Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

πριν λιγο παρελαβε ο πατερας μου huawei κινητo απο gearbest με eu express κ τον χρεωσαν 26€ για φπα αν καταλαβα καλα

 

του ειπαν οτι πλεον ολα απο κινα ακομα κ απο ευρωπαικες αποθηκες θα περνανε τελωνειο

Το κινητό το κοστολογουν για 46 ευρώ σύμφωνα με αυτά που λες (11 ευρώ φπα 15 τα ελτά)

 

Priority line βγάζει 2 επιλογές νομίζω μόνο η μία δεν περνάει τελωνείο, μήπως έκανες εκεί το λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΕΚΤΟΣ αν άλλαξε κάτι ριζικα με το eu express που ουσιαστικά ακυρώνει τελειως το gearbest για αγορες χωρίς τελωνειο.

 

 

Ότι και να "ΑΛΛΑΞΕ" είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ αν εγινε κατι τετοιο . Μιλαμε για Ευρωπαικη Διακινηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο τελωνειακός δεχόταν τη δηλωμένη αξία δεν θα ζητούσε paypal ή απόδειξη πληρωμής που στην ουσία σημαίνει χρέωση της κάρτας και όχι φωτοσοπιά ή άλλο χαρτί του κινέζου.

 

Πρόσεχε μην επιβαρύνεις την κατάσταση παρουσιάζοντας αυτό που σου έστειλε και σε χρεώσουν κανένα ξεγυρισμένο νούμερο.

Σε τέτοιες περιπτώσεις που ζητάνε απόδειξη και ο Κινέζος το έχει δηλωμένο φθηνότερα, καλύτερα να δίνουμε την απόδειξη από την paypal; Και για ποιο λόγο το Gearbest δηλώνει φθηνότερα από την τιμη που τα αγοράζουμε; Έτσι κάνει και το banggood;

 

 

Μετα απο καιρο.Τωρα λογικα πληρωνω?

Σου ζήτησαν απόδειξη και λογικά δεν έστειλες. Οπότε θα πληρώσεις αναλογα με την κρίση του τελωνειακού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα 2 λάμπες led από το Banggood, https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search

 

Μέσα στο κουτί είχε ένα  manual το οποίο έλεγε για 36 μήνες εγγύηση από τον κατασκευαστή . Παρέλαβα προχθές και τις τοποθέτησα . Αρχικά δούλευαν σωστά μέχρι χθες το βράδυ που κάηκε η μια από τις 2 σκάλες στην μια λάμπα. Το ερώτημα μου είναι αν με καλύπτει κάποιο είδος εγγύησης η αν μπορώ να κάνω κάποια ενεργεία ώστε να μου στείλουν άλλο προϊόν ή refund.

 

Υ.Γ. Αγορά μέσω PayPal και priority direct mail ,δεν έχω κάνει ακόμα confirm delivery στο app του Banggood. Σκέφτηκα να βγάλω βίντεο (με την λάμπα τοποθετημένη στο αυτοκίνητο)  που δεν ανάβει και να τους το στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να "ΑΛΛΑΞΕ" είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ αν εγινε κατι τετοιο . Μιλαμε για Ευρωπαικη Διακινηση .

Εννοώ οτι μπορει το gearbest να το ονομαζει eu express αλλα ουσιαστικά να το στέλνει με τιποτα belgium/sweden post και πανω στο χαρτί να γράφει ξεκαθαρα οτι εστάλη απο Κίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ οτι μπορει το gearbest να το ονομαζει eu express αλλα ουσιαστικά να το στέλνει με τιποτα belgium/sweden post και πανω στο χαρτί να γράφει ξεκαθαρα οτι εστάλη απο Κίνα. 

Αν εχει γινει ετσι τοτε είναι φαουλ του gearbest, αν και δε νομιζω να εχει κανει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα κανονικα αποδειξη και μου απαντησαν:

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε και δρομολογείται ώστε να οριστικοποιηθεί και απελευθερωθεί από το τελωνείο και εν συνεχεία να διανεμηθεί στο τοπικό σας υποκατάστημα ΕΛΤΑ. Σας ευχαριστούμε. Και σημερα μου εγραψε εξοδος απο τελωνειο,πληρωνω αραγε ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Destination Country : Greece Origin Country : China
2017-11-27 03:42

Greece, 【Greece】 Shipment arrive at Greece distribution center

2017-11-27 03:42

Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.

2017-11-26 13:55

HONG KONG, 【HONG KONG】 Shipment transiting to next station

2017-11-26 13:36

HONG KONG, 【HONG KONG】 Shipment arrive at HONG KONG distribution center

2017-11-26 02:53

SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment transiting to next station

2017-11-26 02:06

CHINA, 【CHINA】 Shipment ready for leaving the warehouse.

2017-11-26 02:06

SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment arrive at SHENZHEN CITY distribution center

2017-11-26 01:25

CHINA, 【CHINA】 Shipment arrive at the warehouse.

2017-11-25 22:35

SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment transiting to next station

2017-11-25 21:58

CHINA, 【CHINA】 Shipment arrive at the warehouse.

2017-11-25 15:24

SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 S.F. Express has picked up the shipment

 

2017-11-24 17:38

 

 

Τι σημαινει αυτο ρε παιδια;

Order information saved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα  σήμερα από γραφεία της dhl το Tv box beelink ultimate GT1 τελικά χωρίς απρόοπτα. Μπερδευτήκαμε με τα tracking number αλλά δεν πειράζει.

geerbest01a.jpg
 
geerbest02a.jpg
 
geerbest03a.jpg
 
Ευχαριστώ για την βοήθεια από τα παιδιά εδώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επανερχομαι

 

αγορα huawei honor 8 lite (170κατι ευρω) απο gearbest με μεθοδο αποστολης priority line eu express (δεν αναφερεται στην παραγγελια του αλλα ειδα κοστος μεταφορικων 20€ κ επισης το κινητο ηρθε Ελλαδα απο Αυστρια οπως μπορειτε να δειτε)

 

δασμοι/φπα 11,κατι€

τελη εκτελωνισμου 12,κατι€

 

1) Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την εβγαλε τοσο φτηνα

 

2) Μην παιρνετε κοσμο στον λαιμο σας λεγοντας οτι αυτες οι μεθοδοι ειναι εγγυημενες χωρις τελωνειο γιατι οπως εχει ακουστει αλλα κ βλεπετε δεν ειναι

 

3) Ο πατερας μου ακολουθησε συμβουλες που διαβασε στο PCsteps.gr αν κ του ειχα πει οτι δεν ειναι 100% σιγουρο

 

4) Υπαρχει τροπος να διεκδικησει αυτα τα χρηματα απο το Gearbest?

 

 

https://s18.postimg.org/65fdw26nb/img034_copy.jpg

 

https://s18.postimg.org/4ewcu6c55/img035.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λοιπον επανερχομαι

 

αγορα huawei honor 8 lite (170κατι ευρω) απο gearbest με μεθοδο αποστολης priority line eu express (δεν αναφερεται στην παραγγελια του αλλα ειδα κοστος μεταφορικων 20€ κ επισης το κινητο ηρθε Ελλαδα απο Αυστρια οπως μπορειτε να δειτε)

 

δασμοι/φπα 11,κατι€

τελη εκτελωνισμου 12,κατι€

 

1) Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την εβγαλε τοσο φτηνα

 

2) Μην παιρνετε κοσμο στον λαιμο σας λεγοντας οτι αυτες οι μεθοδοι ειναι εγγυημενες χωρις τελωνειο γιατι οπως εχει ακουστει αλλα κ βλεπετε δεν ειναι

 

3) Ο πατερας μου ακολουθησε συμβουλες που διαβασε στο PCsteps.gr αν κ του ειχα πει οτι δεν ειναι 100% σιγουρο

 

4) Υπαρχει τροπος να διεκδικησει αυτα τα χρηματα απο το Gearbest?

 

 

https://s18.postimg.org/65fdw26nb/img034_copy.jpg

 

https://s18.postimg.org/4ewcu6c55/img035.jpg

Σου ξανα γραφω οταν διαλεγεις priority απο κατω βγαζει 2 επιλογες η μια ομως μονο δεν περναει τελωνειο η αλλη ακομα περιεχει ρισκο , αν δεν μας πεις τι εβαλε ακριβως στην επιλογη για μεταφορικα μαντες δεν ειμαστε

 

Δωσε μας το tracking να δουμε τι βγαζει εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...