Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια ,την πειρα σας ζητω και παλι: περιμενω απο ebay ενα δεματακι unregistered εδω και 50 μερες .Ο πωλητης με εχει τρελλανει "please wait one more week " εδω και καιρο .Για refund δεν το σκεφτεται.Μπορω να στειλω αρνητικα feedbacks η πρεπει πρωτα να ανοιξω ebay requests? Ευχαριστω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Καλημερα παιδια ,την πειρα σας ζητω και παλι: περιμενω απο ebay ενα δεματακι unregistered εδω και 50 μερες .Ο πωλητης με εχει τρελλανει "please wait one more week " εδω και καιρο .Για refund δεν το σκεφτεται.Μπορω να στειλω αρνητικα feedbacks η πρεπει πρωτα να ανοιξω ebay requests? Ευχαριστω ...

Οπως γραψαμε παραπανω πλεον αυτες οι καθυστερησεις ειναι νορμαλ δεν φταει ο πωλητης τα ταχυδρομεια μας φταινε , το σωστο ειναι να περιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που έκανα εγω τον Οκτωβριο πάντως κόλησε τελωνείο....

 

 

απο ποια γετα μπηκε? εμενα απο γετα πειραια

 

Γ.Ε.Τ.Α.: Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ.

 Υπάρχουν τρία ΓΕΤΑ: 

  • Τελωνείου Αερολιμένα«Ελ. Βενιζέλος», 
  • Γ’ Τελωνείου Εισαγωγής Πειραιά και 
  • Α΄Τελωνείου Εισαγωγών- Εξαγωγών Θεσσαλονίκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω παραγγείλει απο gearbest ενα tvbox αξίας 56 ευρο. Επειδή παράγγειλα πρώτη φορά δεν ήξερα τι γινόταν και δε θυμάμαι με πιο τρόπο το έκανα. Μέσο του tracking number βλέπω οτι έρχεται από Ολλανδία. Μπορεί καποιος να μου πει αν θα πληρώσω και αν ναι ποσα περίπου?

RS963489117NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα, εχω παραγγείλει απο gearbest ενα tvbox αξίας 56 ευρο. Επειδή παράγγειλα πρώτη φορά δεν ήξερα τι γινόταν και δε θυμάμαι με πιο τρόπο το έκανα. Μέσο του tracking number βλέπω οτι έρχεται από Ολλανδία. Μπορείς να μου πεις αν θα πληρώσω και αν ποσα περίπου?

RS963489117NL

Αν στο κοστολογήσουν όντως 56 ευρώ θα έχεις να πληρώσεις 28,44(13,44φπα +15 τέλοι εκτελωνισμόυ)

βέβαια ειν και λίγο στο χέρι του τελωνιακου πόσο θα κοστολόγησει την αξία cif (αξία προϊόντων +μεταφορικά +ασφάλεια δέματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω παραγγείλει απο gearbest ενα tvbox αξίας 56 ευρο. Επειδή παράγγειλα πρώτη φορά δεν ήξερα τι γινόταν και δε θυμάμαι με πιο τρόπο το έκανα. Μέσο του tracking number βλέπω οτι έρχεται από Ολλανδία. Μπορεί καποιος να μου πει αν θα πληρώσω και αν ναι ποσα περίπου?

RS963489117NL

οπως προαναφερθηκε περιπου 28-30 ευρω. 

 

Μετά στείλε ενα email παραπόνων στο gearbest οτι δεν ξαναψωνίζεις απο αυτους μεχρί να βρουν κάποιο φθηνό τρόπο μεταφορικών που αποφευγει το τελωνείο (όπως priority line απο banggood). Πες τους οτι παρελαβες με εξτρα χρεωση τελωνειου αλλά μην τους πεις οτι φταίνε αυτοι, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι δική σου ευθύνη τα τελωνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο κοστολογήσουν όντως 56 ευρώ θα έχεις να πληρώσεις 28,44(13,44φπα +15 τέλοι εκτελωνισμόυ)

βέβαια ειν και λίγο στο χέρι του τελωνιακου πόσο θα κοστολόγησει την αξία cif (αξία προϊόντων +μεταφορικά +ασφάλεια δέματος)

Απο τη στιγμη που λεει ομως οτι ξεκινησε απο Ολλανδια δε θεωρειται  Ευρωπαικη Ενωση, μπας και τι γλυτωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που λεει ομως οτι ξεκινησε απο Ολλανδια δε θεωρειται  Ευρωπαικη Ενωση, μπας και τι γλυτωσω?

Έκανες αγορά απο Κίνα και οχι Ολλανδία. Απλά χρησιμοποίησες το Ολλανδικό ταχυδρομείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που λεει ομως οτι ξεκινησε απο Ολλανδια δε θεωρειται  Ευρωπαικη Ενωση, μπας και τι γλυτωσω?

τα εχουμε συζητήσει πολλες φορες. Δεν πιάνει πλέον.

πάνω στο δεμα φαινεται οτι δεν ξεκινησε απο Ολλανδια

 

Αυτή τη στιγμή μονο το priority line απο banggood και priority eu gearbest πιάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον. δεμα απο αμαζον αμερικης. 2 βινυλια. αξια μαζι με μεταφορικα, 58 δολλαρια. ειδα ταινια πανω που ελεγε ελεγχος τελωνειου. ανοιξαν το ενα βινυλιο μονο. ηρθε ακριβως σε ενα μηνα. (αποσο ξερω στο αμαζον επειδη πληρωνουμε φπα, μαλλον τη γλιτωνουμε?)

βεβαια, εγινε το εξης. παω στο ταχυδρομειο. τους ξερω με ξερουν. βλεπω το δεμα μου πανω πανω. λεω στην υπαλληλο, μου το δινεις μην περιμενω? (ειχε τρελη ουρα. υπεγραψα, μου το εδωσε, δε μου ειπε τιποτα περι πληρωμης. φανταζομαι θα το εβλεπε στα μπαμ αμα ειχε. μου ειχε ερθει ειδοποιηση απο ελτα να το παραλαβω, οχι να πληρωσω κατι.

αλλο δεμα που το ειχα παραγγειλει ιδια περιοδο απο αμερικη, απο ντισκογκς, εναν δισκο μονο, ακομα να ερθει. ειναι και μεταχειρισμενος. αμα πληρωσω για εκεινον τι να πω. ειχε συνολο 30 δολλαρια. εγω οπως το κοβω για ενα δισκο απο αμαζον αμερικης, λογικα δεν εχουμε θεμα. αντε βαρια 2, αλλα ειναι ρισκο. αισθανομαι λιγο τυχερος. ή οχι?

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία και αποστολή 12/09 από Gearbest αξίας 11-12€ περίπου. Αποστολή με PostNL, είναι κολλημένο από 12/10 στο γαμωτελωνείο εδώ και δεν λέει να ξεκολλήσει. Πιστεύετε θα πληρώσω κερατιάτικα; Έχει κανείς κάποια ενημέρωση με το τι γίνεται στα τελωνεία; Πότε θα ξεκολλήσουν τα δέματα; Εϊναι τραγική η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πιασουμε τετοια κουβεντα, γιατι το κυριοτερο θα βγουμε off topic, και δευτερον, η λεξη το τι σημαινει νομος είναι μεγαλη κουβεντα και δεν εχει καμια σχεση με το "Συμφέρον" . Νομος σαν λεξη με τη σημασια της και τη πραγματικη "Εννοια" της, δε σημαινει να κλεβει καποιος.΄'Ότι εξουσια κι αν εχει". Επειδή καποιοι αποφασισαν να ψηφισουν αυτό. Νομος είναι να εξυπηρετεί τα συμφεροντα των πολιτων και επισεις να "Να καταδικαζει οποιαδήποτε Αδικια" . Αν λοιπον ο "Νομος" εξυπηρετεί την αδικια και την κλοπη,  "Παυει να είναι Νομος". Δε δινουμε φιλε μου στη λεξη τη σημασια σε ότι μας συμφερει αλλα σε ότι πραγματικα "Σημαινει" η κάθε λεξη. Τη "Πραγματικη" εννοια και σημασια της. (Και εγω μιλησα για "Κατασχεση" ηλεκτρονικου τσιγαρου. Δε μιλησα για Αρνηση παραλαβης εκ μερους μου. Διαβαζε σωστα τι γραφω)

Νόμος είναι αυτό που γράφει επάνω "ΝΟΜΟΣ"

 

Χαίρομαι που συμφωνείς πως ο νόμος πρέπει να ανακόπτει την αδικία.

 

Όποιος εισάγει και πωλεί καπνικά στην χώρα, πρέπει να καταβάλει τον προβλεπόμενο φόρο.

Όταν παραγγέλνεις από το εξωτερικό ο φόρος αυτός δεν έχει καταβληθεί.

Άρα η παραγγελία από το εξωτερικό, παρακάμπτει την καταβολή φόρου καπνού.

Και αφού ο εγχώριος πωλητής/εισαγωγέας έχει πληρώσει φόρο καπνού ενώ ο παραγγέλνων από το εξωτερικό όχι, ο εγχώριος αδικείται.

 

Και αφού ο νόμος όπως λες πρέπει να ανακόπτει την αδικία, είναι σωστό και δίκαιο που σου κατάσχεσαν στο τελωνείο τα είδη καπνού.

 

Άρα γιατί τόση ένταση; Αφού κατά βάση συμφωνείς ότι η νόμιμη κατάσχεση εξάλειψε την αδικία!

 

 

Υ.Γ.: Εάν θεωρούμε πως το ελέω Θεού "δικαίωμά μας" να ερμηνεύουμε τους νόμους όπως μας συμφέρει, και να τους παρακάμπτουμε με βάση τα πιστεύω μας και τις γνωριμίες μας, δεν έχει συντελέσει στην καταστροφή που έχουμε πάθει, δεν νομίζω πως το θέμα μπορεί να αναλυθεί άλλο.

 

Αντίθετα η κουβέντα θα πρέπει να ολοκληρωθεί με το "Dura lex, Sed lex"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση έχω κάνει μια παραγγελία από το banggood αξίας 28€ και βάρος περίπου 0.800γρ μέθοδο αποστολής είναι priority air mail με postnl από ολλανδία υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο η να πληρώσω το 3 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...