Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , να θέσω 2-3 ερωτήματα προβληματισμούς μου , εγώ προσωπικά πλέον μόνο από Ευρώπη θα ξαναψωνίσω γιατί το θέμα με τις καθυστερήσεις με έχει κουράσει, αν και δεν περιμένω πολλά πράγματα γιατί δεν κάνουμε μια ομαδική κίνηση καταγγελία στην ΕΕΤΤ για υπερβολικές και παράλογες καθυστερήσεις επίσης είναι εμφανές ότι δεν θέλουν οι τελωνειακοί να κανουν την δουλειά τους οπότε χρεώνουν όλα τα συστημένα χωρίς να το ψάξουν 30 ευρώ ώστε να έχει χρέωση εκτελωνισμού 22,4 ευρώ άρα εάν μαζέψουμε περιπτώσεις πραγματικές που έχουν χρεωθεί κατά παράβαση τέλη εκτελωνισμού να τα καταγγείλουμε στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του πολίτη, καθώς και τα αιτήματα ένστασης κατά των χρεώσεων να ελέγχονται σε λογικό χρονικό διάστημα πχ μιας εβδομάδας και όχι μέσα σε κάτι μήνες όπως το πάνε οι ΔΥ που απλά δεν θέλουν να κανουν την δουλειά τους και με τις καταγγελίες και τα πρόστιμα που θα δεχθεί το ταχυδρομείο να κανουν ασύμφορο τον εκτελωνισμό με αυτόν τον τρόπο που γίνετε αυτήν την στιγμή , αυτά τα θέτω ως τροφή για σκέψη ώστε να ενωθούμε σε μια μεγαλύτερη ομάδα που η φωνή της θα ακουστεί ποιο δυνατά και συγκροτημένα από ότι του καθενός μας χωριστά και μεμονωμένα

η εεττ δεν ειναι αρμοδια για θεματα τελωνειου,μονο ο συνηγορος του πολιτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να προσθέσω κάτι σαν στατιστικό στοιχείο (ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΚΑΘΕΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΠΟΥ ΚΛΑΙΓΕΣΤΕ! )

 

Παραγγελία 22/9 απο gearbest, ενα ποντίκι και κάτι usb adaptors. Συνολικό κόστος 7,40 δολλάρια. Αποστολή με Sweden Post registered. Προς έκπληξη μου το πακετάκι (φακελο θα το χαρακτήριζα, οχι κουτί) έφτασε σήμερα. Επάνω ειχε αυτοκόλλητο που δεν ειχε λογοτυπο του gearbest, σαν διευθυνση επιστροφής ειχε ενα διαμερισμα στη Σουηδία, στα είδη εγραφε mouse και δήλωμένη αξία 5,11 (δε ζήτησα υποτιμολογηση). Τέλος πάνω ήταν μαρκαρισμένη η επιλογη Gift (ουτε αυτο το ζήτησα). Το πακετάκι δεν είχε ανοιχτεί (σφαχτεί) και ειχε κολλημένο το κλασσικό πράσινο αυτοκόλλητο "Τελωνειακά ελευθερο". Δε μου ζητήσανε τιποτα (ουτε 3ευρω).

 

Θεωρώ οτι η αξία, η περιγραφή το βάρος και το sweden post εδρασαν θετικά στο να μη γινει άνοιγμα απο τελωνείο. Βέβαια σε καμια περιπτωση δε θα δοκίμαζα κατι αναλογο με κινητό μεσα στο πακέτο ακόμα κι αν έκαναν υποτιμολογηση και παραποίηση περιγραφής.

 

Αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάποια συμβουλή για να αποφύγω τελωνείο;

 

Να μην αγοράσεις

ή 

να αγοράσεις μεχρι 21 ευρω με μεταφορικά

 

Για τις υπολοιπες περιπτωσεις πληρώνεις ο,τι πρεπει και παραλαμβάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλα δεν βρηκα κατι σχετικο για αντικειμενο που αγοραστηκε μεσω kickstarter 

Κάτι παρόμοιο είχα ρωτήσει και γω πριν μερικές μέρες, αλλά δεν απαντήθηκε.

 

Πώς κοστολογείται δηλ. αντικείμενο που ΔΕΝ υπάρχει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα πριν ~65 μερες μια Yi 4K+.

 

Ηρθε με Singapore Post και εννοειται περασε τελωνειο.

 

Προς εκπληξη μου ομως, την κοστολογησανε "μονο" 66€. Στο πακετο επανω εγραφε 20$.

 

Οποτε ΦΠΑ μονο για τα 66€. Εγω την πηρα κανονικα 340€.

 

 

Παλι καλα!

 

 

 

Επισης, απο τροπους αποστολης 100% χωρις τελωνειο εχουμε μονο

 

BangGood Priority Line 

και

EU Express απο GearBest?

 

Καποιο αλλο καταστημα δεν εχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αγοράσεις

ή 

να αγοράσεις μεχρι 21 ευρω με μεταφορικά

 

Για τις υπολοιπες περιπτωσεις πληρώνεις ο,τι πρεπει και παραλαμβάνεις. 

χαχα, μου άρεσε το πρώτο!

 

Μωρέ εγώ παίρνω μέχρι 21 ευρώ (μέχρι 22 δεν ήταν; ), το θέμα είναι πόσο θα του'ρθει του τελωνειακού να το κοστολογήσει!!

Κι αυτό θα ήθελα να απέφευγα.

 

Απλά ρώτησα, επειδή χθες μου ήρθε πακέτο από Αμερική με international priority, και φαίνεται να μην πέρασε καν από τελωνείο! (δεν είχε αυτοκόλλητο πάνω).

Ήταν φάκελος, και έλεγα μήπως γι'αυτό.

Μήπως περνούν τα κουτιά (πακέτα) και όχι τα επιστολικά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, μου άρεσε το πρώτο!

 

Μωρέ εγώ παίρνω μέχρι 21 ευρώ (μέχρι 22 δεν ήταν; ), το θέμα είναι πόσο θα του'ρθει του τελωνειακού να το κοστολογήσει!!

Κι αυτό θα ήθελα να απέφευγα.

 

Απλά ρώτησα, επειδή χθες μου ήρθε πακέτο από Αμερική με international priority, και φαίνεται να μην πέρασε καν από τελωνείο! (δεν είχε αυτοκόλλητο πάνω).

Ήταν φάκελος, και έλεγα μήπως γι'αυτό.

Μήπως περνούν τα κουτιά (πακέτα) και όχι τα επιστολικά τώρα.

 

Και κάτω από 22 ευρώ να είναι κινδυνεύεις να χρεωθείς οπότε μην μπεις καν στην ψυχοφθόρο διαδικασία με τις τεράστιες αναμονές , περιμένω έναν φακό των 10 ευρώ με postnl (αγορά 29 Αυγούστου) 60+ μέρες κολλημένος από 14 Σεπτεμβρίου στο αεροδρόμιο και ο σάκος δεν ξέρουμε πότε θα ανοιχτεί   και αν θα χρεώσουν οι εκτελωνιστές φόρο για κάτι τόσο φτηνό , επίσης φορτιστή των 2 ευρώ μη συστημένο από 20 Σεπτεμβρίου από Gearbest άγνωστο πότε θα έρθει και αυτό και αν θα εκτελωνιστεί γιατί είναι τρελοί αυτοί που εκτελωνίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, απο τροπους αποστολης 100% χωρις τελωνειο εχουμε μονο

 

BangGood Priority Line 

και

EU Express απο GearBest?

 

Καποιο αλλο καταστημα δεν εχουμε;

Κι εγω εχει την ιδια απορια. Το priority του tomtop παρακαμπτει το τελωνειο;

Και κάτω από 22 ευρώ να είναι κινδυνεύεις να χρεωθείς οπότε μην μπεις καν στην ψυχοφθόρο διαδικασία με τις τεράστιες αναμονές , περιμένω έναν φακό των 10 ευρώ με postnl (αγορά 29 Αυγούστου) 60+ μέρες κολλημένος από 14 Σεπτεμβρίου στο αεροδρόμιο και ο σάκος δεν ξέρουμε πότε θα ανοιχτεί   και αν θα χρεώσουν οι εκτελωνιστές φόρο για κάτι τόσο φτηνό , επίσης φορτιστή των 2 ευρώ μη συστημένο από 20 Σεπτεμβρίου από Gearbest άγνωστο πότε θα έρθει και αυτό και αν θα εκτελωνιστεί γιατί είναι τρελοί αυτοί που εκτελωνίζουν.

Ε, για αυτο σε λιγο θα βλεπουμε οτι το καθε αντικειμενο δεν θα στελνεται Ελλαδα. Και ο στοχος τους, η στροφη στην εγχωρια αγορα, θα εχει πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, για αυτο σε λιγο θα βλεπουμε οτι το καθε αντικειμενο δεν θα στελνεται Ελλαδα. Και ο στοχος τους, η στροφη στην εγχωρια αγορα, θα εχει πετυχει.

 

Δεν νομίζω απλά εχω την εντύπωση ότι πέρυσι υπόγραψαν αύξηση εσόδων από τους εκτελωνισμούς και αυτά πληρώνουμε τώρα , τα περισσότερα που παραγγέλνω δεν τα βρίσκω καν Ελλάδα , η αναβάθμιση μας σε τριτοκοσμική χώρα επιτευχθεί επιτυχώς από τους χορευτές της πλατείας συντάγματος το 2015 να είναι καλά τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να γλυτώσεις όχι επειδή είναι κάτω των 150€ αλλά επειδή είναι κάτω των 22€ που είναι η ατέλεια.

Αλλά αυτό εξαρτάται από το πως θα το κόψει ο τελωνειακός.

 

Για τη 2η, θα πρέπει να ανοίξεις προσεκτικά το δέμα με βίντεο ώστε σε περίπτωση βλάβης να ζητήσεις νέο από τον πωλητή.

 

Αλήθεια, πως θα καταλάβεις ότι η ζημιά έγινε από τους ντόπιους και όχι από ξένους "χασάπηδες";

Μήπως οι ντόπιοι βάζουν διαφορετικά σημάδια από τους ξένους;

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, ελπίζω να την γλυτώσω γιατί αν προσπαθήσει ο τελωνειακός να το κοστολογησει σε τιμές Ελλάδας, κάνει 30€ αρα δεν παιζει ατελεια.

 

Στο δεύτερο σκέλος , δε μπορώ να αποδείξω τιποτε, δυστυχώς γιατί θα μπορούσε να εχει πάθει ζημια οπουδήποτε στη διαδρομή. Μια φορα ένας γνωστός μου είχε στείλει έναν σκληρό δίσκο απο Γερμανια και ο ταχυδρόμος που τον έφερε σταμάτησε με το μηχανάκι και εκσφενδονισε το δέμα το οποίο προσγειώθηκε στις πλάκες της άυλης. Ο δίσκος φυσικά δε δούλεψε ποτε και αν και το είδα να γίνεται μπροστά μου, άκρη δεν έβγαλα οποτε απλα εύχομαι να μη γίνει καμμιά σαπιλα τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τρία ευρώ πληρώνετε ΜΟΝΟ αν είναι ΔΕΜΑ

 

Δηλαδή γράφει ΔΕΜΑ και έρθει με το μεγάλο ειδοποιητηριο.

 

 

Όλα τα άλλα είναι επιστολές είτε κανονικές είτε ογκώδεις και δεν υπάρχει χρέωση

Το μοναδικό πράγμα από όλες τις αγορές που ηρθε ως δέμα είναι από το vitacost

Και πληρωσα τα 3 ευρώ.

 

Μηχανικό πληκτρολόγιο που ηρθε με το κλασικό ειδοποιητηριο και ζυγίζε 1.2 κιλά ήταν επιστολή γιατί δεν πέρασε από το κέντρο διαλογής δεμάτων στο ρουφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τρία ευρώ πληρώνετε ΜΟΝΟ αν είναι ΔΕΜΑ

 

Δηλαδή γράφει ΔΕΜΑ και έρθει με το μεγάλο ειδοποιητηριο.

 

 

Όλα τα άλλα είναι επιστολές είτε κανονικές είτε ογκώδεις και δεν υπάρχει χρέωση

 

Περίμενε να καταλάβω.

Αυτό που είπες το κατάλαβα.

Αν όμως είναι επιστολικό ταχυδρομείο δεν περνάει καν από τελωνείο;

Ή περνάει, απλώς δεν του βάζουν το αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να καταλάβω.

Αυτό που είπες το κατάλαβα.

Αν όμως είναι επιστολικό ταχυδρομείο δεν περνάει καν από τελωνείο;

Ή περνάει, απλώς δεν του βάζουν το αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο";

Τελωνείο περνάει απλά αν είναι ατελώς δεν πληρώνεις 3 ευρώ.

 

 

Εμένα και στο δέμα του πληκτρολογίου είχαν γράψει 3 ευρώ και στο ειδοποιητηριο.

 

Και το βλέπει αυτή στα ΕΛΤΑ και το κάνει μουτζούρα και λέει αυτό δεν ισχύει πλέον

 

Μόνο αν γράφει ΔΕΜΑ το ειδοποιητηριο πληρώνεις τα 3 ευρώ όχι ογκώδες που λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επισης, απο τροπους αποστολης 100% χωρις τελωνειο εχουμε μονο

 

BangGood Priority Line 

και

EU Express απο GearBest?

 

Καποιο αλλο καταστημα δεν εχουμε;

 

μεχρι στιγμης όχι κατι σιγουρο 100% όπως αυτα

και παλι καλα π υπαρχουν αυτά να λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...