders ...goddammit).

Και οι χρεωσεις που αναγραφονται στο ειδοποιητηριο απο ΕΛΤΑ ειναι οι εξης:

Δασμοι 22,84€

ΦΠΑ 51,17€

Τελη εκτελωνισμου 20€

συνολο 94€

Επεξ/σία από bender3000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Composer

 

Ναι ειχε πανω του το κλασικο πλεον πρασινο αυτοκολητο για τελωνειακα ελευθερο. Απλα το δικο μου ηταν δεματακι, οχι μεγαλο αλλα δεματακι ... οποτε :( Αφου γλιτωσα το κουστουμι του πιθανου εκτελωνισμου, παλι καλα.

Απλα αυτη η αυθαιρεσια στις τελωνειακες εκτιμησεις και αναλογα με τη χωρα προελευσης (αμα ειναι δε απο Κινα και σε ορθογωνιο κουτακι...) ειναι εκνευριστικη ! Δεν υπαρχει κρατος δικαιου...ο καθενας μας ειναι ερμαιο στην διαθεση του καθε τελωνη.

Γι'αυτό ακόμα αναρωτιέμαι τί έγινε με το δικό μου που ΔΕΝ είχε κανένα διακριτικό πάνω.

Άρα, ΔΕΝ περνάνε όλα τα πακέτα από χώρες εκτός ΕΕ από τελωνείο όπως είχε ειπωθεί;

Μήπως τώρα τελευταία - μετά από πολλά παράπονα για μεγάλες καθυστερήσεις - έχουν περισσότερο επικεντρωθεί στα Ασιατικά ή στα μεγαλύτερα (από το δικό μου) πακέτα και δεν τα κοιτάνε όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αν σας μπερδεψα...φταιει κ η αγνοια κ ο πανικος μαλλον isay!!!λοιπον επελεξα αποστολη με usps υποτίθεται με μηδενικο κοστος μεταφορας (free international shipping on $75+orders ...goddammit).

Και οι χρεωσεις που αναγραφονται στο ειδοποιητηριο απο ΕΛΤΑ ειναι οι εξης:

Δασμοι 22,84€

ΦΠΑ 51,17€

Τελη εκτελωνισμου 20€

συνολο 94€

Εγινε τιμολογηση με βάση την κρίση του "τελώνη".

Καταρχήν θεώρησε οτι το ειδος κοστίζει περιπου 220 ευρω (κάπου το ειδε) οποτε επειδή ειναι πάνω απο 150 ευρω εχει αλλο τροπο υπολογισμου

 

Στο περιπου

έβαλε δασμους 22 ευρω (δεν ξερω το ειδος και το ποσοστό επι του cif)

φπα 24%

Τέλη εκτελωνισμου 20 ευρω

 

Νατο το πακετο των 94 ευρω.

 

Δεδομένου οτι αν πραγματι το αγορασες 118 ευρω (μαζί με μεταφορικά) θα επρεπε να χρεωθεί σύνολο 44 ευρω (φπα και τελη εκτελωνισμου). Η διαφορά ειναι μεγάλη και αξίζει να ζητήσεις αναδασμολόγηση εκτός αν βιαζεσαι υπερβολικά ή το ειδος που αγορασες ειναι τιποτα πολύ ειδικό που εχει ειδικους φόρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να βοηθησω λιγο την κατασταση με το τελωνειο, ενω εχω στειλει email στο [email protected] για τον εκτελωνισμο απο 1/10 μεχρι σημερα δεν εχω λαβει καμια απαντηση.

 

σημερα πηρα τηλεφωνο και στο τηλεφωνο ο τυπος απλα βλεπει τον εντοπισμο αντικειμενου στη σελιδα του ελτα. εκει εγραφε πως απαιτειται υπευθυνη δηλωση με ημερομηνια 11/10

 

ο τυπος λοιπον αυτος μου εδωσε ενα αλλο τηλεφωνο για να τσεκαρω με την κοπελα που βλεπει τα emails.

 

κατοπιν επικοινωνιας το email μου δεν πηγε ποτε και το εστειλα παλι και σε ενα δευτερο email οπου και το ελαβε, παρολο που πηγε στα ανεπιθυμητα, τα κοιτανε και αυτα.

 

ετσι μου ειπε θα το προχωρησει το δεμα μου για να μου ερθει, και ευτυχως που δεν το γυρισαν πισω γιατι λεει μεσα πως πρεπει να στειλεις τη φορμα εντος 10 ημερων απο την παραλαβη της συστατικης επιστολης.

 

οποτε τα τηλεφωνα για να τσεκαρετε το email σας εαν παραληφθηκε

 

2103538103

2103538104

 

 

και επισης να στελνετε την υπευθυνη δηλωση για τα σκευασματα ηλεκτρονικα εκτος απο το [email protected] και στο [email protected]

 

 

ελπιζω να βοηθησα την κατασταση με το τελωνειο γιατι γινεται λιγο μπουρδελο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε αρχισουν να χανονται εγγραφα από αιτησεις αναδασμολογησης μπορειτε να κανετε καταγγελεια στην ΑΔΑΕ (Διεύθυνση Διασφάλισης Απορρήτου Ταχυδρομικών Υπηρεσιών)

 

 

http://www.adae.gr/online-ypiresies/kataggelia/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά μέλη έχουν γράψει ότι τα δέματα από iherb έχουν σταματήσει στο αεροδρόμιο και ζητούν από τους παραλήπτες έγγραφα από ΕΟΦ κλπ.

Ίσως και το δικό σου ακολουθεί την ίδια διαδρομή και θα ενημερωθείς.

 

Ευχαριστώ όλους, θα περιμένω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...