Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μιας και μίλησες για ebay auction τότε κάνεις bid το τελευταίο λεπτό αν όχι τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα.

Προσοχή να έχεις αποφασίσει το ταβάνι σου.

ΜΗΝ κάνεις bid απο νωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

26-08-2014 14:09 IPS ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

02-09-2014 20:36 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

02-09-2014 20:57 IPS ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

12-09-2014 13:22 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

13-09-2014 06:49 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΘΥΡΙΔΑ

13-09-2014 14:26 ΑΛΙΜΟΣ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

 

 

FYI, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν έξτρα €150,25 + €15 (μάλλον νταβατζιλίκι των ΕΛΤΑ) σύνολο €165... πάω να το παραλάβω σήμερα το απόγευμα... (Απ΄ ότι κατάλαβα στο CIF δεν συμπεριέλαβαν τα $100 ασφάλεια, ευτυχώς. Για σιγουριά πρέπει να δω το χαρτί...)

 

Διαφορά με Ελλάδα €118

Επεξ/σία από stamatisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι έχουν συνυπολογίσει και την ασφάλεια των $100 αφού 138 ευρώ βγαίνει ο ΦΠΑ στη συνολική αξία των 600 ευρώ. 

 

Αναλυτικά, όμως, θα δεις τα ποσά το απόγευμα που θα παραλάβεις το δέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, την έχουν υπολογίσει, διορθώνω και το προηγούμενο ποστ για να μην παραπληροφορείται και ο κόσμος (πόσο μου κακοφαίνεται τώρα που είχε ασφάλεια $100... τέλος πάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το amazon.com

 

θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι μποτάκια τα οποία στα amazon ευρώπης δεν τα βρίσκω,

η τιμή τους είναι 105$ και έχουν δωρεάν μεταφορικά για να τα παραλάβω σύμφωνα με τα όσα εχω διαβάσει και αν έχω καταλάβει καλά θα επιβαρυνθώ επιπλέον το ΦΠΑ στην Ελλάδα 

Θεωρώ οτι λόγο όγκου του πακέτου είναι πιθανό να περάσει απο το τελωνείο αλλά αφού η αξία είναι κάτω απο 150€ δεν θα πληρώσω δασμούς

με τα έξοδα του τελωνείου τι γίνεται όμως θα τα επιβαρυνθώ ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το amazon.com

 

θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι μποτάκια τα οποία στα amazon ευρώπης δεν τα βρίσκω,

η τιμή τους είναι 105$ και έχουν δωρεάν μεταφορικά για να τα παραλάβω σύμφωνα με τα όσα εχω διαβάσει και αν έχω καταλάβει καλά θα επιβαρυνθώ επιπλέον το ΦΠΑ στην Ελλάδα 

Θεωρώ οτι λόγο όγκου του πακέτου είναι πιθανό να περάσει απο το τελωνείο αλλά αφού η αξία είναι κάτω απο 150€ δεν θα πληρώσω δασμούς

με τα έξοδα του τελωνείου τι γίνεται όμως θα τα επιβαρυνθώ ή οχι;

Προχώρα την αγορά μέχρι το τελευταίο βήμα και θα σου λυθούν ολες οι απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι το σημείο που μου ζητάει την κάρτα μου λεει οτι 

 

AmazonGlobal makes international shipping easy by calculating import fees at checkout, as well as clearing customs for you. In addition, you have the visibility to track your packages door-to-door. 

 

άρα ειναι ολα στην τιμη και δεν επιβαρύνομαι με τπτ άλλο σωστά

 

χαρηκα και εγω 

βαζω την καρτα και το ποσο πηγε στα 146€ μαζι με ολα τα εξοδα (διπλασιαστηκε η τιμη)

 

ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 7.2 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου (wiki) αναφέρεται ότι

 

Σημαντική είναι και η διαδικασία αποστολής AmazonGlobal, με την οποία ο αγοραστής 1) έχει tracking number και 2) προπληρώνει τα προεκτιμώμενα έξοδα εκτελωνισμού (import fees) και το κατάστημα αναλαμβάνει όλη τη διαδικασία αποστολής και εκτελωνισμού αφενός χωρίς επιπλέον επιβάρυνση, εάν τα έξοδα είναι περισσότερα, αφετέρου με επιστροφή υπολοίπου, εάν τα έξοδα είναι λιγότερα. Περισσότερα στην ιστοσελίδα AmazonGlobal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι το σημείο που μου ζητάει την κάρτα μου λεει οτι 

 

AmazonGlobal makes international shipping easy by calculating import fees at checkout, as well as clearing customs for you. In addition, you have the visibility to track your packages door-to-door. [/size]

 

άρα ειναι ολα στην τιμη και δεν επιβαρύνομαι με τπτ άλλο σωστά

 

χαρηκα και εγω 

βαζω την καρτα και το ποσο πηγε στα 146€ μαζι με ολα τα εξοδα (διπλασιαστηκε η τιμη)

 

ευχαριστω για την βοηθεια

Για αυτο σου ειπα να το κανεις αυτο, με την μια ελυσες ολες τις απορίες σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, διάβασα τον οδηγό του makfil και θα ήθελα να ρωτήσω για μία αγορά που έκανα τις πιθανότητες

που έχει για να περάσει απο τελωνείο (εάν φυσικά μπορούμε να το βάλουμε σε πιθανότητες, έστω να μου πείτε πιο είναι το σύνηθες)

Λοιπόν, αγόρασα τις προάλλες δύο κινητα στα 346 ευρω και 370 αντίστοιχα ( Κόστος προιόντος + απόστολη) απο διαφορετικούς πωλητές.

Σκόπιμα επέλεξα να μην παρέχεται το Global Shipping Program του ebay ώστε αν γλιτώσω αρκέτα χρήματα.Το προιον θα σταλεί το ένα

με Standard Int'l Shipping και το άλλο με USPS First Class Mail Intl / First Class Package Intl Service τι πιθανότητες έχουν να περάσουν απο

τελωνείο και να χτυπάω το κέφαλι μου.


ΥΓ 1) Γενικά εχω διαβάσει σε φορουμ οτι το μεγάλυτερο ποσοστό των αγορών που γίνετια με USPS συνήθως δεν περνάει απο τελωνείο
     2) Ζήτησα και απο τους 2 πωλητες να τα μαρκάρουν ως gift ή ακόμα να δηλωσουν χαμηλότερη αξια (γεγονος που δεν γίνεται διοτι τα
        προιντα είναι ασφαλισμένα) αν έχει καποια σημασία και τα 2 είναι 2ο χέρι και όχι καινούργια ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως, η διαδικασία εκτελωνισμού μέσω ΕΛΤΑ είναι πιο εύκολη αλλά στην περίπτωσή σου αφενός η αξία CIF (κόστος + μεταφορικά+ ασφάλεια) είναι μεγάλη αφετέρου αναγράφεται σε κάθε δέμα ότι περιέχει κινητό, και, επομένως, αυτά μπορεί να κάνουν τον τελωνειακό να "ενδιαφερθεί". 

 

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα ποιες είναι οι πιθανότητες που ζητάς.

Κάνε υπομονή (δεν μπορείς άλλωστε να κάνεις κάτι άλλο τώρα πλέον) και ... σταύρωσε τα δάχτυλά σου ...

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Γνωριζω οτι το θεμα εχει ειπωθεί πολλες φωρες αλλα για να ειμαι 100% θέλω να ρωτήσω.

Θελω να κανω μια αγορά απο το GearBest (150$)

Ρωτισα τις μεθόδους που μπορεί να μου στείλει το κινητό που θέλω

 

1. Flat Rate Shipping via air post Delivery Estimates: without tracking 15-45 business days,

 

if want a tracking number, need to pay $2 on the shipping page, 15-25 business days to major destinations.

 

2. Standard Shipping via EMS Delivery Estimates: 6 - 10 business days to major destinations.

 

3. Expedited Shipping via DHL Delivery Estimates: 3 - 7 business days to major destinations.

 

 

Ξερω οτι DHL 100% τελωνείο

Το θεμα ειναι το 1 ή το 2? (εκει μπερδεύομαι)

Ειχα ακουσει οτι τα ΕΜS ειναι τα "ΕΛΤΑ" τα δικα τους αλλα 6-10 μερες? και η μεθοδος 1 τι ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, θα πρότεινα να εξετάσεις την αγορά του κινητού που θέλεις από ένα από τα "επώνυμα" κινεζομάγαζα, που ξέρουν να διαχειρίζονται, αποδεδειγμένα. την αποστολή ενός κινητού στην Ελλάδα (και στην Τσεχία, υποθέτω), στα σίγουρα, χωρίς τελωνειακές διατυπώσεις.

 

Εάν επιμένεις στις μεθόδους που αναφέρεις, προτείνω μόνο το 1 που είναι μεν αργό αλλά έρχεται, στα σίγουρα, μέσω ταχυδρομείου γιατί το 2 που θυμίζει το άλλο πρόσωπο της EMS, δηλαδή courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...