Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλε Makfil.

Το καταστημα ειναι SAFE τωρα αν ξερει να διαχειριζεται το τελωνείο... δεν ξερω

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C/mpie-g7-%CE%BC%CE%B5-50-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CF%83%CF%8E%CE%BD-720p-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-dual-sim-%CE%B4%CF%85%CE%BD-r7508

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_76182.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έγραψα και tracking # γιατί είδα ότι δεν το χρεώνει.

Πάντως, με SingPost έχεις περισσότερες πιθανότητες για να περάσει το δέμα χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα και tracking # γιατί είδα ότι δεν το χρεώνει.

Πάντως, με SingPost έχεις περισσότερες πιθανότητες για να περάσει το δέμα χωρίς προβλήματα.

Απλα πίστευα οτι με TRACKING είναι πολύ περισσότερες οι πιθανότητες να το σταματήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με λιγα λογια

Swiss post 100% οχι τελωνείο? αλλα καθυστέρηση

singpost 75% οχι τελωνείο σε νορμάλ χρόνους (Ασιας)

 

Σωστα?

Τελος.. το Tracking number δεν μεγαλώνει την πιθανότητα να σταματήσει το δέμα?


Μετα απο ολα αυτα που γράφτηκαν + διάβασα το singpost ειναι η καλύτερη μεθοδος.

η αλήθεια ειναι οτι το Tracking το φοβάμαι.. (αρκετά). Δεν ξερω αν απλα ειναι ενα "Barcode" που σε ενημερώνει που ειναι ή ειναι συστημένο... (και κατα βαση μεγαλύτερης αξιας αρα και πιο ευκολο να την καταλάβει καποιος και να περάσει τελωνείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με λιγα λογια

Swiss post 100% οχι τελωνείο? αλλα καθυστέρηση

singpost 75% οχι τελωνείο σε νορμάλ χρόνους (Ασιας) π

 

Σωστα?

Τελος.. το Tracking number δεν μεγαλώνει την πιθανότητα να σταματήσει το δέμα?

Μετα απο ολα αυτα που γράφτηκαν + διάβασα το singpost ειναι η καλύτερη μεθοδος.

η αλήθεια ειναι οτι το Tracking το φοβάμαι.. (αρκετά). Δεν ξερω αν απλα ειναι ενα "Barcode" που σε ενημερώνει που ειναι ή ειναι συστημένο... (και κατα βαση μεγαλύτερης αξιας αρα και πιο ευκολο να την καταλάβει καποιος και να περάσει τελωνείο)

Το συστημένο δεν έχει καμιά σχέση με το τελωνείο ούτως και άλλως καλύτερα είναι με αριθμό αποστολής γιατί ξέρεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται το δέμα σου. Σου προτείνω singapore post γιατί είναι πιο γρήγορο από ότι τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Καταρχας συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο και πολύ χρήσιμο θέμα και να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας με τη σειρά μου.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μπαταρία για λαπτοπ από το εξωτερικό κι έχω τη δυνατότητα να την αγοράσω είτε από Αμερική είτε από Γερμανία.

 

Από την Αμερική από ότι είδα στέλνει με USPS Priority και μου είπε ότι μπορεί να βάλει κόστος 13$ και να το χαρακτηρίσει σαν Battery.

Από τη Γερμανία είναι λίγο ακριβότερη (με μικρή διαφορά ~10Euro) και στέλνει με DHL.

 

Ποιά πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Θέλω να πω ότι από Γερμανία λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο (λογικά δεν θα περάσει καν) ενώ από την Αμερική πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο ακόμη και αν έχει μικρή αξία να σταματήσει τελωνείο, έτσι δεν είναι; Ποιο είναι το ελάχιστο που μπορεί να χρεωθώ (έστω ότι βάζει αυτός 13$ κόστος και 18$ μεταφορικά);

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Καταρχας συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο και πολύ χρήσιμο θέμα και να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας με τη σειρά μου.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μπαταρία για λαπτοπ από το εξωτερικό κι έχω τη δυνατότητα να την αγοράσω είτε από Αμερική είτε από Γερμανία.

 

Από την Αμερική από ότι είδα στέλνει με USPS Priority και μου είπε ότι μπορεί να βάλει κόστος 13$ και να το χαρακτηρίσει σαν Battery.

Από τη Γερμανία είναι λίγο ακριβότερη (με μικρή διαφορά ~10Euro) και στέλνει με DHL.

 

Ποιά πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Θέλω να πω ότι από Γερμανία λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο (λογικά δεν θα περάσει καν) ενώ από την Αμερική πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο ακόμη και αν έχει μικρή αξία να σταματήσει τελωνείο, έτσι δεν είναι; Ποιο είναι το ελάχιστο που μπορεί να χρεωθώ (έστω ότι βάζει αυτός 13$ κόστος και 18$ μεταφορικά);

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Η καλύτερη επιλογή από εμένα είναι από γερμανία και έχεις 100% ήσυχο το κεφάλι σου, Παρόλο αυτά το τελωνείο σε αυτή την περίπτωση   μπορεί να μην περάσει αλλά και εάν περάσει στην χειρότερη περίπτωση θα πληρώσεις 23% φπα στο ταχυδρομείο και πάλι θα είσαι οκ. Το σύνολο θα είναι περίπου 31 ευρώ μαζί με φπα και έξοδα συναλλαγμάτος  μιλάμε για αμερική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

makfil αν ξέρεις φυσικά ή οποιοσδηποτε άλλος που ισως ξέρει τα τηλέφωνα που πήρα απο αμερική το ενα εκ των 2 που το
βγαζει μέσω tracking απο της 24 οτι είναι ελλαδα σε sorting facility υπάρχει περίπτωση να έιναι customs

ή παίζει αν την γλιτωσα και να περιμένουν να τα αποστείλουν στον τελικο προορισμο κονώς σπίτι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...