Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.)  ΕΔΩ

 

Εκεί είναι η Ανώτατη Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων. Πήρα κι εκεί και το σήκωσε ένας που μου είπε ότι είναι στην πύλη και δεν ξέρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ήμουν Αθήνα θα είχα πάει εκεί επιτόπου να μου τα πούνε από κοντά

 

Είχα πάει πριν 2 εβδομάδες στα ΕΛΤΑ αεροδρομίου και μου είπαν ότι λόγω αναδασμολόγησης, έχουν στείλει το δέμα μου στο Υπ. Οικονομικών και εξαρτάται από αυτούς τώρα. Και μου είπαν να ξαναπάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα. Τους παίρνω εδώ και μέρες και δεν το σηκώνει κανείς.

 

Φταίω εγώ να παω να τα σπάσω όλα εκεί? Που περιμένω ένα δέμα που έχω πληρώσει από τις 26/7 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον!

 

μολις το εκανα θεμα σε γνωστο δημοσιογραφο με ολες τις πληροφοριες και τι παιζει.

 

αν το δειτε στα δελτια ειδησεων στις επομενες μερες μου λετε 

 

αντε μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.)  ΕΔΩ

 

Και μονο απο το ονομα "πετα" φαινεται  το τι κανουν τις αιτησεις  :P  :P  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον!

 

μολις το εκανα θεμα σε γνωστο δημοσιογραφο με ολες τις πληροφοριες και τι παιζει.

 

αν το δειτε στα δελτια ειδησεων στις επομενες μερες μου λετε 

 

αντε μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

 

Μακάρι ρε φίλε!!

Και μονο απο το ονομα "πετα" φαινεται  το τι κανουν τις αιτησεις  :P  :P  :P

 

Μάλλον το "Πρωτοβάθμια..." είναι παραπλανητικό!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορά του πιο φτηνού κινητού από Gearbest για backup, αξίας 39€ με μεταφορικά κτλ, ήρθε σύνολο τελωνείο 59€ και κάτι. Το κοστολόγησαν ~155€ ενώ με μια απλή αναζήτηση φαίνεται η τιμή. Στο όριο είμαι να μην το παραλάβω, ήδη έκανε 3 μήνες να έρθει και θα φάω αλλούς 3-5 σίγουρα είπαν από τα ΕΛΤΑ για αναδασμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικείμενο αξίας ~100 από Ελβετία, θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο σωστά? Υπάρχει τρόπος να ξέρω από πριν ποιο θα είναι αυτό το ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικείμενο αξίας ~100 από Ελβετία, θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο σωστά? Υπάρχει τρόπος να ξέρω από πριν ποιο θα είναι αυτό το ποσο?

Edit:Τι μεταφορικη επελεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα πληρωσεις τελωνειο  απο  την στιγμη που ειναι απο ευρωπαικη ενωση

 

Θα ισχυε αν η Ελβετια ηταν μελος της ΕΕ η στην Ευρωπαϊκη Τελωνειακη Ενωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επέλεξα μεταφορική, δεν έχω κάνει ακόμα την παραγγελία. Απλώς ήθελα να ρωτήσω περίπου τι ποσό να περίμενα αν παραγγείλω από εκεί. Λογικά απλό ταχυδρομείο θα επέλεγα μιας και διαβάζω πολλά για τις courier κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επέλεξα μεταφορική, δεν έχω κάνει ακόμα την παραγγελία. Απλώς ήθελα να ρωτήσω περίπου τι ποσό να περίμενα αν παραγγείλω από εκεί. Λογικά απλό ταχυδρομείο θα επέλεγα μιας και διαβάζω πολλά για τις courier κλπ.

Από ποιο μαγαζί θες να αγοράσεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βασικά οι ίδιοι μου είπαν για refund αφού είχε προηγηθεί μύνημά μου στο iherb ότι δεν έχω λάβει ακόμη την παραγγελία. Αφού μίλησα με το ταχυδρόμο και μπήκα και εδώ και είδα τι γίνεται, τους έστειλα μαιλ ότι θα περιμένω ακόμη 1-2 εβδομάδες μήπως έρθει. Οπότε είμαι σε αναμονή, πιστεύω το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ. που μπλέξαμε ρεεε

 

το μαιλ που μου στείλανε

 

After reviewing the shipment information, it seems as though your package should have been delivered by now as it has been in transit for longer than estimated. However, given the nature of Global Post delivery, we will not be able to process a replacement to avoid any possibility of experiencing the same situation. As a one-time courtesy, iHerb is happy to refund you in full for this order.

 

The refund will be applied to the original form of payment within several business days, depending on your financial institutions internal policies and proc

 

Κατάλαβα ότι στην περίπτωσή σου δεν παρέλαβες τίποτε και ζήτησες refund... είναι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...