Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εκτελωνιστηκε το δεμα μου απο το iherb.

 

οριστε και το τελωνειο. μια και τελευταια φορα. ευτυχως που πηρα τα λεφτα μου πισω.

 

συμπληρωματα διατροφης μονο απο vitacost που δεν κολλησε δασμους απο τελωνειο παρα μονο τα 3 ευρω απο τον ελεγχο. θα δειξει τη δευτερη φορα αν τη γλυτωσει παλι ή απλα ηταν τυχαιο


 

received_156250661645530.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενας μηνας είναι πλεον πολύ λιγος  με τις καθυστερήσεις των δικων μας, εγω θα σου ελεγα να περιμενεις, καποια στιγμη θα παραλαβεις, αν περασουν 2 μηνες και πλεον, τοτε γνωμη μου να ζητήσεις refund

το paypal σου δινει τη δυνατοτητα refund μετα απο τοσες μερες ομως πχ 2 μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εκτελωνιστηκε το δεμα μου απο το iherb.

 

οριστε και το τελωνειο. μια και τελευταια φορα. ευτυχως που πηρα τα λεφτα μου πισω.

 

συμπληρωματα διατροφης μονο απο vitacost που δεν κολλησε δασμους απο τελωνειο παρα μονο τα 3 ευρω απο τον ελεγχο. θα δειξει τη δευτερη φορα αν τη γλυτωσει παλι ή απλα ηταν τυχαιο

 

 

 

received_156250661645530.jpg

 

 

Το vitacost δεν είναι σίγουρο ότι δεν περναει τελωνειο. Ποτε παρηγγειλες και εγινε αυτο με το 3ευρω; πριν τον Ιουλη 2017?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία, μπορείτε να μου εξηγήσετε  λιγάκι ( ε αν βέβαια κανίς σας γνωρίζει) μερικές  απορίες….

 

1)      Έλεγχος σε αποστολές κάνουν σε ΟΛΑ τα αεροπλάνα που φέρνουν  πράγματα από χώρες εκτός ΕΕ η ΜΟΝΟ σε τυχαίες  πτήσεις;

2)      Όταν αποφασίσουν  να ελέγξουν μια πτήση που περιέχει  προφανώς  αρκετά δέματα σε σάκους, παίρνουν όλους τους σάκους  στο τελωνείο  προς έλεγχο η μόνο κάποιος τυχαίους;

 

 

3)      Αφού  έχουν  τον/τους  σάκους  περάνανε  πρώτα ΟΛΑ τα δέματα  από κάποιο  μηχάνημα σαν «σκάνερ» για να ελέγξουν απέξω το περιεχόμενο  και αν δεν βρουν κάτι απλός περνάνε  από εκεί  χωρίς να τα ανοίξουν Η  ξεκινάνε  και τα ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΛΑ τα δέματα

4)      Γενικά, αν  δέμα  μπει  τελωνείο, παίζει

να περάσει  έτσι  χωρίς να το ανοίξουν  και ποιο το κριτήριο  για αυτήν την κωλοφαρδία;

 

Ευχαριστώ !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έλεγχος δεν γίνεται στα αεροπλάνα, και πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε.

 

2. Τα δέματα με το ταχυδρομείο ταξιδεύουν σε σάκους οι οποίοι φτάνουν στις αποθήκες των ΕΛΤΑ όταν φτάνουν στην Ελλάδα (αεροδρόμιο). Όταν έρθει η σειρά ενός σάκου αυτός ανοίγεται και τα δέματα σκανάρονται για την άφιξή τους και όχι για το περιεχόμενό τους (ακόμη).

 

3. Από τον ΙΟΥΝ, τα περισσότερα δέματα περνάνε στο τελωνείο και εκεί γίνεται ο έλεγχος και η χρέωση σε όσα νομίζει ο τελωνειακός.

 

4. Θεωρητικά, τα δέματα με αξία CIF μέχρι 22€ δεν χρεώνονται με έξοδα αλλά μπορεί ο τελωνειακός να ορίσει μεγαλύτερη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έλεγχος δεν γίνεται στα αεροπλάνα, και πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε.

 

2. Τα δέματα με το ταχυδρομείο ταξιδεύουν σε σάκους οι οποίοι φτάνουν στις αποθήκες των ΕΛΤΑ όταν φτάνουν στην Ελλάδα (αεροδρόμιο). Όταν έρθει η σειρά ενός σάκου αυτός ανοίγεται και τα δέματα σκανάρονται για την άφιξή τους και όχι για το περιεχόμενό τους (ακόμη).

 

3. Από τον ΙΟΥΝ, τα περισσότερα δέματα περνάνε στο τελωνείο και εκεί γίνεται ο έλεγχος και η χρέωση σε όσα νομίζει ο τελωνειακός.

 

4. Θεωρητικά, τα δέματα με αξία CIF μέχρι 22€ δεν χρεώνονται με έξοδα αλλά μπορεί ο τελωνειακός να ορίσει μεγαλύτερη αξία.

Άρα για να περάσει δέμα με κινητό από Αμερική και να μην περάσω τελωνείο, σχεδόν αποκαλείται  πια, σωστά;

 

Εδώ τι καταλαβαίνεις, έχουν ανοίξει το δέμα μου και τα θα σκάσω χονδρά η την  γλύτωσα ο κωλόφαρδος;

post-93296-0-56269500-1510173992_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vitacost δεν είναι σίγουρο ότι δεν περναει τελωνειο. Ποτε παρηγγειλες και εγινε αυτο με το 3ευρω; πριν τον Ιουλη 2017?

 

 

Order Date: July 17, 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμεινε 2 ώρες περίπου στο τελωνείο (ΓΕΤΑ) και το αποτέλεσμα θα το μάθεις όταν πάρεις το ειδοποιητήριο.

Και νόμιζα ότι την γλύτωσα…….. :cry:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε makfil 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ παρήγγειλα από iherb στις 16.09 (βιταμίνες σύνολο 19 ευρώ). Μου βγάζει ότι ήρθε ελλαδιστάν στις 22.09 με DHL Global και από τότε το έχω χάσει. Έχω πάει 6-7 φορές τις τελευταίες εβδομάδες στο τοπικό κατάστημα των ελτα, δεν ξέρουν τίποτα.  Πριν καμιά δεκαριά μέρες πέτυχα τη ταχυδρόμο και μου είπε ότι έχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο. Μπήκα και εδώ και το επιβεβαίωσα. Έστειλα στο iherb, μου είπαν ότι μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Λέω να περιμένω ακόμη 1-2 εβδομάδες και αν δεν έρθει τίποτα, τότε να τους ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω, φοβάμαι μήπως αργήσει κανά μήνα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ebay.com/itm/HP-17-3-12GB-Powerful-Gaming-Laptop-3-40GHz-A12-QuadCore-2TB-AMD-Radeon-R7-WIN10/112408576042?hash=item1a2c12c02a:m:m9UrrZe_xqNbAlcoLscux6Q

 

Παιδιά αν μπορείτε πείτε μια γνώμη για το λάπτοπ πιο πάνω? έχει κάνει κανένας έτσι αγορά είναι οκ?   νομίζω αξίζει είναι $700 γύρω στα 600 ευρώ                

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα ότι την γλύτωσα…….. :cry:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε makfil

Όταν σ έρθει πόσα είναι να πληρώσεις γράψε μας να ξέρουμε τι έγινε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...