Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλα τοσο ευκαιρια ειναι π αξιζει να τα φερεις απο εκει?

Kumho ελαστικα με πρασινες ενδειξεις ως προς οικονομια καυσιμου , αποδοση στην βροχη και για θορυβο 185 μπροστα 205 πισω για 15αρες ζαντες να φορεθουν ... φυσικα ειναι πολυ καλη τιμη... ειναι  απο το ElastikaLeader ... ριξε ματια να δεις τιμες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kumho ελαστικα με πρασινες ενδειξεις ως προς οικονομια καυσιμου , αποδοση στην βροχη και για θορυβο 185 μπροστα 205 πισω για 15αρες ζαντες να φορεθουν ... φυσικα ειναι πολυ καλη τιμη... ειναι  απο το ElastikaLeader ... ριξε ματια να δεις τιμες!!!!

 

μολις το τσεκαρα 

 

δικιο εχεις είναι ακριβα καλη τιμη τα βρηκες.

 

από μεταφορα όμως τι θα κανεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις το τσεκαρα 

 

δικιο εχεις είναι ακριβα καλη τιμη τα βρηκες.

 

από μεταφορα όμως τι θα κανεις? 

με courier υπηρεσια προφανως θα τα στειλουν [Περιμενω απο Αγγλια επισης αλλα ανταλλακτικα αυτοκινητου με την DPD UK]... Ειδα και κριτικες αλλων πελατων για τα ελαστικα που τα παρελαβαν και εμειναν ευχαριστημενοι...  Προφανως λογω του μεγεθους των ελαστικων  σε 2 κουτες θα τα βαλουν... 2 λαστιχα σε καθε κουτι... 

Ενας αλλος γνωστος μου εφερε απ εξω ζαντες και ειδα πως τις ειχαν τοποθετημενες... Σε τετραγωνες κουτες  2 ζαντες αν κουτι  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω αυτό το αντικείμενο: 

 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=category&ID=517844&cur_warehouse=CN

 

Και επιλέξω priority direct mail στο shipping είναι σίγουρο ότι δεν θα περάσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω αυτό το αντικείμενο: 

 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=category&ID=517844&cur_warehouse=CN

 

Και επιλέξω priority direct mail στο shipping είναι σίγουρο ότι δεν θα περάσει τελωνείο?

ναι σιγουρο μεχρι στιγμης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δεματα απο Aliexpress που τα περιμενα 63 και 67 μερες, απο διαφορετικο πωλητη.

SGpost το ενα NLPost το αλλο.

Το ενα ειχε mod ηλεκτρονικου τσιγαρου , το αλλο εναν ατμοποιητη.

Και στα 2 απαγορευεται η εισαγωγη.

 

50 ευρω εφυγαν ετσι , δεν ηξερα για την καινουργια νομοθεσια και πηρα γραμμη τι γινεται στο τελωνειο αφου παραγγειλα και μετα διοτι ειχα καιρο να παρω κατι.

 

Την χειροτερη εποχη ξεκινησα το ατμισμα :P...

Κατι αντιστασεις BTW μου ηρθανε, μια 5αδα νομιζω τελωνειακος ελευθερο χωρις τα 3 ευρω.

Και ενα συρμα επισης. Περιμενω και ενα βαμβακι απο Ιαπωνια, που υποτιθεται θα ερχοταν σε 5 μερες απο αμαζον, καλα ναι, 2 βδομαδες περασαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω αυτό το αντικείμενο: 

 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=category&ID=517844&cur_warehouse=CN

 

Και επιλέξω priority direct mail στο shipping είναι σίγουρο ότι δεν θα περάσει τελωνείο?

 

 

 

Να βάλω και insurance;( για αγορά μέσω PayPal )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω και insurance;( για αγορά μέσω PayPal )

 

όχι εφόσον θα γινει μεσω paypal είναι πεταμενα λεφτα το insurance

2 δεματα απο Aliexpress που τα περιμενα 63 και 67 μερες, απο διαφορετικο πωλητη.

SGpost το ενα NLPost το αλλο.

Το ενα ειχε mod ηλεκτρονικου τσιγαρου , το αλλο εναν ατμοποιητη.

Και στα 2 απαγορευεται η εισαγωγη.

 

50 ευρω εφυγαν ετσι , δεν ηξερα για την καινουργια νομοθεσια και πηρα γραμμη τι γινεται στο τελωνειο αφου παραγγειλα και μετα διοτι ειχα καιρο να παρω κατι.

 

Την χειροτερη εποχη ξεκινησα το ατμισμα :P...

Κατι αντιστασεις BTW μου ηρθανε, μια 5αδα νομιζω τελωνειακος ελευθερο χωρις τα 3 ευρω.

Και ενα συρμα επισης. Περιμενω και ενα βαμβακι απο Ιαπωνια, που υποτιθεται θα ερχοταν σε 5 μερες απο αμαζον, καλα ναι, 2 βδομαδες περασαν :P

 

ναι οντως εχει αλλαξει η νομοθεσια και αυτά πλεον απαγορεύονται

 

αντίθετα οι αντιστασεις επιτρέπονται (μαλιστα πριν 10 μερες μ ηρθαν 5 σετακια με αντιστασεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δεματα απο Aliexpress που τα περιμενα 63 και 67 μερες, απο διαφορετικο πωλητη.

SGpost το ενα NLPost το αλλο.

Το ενα ειχε mod ηλεκτρονικου τσιγαρου , το αλλο εναν ατμοποιητη.

Και στα 2 απαγορευεται η εισαγωγη.

Το απαραδεκτο είναι άλλο, οτι μετα από τηλεφωνικη μου επικοινωνια με προισταμενο στο τελωνειο, ότι ουτε καν δεχονται να τα αφησουν να επιστρεψουν πισω στον αποστολεα. Πολύ απλα για να τα κρατησουν και να τα καρπωθουν αυτοι. Αν αυτό με τη πραγματικη λογικη δεν είναι "ληστεια" τοτε τι είναι? Ψαχνω να βρω τι διαφορα εχει ενας ληστης που μας ληστευει ενώ ερχεται σπιτι μας, ενώ αυτοι μας ληστευουν και με το ονομα του νομου. Οσο και να το ψαχνω δεν βρισκω καμια διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια... εχω μια ερωτηση και γω ... διαβασα καποιες απαντησεις σε αυτο το θεμα και θα κανω και μια δικια μου

 

Αν κανω παραγγελια μια 4αδα ελαστικων απο Ανδορα (χωρα εκτος μελους ΕΕ που βρισκται αναμεσα σε Γαλλια και Ισπανια) απο ενα site και εχει πληρωμη μεσω Paypal με τιμη 4αδας 265€ με εξοδα shipping δωρεαν θα περασουν αυτα τελωνειο???

Ψαξε και σε UK για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο αποψη τελωνειου. Εγω προ κρισης ειχα παρει απο Αγγλια γιατι εδω το ειχαν καβαλησει το καλαμι οι λαστιχαδες και χρεωνανε τον ουρανο με τα αστρα. Μια χαρα ηρθανε στην πορτα μου φρεσκοτατα (4 μηνες λαστιχα!) και με tracking σε ολη την διαδρομη γυρω στις 15ημερες αν θυμαμαι καλα. Εδω τα δινανε 580-610 και τα πηρα 340 συνολο συν 20 ευρω για περασμα και ζυγοσταθμιση η τετραδα 215/55 R16". :)

Επεξ/σία από molot12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δώστε κανένα site με λάστιχα απ έξω σε καλές τιμές.

Αν οι διαστασεις ειναι κλασσικες οι εγχωριες τιμες εχουν προσγειωθει, παρολα αυτα παντα υπαρχουν εποχιακες προσφορες οποτε ριξε μια ματια....υπηρχε και ενα αλλο site στην Αγγλια αλλα δεν μπορω να το θυμηθω (...το θυμηθηκα   :-)  tyretraders απο εκει είχα πάρει... αλλά δυστυχώς βλέπω έχει κλεισει)

 

Camskill.co.uk  Και απο εδω ειχαν πάρει γνωστοί αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζει να στέλνει Ελλάδα λόγω των cc είχε σταματήσει προσωρινά

 

Reifen-tanski.de   Aκυρο  δεν στελνει  Ελλάδα 

 

ΥΓ. Το site απο Ανδορρα που ανεφερε ο προηγουμενος με ιστοσελιδα στα ελληνικα elastika leader gr μου φαινεται λιγο περιεργο...δε ξερω, ας μας ενημερωσει o συμφορουμιτης αν τυχον παρει και ποσο πηγε το μαλλι στο τελωνειο ;;  :unsure:   

 

Tο elastika online gr δήθεν φθηνά....κοροιδία  :mad:  Η ίδια εταιρεία Delticom πουλάει στις άλλες ΕU χώρες πιο φτηνά απο Ελλάδα (μάλλον στη συμφωνία κρύβονται απο πίσω εγχώριοι λαστιχάδες ; ) 

Πχ. Vredestein Quatrac 5 175/65 R14  με 70 ευρώ ενω Γερμανία 43 και Βουλγαρία 45 !  Ακόμα μας δουλεύουν κανονικά...

Επεξ/σία από molot12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...