Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατι να παει καποιος φυλακη εαν τα  υγρα ειναι "0" νικοτινης;;Εγω μπορει να θελω να τα βαλω μεσα στην ζυμη του κεικ.Ποιο ειναι το προβλημα;;ποιο ειναι το προβλημα εφοσον εινα αρωμα,προπυλενογλυκολη και  γλυκερινη.Εγω ειμαι χαζος και θελω να τα βαζω στον καφε μου αντι για γαλα...Εχει νικοτινη Πασια μου;;ΟΧΙ.Παμε δικαστηριο.Οι αλλοι μου κανουν λαθρεμποριο τσιγαρων,καυσιμων,μεταναστων,οργανων...και ειναι εξω κ εγω φυλακη;;;τι λετε μωρε.Να φτιαξουν πρωτα σωστα την νομοθεσια και μετα θα το συζητησουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παει καποιος φυλακη εαν τα  υγρα ειναι "0" νικοτινης;;Εγω μπορει να θελω να τα βαλω μεσα στην ζυμη του κεικ.Ποιο ειναι το προβλημα;;ποιο ειναι το προβλημα εφοσον εινα αρωμα,προπυλενογλυκολη και  γλυκερινη.Εγω ειμαι χαζος και θελω να τα βαζω στον καφε μου αντι για γαλα...Εχει νικοτινη Πασια μου;;ΟΧΙ.Παμε δικαστηριο.Οι αλλοι μου κανουν λαθρεμποριο τσιγαρων,καυσιμων,μεταναστων,οργανων...και ειναι εξω κ εγω φυλακη;;;τι λετε μωρε.Να φτιαξουν πρωτα σωστα την νομοθεσια και μετα θα το συζητησουμε.

Ειχαν νικοτινη τα υγρα που παρηγγειλα. Όπως πωλουνται αλλωστε και σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικου τσιγαρου εδώ στην ελλαδα. Ε και τι εγινε. Φουντα παραγγείλαμε? Υγρα αναπληρωσης ηλεκτρονικου τσιγαρου παραγγείλαμε, θα μας βαλουν και φυλακη δηλ γι αυτό? Ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι ότι δεν θελω να ξαναπαραγγειλω, το θεμα μου είναι άλλο, ότι μου το κατασχεσανε με το ετσι θελω εν ονοματι του κρατους. Και υπαρχει και πιο παραλογο στην ολη ιστορια που δεν το ανεφερα ακομη. Πριν 2 μηνες μου κατασχεσανε και κατι υγρα ατμισματος, και μαλιστα σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα παλι με προισταμενο τελωνειακο, μου ειπε ότι εξετάζουνε κι ολας σε οσους παραγγειλαν υγρα ατμισματος και κατασχεσανε να μπει στο μελλον καποιο προστιμο μεσω δικαστικης οδου. Δηλ τι εννοει? Να γινονται δικαστηρια και να μας βαλουν και φυλακη κι ολας αν δεν πληρωσουμε το προστιμο για υγρα που παραγγείλαμε. Το καταλάβατε οσοι ατμιζετε και κανατε το "Εγκλημα να παραγγείλετε υγρα αναπληρωσης" Από εξωτερικο? Οτι εξετάζεται και δικαστηριο ακομη. Ε αυτό ας δω κι ας πεθανω. Όπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω, αυτό κι αν είναι αλητεια.

 

Ε τον ζάλισες και εσύ μωρέ και είπε την μλκια του για να σε τρομάξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν νικοτινη τα υγρα που παρηγγειλα. Όπως πωλουνται αλλωστε και σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικου τσιγαρου εδώ στην ελλαδα. Ε και τι εγινε. Φουντα παραγγείλαμε? Υγρα αναπληρωσης ηλεκτρονικου τσιγαρου παραγγείλαμε, θα μας βαλουν και φυλακη δηλ γι αυτό? Ελεος

Το θέμα είναι ότι υπάρχει ειδικός φόρος κατανάλωσης στα υγρά νικοτίνης όπως και στον καπνό.

Τα καταστήματα εδώ τον έχουν καταβάλει αυτά που έρχονται απέξω όχι ,αυτό τα καθιστά λαθραία όπως πχ και τα τσιγάρα χωρίς την ειδική ταινία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε Μακη αγορι μου ΜΕ νικοτινη;;;Χωρις νικοτινη ρε Μακη και θα εβαζες μπουστερακι εσυ μετα....Λυπαμαι που στα κρατησανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν νικοτινη τα υγρα που παρηγγειλα. Όπως πωλουνται αλλωστε και σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικου τσιγαρου εδώ στην ελλαδα. Ε και τι εγινε. Φουντα παραγγείλαμε? Υγρα αναπληρωσης ηλεκτρονικου τσιγαρου παραγγείλαμε, θα μας βαλουν και φυλακη δηλ γι αυτό? Ελεος

 

Εκεί το πάμε η φούντα θα διακινείτε ελευθέρα αλλά τα υγρά θα σε στέλνουν στην μπουζού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τον ζάλισες και εσύ μωρέ και είπε την μλκια του για να σε τρομάξει

Ουτε τον ζαλισα, ουτε το ειπε για να με τρομαξει. Εντελως ευγενικα μιλούσαμε κι δυο μας.

Γιατι ρε Μακη αγορι μου ΜΕ νικοτινη;;;Χωρις νικοτινη ρε Μακη και θα εβαζες μπουστερακι εσυ μετα....Λυπαμαι που στα κρατησανε.

Σ ευχαριστω μη λυπάσαι δε πειραζει, εμενα δε με πειραζει τοσο ότι εχασα τα χρηματα μου, κι ας μου λειπουν, οκ εγινε παει αυτό. Με πειραζει άλλο, το αδικο, αυτό ναι, και με πειραζει, και θα με πειραζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει καμμια 15 δεματακια εδω και ενα μηνα απο ebay Κινα μικροαξιας... μονο 2 εχω παραλαβει μεχρι στιγμης... τι παιζει? να ζητησω refund ? Ή να περιμενω? tracking εχουν κινεζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει καμμια 15 δεματακια εδω και ενα μηνα απο ebay Κινα μικροαξιας... μονο 2 εχω παραλαβει μεχρι στιγμης... τι παιζει? να ζητησω refund ? Ή να περιμενω? tracking εχουν κινεζικο

Ενας μηνας είναι πλεον πολύ λιγος  με τις καθυστερήσεις των δικων μας, εγω θα σου ελεγα να περιμενεις, καποια στιγμη θα παραλαβεις, αν περασουν 2 μηνες και πλεον, τοτε γνωμη μου να ζητήσεις refund

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεματα απο Κινα αφαντα απο αρχες Σεπτεμβρη...ενω το 17track τα δειχνει Ελλαδα απο 5 Σεπτεμβρη...

Ξερετε ποτε σβηνει το tracking?

 

Ακριβως αυτη την περιπτωση εχω κι εγω σε ενα δεμα των 15€ απο gearbest.

 

Παραλληλα ενα πακετο των 8€ απο ebay unregisterd ηρθε απο τον Σεπτεμβρη στο τελος Οκτωβρη, ενω 2 αλλα πακετα των 8€ και 35€ με διαφορα παραγγελιας μιας ημερας στο gearbest ηρθαν συστημμενα με belgium post απο τις 19 Οκτωβριου χτες και σημερα αντιστοιχα. Κυριολεκτικα οτιναι ομως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μέρες παρέλαβε συγγενικό μου πρόσωπο, παραγγελία από 17 Δεκεμβρίου 2016!!!!!!!!

Ήταν ένα ανταλλακτικό για σπασμένη οθόνη κινητού!!!!

Μόνο 11 μήνες… αφού είχε ξεχάσει ότι το είχε αγοράσει…!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα θ σας banαρει το account στο alixpress μόλις δουν ότι παρελαβες κ πήρες και το dispute.

 

Ίσως το δουν από το tracking ότι έγινε παραλαβή.

 

 

true story για το ban....

 

γιαυτο μονο ebay οι κομπινες :P

 το εχω ξαναπει κ εγω αυτό.

 

σε λιγο καιρο επειδή τα κρούσματα αυτά είναι πολλα (θυμαμαι και άλλο μελος το εκανε αυτό 2 φορες και τον banaραν) θα ριξουν μαυρο στην ελλαδα σαν μεγαλολαμογια που παιρνουν και refund και το αντικειμενο και μετα byeeeeeeeee αγορες από εξω + θα ανεβουν μετα οι τιμες κατακόρυφα ;)

 

 

για μενα λες ρε? :P

attachicon.gif 1.jpg

attachicon.gif 2.jpg

 

Σήμερα παρέλαβα το δέμα (μια οθόνη κινητού + case) απο κίνα μέσω Ολλανδίας (το περιμένω απο 29/8/2017) το δέμα έχει ανοιχτεί απο τελωνιακό αλλά δεν είχε κάποια χρέωση

 

 

 

χρεωση εχει μονο αν εχει χαρακτηριστει ΔΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...