Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος έχει απαντήσει αλλά στις τελευταίες 50 σελίδες, δεν το βρίσκω.

 

Όταν στο ΕΛΤΑ tracking γράφει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" που τα στέλνουμε αυτά; Φαντάζομαι pdf με email αρκεί ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στειλε πρωτα μυνημα στον πωλητη ( θα κανεις τσατ μαζι του και θα σου κανει refund)..πατα εκει που λεει

I have a question about using my item or I want to send the seller a message

 

Eγω ετσι παντα κανω και ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι....

 

Αν πατησεις item not received θα ανοιξει case και θα φαει και defect

 

Αν στη συζητηση αρνηθει να σε εξυπηρετησει τοτε πηγαινε και πατα item not received

 

Αν και μπορεις να περιμενεις και αλλες μερες (δεν χανεις προστασια απο paypal ειναι πολλες μερες) γιατι πλεον απο κινα κανουν να ερθουν 1 με 2 μηνες μεσο ορο( αφορα κυριως για μενα μιλαω αντικειμενα χωρις tracking και φτηνοπραγματα μεχρι 10-20 δολαρια)

 

Αν σου κανει refund αλλα μετα ερθει το αντικειμενο μην κανεις τον κινεζο και στειλε πισω τα λεφτα που σου γυρισε με το refund

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε πρωτα μυνημα στον πωλητη ( θα κανεις τσατ μαζι του και θα σου κανει refund)..πατα εκει που λεει

I have a question about using my item or I want to send the seller a message

 

Eγω ετσι παντα κανω και ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι....

 

Αν πατησεις item not received θα ανοιξει case και θα φαει και defect

 

Αν στη συζητηση αρνηθει να σε εξυπηρετησει τοτε πηγαινε και πατα item not received

 

Αν και μπορεις να περιμενεις και αλλες μερες (δεν χανεις προστασια απο paypal ειναι πολλες μερες) γιατι πλεον απο κινα κανουν να ερθουν 1 με 2 μηνες μεσο ορο( αφορα κυριως για μενα μιλαω αντικειμενα χωρις tracking και φτηνοπραγματα μεχρι 10-20 δολαρια)

 

Αν σου κανει refund αλλα μετα ερθει το αντικειμενο μην κανεις τον κινεζο και στειλε πισω τα λεφτα που σου γυρισε με το refund

 

Θα περιμένω έτσι κι αλλιώς δεν το βιάζομαι το αντικείμενο άπλα ρώτησα τι πρέπει να γίνει για να είμαι καλυμμένος.Θα του στείλω μήνυμα μήπως γνωρίζει κάτι περισσότερο αυτός.

 

Edit: Έχει tracking και δείχνει ότι είναι κολλημένο από 4/11/17 “Hand over to airline HK”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

‘Εχω κερδίσει σε διαγωνισμό από ένα αμερικάνικο forum, 5 blueray steelbooks. Ο αποστολέας έχει πληρώσει και τα έξοδα αποστολής, και το μόνο που μου έδωσε είναι το tracking number (αποστολή με USPS ευτυχώς, και όχι με UPS/FEDEX)

Σε περίπτωση που το πακέτο σταματήσει τελωνείο και μου ζητήσουν αποδεικτικό αγοράς, paypal invoice, αποδεικτικό τράπεζας κλπ. δεν έχω τίποτα από αυτά, διότι όπως και ανέφερα στην αρχή τα κέρδιζα σε διαγωνισμό και δεν τα αγόρασα. Λογικά μπορώ να τους δώσω το URL από το topic του forum που φαίνεται ότι έχω κερδίσει (και υπάρχει περιγραφή και φωτογραφία του δώρου όπου μπορούν να το συγκινούν με το περιεχόμενο του πακέτου) αλλά όπως είναι φυσιολογικό στο forum αναγράφεται το username μου και όχι το πραγματικό μου όνομα (επικοινωνησα με PM με τον υπεύθυνο του διαγωνισμού και του έδωσα τα στοιχεία μου). - Όχι ότι ο τελωνιακός θα καθίσει να ασχοληθεί με το link από το topic του forum αλλά λέμε τώρα… :-)

Πώς λοιπόν θα μπορέσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση?

Όσο να ναι 5 steelbook μαζεμένα όλο και μπορεί να χτυπήσουν καμπανάκι άμα ανοιχτεί η συσκευασία. lol.gif

Δεν έχω ιδέα τι δήλωσε ο αποστολέας στο customs declaration form (άμα έχει δηλώσει κάποια αξία, gift κλπ…) αλλά από ότι καταλαβαίνω πλέον αυτά δεν παίζουν κανέναν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος έχει απαντήσει αλλά στις τελευταίες 50 σελίδες, δεν το βρίσκω.

 

Όταν στο ΕΛΤΑ tracking γράφει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" που τα στέλνουμε αυτά; Φαντάζομαι pdf με email αρκεί ε;

 

Εάν έκανες αναζήτηση με τις λέξεις-κλειδιά "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL" θα εβρισκες πολύ εύκολα και γρήγορα την απάντηση που ζητάς.

 

Είναι σημαντικό και χρήσιμο εργαλείο η αναζήτηση σ' αυτό και σε άλλα fora.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ένας φίλος είχε παραγγείλει κάτι από Κίνα 9 Οκτωβρίου και το έβλεπε στην Αθηνά μετά από λίγο καιρό αλλά τίποτα νεότερο για πάνω από ένα μήνα και του παραδόθηκε χτες. Από τι εξαρτάται τι αργεί και τι όχι δεν μπορώ να καταλάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στατιστικό της υπόθεσης παραγγελιά 25 ευρώ από Banggood με  priority direct mail  shipped date: 9/11/17 παρέλαβα χθες 28/11/17 χωρίς  κάποια εξτρά χρέωση.

Στις 2-3 πίσω σελίδες διάβασα κάποιοι έχουν κάποια καθυστέρηση τώρα με το priority και μαζί μ αυτούς κι εγώ.

Πάντα  έκανε 3-4 ημέρες να εμφανιστεί Ελλάδα.

Ένα δέμα που περιμένω τώρα με priority έκανε 7 ημέρες να εμφανιστεί ελλάδα.

Και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν γράφει έφτασε στη χώρα προορισμού.

Μετά το transport item  to the country of destination αμεσως μετα γράφει εκφορτωση απο μεταφορκό μέσο, Ελλάδα-Αερολιμένας αθηνών(ΚΑΤ).

Ενώ στα άλλα μου δέματα πάντα έγραφε άφιξη στη χώρα προορισμού πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει στείλει ενας πωλητής απο Aliexpress ενα φορτιστή απο τέλος Αυγούστου. Εχει tracking CN τελευταία καταχώρηση είναι αποστολή αντικειμένου 3/9 και είναι κολλημένο απο τοτε. Να υποθέσω πως χάθηκε ή υπάρχουν ελπίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στατιστικό της υπόθεσης παραγγελιά 25 ευρώ από Banggood με  priority direct mail  shipped date: 9/11/17 παρέλαβα χθες 28/11/17 χωρίς  κάποια εξτρά χρέωση.

Έκανα και εγώ πρόσφατα μικρή παραγγελία (στο όριο της ατέλειας) από banggood με priority για να το δω αν όντως δουλεύει...

Παραγγελία 12/11, αποστολή με NL post 13/11, παραλαβή (χωρίς κάτι που να υποψιάζει την Κίνα ως αρχικό τόπο αποστολής) 27/11

Για ακριβά δέματα ή αν κάποιος βιάζεται να παραλάβει θεωρώ πως οι τριγωνικές αποστολές είναι πλέον μονόδρομος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, στο priority direct mail του Banggood, στέλνουν το αντικείμενο αυτοί με δικά τους έξοδα εκτελωνισμού σε κάποια χώρα εντός Ε.Ε. και από εκεί μετά αποστέλνεται Ελλάδα, γλιτώνοντας έτσι, όσο μεγάλη και αν είναι η αξία του, το τελωνείο 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έκανες αναζήτηση με τις λέξεις-κλειδιά "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL" θα εβρισκες πολύ εύκολα και γρήγορα την απάντηση που ζητάς.

 

Είναι σημαντικό και χρήσιμο εργαλείο η αναζήτηση σ' αυτό και σε άλλα fora.

 

A, ώστε το search bar πάνω-πάνω μπορεί να ψάξει στο ανοιχτό θέμα κάτω! Ακόμα μαθαίνω....

 

Έκανα λοιπόν search, υπάρχουν 3-4 αναφορές στο "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL", δεν υπάρχει όμως feedback. 

Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία? Τι αποτελέσματα είχε? Άργησαν να απαντήσουν?

 

Επίσης άλλοι λένε ότι θα έρθει γραπτή επιστολή που θα ζητάει την απόδειξη, άλλοι λένε να τη στέλνεις με email. Τι από τα 2 είναι το σωστό? 

Επίσης σε ποιο email στέλνουμε την απόδειξη? [email protected] ή [email protected] ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, ώστε το search bar πάνω-πάνω μπορεί να ψάξει στο ανοιχτό θέμα κάτω! Ακόμα μαθαίνω....

 

Έκανα λοιπόν search, υπάρχουν 3-4 αναφορές στο "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL", δεν υπάρχει όμως feedback. 

Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία? Τι αποτελέσματα είχε? Άργησαν να απαντήσουν?

 

Επίσης άλλοι λένε ότι θα έρθει γραπτή επιστολή που θα ζητάει την απόδειξη, άλλοι λένε να τη στέλνεις με email. Τι από τα 2 είναι το σωστό? 

Επίσης σε ποιο email στέλνουμε την απόδειξη? [email protected] ή [email protected] ?

 

Έκανα αναζήτηση τώρα και στο 5ο μήνυμα είχε πλήρη στοιχεία γι' αυτό που ρωτάς, με το email και τηλέφωνο επικοινωνίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αναζήτηση τώρα και στο 5ο μήνυμα είχε πλήρη στοιχεία γι' αυτό που ρωτάς, με το email και τηλέφωνο επικοινωνίας..

 

Χαχα, self-promotion! Καλό!

 

Να υποθέσω ότι την έκανες την διαδικασία, όπως την περιγράφεις, και όλα πήγαν καλά? Πόσο άργησαν να προχωρήσουν το δέμα σου αφού έστειλες το email?

Btw σήμερα δεν απαντούν στο 2103538103 ούτε στο 104.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, στο priority direct mail του Banggood, στέλνουν το αντικείμενο αυτοί με δικά τους έξοδα εκτελωνισμού σε κάποια χώρα εντός Ε.Ε. και από εκεί μετά αποστέλνεται Ελλάδα, γλιτώνοντας έτσι, όσο μεγάλη και αν είναι η αξία του, το τελωνείο 100%?

Η φάση είναι οτι πάει πρώτα σε άλλη χώρα εντός ΕΕ και μετά έρχεται Ελλάδα.οποτε δεν πληρώνεις τελωνείο κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...