Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ όλους, θα περιμένω..

 

 

και δες και το δικο μου ποστ να ξερεις

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=56055045

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω δυο χαζες ισως ερωτησεις, αλλα δεν χανω τιποτε να τις κανω :P

 

Παρηγγειλα προχτες απο Hong Kong ενα ανταλλακτικο για το PS3 μου (ενα ματακι Laser) που εδω στην Ελλαδα το εχουν 30€ περιπου, με συνολικο κοστος 7.60. Γλυτωνω το καπελο επειδη ειναι κατω απο 150€ η θα πρεπει να πληρωσω κερατιατικα? Και δευτερον, μιας και ειναι ευθραυστο, αν οι χασαπηδες μου κανουν ζημια μετα θα βρω ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δεν κατάλαβα τι Υπεύθυνη Δήλωση θα ζητηθεί στην περίπτωσή μου (αν ζητηθεί).

 

Με ενδιαφέρει αυτό απο το iHerb.com 39 usd, έχω και κάποια απο Κίνα 1.5 ευρώ, 4.5 ευρώ, 10 ευρώ και 16,50 ευρώ.

Πιθανόν να έχουν αναγραφόμενες τιμές κοντά στα 5 ευρώ που παγίως κάνουν οι Κινέζοι χωρίς να το ζητάμε

αλλά και η πραγματική τους αξία δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

 

Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα κάποιες ip cameras και remote (Wifi/3G) switches... γιατί θα γινόταν πανηγύρι

με τα τελωνεία...

Με είχε πιάσει μια μανία για αγορές (έστω και ευτελούς αξίας) πιστεύοντας ότι θα έλθει μια μέρα που όλα αυτά

θα είναι απαγορευτικά.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου πιστεύω ότι σύντομα θα τους "τραβήξουν το αυτί" οι Κινέζοι. Με τα τρέχονται δέματα όμως τί γίνεται...

 

Φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα πακετο απο gearbest αξιας 5-10 ευρω μου ηρθε σημερα αφου βγηκε απο τελωνειο και χαρακτηριστηκε τελωνειακως ελευθερο.Δεν με χρεωσαν 3ευρω οπως συνηθως.Απο κινα σε ολλανδια σε 10 μερες και απο 19 σεπτεμβρη μου ηρθε σημερα.Τελευταιους 3 μηνες δεν εχω παρει ουτε ενα πακετο απο κινα χωρις να περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δεν κατάλαβα τι Υπεύθυνη Δήλωση θα ζητηθεί στην περίπτωσή μου (αν ζητηθεί).

 

Με ενδιαφέρει αυτό απο το iHerb.com 39 usd, έχω και κάποια απο Κίνα 1.5 ευρώ, 4.5 ευρώ, 10 ευρώ και 16,50 ευρώ.

Πιθανόν να έχουν αναγραφόμενες τιμές κοντά στα 5 ευρώ που παγίως κάνουν οι Κινέζοι χωρίς να το ζητάμε

αλλά και η πραγματική τους αξία δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

 

Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα κάποιες ip cameras και remote (Wifi/3G) switches... γιατί θα γινόταν πανηγύρι

με τα τελωνεία...

Με είχε πιάσει μια μανία για αγορές (έστω και ευτελούς αξίας) πιστεύοντας ότι θα έλθει μια μέρα που όλα αυτά

θα είναι απαγορευτικά.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου πιστεύω ότι σύντομα θα τους "τραβήξουν το αυτί" οι Κινέζοι. Με τα τρέχονται δέματα όμως τί γίνεται...

 

 

 

τοσα χρονια ..τι μαθαινες??δεν ακουγες για τελωνεια και δασμους και ολα τα συναφη  :-D ...sa22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα πακετο απο gearbest αξιας 5-10 ευρω μου ηρθε σημερα αφου βγηκε απο τελωνειο και χαρακτηριστηκε τελωνειακως ελευθερο.Δεν με χρεωσαν 3ευρω οπως συνηθως.Απο κινα σε ολλανδια σε 10 μερες και απο 19 σεπτεμβρη μου ηρθε σημερα.Τελευταιους 3 μηνες δεν εχω παρει ουτε ενα πακετο απο κινα χωρις να περασει τελωνειο.

 

Τελωνειακως ελευθερο ταμπελακι,

διχως χρεωση 3ευρου;;;;;

Τι γινεται;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχει κανεις εικονα για το fasttech ? Ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος αποστολης απο εκει που να γλιτωνεις τελωνειο ή ειναι τυχαιο το αν θα περασει?

 

Ειχα κανει μια παραγγελια, υγρα για ηλεκτρονικο τσιγαρο απο αρχες αυγουστου και τα παρελαβα μεσα οκτωβρη, με singapore post χωρις να πληρωσω τελωνειο (ειχε πανω το πακετο χαρτακι απο ελεγχο ομως, απορω πως τα πηρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,

 

Δεν κατάλαβα τι Υπεύθυνη Δήλωση θα ζητηθεί στην περίπτωσή μου (αν ζητηθεί).

 

Με ενδιαφέρει αυτό απο το iHerb.com 39 usd, έχω και κάποια απο Κίνα 1.5 ευρώ, 4.5 ευρώ, 10 ευρώ και 16,50 ευρώ.

Πιθανόν να έχουν αναγραφόμενες τιμές κοντά στα 5 ευρώ που παγίως κάνουν οι Κινέζοι χωρίς να το ζητάμε

αλλά και η πραγματική τους αξία δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

 

Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα κάποιες ip cameras και remote (Wifi/3G) switches... γιατί θα γινόταν πανηγύρι

με τα τελωνεία...

Με είχε πιάσει μια μανία για αγορές (έστω και ευτελούς αξίας) πιστεύοντας ότι θα έλθει μια μέρα που όλα αυτά

θα είναι απαγορευτικά.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου πιστεύω ότι σύντομα θα τους "τραβήξουν το αυτί" οι Κινέζοι. Με τα τρέχονται δέματα όμως τί γίνεται...

 

 

 

τοσα χρονια ..τι μαθαινες??δεν ακουγες για τελωνεια και δασμους και ολα τα συναφη  :-D ...sa22

 

Γειά σου βρε sa22, όλα τα παρακολουθείς εσύ...

Ελπίζω να είστε όλοι καλά... καλό χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνειακως ελευθερο ταμπελακι,

διχως χρεωση 3ευρου;;;;;

Τι γινεται;;;;;

Το ίδιο και σε εμένα σήμερα το πρωί. Με ταμπελάκι κανονικά, και μεγαλούτσικο δέμα, καμία χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο aliexpress αξίας 8€  στις 19/7/17 ένα touch  για tablet μου ήρθε ειδοποίηση από το ταχυδρομείο στις  22/10/17 με χρέωση για εκτελωνισμό 22.20€.

Δεν το παρέλαβα και άνοιξα disbute στο site δυστυχώς το aliexpress δεν μου επιστρέφει τα χρήματα και λέει πως ένιαι υποχρέωση μου να πληρώσω τους φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο aliexpress αξίας 8€ στις 19/7/17 ένα touch για tablet μου ήρθε ειδοποίηση από το ταχυδρομείο στις 22/10/17 με χρέωση για εκτελωνισμό 22.20€.

Δεν το παρέλαβα και άνοιξα disbute στο site δυστυχώς το aliexpress δεν μου επιστρέφει τα χρήματα και λέει πως ένιαι υποχρέωση μου να πληρώσω τους φόρους.

Ναι ειναι υποχρέωση σου να τα πλήρωσεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...