Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Γεια σας παιδια προαλλες εκανα μια παραγγελια ενα σουγια απο ebay αμερικη το οποιο εχει αξια 26 δολλαρια+13 δολλαρια μεταφορικα μας εκανε 39 δολλαρια τωρα στην τρακινγ λεει οτι ειναι για εκτελωνισμο τι ποσο λετε θα πληρωσω εχετε καμια ιδεα μαζι με εκτελωνισμο και φπα αν ειναι μπορω να μην το παραλαβω και να επιστραφει πισω για να μπορεσω να παρω τα λευτα του πισω ευχαριστω

Αν δεχτουν οτι η χρεωση ειναι οση λες ειναι περιπου 34 ευρω οποτε εχεις 8,16 ευρω ΦΠΑ+15 ευρω τελοι εκτελωνισμου δηλαδη 23,16 συνολο

 

Τωρα πρεπει να συνφωνησει και ο πωλητης για να σου επιστρεψει τα λεφτα αφου παραλαβει το προιον, ΟΜΩΣ δεν ειναι υποχρεωμενος γιατι τα τελωνειακα εξοδα ειναι ευθηνη του αγοραστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση και χωρίς να θέλω καταχρασθώ τη καλοσύνη σου να απαντάς, όποτε μπορέσεις πες μου/μας εάν αυτή η καινούργια διαδικασία έχει φορτώσει παραπάνω τις τιμές εκτελωνισμού που χρέωνε παλαιότερα ο ΕΛΤΑ σε σχέση με την χρέωση του Μπεΐνόγλου π.χ που χρέωνε πολύ περισσότερα ως υπηρεσία εκτελωνισμού, ή έχει να κάνει μόνο ως προς το κομμάτι της "χαρτούρας" και οι τιμές χρεώσεις καθορίζονται από τα ΕΛΤΑ όπως παλιά 

 

Εάν εννοείς τις χρεώσεις των courier συγκριτικά με τις αντίστοιχες των ΕΛΤΑ, είναι η μέρα με τη νύχτα.

Στα ΕΛΤΑ καθαρίζεις με 15€ για αξίες CIF μέχρι 150€, ενώ στις courier η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από 55-60€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα!

Αγόρασα ένα κινητό απο το aliexpress με κόστος 90 ευρώ και τις τελευταίες 20 ημέρες βλέπω με το tracking number πως βρίσκετε "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ"

 

Οι 20 ημέρες για την κατάσταση αυτή ειναι φυσιολογικές? Έχει νοημα να καλέσω τα ΕΛΤΑ?

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα!

 

Αγόρασα ένα κινητό απο το aliexpress με κόστος 90 ευρώ και τις τελευταίες 20 ημέρες βλέπω με το tracking number πως βρίσκετε "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ"

 

Οι 20 ημέρες για την κατάσταση αυτή ειναι φυσιολογικές? Έχει νοημα να καλέσω τα ΕΛΤΑ?

 

Ευχαριστώ!!

 

όπως έχει γίνει η κατάσταση τους τελευταίους μήνες, δυστυχώς είναι φυσιολογικά και τα 20ήμερα και τα δίμηνα ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς τις χρεώσεις των courier συγκριτικά με τις αντίστοιχες των ΕΛΤΑ, είναι η μέρα με τη νύχτα.

Στα ΕΛΤΑ καθαρίζεις με 15€ για αξίες CIF μέχρι 150€, ενώ στις courier η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από 55-60€.

 

ναι για αυτό ακριβός, διότι από Αμερική που βρίσκω ευκαιρίες σε κάποια λάπτοπ κλπ με συμφέρει η όλη διαδικασία μόνο με τα ΕΛΤΑ 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοείς την διαφορά ανάμεσα στα " Άρνηση / Κατάσχεση "  και " Δικτατορική απόφαση / Νόμιμη ενέργεια "   ;;;;;;;;

 

Μη πιασουμε τετοια κουβεντα, γιατι το κυριοτερο θα βγουμε off topic, και δευτερον, η λεξη το τι σημαινει νομος είναι μεγαλη κουβεντα και δεν εχει καμια σχεση με το "Συμφέρον" . Νομος σαν λεξη με τη σημασια της και τη πραγματικη "Εννοια" της, δε σημαινει να κλεβει καποιος.΄'Ότι εξουσια κι αν εχει". Επειδή καποιοι αποφασισαν να ψηφισουν αυτό. Νομος είναι να εξυπηρετεί τα συμφεροντα των πολιτων και επισεις να "Να καταδικαζει οποιαδήποτε Αδικια" . Αν λοιπον ο "Νομος" εξυπηρετεί την αδικια και την κλοπη,  "Παυει να είναι Νομος". Δε δινουμε φιλε μου στη λεξη τη σημασια σε ότι μας συμφερει αλλα σε ότι πραγματικα "Σημαινει" η κάθε λεξη. Τη "Πραγματικη" εννοια και σημασια της. (Και εγω μιλησα για "Κατασχεση" ηλεκτρονικου τσιγαρου. Δε μιλησα για Αρνηση παραλαβης εκ μερους μου. Διαβαζε σωστα τι γραφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο με το ηλεκτρονικο τσιγαρο εγω καταλαβαινω τι λες...αλλα δεν λες στον φιλο σου τον Γερμανο να σε βοηθησει λιγο με καμια παραγγελια???Εξυπνος εισαι θα καταλαβεις τι εννοω....αφου ο Γερμανος δεν εχει προβλημα.....Στην Ευρωπαικη Ενωση κανενας μα κανενας δεν ενδιαφερεται για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ τα συναφη...πιστεψτε με αυτοι βαριουνται που ζουν.Απο αλλου επεσαν οι Ευρωπαικες οδηγιες κ οι τριχες κατσαρες για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ.τ.λ.Καμια σχεση τα προιοντα καπνου με τα προιοντα για τα ηλεκτρονικα ειδη ατμισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο με το ηλεκτρονικο τσιγαρο εγω καταλαβαινω τι λες...αλλα δεν λες στον φιλο σου τον Γερμανο να σε βοηθησει λιγο με καμια παραγγελια???Εξυπνος εισαι θα καταλαβεις τι εννοω....αφου ο Γερμανος δεν εχει προβλημα.....Στην Ευρωπαικη Ενωση κανενας μα κανενας δεν ενδιαφερεται για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ τα συναφη...πιστεψτε με αυτοι βαριουνται που ζουν.Απο αλλου επεσαν οι Ευρωπαικες οδηγιες κ οι τριχες κατσαρες για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ.τ.λ.Καμια σχεση τα προιοντα καπνου με τα προιοντα για τα ηλεκτρονικα ειδη ατμισματος.

Και από Γερμανία παράνομο είναι, εάν για κάποιο λόγο κινήσει υποψίες κατά την είσοδο στην Ελλάδα και γίνει τελωνειακός έλεγχος το σταματούν

 

Νόμος 4419/2016 - ΦΕΚ 174/Α/20-9-2016

 

Άρθρο 16

Διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης

(Άρθρα 18 και 20 παρ. 6 της Οδηγίας 2014/40/ΕΕ)

1.Απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από το εξωτερικό προς την Ελλάδα. Ωστόσο, επιτρέπονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από την Ελλάδα προς το εξωτερικό, υπό την προϋπόθεση ότι τα κράτη μέλη, στην αγορά των οποίων θα διατεθούν τα προϊόντα αυτά, δεν έχουν απαγορεύσει τις εν λόγω διασυνοριακές πωλήσεις.

 

H οδηγία της ΕΕ που αναφέρει είναι αυτή

https://ec.europa.eu/health/tobacco/products/revision_en

Γνωστή και ως η περίφημη TPD ,κάντε μια αναζήτηση και θα δείτε ότι και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ υπάρχει θόρυβος με την εφαρμογή της

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορευμενο το ηλ. τσιγαρο αλλα σε λιγο θα επιτραπει η κανναβη. Ορισμος του παραλογου.

 

Anyway. Σε τηλ. με ΕΛΤΑ ειπαν και το εξης που μπορει να δικαιολογει τις τρομερες καθυστερησεις. Οτι ΟΛΟΙ οι σακοι ανοιγονται παρουσια τελωνειακου που κανει το διαχωρισμο.Οι ΕΛΤΑτζηδες ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να ανοιξουν σακο. Ισχυε κατι τετοιο και στις παλιες εποχες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο με το ηλεκτρονικο τσιγαρο εγω καταλαβαινω τι λες...αλλα δεν λες στον φιλο σου τον Γερμανο να σε βοηθησει λιγο με καμια παραγγελια???Εξυπνος εισαι θα καταλαβεις τι εννοω....αφου ο Γερμανος δεν εχει προβλημα.....Στην Ευρωπαικη Ενωση κανενας μα κανενας δεν ενδιαφερεται για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ τα συναφη...πιστεψτε με αυτοι βαριουνται που ζουν.Απο αλλου επεσαν οι Ευρωπαικες οδηγιες κ οι τριχες κατσαρες για τα Ηλεκτρονικα τσιγαρα κ.τ.λ.Καμια σχεση τα προιοντα καπνου με τα προιοντα για τα ηλεκτρονικα ειδη ατμισματος.

Το θεμα είναι ότι δεν θελω να ξαναπαραγγειλω, το θεμα μου είναι άλλο, ότι μου το κατασχεσανε με το ετσι θελω εν ονοματι του κρατους. Και υπαρχει και πιο παραλογο στην ολη ιστορια που δεν το ανεφερα ακομη. Πριν 2 μηνες μου κατασχεσανε και κατι υγρα ατμισματος, και μαλιστα σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα παλι με προισταμενο τελωνειακο, μου ειπε ότι εξετάζουνε κι ολας σε οσους παραγγειλαν υγρα ατμισματος και κατασχεσανε να μπει στο μελλον καποιο προστιμο μεσω δικαστικης οδου. Δηλ τι εννοει? Να γινονται δικαστηρια και να μας βαλουν και φυλακη κι ολας αν δεν πληρωσουμε το προστιμο για υγρα που παραγγείλαμε. Το καταλάβατε οσοι ατμιζετε και κανατε το "Εγκλημα να παραγγείλετε υγρα αναπληρωσης" Από εξωτερικο? Οτι εξετάζεται και δικαστηριο ακομη. Ε αυτό ας δω κι ας πεθανω. Όπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω, αυτό κι αν είναι αλητεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπει το κρατος οτι εχασε πελατες απο το τσιγαρο οπου οι φοροι ειναι πολυ μεγαλοι...  βλεπει οτι το ηλεκτρονικο

 

ειναι η αιτια απλα παιρνει μια αποφαση και τελος....... ενω το καπνο για ναργιλε το επιτρεπει γιατι και κει εχει βαλει φορους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχει γίνει η κατάσταση τους τελευταίους μήνες, δυστυχώς είναι φυσιολογικά και τα 20ήμερα και τα δίμηνα ακόμα..

 

Ευχαριστώ!

Λεω να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα και να "ριξω" ενα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να δω τι θα μου πουν και απο εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μικροδεμα συστημενο απο Κινα 60 μερες κολλημενο ...ο κινεζος κανει τον ...κινεζο ....

Δεν φταει ο Κινέζος όμως, το πρόβλημα είναι στα ελληνικά ταχυδρομείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...