Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μπορει κάποιος να μου δωσει LINK για τις υποχρεώσεις του ταχυδρόμου ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΒΑΡΟΣ και ΟΓΚΟ είναι υποχρεωμένος να το φέρει στο σπιτι? (για να αποφεύγουμε τις ουρές στο τοπικό ταχυδρομείο)

 

Ευχαριστω εκ των προταίρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση έχω κάνει μια παραγγελία από το banggood αξίας 28€ και βάρος περίπου 0.800γρ μέθοδο αποστολής είναι priority air mail με postnl από ολλανδία υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο η να πληρώσω το 3 ευρώ?

Να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ φίλε.

 

 

99% δεν θα πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μπορει κάποιος να μου δωσει LINK για τις υποχρεώσεις του ταχυδρόμου ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΒΑΡΟΣ και ΟΓΚΟ είναι υποχρεωμένος να το φέρει στο σπιτι? (για να αποφεύγουμε τις ουρές στο τοπικό ταχυδρομείο)

 

Ευχαριστω εκ των προταίρων

Δεν υπάρχουν, μπορεί μια μέρα να έχει προς παραδοση 10 πακέτα που να μπορεί να τα κουβαλήσει όλα και μια μέρα 50 και να πάρει μαζί όσα κουβαλιούνται.

Η μεταφορά στην πόρτα σου είναι η υπηρεσία πορτα-πόρτα των ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ(courier) που έχουν βαν και τα φορτώνουν όλα τα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι περιμένουν τα δέματα τους να ξέρουν ότι μπορεί να βρουν και λίγο νεράκι μέσα όοοοταν παραλάβουν με το καλό...

 

2uerw5h.jpg

χαχαχα καλά κρασία τότε αν βρεις νέρο και υγρασία σκας ένα dispute και μια ωραία καταγγελία προς τα ελτα για να βάλουν μυαλό με τέτοιες καταστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε τι έχει να γίνει με τις καθυστερήσεις σε ενάμιση μήνα που μεσολαβούν Χριστούγεννα. Πέρισυ ψάχναμε πάλι δέματα για ένα μήνα + βάλε, και τότε ακόμα ο έλεγχος ήταν δειγματοληπτικός (ή και ανύπαρκτος, κυρίως είχαν αρχίσει να σταματούν τα πρώτα κινητά κλπ). Τώρα ο μέσος χρόνος αναμονής για τα δέματά μου είναι οι δύο μήνες, σε λίγο που θα είναι περίοδος εορτών.... καλό Πάσχα.  :P  Ας γελάσουμε λίγο από το ζόρι μας :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία κινητού αξίας 111€ από Gearbest στις 26/7 (free shipping με tracking number). Έφτασε Ελλάδα στις 8/8, μπήκε τελωνείο 15/9 και μου ήρθε χαρτάκι από ΕΛΤΑ να πληρώσω 104€ (Δασμοί και ΦΠΑ). Το έστειλα πίσω για αναδασμολόγηση από τότε και ακόμα δεν έχω καμία απάντηση. Πήγα πριν 3 εβδομάδες στο ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο και τους έδωσα και τα αποδεικτικά της αγοράς μου (Paypal) και μου είπαν ότι λόγω αίτησης αναδασμολόγησης το δέμα μου βρίσκεται στο Υπουργείο Οικονομικών και εξαρτάται από αυτούς πότε θα "προχωρήσει".

Παίρνω τηλέφωνα τις τελευταίες μέρες και είτε δεν το σηκώνουν, είτε μου λένε ότι ακόμα δεν έχουν κάποια απάντηση.

Ξέρει κανείς κάτι να βοηθήσει? Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί.

Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει πάρει απάντηση από αναδασμολόγηση? Όπου έχω ρωτήσει κανείς δεν ξέρει κάτι.

post-86542-0-96722600-1510234446_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση έχω κάνει μια παραγγελία από το banggood αξίας 28€ και βάρος περίπου 0.800γρ μέθοδο αποστολής είναι priority air mail με postnl από ολλανδία υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο η να πληρώσω το 3 ευρώ?

Ως ώρας με τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής είσαι οκ. Δεν έχουν αναφερθεί κρούσματα τελωνείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να κάνουμε...

 

Τα δέματα με πράγματα αξίας πεταγμένα σε στοίβα και να πέφτει αβερτα βροχή και ήλιος.

 

Τα μισά και παραπάνω θα καταστραφούν....

Θα εχουν μούχλα μέσα κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι περιμένουν τα δέματα τους να ξέρουν ότι μπορεί να βρουν και λίγο νεράκι μέσα όοοοταν παραλάβουν με το καλό...

 

2uerw5h.jpg

 

Dispute στο gearbest/ali/ebay : Εγώ αγόρασα ενα tv box και μου στειλατε ενυδρείο γιατί μεσα στο κουτι βρήκα ψαράκια και βατράχους. ps : παιζει μονο ντοκυματερ του κουστώ. 

Παραγγελία κινητού αξίας 111€ από Gearbest στις 26/7 (free shipping με tracking number). Έφτασε Ελλάδα στις 8/8, μπήκε τελωνείο 15/9 και μου ήρθε χαρτάκι από ΕΛΤΑ να πληρώσω 104€ (Δασμοί και ΦΠΑ). Το έστειλα πίσω για αναδασμολόγηση από τότε και ακόμα δεν έχω καμία απάντηση. Πήγα πριν 3 εβδομάδες στο ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο και τους έδωσα και τα αποδεικτικά της αγοράς μου (Paypal) και μου είπαν ότι λόγω αίτησης αναδασμολόγησης το δέμα μου βρίσκεται στο Υπουργείο Οικονομικών και εξαρτάται από αυτούς πότε θα "προχωρήσει".

 

Παίρνω τηλέφωνα τις τελευταίες μέρες και είτε δεν το σηκώνουν, είτε μου λένε ότι ακόμα δεν έχουν κάποια απάντηση.

Ξέρει κανείς κάτι να βοηθήσει? Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί.

 

Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει πάρει απάντηση από αναδασμολόγηση? Όπου έχω ρωτήσει κανείς δεν ξέρει κάτι.

Από οσο διαβαζω σε αλλα topics/fora εκρεμουν αναδασμολογήσεις 2-3 μηνών. Υπομονη

 

Edit γιατί ξεχασα να γράψω αυτό που γραφω και αλλου :

Στείλτε ένα email/ticket οτι θες στο gearbest οτι οσο δεν εχουν καλες συμφωνιες για φθηνό priority line που αποφευγει τα τελωνεια, θα ψωνίζεις απο banggood ή απο οπουδηποτε αλλου παρεχεται τετοια υπηρεσία.

 

Μια χαρα συμφωωνίες μπορουν να κάνουν, αλλά οσο βλέπουν οτι οι Ελληνες ψωνίζουν αβερτα (και τρώνε χοντρο τελωνείο) σκασίλα τους. Θελουν πιεση για να κουνηθούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμος είναι αυτό που γράφει επάνω "ΝΟΜΟΣ"

 

Χαίρομαι που συμφωνείς πως ο νόμος πρέπει να ανακόπτει την αδικία.

 

Όποιος εισάγει και πωλεί καπνικά στην χώρα, πρέπει να καταβάλει τον προβλεπόμενο φόρο.

Όταν παραγγέλνεις από το εξωτερικό ο φόρος αυτός δεν έχει καταβληθεί.

Άρα η παραγγελία από το εξωτερικό, παρακάμπτει την καταβολή φόρου καπνού.

Και αφού ο εγχώριος πωλητής/εισαγωγέας έχει πληρώσει φόρο καπνού ενώ ο παραγγέλνων από το εξωτερικό όχι, ο εγχώριος αδικείται.

 

Και αφού ο νόμος όπως λες πρέπει να ανακόπτει την αδικία, είναι σωστό και δίκαιο που σου κατάσχεσαν στο τελωνείο τα είδη καπνού.

 

Άρα γιατί τόση ένταση; Αφού κατά βάση συμφωνείς ότι η νόμιμη κατάσχεση εξάλειψε την αδικία!

 

 

Υ.Γ.: Εάν θεωρούμε πως το ελέω Θεού "δικαίωμά μας" να ερμηνεύουμε τους νόμους όπως μας συμφέρει, και να τους παρακάμπτουμε με βάση τα πιστεύω μας και τις γνωριμίες μας, δεν έχει συντελέσει στην καταστροφή που έχουμε πάθει, δεν νομίζω πως το θέμα μπορεί να αναλυθεί άλλο.

 

Αντίθετα η κουβέντα θα πρέπει να ολοκληρωθεί με το "Dura lex, Sed lex"!

Δεν συνεχιζω φιλε τη κουβεντα μαζι σου γιατι η δεν καταλαβες τι γραφω και τι σημαινει η κάθε λεξη, η το παιζεις ότι δε καταλαβαίνεις, η εισαι κανενας υπάλληλος δημοσιου και θιξαμε τα συμφεροντα σου. Μεινε λοιπον με ότι γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η φωτο μπορεί και επιβάλλεται να σταλεί στα ΕΛΤΑ και σε όποια μεσα ενημέρωσης μπορεί να σταλεί μήπως γίνει τιποτα

 

Ακόμα και στο fb των ΕΛΤΑ (αν έχουν)  ώστε ολος ο κοσμος να δει αυτήν την Ξεφτίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν, μπορεί μια μέρα να έχει προς παραδοση 10 πακέτα που να μπορεί να τα κουβαλήσει όλα και μια μέρα 50 και να πάρει μαζί όσα κουβαλιούνται.

Η μεταφορά στην πόρτα σου είναι η υπηρεσία πορτα-πόρτα των ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ(courier) που έχουν βαν και τα φορτώνουν όλα τα πακέτα.

 

Αυτό αλλά με πολύ ελαστικότητα. Προσωπικά έχω δει ότι σε κάθε μέρος είναι και διαφορετικά. Εδώ που είμαι τώρα ο ταχυδρόμος μου συστηματικά δεν μου φέρνει τα συστημένα ανεξαρτήτως όγκου και βάρους, όλα με ειδοποίηση για να τα πάρω από το κατάστημα. Ενώ αντιθέτως μου έχει αφήσει μη συστημένο (δεν έχει υποχρέωση να μου το δώσει στο χέρι βέβαια) με όγκο πολύ μεγαλύτερο από τα μικρά συστημένα που έχω.

Αν και ξαναλέω πως διαφέρει από τόπο σε τόπο και από ταχυδρόμο σε ταχυδρόμο, ο δικός μου μάλλον θέλει μια αναφορά στον προϊστάμενο την επόμενη φορά που θα πάω στο κατάστημα. Δεν γίνεται παιδιά με 2 & 3 ευρώ την ώρα να μοιράζουν φυλλάδια πόρτα πόρτα και ο ταχυδρόμος να μη φέρνει συστημένα όγκου φακέλου για να τελειώνει την διανομή νωρίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...