Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update: παραγγελία από iherb στις 12/08 παρακαλώ, με σιφακι κάτω των 22 ευρώ δηλαδή τελωνειακώς ελεύθερη. Μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση ότι είναι για προσωπική χρήση κοκ την οποία να την στέλνετε στο mail που αναγράφει η επιστολή (τηλέφωνα θα σηκώσουν όταν πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, το φαξ μονίμως βούιζε). Σημειώνω ότι οι θεότητες μου απάντησαν στο 13ο mail τιθαγινειεπιτελουςμετοδεμαμου κυριακάτικα ότι εκτελωνίστηκε και τελικώς πλήρωσα τα 3ευρώ.

 

Η φάση με τα 3ευρώ είναι άραγε αποκλειστικά ένας νέος τρόπος να μας αρμέγουν;

Έχει βελτιωθεί καθόλου ο χρόνος εκτελωνισμού;

Οι καθυστερήσεις μαζί με τους περιορισμούς στο ύψος ανά δέμα καθιστούν μάλλον ασύμφορη πλέον την παραγγελία συμπληρωμάτων από ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα επειδή έχω ίδια περίπτωση, παραγγελία από 11/08 από iherb και δεν έχω λάβει ούτε καν ενημέρωση για το αν θα εκτελωνιστεί ή το οτιδήποτε (http://webtrack.dhlglobalmail.com/?id=32441&trackingnumber=GM275322484016115483), στο τηλέφωνο τελωνείου δεν το σηκώνουν ποτέ, εσύ τι έκανες; παρέλαβες;

 

 

Update: παραγγελία από iherb στις 12/08 παρακαλώ, με σιφακι κάτω των 22 ευρώ δηλαδή τελωνειακώς ελεύθερη. Μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση ότι είναι για προσωπική χρήση κοκ την οποία να την στέλνετε στο mail που αναγράφει η επιστολή (τηλέφωνα θα σηκώσουν όταν πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, το φαξ μονίμως βούιζε). Σημειώνω ότι οι θεότητες μου απάντησαν στο 13ο mail τιθαγινειεπιτελουςμετοδεμαμου κυριακάτικα ότι εκτελωνίστηκε και τελικώς πλήρωσα τα 3ευρώ.

 

Η φάση με τα 3ευρώ είναι άραγε αποκλειστικά ένας νέος τρόπος να μας αρμέγουν;

Έχει βελτιωθεί καθόλου ο χρόνος εκτελωνισμού;

Οι καθυστερήσεις μαζί με τους περιορισμούς στο ύψος ανά δέμα καθιστούν μάλλον ασύμφορη πλέον την παραγγελία συμπληρωμάτων από ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελος μονο με priority line κινητο για δωρο 45ευρω και περασε τελωνειο μου ηρθε +30ευρω και σε 10 ημερες απο aliexpres και 4 μικρες παραγγελιες των 23ευρω ειναι ακομα ενα μηνα στο τελωνειο τραγικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ίσχυε από ιδρύσεως της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

οποτε ειμαστε ενταξει για παραγγελιες απο αγγλια(οσον αφορα τουλαχιστον τις τελευταιες ασχημες εξελιξεις),ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχει την ιδια απορια. Το priority του tomtop παρακαμπτει το τελωνειο;

Ε, για αυτο σε λιγο θα βλεπουμε οτι το καθε αντικειμενο δεν θα στελνεται Ελλαδα. Και ο στοχος τους, η στροφη στην εγχωρια αγορα, θα εχει πετυχει.

 

Δεν το βλέπω για στροφή στην εγχώρια αγορά τουλάχιστο για εμένα, αυτά που αγοράζω απο κίνα είναι συνήθως ανταλλακτικά για επισκευές οπότε εαν τα αγοράσω απο Ελλάδα (εφόσον υπάρχουν) η επισκευή θα κοστίζει περισσότερο απο την αγορά καινούργιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Help!!!

 

Καλημέρα παίδες.

 

Αν και έχω κάνει πολλές αγορές από εξωτερικό (κυρίως Aliexpress), οι τελευταίες που έκανα μετά το καλοκαίρι (τις βλέπετε στην φωτογραφία) έχουν tracing number RB3622*****SG. Προφανώς με τα όσα έχω διαβάσει (αφού έκανα την παραγγελία) πάνε τελωνείο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει (αν και πρέπει να έχει μαντικές ικανότητες!!!) :

  • Πόσο θα πάει το κοστούμι? 
  • ​Έχω φίλη εκτελωνίστρια μήπως βολεύει να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό?
  • Τελικά τι ισχύει με τα CIF, τα 3ευρα, τα ογκώδη, τα δέματα, τις επιστολές κτλ, έχω καταμπερδευτεί. Αλαλούμ!!!!

​Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αν δεν καταλαβαίνετε κάτι ή χρειάζεστε κάποια περαιτέρω πληροφορία είμαι στην διάθεσή σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

post-465675-0-09506000-1509541908_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι ότι οσοι εχουν αγορασει αντικείμενα κοστος κατω από 22 ευρω και τους ζητουν να πληρωσουν πρεπει εφόσον εχουν τα νόμιμα εγγραφα που χρειάζονται για να το αποδείξουν  πρέπει να προχωρούν σε αίτηση αναδασμολογησης.

 

Αν παγιωθεί μια κατάστασή ότι ότι κοστολογήσουν οι τελώνες αυτό είναι θα έλθουν και χειροτέρα.

 

Αντίθετα αν δουν πως πολυς κοσμος ζητα αναδασμολογηση και γίνουν και αρκετές καταγγελίες  πιστεύω ότι θα ταρακουνηθούν.

 

Επισης το επιχειρημα ότι χρειαζεται 2 μηνες γιατι πρεπει να γίνεται ντεφακτο αποδεκτο !!!!!!!

 

Τι σημαινει φορτος εργασιας σε ιδιωτικη εταιρεια ( μιας και τωρα από ιδιωτικη εταιρεια γινονται )

 

Σημαινει ότι τα ΕΛΤΑ ανεθεσαν εργο σε ιδιωτικη  εταιρια ακαταλληλη για την δουλια αυτή η από την αρχη οι προδιαγραφες που εθεσαν τα ΕΛΤΑ για την αναδοχο ηταν εταιρια  εκτος τοπου και χρόνου

 

Σήμερα πήγα έκανα αίτηση αναδασμολόγησης αλλά η διευθύντρια μου είπε πως τσάμπα το κάνω και πως της είπαν απο το τελωνείο να μην τα στέλνει γιατί δεν πρόκειται να τα ξανά ελέγξουν, επίσης θέλω να πώ πως στην αίτηση αναδασμολόγηση δεν μου εδώσε κάποιο επίσημο  αποδεικτικό οτι το έστειλα απλά μου έδωσε φ/α της αίτησης με συμπληρωμένο με τον δικό της γραφικό χαρακτήρα  την ημερομηνία και το όνομα του καταστήματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κυριακη εκανα καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη(εχω κανει αιτηση αναδασμολογησης 18-8).επιβεβαιωθηκε την δευτερα.εκτοτε δεν εχω καμια αλλη ενημερωση.θα λαβω καποια επιστολη ή να επικοινωνησω μαζι τους;

Help!!!

 

Καλημέρα παίδες.

 

Αν και έχω κάνει πολλές αγορές από εξωτερικό (κυρίως Aliexpress), οι τελευταίες που έκανα μετά το καλοκαίρι (τις βλέπετε στην φωτογραφία) έχουν tracing number RB3622*****SG. Προφανώς με τα όσα έχω διαβάσει (αφού έκανα την παραγγελία) πάνε τελωνείο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει (αν και πρέπει να έχει μαντικές ικανότητες!!!) :

  • Πόσο θα πάει το κοστούμι?
  • ​Έχω φίλη εκτελωνίστρια μήπως βολεύει να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό?
  • Τελικά τι ισχύει με τα CIF, τα 3ευρα, τα ογκώδη, τα δέματα, τις επιστολές κτλ, έχω καταμπερδευτεί. Αλαλούμ!!!!
​Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αν δεν καταλαβαίνετε κάτι ή χρειάζεστε κάποια περαιτέρω πληροφορία είμαι στην διάθεσή σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
το κοστουμι ειναι 24% επι της αξιας που θα ορισει ο τελωνειακος +15€.αν βαλεις δικο σου εκτελωνιστη θελει παλι 15€ και 24% επι της πραγματικης αξιας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Ο δικός μου τελωνειακός όμως θα εκτιμήσει την πραγματική αξία του προϊόντος και όχι κατ εκτίμηση!!!

 

Γεγονός όμως είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει. Αυτό που γίνεται το θεωρώ αλητεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα έκανα αίτηση αναδασμολόγησης αλλά η διευθύντρια μου είπε πως τσάμπα το κάνω και πως της είπαν απο το τελωνείο να μην τα στέλνει γιατί δεν πρόκειται να τα ξανά ελέγξουν, επίσης θέλω να πώ πως στην αίτηση αναδασμολόγηση δεν μου εδώσε κάποιο επίσημο  αποδεικτικό οτι το έστειλα απλά μου έδωσε φ/α της αίτησης με συμπληρωμένο με τον δικό της γραφικό χαρακτήρα  την ημερομηνία και το όνομα του καταστήματος

Κάποιος κάτι είπε σε κάποιον που του το είπε κάποιος άλλος.

ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ

Το έχει εγγράφως;

Όχι φυσικά.

 

Κάνε αίτηση αναδασμολόγησης (είναι έντυπη; δεν ξέρω δεν έχω κάνει) στην οποία θα γράψεις με το χέρι "Παρακαλώ για την ολοκλήρωση εντός 60 ημερών σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, επιφυλασσόμενος για κάθε νόμιμο δικαίωμα"

 

1. Θα τους τσαντίσεις.

2. Εάν δεν το κάνουν τότε μπορείς να πας στον ΣτΠολίτη αντί για τον ΣτΚαταναλωτή διότι κρατική υπηρεσία δεν απάντησε σε αίτημα πολίτη εντός 60 ημερών.

Και μετά Show time....

την κυριακη εκανα καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη(εχω κανει αιτηση αναδασμολογησης 18-8).επιβεβαιωθηκε την δευτερα.εκτοτε δεν εχω καμια αλλη ενημερωση.θα λαβω καποια επιστολη ή να επικοινωνησω μαζι τους;

 

Ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά;

Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις επιβεβαίωση με e-mail.

Στην δεύτερη κατευθείαν την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά... συνέβη αυτό που περιμέναμε όλοι όταν είδαμε αυτή τη φωτογραφία:

 

PTw9rcoj_o.jpg

 

Μετά από 80 μέρες περίπου, το παρέλαβα σήμερα. Πέρασε και από τελωνείο αλλά δεν χρεώθηκε.

Το κινητό έφτασε στην κατάσταση που βλέπετε παρακάτω...

 

 

QFA3irqs_o.jpg

 

 

 

KEz1XMo8_o.jpg

 

I3aBz6sN_o.jpg

 

Διαλυμένη βρεγμένη συσκευασία, η οποία μάλιστα είχε βγάλει μούχλα και βρωμοκοπούσε!

 

Το κινητό φαίνεται να λειτουργεί, παρόλο που είχε περάσει υγρασία και μούχλα εσωτερικά εννοείται.

 

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτή την κατάσταση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος κάτι είπε σε κάποιον που του το είπε κάποιος άλλος.

ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ

Το έχει εγγράφως;

Όχι φυσικά.

 

Κάνε αίτηση αναδασμολόγησης (είναι έντυπη; δεν ξέρω δεν έχω κάνει) στην οποία θα γράψεις με το χέρι "Παρακαλώ για την ολοκλήρωση εντός 60 ημερών σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, επιφυλασσόμενος για κάθε νόμιμο δικαίωμα"

 

1. Θα τους τσαντίσεις.

2. Εάν δεν το κάνουν τότε μπορείς να πας στον ΣτΠολίτη αντί για τον ΣτΚαταναλωτή διότι κρατική υπηρεσία δεν απάντησε σε αίτημα πολίτη εντός 60 ημερών.

Και μετά Show time....

 

Ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά;

Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις επιβεβαίωση με e-mail.

Στην δεύτερη κατευθείαν την απάντηση.

ηλεκτρονικα εγινε,αλλα δεν εχω λαβει απαντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...